Skocz do zawartości

Oprogramowanie 2.18B4 dla 100/100E/200/120/210/220


brain
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W nowym sofcie nie do końca dobrze działa kanał startowy. Jeżeli zostawimy przed wyłączeniem dekodera obojętnie jaki kanał, ale na tej samej liście kanałów co jest ten kanał co ma być uruchamiany na starcie, to dobrze działa. Błędy występują gdy przed wyłączeniem oglądamy kanał który jest na innej liście.

np. jak zostawię na kanale TVP2 z HotBirda i ustawię żeby uruchomił się TVP1 z Hotbirda to wszystko działa OK

ale jeżeli zostawię na TVP2 z DVB-T to włączy mi się TVP1 HD z DVB-T, najbardziej zaskoczyło mnie to, że jak ustawiłem kanał startowy na TVN Turbo i przed wyłączeniem włączyłem kanał TVP2 HD z DVB-T to przy starcie włączył mi się TVN Siedem z DVB-T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propos nagrywania w wersji B2:

zdarzylo mi sie w pospiechu zle ustawic czas nagrania (w nocy) - ustawilem na 4 godziny podczas gdy na pendrive mialem miejsce na ok. 2 godziny. Ku mojemu zaskoczeniu rano wyswietlal sie wciaz napis "REC" pomimo ze nawet od 4-godzinnego nagrania minely 2 kolejne godziny :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ArtS007 na arivie 200 na kilka nagran raz mi sie wylaczyl po nagraniu a w pozostalych dalej tuner byl włączony mimo ze nagrywanie sie skonczylo..

zaznaczam ze nie mam zegara na czuwaniu wlaczonego..

w starszych wersjach nie bylo z tym klopotu a teraz ....szkoda gadac..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, zdarza się, że po nagraniu się nie wyłącza, ale na pewno przestaje nagrywać.

 

Przeprowadziłem test na oprogramowaniu 2.18B4 i na 2.15B5. Przy testowym programowaniu sekwencji jednominutowych nagrań, tuner wyłączał się po dokonaniu nagrania. Nawet na kanale Universal, na którym zaobserwowałem permamentne pozostawanie tunera na chodzie na codzień.

 

Już się ucieszyłem, że nastąpiła poprawa, ale dokonałem kolejnej próby na jednogodzinnym nagraniu z kanału Universal. Niestety, w obu przypadkach tuner pozostał włączony po zakończeniu nagrania.

 

Ciekawa sprawa i nie bardzo wiem, od czego to może zależeć. Poza dłuższym czasem nagrania warunki są identyczne. Od dwóch lat używam tych samych dysków twardych WD Elements 2,5" i na wersjach 1.x nie było tego zjawiska.

 

W jakimś stopniu odpowiadać za to może dziesięciosekundowy komunikat o tym, że tuner zostanie wyłączony. Przez te 10 sekund użytkownik widząc ten komunikat ma szansę anulować wyłączenie tunera. Po dziesięciu sekundach tuner się wyłącza, a właściwie powinien się wyłączać.

 

Ciekawe, czym różni się nagranie jednominutowe od jednogodzinnego? Poza stopniem wygrzania tunera, raczej niczym więcej. Chyba, że znaczenie ma jeszcze wielkość nagranego pliku.

 

Co ciekawe, tuner raz się wyłącza, raz nie. Universal jest już dla mnie niemal pewnikiem. Ale podobny efekt zauważyłem na Ale Kino HD, czy Canal+ Film HD. Ponieważ trudno jest śledzić wszystkie przypadki, więc nie potrafię powiedzieć z całą pewnością, że dotyczy to konkretnych kanałów, czy jest w jakimś stopniu losowe. Spróbuję w ciągu najbliższego tygodnia ponotować swoje wnioski. Może znajdę jakąś zależność?

 

Dla porządku: używam pakietu Cyfra+.

Ariva200:

zegar wyłączony w standby

Time[beep] wyłączony

 

ArtS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na sofcie 2.18B4 Ariva 100E jak na razie zawsze się wyłączała po nagraniu z timera, i nie miała znaczenia długość nagrania.

Z tym, że zegar w trybie czuwania od zawsze mam włączony :P Z wyłączonym zegarem nie testowałem, ale jeśli z wyłączonym zegarem nie wyłącza się po nagraniu z timera, to rzeczywiście jest to błąd.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na sofcie 2.18B4 Ariva 220 combo na Polsacie HD (moduł Polsatu) po wciśnięciu żółtego przycisku subtitle wyskakuje telegazeta polsatu (trzeba poczekać parę sekund i dopiero wskoczy).Czyli jak chcemy obejrzeć film z napisami i póżniej wrócić na nasz ulubiony kanał :lol2: to za gażdym razem musimy napisy wyłączać normalnie super :brawo: .Nie wiem czy było to w poprzednim sofcie ale chyba nie i znowu mamy błąd do poprawki.Niech ktoś to sprawdzi czy ma tak samo.Aha zapomniałem że brakuje na paru kanałach EPG ale tego jakoś nie mogą dłuuuuuuugo poprawić a jeszcze jedno jak wyłączę tuner na kanale z częstotliwości 11.411 MHZ i go załączę to kanały z tej częstotliwości za[beep]iście się tną aż do przełączania na inny kanał z innej częstotliwości i dopiero mogę oglądać kanały z częstotliwości 11.411 MHZ wcześniej tak nie było :jupi: .Normalnie co nowy soft to lepiej :censored: niż naprawią.FERGUSON SUPEEEERRRR :brawo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ArtS007 mam identycznie jak Ty..Cyfra+.Ariva200

zegar wyłączony w standby

Time[beep] wyłączony

nagrywam czesto z AXN SCi-FI i SCI-CI Universal jakies stare star treki i gwiezdne wrota atlantyda...na chyba 10 nagran po nagraniu tuner wylaczyl sie tylko raz na AXN...dzis rano tez jak sie obudzilem tuner byl zalaczony a nagrywanie skonczylo sie o 2 w nocy chyba...:((

tez kombinuje o co w tym chodzi ale .....:((

 

Wasyl- z wlaczonym zegarem tuner sie wylacza ale nie kazdy lubi miec wlaczony zegar szczegolnie ze ja mam go w dalszej odleglosci i ta godz i tak jest nieczytelna..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wasyl- z wlaczonym zegarem tuner sie wylacza ale nie kazdy lubi miec wlaczony zegar szczegolnie ze ja mam go w dalszej odleglosci i ta godz i tak jest nieczytelna..

 

Nawet jeśli odbiornik stoi w jakimś dalekim miejscu i zegar jest źle widoczny, to i tak nie rozumiem, w czym zegar w standby może przeszkadzać, żeby nie można go było zostawić włączonym i mieć z głowy problem z niewyłączaniem się odbiornika po nagraniu z timera. Astronomicznych rachunków za prąd przecież nie będzie, bo ten zegar w standby raczej nie jest prądożerny. Niewyłączony odbiornik po nagraniu z timera pobiera więcej prądu niż zegar w standby :D

 

Ja natomiast w sofcie 2.18B4 znalazłem inny błąd, też związany z nagrywaniem z timera. Po nagraniu z timera Ariva przełącza mi się z listy ulubionych ("Fav group 1") na listę "Wszystkie satelity". Trochę to denerwujące, a we wcześniejszych softach tak się nie działo.

 

Moim następnym odbiornikiem satelitarnym na pewno nie będzie już żaden produkt Fergusona. Dałem się nabrać na niską cenę Arivy 100E, teraz się przekonuję, że niska cena to niska jakość produktu. Jakość kanałów SD po skalowaniu do 1080i to jedna wielka porażka (korzystanie ze starego softu 1.05B1, w którym jakość SD była wzorowa, to jest wątpliwe rozwiązanie, bo pewnych przydatnych opcji w starych softach brakuje). No i co nowy soft, to nowe niedoróbki i błędy. Jedne błędy są naprawiane, ale nowe powstają i końca temu nie widać :/ Nigdy więcej Fergusona :!: Lepiej kupić coś droższego i w pełni sprawnego i mieć święty spokój na długie lata. Już dzisiaj chętnie wymieniłbym Arivę 100E na coś lepszego, ale wolę najpierw się doczekać fuzji Cyfry+ i n, bo nigdy nie wiadomo na pewno, jakie będą wymagania techniczne w nowej platformie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wasyl..nie musisz rozumiec...wazne ze mnie zegar wkurza i tyle..

a co do jakosi obrazu..kanaly HD sa jakosciowo ok i to mi wystarcza...

za duzych wymagan do tego tunera nie mam bo wiem ile kosztowal..

za taka kase to dobry obraz HD i gdy dobrze dziala opcja nagrywania jest dla mnie w zupelnosci wystarczający

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kanały HD mają doskonałą jakość - to fakt. I to niezależnie od softu.

Ale nie wszyscy oglądają wyłącznie kanały HD i nie wszystkim to wystarcza. Sam wolę HD, ale istnieją też kanały SD z wartościową zawartością i nie chcę z nich rezygnować. Kanały SD jeszcze przez parę lat będą istniały, więc warto by było je mieć w jakości najlepszej jakiej się tylko da. To powinno być jednym z podstawowych wymagań od odbiornika satelitarnego.

 

Oczywiście, że za niską cenę nie można wymagać nie wiadomo jakich fajerwerków. Ale rzecz w tym, że dobre skalowanie kanałów SD do 1080i za niską cenę JUŻ BYŁO, w starych softach (do 1.05B1). Było, ale musiało zostać spaprane i teraz obraz kanałów SD jest taki mydlany, że żal patrzeć. I tego nie mogę Fergusonowi wybaczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na sofcie 2.18B4 Ariva 220 combo na Polsacie HD (moduł Polsatu) po wciśnięciu żółtego przycisku subtitle wyskakuje telegazeta polsatu (trzeba poczekać parę sekund i dopiero wskoczy).Czyli jak chcemy obejrzeć film z napisami i póżniej wrócić na nasz ulubiony kanał :lol2: to za gażdym razem musimy napisy wyłączać normalnie super :brawo: .

Jeśli włączymy napisy na telegazecie np. w TVP1 nr 777 to tak, aby przełączyć na inny kanał trzeba wyłączyć telegazetę, ale jeśli włączymy napisy z telegazety (T) lub w standardzie DVB (D) żółtym przyciskiem subtitle to normalnie można przełączać kanały bez wyłączania napisów.

jeszcze jedno jak wyłączę tuner na kanale z częstotliwości 11.411 MHZ i go załączę to kanały z tej częstotliwości [beep] się tną aż do przełączania na inny kanał z innej częstotliwości

Sprawdzałem i mi się w ogóle nie tną te kanały - Mam Ferguson Ariva 120 Combo- Spróbuj przywrócić ustawienia fabryczne lub zadzwoń do fergusona, ciekawe coby ci powiedzieli.

 

 

Zegar w standby bierze dużo prądu, kiedyś kolega to mierzył, nie pamiętam dokładnej wartości, ale wiem że się zdziwił.

Antenę naziemną zasila mój tuner, w wcześniejszych wersjach gdy był włączony zegar w standby to antena miała zasilanie , gdy zegar był wyłączony to nie. Teraz w najnowszej wersji gdy zegar jest włączony to antena niema zasilania dopiero gdy włączę tuner, więc na pewno teraz zużywa mniej prądu. Zauważyłem też, że gdy zegar jest wyłączony to tuner jest zimny, a gdy włączony to z prawej strony jest troszkę ciepły.

 

Ja natomiast w sofcie 2.18B4 znalazłem inny błąd, też związany z nagrywaniem z timera. Po nagraniu z timera Ariva przełącza mi się z listy ulubionych ("Fav group 1") na listę "Wszystkie satelity". Trochę to denerwujące, a we wcześniejszych softach tak się nie działo.

 

było było tylko teraz to dopiero zauważyłeś, bardzo często nagrywam i wiem że w każdej wersji taki "błąd" był. Dzieję się tak ponieważ gdy nagrywasz jakiś kanał to podczas nagrywania możesz oglądać inne kanały ale tylko z tego samego transpondera i tylko niekodowane(FTA) lub jeśli masz tak ja tuner COMBO to jeżeli nagrywasz z SAT to możesz oglądać DVB-T i odwrotnie (niby można oglądać kanały płatne, ale tak niedziałają, więc tylko FTA), dlatego tuner pokazuje ci wszystkie kanały jakie możesz podczas nagrywania oglądać. Po zakończeniu nagrywania możesz wszystko oglądać, wiec na tej liście są wszystkie kanały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast w sofcie 2.18B4 znalazłem inny błąd, też związany z nagrywaniem z timera. Po nagraniu z timera Ariva przełącza mi się z listy ulubionych ("Fav group 1") na listę "Wszystkie satelity". Trochę to denerwujące, a we wcześniejszych softach tak się nie działo.

 

było było tylko teraz to dopiero zauważyłeś, bardzo często nagrywam i wiem że w każdej wersji taki "błąd" był.

 

A właśnie, że nie w każdej :) Nie sprawdzałem, jak było w kilku poprzednich softach (2.18B2, 2.17B3), ale w nieco starszym sofcie 2.14B4 z czerwca 2011 roku (przez długi czas z niego korzystałem!) tego na pewno nie było :wink: Mogłem nagrywać z timera i po nagraniu Ariva nadal pozostawała na liście "Fav group 1", nie przełączała się na listę "Wszystkie satelity" :smile:

 

A wracając do najnowszego softu 2.18B4, muszę zwrócić uwagę na jeszcze jedną nieciekawą sprawę (zresztą w kilku poprzednich softach też już to zauważyłem). Najprawdopodobniej Ariva nie łapie uprawnień Cyfry+ na transponderach innych niż 10892 :/ Choć uprawnienia idą również na innych transponderach (wiem, że NA PEWNO idą m. in. na 10719 i 11487). Cyfra+ aktualizuje uprawnienia ("przesuwa" je na dwa miesiące do przodu) trzy razy w miesiącu, zawsze przed 10-ym, 20-ym i ostatnim dniem miesiąca. Dzisiaj przez godzinę oglądałem Planete+ HD (transponder 11411), po czym sprawdziłem uprawnienia na karcie w menu "Czytnik kart CA" - były bez zmian, do 30/08/2012. Potem przez godzinę miałem włączone TVP Info (transponder 11487), po godzinie znowu sprawdzam uprawnienia - nadal są do 30/08/2012. Ale wystarczyło tylko na kilka minut przełączyć na TVP1 SD (transponder 10892), żeby uprawnienia na karcie zostały przesunięte do 09/09/2012 :curious:

 

To jest poważne niedopracowanie. Założę się, że spora część ludzi już nie włącza żadnych kanałów z transpondera 10892 i wywaliła je z listy ulubionych, bo większość kanałów z tego transpondera już ma swoje odpowiedniki HD, nadawane z innych transponderów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wracając do problemów z wyłączaniem się tunera po nagraniu. Nie miałem czasu na dłuższe próby, ale wczoraj sprawdziłem, że przy włączonym zegarze, tuner potrafi się wyłączyć, choć... nie zawsze. Jednak po dwóch próbach trudno wyciągać poważniejsze wnioski.

 

Jest zasadnicza różnica pomiędzy trybem z włączonym i wyłączonym zegarem. Pominę tu kwestie poboru mocy (ktoś zmierzył pomiar z włączonym zegarem na poziomie 10 W).

 

Start nagrania z włączonym zegarem odbywa się dokładnie o wyznaczonej godzinie.

1. Inicjalizacja tunera (około 15 s).

2. Inicjalizacja zdarzenia.

3. Inicjalizacja dysku.

Punkty 2 i 3 mogą zamienić się miejscami w zależności od czasu inicjalizacji dysku.

 

Start nagrania przy wyłączonym zegarze odbywa się jakiś czas przed zadanym czasem (około minuty).

1. Inicjalizacja tunera na około 1 minutę przed zaprogramowaną godziną.

2. Inicjalizacja dysku.

3. Inicjalizacja zdarzenia o zadanej porze (niecałą minutę po włączeniu tunera).

 

Druga metoda ma tę zaletę, że nagranie rozpoczyna się dokładnie o czasie, więc dysk w tym czasie jest już na pewno uruchomiony.

 

Mam pewne podejrzenie, które muszę empirycznie sprawdzić. Począwszy od wersji 2.x nagrywanie opiera się prawdopodobnie na dwóch niezależnych procesach. Jednym z nich jest czas nagrania, a drugim czas między rozpoczęciem zdarzenia, a jego zakończeniem. Na razie nie będę wnikał w szczegóły, gdyż chciałbym trochę sprawę obadać. Wiem jednak, że pewnego razu pod koniec nagrywania chciałem wydłużyć długość nagrania o kilka minut. Zrobiłem to, ale tuner i tak wyłączył timer o zadanej wcześniej porze, zatrzymując jednocześnie nagrywanie. Dawniej tak nie było.

 

Spróbuję się temu bliżej przyjrzeć, może znajdę jakąś prawidłowość.

 

ArtS

 

PS: Jeszcze na marginesie poboru mocy. fakt, włączony po nagraniu tuner pobiera na pewno więcej energii, niż tuner w standby z włączonym zegarem. ten pobór jest z pewnością mniejszy od poboru, jaki przypada na dysk. Niestety, te 10 W może być realne, gdyż tuner z włączonym zegarem w standby grzeje się, a z wyłączonym - nie.

 

Antenę naziemną zasila mój tuner, w wcześniejszych wersjach gdy był włączony zegar w standby to antena miała zasilanie , gdy zegar był wyłączony to nie. Teraz w najnowszej wersji gdy zegar jest włączony to antena niema zasilania dopiero gdy włączę tuner, więc na pewno teraz zużywa mniej prądu. Zauważyłem też, że gdy zegar jest wyłączony to tuner jest zimny, a gdy włączony to z prawej strony jest troszkę ciepły.

 

Ciekawe. O tym nie wiedziałem. Możliwe, że to może mocno wpłynąć na zużycie prądu. Tak nawiasem mówiąc kupiłem jakiś czas temu miernik z rejestratorem i jeszcze go do tej pory nie wypróbowałem. Chyba czas najwyższy to uczynić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marciinn chodzi o to że gdy wciśniesz żółty guzik subtitle (pol T) włączysz po prostu napisy to na (polsacie Hd wyświetlana jest telegazeta i tylko na tym kanale tak się dzieje) a na innych kanałach normalnie wyświetlają się napisy (jeżeli kanał w tym czasie je nadaje) i jeśli chcesz oglądać polsat HD normalnie bez nakładającej się telegazety to MUSISZ wyłączać napisy żeby kanał był wyświetlany prawidłowo.Jest to ewidentny błąd do poprawki (ja osobiście lubię oglądać filmy w wersji oryginalnej z napisami)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast w sofcie 2.18B4 znalazłem inny błąd, też związany z nagrywaniem z timera. Po nagraniu z timera Ariva przełącza mi się z listy ulubionych ("Fav group 1") na listę "Wszystkie satelity". Trochę to denerwujące, a we wcześniejszych softach tak się nie działo..

 

 

 

 

w poprzednim sofcie też tak było

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poświeciłem trochę czasu na zbadanie zachowania timerów. Oto eksperyment:

 

1. Programuję nagranie o długości 2 min. Po uruchomieniu zdarzenia z kilkusekundowym opóźnieniem zaczyna się nagrywanie. W trakcie jego trwania skracam czas nagrania do 1 minuty. Po upływie minuty od początku nagrania pojawia się komunikat o zakończeniu nagrania. Tuner nadal działa.

2. Programuję nagranie o długości 2 min. Po uruchomieniu zdarzenia z kilkusekundowym opóźnieniem zaczyna się nagrywanie. W trakcie jego trwania zwiększam czas nagrania do 3 min. Po upływie prawie 2 min (bez kilku sekund) pojawia się komunikat o tym, że za 10 sekund tuner się wyłączy. I wyłącza się.

 

Uwagi do eksperymentów:

Wariant 1:

Sekwencja zdarzeń:

- start timera

- po kilku sekundach start nagrywania

- skrócenie czasu nagrania

- koniec nagrania

Wniosek: przy nagraniu krótszym od zadanego w timerze nie nastepuje wywołanie zdarzenia końca timera.

 

Wariant 2:

Sekwencja zdarzeń:

- start timera

- po kilku sekundach start nagrywania

- wydłużenie czasu nagrania

- koniec timera

- wyłączenie tunera

Wniosek: przy nagraniu dłuższym od zadanego w timerze następuje wywołanie zdarzenia końca timera i nagrywanie jest przerywane. Tuner wyłącza się.

 

Zrobiłem eksperyment na stacji Universal. Przy krótkich nagraniach (kilkuminutowych) zdarzenie końca timera pojawia się na kilka sekund przed zakończeniem nagrania i wyłącza tuner. Przy dłuższych nagraniach nagrywanie kończy się zgodnie z czasem nagrania. Zdarzenie końca timera nie wywołuje się.

 

Na logikę rzecz biorąc nie powinno tak być. Powiedzmy, że nagrywamy godzinną audycję o godz. 20.00 (zakładam, że nagrywanie rozpoczyna się z 3 sekundowym opóźnieniem).

Start timera = 20:00:00

Start nagrywania = 20:00:03

Z tego wynika, że:

Stop Timera = 20:00:00 + 1h = 21:00:00

Stop nagrywania = 20:00:03 + 1h = 21:00:03

 

A jednak z jakichś względów przy dłuższym nagraniu czas stopu timera opóźnia się lub po prostu "znika".

 

Zastanawiam się jeszcze, czy winne nie jest to, że czasy na różnych kanałach nieco się różnią i czy nie jest tak, że czas timera jest liczony wg czasu stacji aktywnej w momencie włączenia się tunera, a czas nagrania wg czasu stacji, na którą tuner się przełączy. Jednak bez względu na to, czy tak może być, jest to mało prawdopodobne, gdyż powinno dotyczyć nagrań krótkich i dłuższych.

 

Wniosek jest jeden. Programiści Fergusona powinni powiązać zdarzenie wyłączania tunera nie tylko ze zdarzeniem końca timera, ale również ze zdarzeniem końca nagrania. Dodatkowo powinni przywrócić poprawne działanie funkcji wydłużania nagrania w trakcie jego trwania. Dawniej działało to poprawnie.

 

Teraz muszę poeksperymentować z tunerem przy włączonym zegarze.

 

ArtS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na dana chwile wyglada na to by sobie nagrac film przy wylaczonym taimerze i zeby sie tuner wylaczyl trzeba nagrac i film a min pozniej np.1 min jakiegos programu..

np.dzis nastawilem na AXN sci-fi o 20 do 21 Star Trek a dodatkowo nastawilem nagranie 21.01 -21,02...i po tym drugim minutowym nafeaniu sie tuner wylaczyl...

szkoda ze nie znam zadnego progamisty z Fergusona..chetnie postawil bym mu piwo...bez nich zycie bylo by nudne,hahah

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę nie rozumiem, dlaczego ukryli informację o sile sygnału i na to miejsce dali (rzeczywiście niezbyt ładny) numer kanału. Powinni zastosować czcionkę bezszeryfową (w rodzaju Ariala). Szeryfowa (tutaj w rodzaju Times) nie komponuje się z całą resztą. Być może mieli jakieś kłopoty z odczytem siły sygnału, ale dla mnie ta informacja była istotna. Szczególnie w razie jakichś problemów z odbiorem.

 

ArtS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...