Skocz do zawartości

Obrotnica - tylko jaka?


Rekomendowane odpowiedzi

Zastanawiam się nad montażem obrotnicy do mojej anteny, bo już mam dość ręcznego kręcenia.

 

I mam co do obrotnicy kilka pytań:

- czy obrotnica "pamięta" pozycje na jakie musi być skierowana antena, aby np. odbierać HB, Astrę, Amosa, itp. Tzn. czy jest mozliwość aby niejako zaprogramować obrotnicę, i po naciśnęciu odpowiedniego guzika, antena "nastawiała" się na odpowiednią pozycję?

- czy potrzebna jest wymiana masztu?

- jaki byłby całkowity koszt montażu?

- i wreszcie czy działało by to "piknie" pod takim złomem sprowadzonym z Niemiec: HUMAX IRCI 5400 ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- czy obrotnica "pamięta" pozycje na jakie musi być skierowana antena, aby np. odbierać HB, Astrę, Amosa, itp. Tzn. czy jest mozliwość aby niejako zaprogramować obrotnicę, i po naciśnęciu odpowiedniego guzika, antena "nastawiała" się na odpowiednią pozycję?

NIe, obrotnica tego nie pamięta. Te zadanie jest dla tunera lub pozycjonera, to w nim są zapisane na jakiej liczbie impulsów jest dany satelita

- czy potrzebna jest wymiana masztu?

ważne aby wytrzymał cięzar obrotnicy i anteny

- jaki byłby całkowity koszt montażu?

hmmm, koszt obrotnicy + opłacenie montera jeśli sam nie będziesz dał rady :)

 

Pamiętaj jeszcze, że obrotnica ma pewien limit wagowy. Czyli bez przegięć z wielkością czaszy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- czy obrotnica "pamięta" pozycje na jakie musi być skierowana antena, aby np. odbierać HB, Astrę, Amosa, itp. Tzn. czy jest mozliwość aby niejako zaprogramować obrotnicę, i po naciśnęciu odpowiedniego guzika, antena "nastawiała" się na odpowiednią pozycję?

NIe, obrotnica tego nie pamięta. Te zadanie jest dla tunera lub pozycjonera, to w nim są zapisane na jakiej liczbie impulsów jest dany satelita

 

to jeszcze pozycjoner dopjdzie do obrotnicy :?

 

 

 

- czy potrzebna jest wymiana masztu?

ważne aby wytrzymał cięzar obrotnicy i anteny

 

mam taki masz co jeszcze trzymał taką starą wiejką antenę stalową 120cm, mocowaną w 4 punktach za pomocą 8 wkretów, więc chyba wytrzyma ;)

 

- jaki byłby całkowity koszt montażu?

hmmm, koszt obrotnicy + opłacenie montera jeśli sam nie będziesz dał rady :)

bedę sam montował :)

 

 

Pamiętaj jeszcze, że obrotnica ma pewien limit wagowy. Czyli bez przegięć z wielkością czaszy ;)

 

Spokojnie mam antenę 90cm aluniniową :wink:

 

Dobra, ale jakie zestawy polecacie i jak wogóle wygląda montaż :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jeszcze pozycjoner dopjdzie do obrotnicy :?

Niekoniecznie, jeśli masz obrotnice DiseqC, a tuner ma możliwość współpracy z taką obrotnicą to nic więcej nie będzie potrzebne (nie znam Twojego tunera i nie wiem jak z nim sprawa wygląda).

Jeżeli to będzie obrotnica starego typu lub siłownik, potrzebny będzie osobny pozycjoner i osobno sterowany. Gdzieś widziałem pozycjonery, które mogły obsługiwać siłownik, a sterowany były sygnałem DiseqC z tunera, w tym wypadku wystarczyło odpowiednio skonfigurować tuner.

Dobra, ale jakie zestawy polecacie i jak wogóle wygląda montaż :)

Obrotnic DiseqC nie używałem, więc nie doradze (a teraz tylko takie kupisz). Montaz polega na wstawieniu tego czegoś między mocowanie ścienne a antenę ;) Później ustawienie wszystkiego "równo" i złapanie odpowiedniego południka, jeśli mieszkasz w Warszawie będzie to 19 stopni wschód, a jeśli w Białymstoku to około 23 st. wschód.

Wim, kiepski jestem w tłumaczeniu 8) ale chyba coś zrozumiałeś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Posiadam Motecka SG-2100 na stalowej 90-tce. Wszystko w porzadku, tylko najlepiej zamknac okna jak sie kreci po orbicie ;) Jeden uchwyt pekl przy dokrecaniu, oba zaczely po 3 miesiacach zdzewiec :) Wcale nie jest tak pieknie i gladko przy pierwszym montazu, potrzeba 2 chlopa. Ogolnie w skali do 6 stawiam jej 4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym ci polecił siłownik i pozycjoner, które się świetnie nadają do większych i mniejszych czasz, a poza tym masz większy zasięg niż na obrotnicy. :)

Te obecne obrotnice także mają duży zasięg

 

A czy taki siłowinik potrzebuje dużo miejsca za anteną? Bo ja mam antenę dość blisko sciany

tak, troche tego miejsca potrzebują (na oko 20 cm.), ale przy instalacji siłownika potrzebne będzie jeszcze zawieszenie biegunowe (oczywiście jeśli Twoja antena nie jest przystowana do montażu siłownika). Zawieszenie te troche wysunie antene do przodu, będzie więcej miejsca na siłownik.

Te zawieszenie wygląda tak: http://hollex.pl/index.php?page=prod&kat=9&id=9

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm, chyba zdecyduję się na obrotnicę, wyjdzie mnie to trochę taniej.... na własnie taniej ale czy działąć bedzie to lepiej :?::?

 

Nie zastanawiaj sie, tylko wez obrotnice.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwieje Twoje wątpliwości w ten sposób:

 

Zależy jak daleko chcesz kręcić. 90cm są lekkie, więc nie widzę sensu montowania siłownika (tak jak by próbować ubić komara za pomocą Uzi, jak można to ręką zrobić :wink: ). Obrotnice najlepiej sprawdzają się przy zakresie 42E - 30W i myślę, że więcej naprawdę nie trzeba (no najwyżej jak ktoś jak ja lubi sobie DX-ować, tyle, że przy antenie 90cm i tak wiele nie zdziałasz, bo to za mało jak na DXing). Tak więc uważam, że wystarczy dobra obrotnica. Łatwiejszy montaż i obsługa też z pewnością będą tu zaletą :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mo i o taka konkretną odpowiedź mi chodziło :wink: DXing mnie nie interesuje - chcę tylko sobie szukać FEED'y na których są jakieś transmisje sportowe... teraz też szukam, ale żeby przekręcić antenę muszę się powiesić na parapecie :D

Dzięki wszystkim za odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 7 miesięcy temu...
ważne aby wytrzymał cięzar obrotnicy i anteny

Nie polecałbym takiego rozwiązania.

Maszt musi być mocny, a jeżeli wisi na wysięgniku to powinien wytzymać ciężar człownieka :roll:

 

Edycja RafiX: @Coremeil, już raz Tobie zwróciłem uwagę abyś nie odkopywał starych problemów. One na pewno zostały już rozwiązane a jeżeli nie to zainteresowany na pewno dałby znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...