Skocz do zawartości

Problemy z odbiorem DVB-T


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 miesiące temu...

Być może na kanale 23 dolatuje coś z Ukrainy i zakłóca odbiór.

 

Ustaw antenę na Tarnawatkę i przeskanuj kanały 36 50 oraz 53. Do tego obiektu masz dużo bliżej: http://radiopolska.pl/wykaz/pokaz_lokal ... hp?pid=110

 

PS. 13-stego w godzinach 6:15-15 jest tam konserwacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Serdecznie witam wszystkich.

Mam problem z obiorem czeskich stacji z mux 2. Do niedawna miałem wszystko ok. W tym tygodniu nastąpiła zmiana na minus. Ciągle mam brak sygnału lub kolorową kratkę. Polskie programy mam dobre ale czasami mi też się zacinają, ale to się średnio zdarza i tu trzeba wziąć pod uwagę że antenę mam obróconą na Czechy a nie na Polskę. Z czeskich stacji mam mux1 i mux3. One są w dobrym stanie, nic im nie dolega.

Nie wiem jak do tej sytuacji podejść. Tą całą telewizję mam na tak zwanej "siatce" i mam tam w niej przedwzmacniacz 45 dB ale realnie tam jest około 42 dB i do tego około 17 metrów kabla.

Siła sygnału na mux 2 z Czech waha mi się od 0 (w przypadku braku sygnału) do 95%. Między 76, a 73% mam już kratkę. Dodam że do niedawna miałem postawiony maszt z antenami zbiorczymi na bloku w pobliżu i miałem wszystko ok. Teraz z zgodnie z ustawą ten maszt został usunięty i mam problemy.

Myślałem o takim rozwiązaniu żeby dać jeszcze na kabel wzmacniacz np. coś takiego http://satsklep.pl/pl/p/Wzmacniacz-Emme ... 10-dB-/643 i w antenie mieć przedwzmacniacz np. 40dB. Nie wiem jak to połączyć :(

Jest to możliwe że te problemy co mam są z zakłóceń co chodzą po sieci 230V ? Bo rano tak trochę po 8:00 to był dobry obraz a czym później tym gorzej.

Proszę o rady.

Z góry dziękuję za wszystkie rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyną może być:

- raczej na pewno zbyt mocny wzmacniacz w antenie (przesterowany sygnał);

- niewłaściwa antena (zbiera w zasadzie wszystkie śmieci dokoła), rozwiązaniem może być jej zmiana na antenę kierunkową lub lepiej na dwie anteny z symetryzatorami plus zwrotnica/sumator i wzmacniacz o regulowanym wzmocnieniu; jedna antena na kierunek np. Ostrawa, druga np. Kosztowy, z tego co się orientuję kanały MUXów czeskich i polskich na Śląsku się nie pokrywają;

- uszkodzony zasilacz antenowy (poza napięciem stałym dawać może składową zmienną - sprawdź go woltomierzem);

- jakość kabla antenowego i złącz;

- przeszkody terenowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz mam raczej dobry bo na trzech polskich muxach mam po 100% i dobry obraz i na dwóch muxach z Czech mam 87% i 100%. Więc wzmacniacz jest chyba ok. Polskich kanałów nawet nie chce tylko je mam bo je łapie na sygnale odbitym. O sygnale z Ostravy mogę zapomnieć; mieszkam w małym dołku :( . Ja mam sygnał z Jesenika . Więc antena z symetryzatorem odpada. Zasilacz mam z napięciem 12.2V więc jest ok. Kabel mam nowy i mi leci w jednym kawałku, bez sztukowania. Co do przeszkód terenowych to mam drzewo średniej wielkości, ale jeszcze nie wiele mi zasłania.

Mam jeszcze jedno pytanie czy rodzaj powietrza ma znaczenie dla jakości sygnału ? Chodzi mi tu o ciepło czy zimno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z nadajnika Jesenik zasięg i moc nadajników wygląda następująco: http://www.digitalnitelevize.cz/vysilace/lokalita-171352-500459-jesenik.html

Jak widać zasięg sieci 1 (K36) i sieci 2 (K53) jest teoretycznie taki sam a nadają one z mocą po 100 kW. Przyczyną braku odbioru może być też "nierówne" wzmocnienie anteny wraz z wzmacniaczem oraz jej nie najlepsza kierunkowość. Spróbowałbym jeszcze zmienić nieco położenie anteny/kierunek odbioru. Myślę, że zmiana tej anteny na kierunkową o dużym zysku np. ATX-91/ATX-107 rozwiązałaby problem. Spróbowałbym wpierw odbioru na samym symetryzatorze a dopiero w przypadku jego braku dobrał wzmacniacz. Możesz też "podejrzeć" na czym w Twojej okolicy ludzie odbierają czeskie DVB-T. Dalej podejrzewam, że na K53 możesz mieć przy tak dużym wzmocnieniu przesterowany sygnał, ale bez przeprowadzenia pomiarów sygnału nie da się tego stwierdzić jednoznacznie. Jeśli nie da się rozwiązać samemu problemu pozostaje skorzystanie z pomocy instalatora anten, który profesjonalnym sprzętem sprawdzi przede wszystkim poziomy i jakość sygnału poszczególnych kanałów (muxów) w Twojej instalacji i poprawi co trzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie ludzie czeskei stacje odbierają na siatkach, kierunkówkach. Na symetryzatorze to na pewno nic nie mam bo już przy słabym wzmacniaczu to już są problemy nawet z polskimi stacjami. Dzisiaj zauważyłem jakieś dziwne zjawisko. Popołudniu było ciepło i była telewizja wszystkie 46 kanałów. Telewizor pograł trochę i zaczęły sie problemy najpierw siadał mux 2 z Czech potem chyba mux 3 z Polski (tam gdzie jest te disco polo), a na koniec mux 3 z Czech też się troszkę przycinał. Pomyślałem sobie czy zasilacz nie jest zepsuty , może jakiś kondensator w nim poszedł , ale to jest takie gdybanie. Bo płytek wzmacniających się już dość sporo na wymieniałem i na tej co mam puki co jest najlepiej. Jutro zobaczę czy jak będzie ciepło czy mi się też ten mux sypał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam Wszystkich . Mam Mały problem , mianowicie , wczoraj kupiłem tuner do dvb-t Technisat CE 4 HD . Pod Jedną antene mamy podłączone 4 telewizory , w salonie i 3 na górze . W salonie i na tunerze sygnał Eska.tv , TTV , Polo.tv i Atm Rozrywka jest , na 2 kolejnych telewizorach poprostu pokazuję brak sygnału lub po przeszukiwaniu wogóle ich nie pokazuje . Problem zaczął występować dopiero po kupieniu tego tuneru . Zaznaczam iż w salonie sygnał w/w kanałów mam na 100%siła, 100%jakość , na technisacie pokazuję mi jakość wachającą się od 30/50% jakości , na 2 innych telewizorach na górze wogóle ich nie znajduję. Czy mieliścię taki problem ? Co mogę z tym faktem zrobić ? Dziękuję za odpowiedzi i Pomoc ! :)

 

 

Dodam również iż w Salonie Mamy LG z wbudowanym tunerem , na górze 3 telewizory z Tunerem Dvb-t .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydałby się chociaż jakiś prowizoryczny schemat jak ta instalacja jest wykonana, czy jest to sieć tzw. gwiaździsta, czy może masz jakieś gniazda RTV przelotowe. Jeśli masz użyte jakieś rozgałęźniki podaj chociaż jakiej są firmy. Zastanawiam się jak podpiąłeś ten dekoder (w miejsce tv, czy przez rozgałęzienie sygnału).

 

Ogólnie jeśli masz wszystkie tv z wbudowanym tunerem DVB-T i do teraz wszystko było ok to się zastanawiam jakie ma zadanie ten Technisat, bo wg mnie jest zbędny no chyba, że wykorzystywany jest on jako nagrywarka - oglądasz jeden program na tv, nagrywasz inny na nim.

 

Przyczyn złego odbioru może być wiele, może ma on uszkodzoną głowicę, która "sieje" zakłóceniami, a może zrobiłeś nieświadomie jakiś błąd z jego podłączeniem do instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Witam,

Mam problem z odbiorem telewizji naziemnej z Krosna (Sucha Góra). Moja obecna antena nie spełnia do końca moich oczekiwań. Często pojawia się pikselowanie, jakość sygnału z dwóch MUX-ów jest słaba. Sygnał dodatkowo jest dzielony na dwa telewizory. Wcześniej antena była podpięta pod jeden i sytuacja była taka sama, więc nie jest to wina rozdzielenia sygnału. Niestety nie mam dokładniej specyfikacji anteny. Niżej wstawiam profil. Proszę o komentarz kogoś doświadczonego czy jest sens zmieniania anteny i czy można mieć nadzieję na dobrą jakość odbioru.

 

http://www.editer.pl/fotka/b2f472cbae49edf12a3b7765861ce035_1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Siedliska Bogusz na Podkarpaciu, niedaleko Brzostka. W antenie jest wzmacniacz (przepraszam, ale nie ja zakładałem to co jest i nie mam pojęcia co to dokładnie za sprzęt, a antena jest podobna do tej: http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_19-elementowa_dipol_19-40-60_A1955.htm, jeśli to jakoś pomoże, mogę zrobić jej zdjęcie). Sygnał jest rozdzielany na telewizor LG 32LS3400 (z aktualnym softwarem), oraz dekoder Mante DVBT010, który wysyła obraz do starego kineskopa. Co ciekawe, jakość sygnału z dekodera Manty jest dużo lepszy niż to co wyświetla LG (czasem z Manty można normalnie oglądać programy, a LG pokazuje tylko rozmazane piksele i słychać trzeszczenie w głośnikach). Ogólnie sytuacja nie jest zbyt ciekawa, bo wokoło jakieś wzniesienia i sygnał z Tarnowa raczej też jest niezbyt dobrej jakości :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

jak wynika z profilu-miejsce odbioru masz,Kolego nie sprzyjające dobremu odbiorowi.

W takich przypadkach często bywają pomocne anteny typu "krokodyl",czyli Yagi-Uda z trzema belkami z umieszczonymi na nich direktorami.

Na przykład:

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2665.htm

z zasilaczem o regulowanym napięciu,aby nie przesadzić z poziomem sygnału,choć raczej Ci to nie grozi...

Anteny o takiej budowie odbierają również sygnały odbite w elewacji,czyli odchylone od poziomu/część fali z nadajnika załamuje się na szczycie wzniesienia ku dołowi/.

Na początek spróbowałbym odchylić antenę od poziomu w górę,celując w krawędź zasłaniającego nadajnik wzniesienia.Właściwie dwie próby,ze wzmacniaczem i z symetryzatorem,ten drugi test z usuniętym zasilaczem i separatorem zasilania,który najczęściej znajduje się we wtyczce antenowej.

Jeśli spowoduje to choćby niewielką poprawę odbioru-sensowna jest wymiana antenę na model np.z podanego wyżej linku.

Jest to jedna z tańszych anten tego typu.Lepszym,lecz droższym rozwiązaniem /o ile wzmacniacz jest w ogóle potrzebny/ byłoby użycie lepszego,niskoszumnego wzmacniacza masztowego firmy Terra:

http://www.dipol.com.pl/wzmacniacz_masz ... R82003.htm

W takim przypadku trzeba kupić antenę:

http://www.dipol.com.pl/antena_telewizy ... _A2660.htm

W puszce antenowej jest symetryzator.

Wspomnę jeszcze o najlepszej do tego celu antenie ze wzmacniaczem f-my Televes:

http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... at-hd-boss

Jest,niestety droga,ale warta tej ceny,jedna z najlepszych i najtrwalszych spośród dostępnych na naszym rynku.

Radzę jednak przed jakimkolwiek zakupem zrobić test z odchyleniem od pionu ku górze anteny,którą używasz obecnie.Być może to wystarczy.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytania, co do wyboru samej anteny. Na co zwracać uwagę przy jej wyborze w mojej sytuacji? Bo o Televes DAT HD BOSS można w internecie znaleźć wiele dobrych opinii, choć nie wyróżnia się wzmocnieniem sygnału. Jest tylko jak to ujmuje producent "inteligentna" ;). Interesuje mnie jeszcze czy zmiana anteny jest możliwa do wykonania nawet dla laika? Bo nie bardzo ogarniam za bardzo tych wszystkich symetryzatorów, wzmacniaczy itd. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polecam link z rzetelnym i przystępnym opisem BOSS'a:

http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemne ... at-hd-boss

17 dB zysku z anteny to dobry rezultat,nie mniej ważna jest charakterystyka widma sygnału,powinna być jak najrówniejsza w całym zakresie,w przypadku tej anteny nie ma specjalnych powodów do narzekania.

Jest co w razie potrzeby dalej wzmacniać,co ma pozytywny wpływ na stosunek sygnału do szumu.Jednak nie fascynuj się zanadto wzmocnieniem,gdyby było najważniejsze,produkowano by wyłącznie najsilniejsze wzmacniacze.

Wzmacniacz BOSS'a ma przyzwoite parametry szumowe,ponadto/na tym polega jego "inteligencja"/ spłaszcza charakterystykę sygnału wzmocnionego,co pozwala uniknąć "prze[beep]a" sygnału najsilniejszych nadajników.

Na co zwracać uwagę już napisałem,powtarzam:najpierw pobaw się dokładnie naziemną anteną,którą już masz,to pomoże w decyzji.Być może obejdzie się bez specjalnych wodotrysków typu BOSS.

Sama zmiana egzemplarza anteny na inny jest prosta jak :censored: /to,co tygrysy lubią najbardziej/.Najważniejsze jest jej ustawienie.Bez miernika jest to oczywiście mocno utrudnione,musisz wspomagać się wskazaniami tunerów.Pamiętaj,że każda zmiana położenia anteny daje przy odbiorze cyfrowym reakcję widoczną na OTV ze zwłoką,czasem kilkusekundową.

Jest jeszcze jedna rzecz,o ktorej powinieneś wiedzieć.Przy odbiorze z odbicia często zdarza się,że najlepszy sygnał znajduje się ok. metra od poziomu gruntu.Niestety bywa niestabilny,więc trzeba się mocno nachodzić z anteną.z cierpliwością wędkarza :D .Jednak staraj się raczej uzyskać najlepszy odbiór z anteny umieszczonej jak najwyżej.

Pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam, mam pewien problem z odbiorem kanałów DVB-t. Zamontowałem antenę naziemną, wszystko jest raczej podłączone prawidłowo ale w żaden sposób nie mogę złapać sygnału. Antena jest skierowana w kierunku nadajnika (Częstochowa-Wręczyca, kilkanaście km od miejscowości w której mieszkam), dziwne jest to że zarówno jakość jak i siła sygnału jest na zerowym poziomie. Kręciłem anteną na różne sposoby ale nawet na chwile ten poziom się nie zmienił. Co może być przyczyną ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko jest raczej podłączone prawidłowo ale w żaden sposób nie mogę złapać sygnału.

 

Chyba jednak nie jest. Przeglądnij wszystkie przewody, czy wszystko jest poprawnie zarobione i czy przypadkiem coś się gdzieś nie zwiera. Pamiętaj również o tym, że sreberko przy oplocie (jeżeli jest) również przewodzi i może robić zwarcie. Jeżeli antena posiada zamontowany wzmacniacz zamiast zwykłego symetryzatora, to coś może być nie tak z jego zasilaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie każdy dekoder DVB-T [zewnętrzny], powinien mieć sprzętowe zasilanie anteny [wybór z poziomu menu dekodera], więc nie jest konieczne zastosowanie zasilacza zewnętrznego :) . Do mojej WIWY HD90, mam najzwyklejszą siatkową antene podłączoną zasilaną z dekodera, i wszystko ładnie śmiga, w tym kanały HD ;) Nie wiem jak wygląda to w sytuacji TV z wbudowanymi DVB-T, bo nie posiadam :P:roll: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...