Jump to content
Sign in to follow this  
berdzisław

Prywatna Telewizja Elgaz

Recommended Posts

Prywatna Telewizja Elgaz (PTE) - realizowała programy telewizyjne i opracowywała polskie wersje filmów na początku lat 80 tych.

Telewizja ta należała do spółki Elgaz, przedsiębiorstwa wielobranżowego, którego właścicielem był Janusz Leksztoń, jeden z najbogatszych Polaków na początku lat 90 tych.

Telewizja PTE szybko upadła, ponieważ jej właściciel został aresztowany za kredyty.

A może wy pamiętacie coś z tej telewizji?

Oto kilka filmów na jej temat.

http://www.youtube.com/watch?v=jxFJjaYNKEE

Guest Anonymous

Gdzieś czytałem na ten temat PTE że miały ambicje i możliwości osiągnąć sukces w tamtych latach, sprawy stacji drametialnie się potoczyły w złym kierunku po aresztowaniu Prezesa.

Sorry za odkop, ale mam ciekawostkę (o niej za chwilę).
Najpierw ostatnie pytanie: w latach 1990-1992 bodajże.

A teraz ciekawostka (ktoś tutaj trochę napisał, ja dopiszę - z małą dedykacją dla @Marek79): Z informacji dostępnych w sieci wychodzą dwie różne drogi dla PTE (TV Elgaz), sam nie wiem, która bardziej realna. Pierwsza koncepcja PTE to kanał lokalny, który miał nadawać na Pomorzu - gdy sprzątnęli właściciela, to kanał zmienił nazwę na TV Bałtyk. Druga to taka, że PTE miało być... kanałem OGÓLNOPOLSKIM! Oczywiście na proces koncesyjny niestety już się nie załapał, a szkoda (że tak kogoś zacytuję: "przegrał z Solorzem"). Moim zdaniem oba plany się nie wykluczają, bo - podobnie jak PolSat - mógł pierw chcieć nadawać na dany rejon (Solorz zanim wszedł na satelitę rozważał montaż nadajnika pomiędzy Warszawą a Łodzią - jeden nadajnik miał pokryć oba miasta), a potem powalczyć o zasięg ogólnopolski.

Mój wujek ma nagrany film The Punisher z Dolphem Lundgrenem właśnie z tej stacji.

Nie wiedziałem że taka TV istniała.

Leksztoń swoją potęgę zbudował za kredyty gdzieś czytałem.