Skocz do zawartości
  • 0

Zabezpieczenie instalacji


jojoro
 Udostępnij

Pytanie

Zrobiłem sobie taką instalację jak na obrazku:

diagram1p.gif

Wszystko właściwie działa, ale mam 2 pytania:

1. czy do gniazdka abonenckiego mogę podłączyć sumator w celu rozdzielenia sygnału dvb-t na 2 odbiorniki (tuner dvb-t w komputerze i tv)? Czy będą duże straty sygnału? Bo obecnie mam na mierniku wbudowanym w TV siła 40-50% Jakość 90-95%. Wiem, że docelowo powinienem dodać drugie gniazdo abonenckie, ale obecnie nie mam czasu na kucie ścian.

2. jak zabezpieczyć taką instalację przed przepięciami, burzą itp? Odcinki kabla antenowego są bardzo długie (kamienica). W tej chwili mam wykorzystane 6 wyjść z multiswitcha (dekodery sat z PVR, odbiorniki radiowe, odbiorniki dvb-t), a będzie tego więcej. Szkoda byłoby to wszystko spalić :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Co do zabezpieczenia sprzętu RTV przed wyładowaniami proponuję poczytać ten odnośnik http://www.ochrona.net.pl/pdf/Odgromowa_35.pdf

Co do pytania nr 1 to możesz zrobić jak myślisz z tym że nie sumator a rozgałęźnik np.taki http://www.dipol.com.pl/rozgaleznik_tv_dwudrozny_r-2_signal_R60102.htm który podpinasz na krótkim odcinku kabla do twojego gniazdka na ścianie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Potrafię Ci odpowiedzieć tylko na pytanie numer 2: Możesz ją zabezpieczyć kupując zabezpieczenia przeciwprzepięciowe, które wkręca się na kabel, np. coś takiego: http://www.hollex.pl/akcesoria/zlaczki/ ... owe-signal.

W którym miejscu instalacji montuje się te zabezpieczenia? Przy samym urządzeniu odbiorczym czy przy multiswitchu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Przeglądając oferty dipol i hollex znalazłem oprócz zabezpieczeń przepięciowych izolatory galwaniczne. Co lepiej zastosować - zabezpieczenie proponowane przez jarek999 czy izolator galwaniczny? Czy też są to dwa różne zabezpieczenia i należy zastosować oba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zabezpieczenie przepięciowe (czy jak mu tam) to urządzenie z warystorem w środku, który zewrze (wtedy kiedy trzeba) żyłę i ekran, aby niepożądane napięcie z obu "ośrodków" trafiło na uziemienie. Także musi być uziemiona instalacja, inaczej to nie ma sensu.

Separator galwaniczny to dwa kondensatory w środku, nieprzepuszczające napięcia w żadną stronę. Służy do tego aby napięcia pojawiające się w jakiejś części instalacji nie bruździły w innej części (np. sieci kablowe). Separatora nie można wstawić np. na kabel łączący tuner satelitarny z anteną, konwerter nie dostanie napięcia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Zabezpieczenie przepięciowe (czy jak mu tam) to urządzenie z warystorem w środku, który zewrze (wtedy kiedy trzeba) żyłę i ekran, aby niepożądane napięcie z obu "ośrodków" trafiło na uziemienie. Także musi być uziemiona instalacja, inaczej to nie ma sensu.

Czyli, jesli dobrze myślę, podłączenie zabezpieczenie przepięciowego na wejściu LNB multiswitcha trzeba poprzedzić uziemieniem instalacji przed multiswitchem? Czy wystarczy sam multiswitch podłączony do uziemienia. Mam MS opticum 9/8 (podobny do tego - http://www.technosat.pl/galerie/m/multiswitch-opticum-oms_1858.jpg, tyle że 8 wyjść) i on ma jak widać na obrazku możliwość podpięcia uziomu. Czy to + zabezpieczenia przepięciowe na każdym wejściu LNB+TV dadzą jakiś efekt?

Separator galwaniczny to dwa kondensatory w środku, nieprzepuszczające napięcia w żadną stronę. Służy do tego aby napięcia pojawiające się w jakiejś części instalacji nie bruździły w innej części (np. sieci kablowe). Separatora nie można wstawić np. na kabel łączący tuner satelitarny z anteną, konwerter nie dostanie napięcia.

 

Hmmm... własnie myślałem, aby wstawić coś takiego w instalację sat, bo np. rodzice często wykręcają i wkręcają anteny SAT do gniazdek abonenckich (np. podczas burzy) i czasami widziałem jak się iskrzy gdy "źle trafią". A tu mówisz, że między konwerter a tuner nie można. Szkoda :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wystarczy uziemić sam multiswitch, a zabezpieczenia na jego wejściach.

 

Co do drugiej części postu, jak się odłącza kabel przy włączonym tunerze to normalne, że może iskrzyć. Kabel jest pod napięciem (13 lub 18 V). To jest tez prosta droga do u[beep]a tunera.

 

Taaak, piorun na pewno będzie szukał anteny satelitarnej umieszczonej gdzieś na ścianie czy balkonie, jak zapewne w pobliżu będzie miał kilka dorodnych słupów elektrycznych - szybciej tą drogą może pojawić się zagrożenie dla sprzętu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Taaak, piorun na pewno będzie szukał anteny satelitarnej umieszczonej gdzieś na ścianie czy balkonie, jak zapewne w pobliżu będzie miał kilka dorodnych słupów elektrycznych - szybciej tą drogą może pojawić się zagrożenie dla sprzętu.

 

Wiesz, ja się bardziej obawiam, że piorun poszuka sobie mojej anteny UKF, lub radiowej (ten 9-elementowy gigant), które też po zsumowaniu w zwrotnicy są wpięte w multiswitch i dalej do gniazdek abonenckich.

Dodatkowo może coś zaindukować na kablach.

Ale może przesadzam.

 

A Antenę SAT mam na dachu 10m kamienicy, a anteny RTV dodatkowo na stalowym maszcie o wysokości 4m. :)

 

Oczywiście sprzęt też odłączam od prądu, ale rodzice nie zawsze to rbią w odpowiedniej kolejności. Dlatego chciałem zabezpieczyć instalację przed błędami użytkowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Gość Anonymous

@pitter ma rację, i jeśli Twoja antena nie przewyższa odgromnika w instalacji odgromowej na Twojej kamienicy, to ryzyko, że wybrana zostanie przez wyładowanie atmosferyczne akurat Twoja antena jest znikome.

 

Poza tym, samo umieszczanie zabezpieczeń antyprzepięciowych w instalacjach antenowych, to faktycznie jedynie część zadania, bo trzeba zabezpieczyć również domową sieć elektryczną.

 

Stosowane tu zabezpieczenia, to już całkiem odrębny temat, bo są one kilkustopniowe (A+B+C+D) i wcale nietanie.

 

Można sprzęt RTV+SAT, podłączać za pośrednictwem dobrego UPS-a i to jest dość rozsądne rozwiązanie, gdy nie mamy innego pomysłu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
@pitter ma rację, i jeśli Twoja antena nie przewyższa odgromnika w instalacji odgromowej na Twojej kamienicy, to ryzyko, że wybrana zostanie przez wyładowanie atmosferyczne akurat Twoja antena jest znikome.

 

Na kamienicy nie mam żadnego odgromnika. Na całej ulicy nikt nie ma żadnej instalacji odgromowej.

Poza tym, samo umieszczanie zabezpieczeń antyprzepięciowych w instalacjach antenowych, to faktycznie jedynie część zadania, bo trzeba zabezpieczyć również domową sieć elektryczną.

 

Stosowane tu zabezpieczenia, to już całkiem odrębny temat, bo są one kilkustopniowe (A+B+C+D) i wcale nietanie.

Spokojnie, tym się też niedługo zajmę :) Od czegoś trzeba zacząć, a że teraz modernizuję instalację SAT, to chciałem zrobić to w miarę możliwości porządnie. W każdym razie podepnę multiswitch do uziemienia i zastosuję zabezpieczenia przepięciowe. Lepszy rydz niż nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...