Skocz do zawartości

Astra 1N i ilość kanałów


Krispl
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Coraz mniej rozumiem po co ten satelita wogóle został umieszczony na pozycji 28 st. Za ok. 10 miesięcy znajdzie się tam nowy satelita Astra 2 a przy takim opóźnieniu startu i uruchamianiu kanałów wszystko powoli traci sens. Przecież to już kilka miesięcy straconych na naprawy, niekończące się testy :shock: itd.

Powoli Astra 1N na 28 st. staje się porażką.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ja wiem, czy porażka? Anglikom działa ;) Nawet nie wyczują różnicy ;)

 

11,171H nie mam, ale tym razem KoS potwierdził, że wyłączyli. Na 11,165H z SR=1000 mam mega silny sygnał, ale bez kanałów. Dodatkowo jakaś słabizna na 10,964H, nie udało mi się go złapać, więc nie wiem jakie dokładne parametry...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy anglikom działa mam wątpliwości. Na forach zaczynają się pojawiać informacje że astra 1N ma problemy w uplinkiem i dlatego przedłużają się wciąż testy.

SES podobno testuje nadawanie z różnych stacji nadawczych.

 

"Astra operator SES has noise problems at around uplink frequency 13975 on Astra 1N they are contacting all uplink earth stations to find out where the problem originates. This could be responsible for a delay in transfering services across from other satellites."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziura może mieć wiele przyczyn, po drodze są kable różnych typów, beczki, i inne dziwności. Sytuacja z okablowaniem jest na tą chwilę nie do opanowania. LNB akurat w tej chwili Inverto Black Ultra, zapewne za jakiś czas będę mógł sprawdzić na czymś innym, bo LNB są co jakiś czas podmieniane.

 

Nieco więcej o 11,053H - tam się dziś jakieś cuda działy. Transponder zmieniał SR w cyklu z krokiem co mniej-więcej 2-3 ksymb/s, tj. mam 22000, za chwilę 21998, 21995, 21993... tak gdzieś do 21985, reset do 22000 i znowu. Zmiany co 1-2 minuty. Nie było tam nadawane nic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mr. Orbita a od czego zależy, że jeden wykres jest taki poszarpany a drugi gładki i ta kwestia skali poziomu sygnału? To raczej nie jest obraz uzyskany za pomocą programowego zoomu?

Używam tego oprogramowania i mi rysuje tak jak na górnym zrzucie. Jak ustawić żeby skala była bardziej szczegółowa?

 

Ponieważ jestem mieszkańcem wschodniej Polski to temat Astry będzie dla mnie nieaktualny i pozostanie zabawa z feedami lub niskim SR ale warto wiedzieć?

A i jeszcze z jakim krokiem skanować jeżeli chce "ogarnąć" całe pasmo w celu zrobienia sobie pliku .ini? Bo chyba 2 MHz to za szczegółowo?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzę czas skanowania, to podejrzewam, że mamy po prostu różne kroki. Ja przy MCPC "jadę" 1 MHz, przy SCPC warto ten krok "podkręcić". Minimum to 0,1 MHz i wtedy wykres jest malowany dłużej, jest bardziej poszarpany, ale i zwiększa się precyzja, dobre dla niskich SR.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Roznica sily sygnalu miedzy 1N a 2D (jesli chodzi o mnie woj. lodzkie) jest ogromna.2D odbieram stabilnie 1N ciemnosc.

Czytajac posty powoli obrazuje mi sie mapa pokrycia wiazki UK astry 1N w Polsce.

Wojewodztwa na zachodzie od 80cm, wojewodztwa centralne od 160+?!, wojewodztwa wschodnie ktoz to wie :/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10964 H 22000 5/6

11052 H 22000 5/6

11127 V 22000 2/3

 

Tutaj także całkowite zero. Widać znowu są jakieś "odbłyski" sygnału na Europę. Tym razem dostało się Polsce północnej. Pewnie i tak to jeszcze zmienią...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację tyle, że udało mi się te testy zarejestrować. :smile:

Na zdjęciach widać ten sam wycinek spektra w trakcie i po a także próbka siły sygnału.

Coś musieli jednak zmienić, częstotliwości z Astry 2D w polaryzacji V ledwo "chodzą" - przed zmianą sygnał miałem o 4dB mocniejszy.

Jak możesz to sprawdź, u mnie teraz siła sygnału z obu polaryzacji na 2D jest dokładnie taka sama.

 

 

201qDWM.jpg 201qDWR.jpg 301qDWO.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak, istnieje możliwość na wschód od Warszawy odebrać co nieco z wiązki Brytyjskiej na dwumetrowej antenie, co prawda na granicy poprawnego odbioru ale chodzi transponder 10963/H, SR 21997, FEC 5/6. :mrgreen:

Programy fta:

Channel 5 (Region 1)

Channel 5 (Region 3)

Channel 5 (Region 4)

Channel 5 (Region 5)

Channel 5 +1 (Region 1)

5 USA

5 USA +1

5*

5* +1

 

101qKdH.jpg 101qKdO.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno za tą linią sygnał drastycznie spada, na zachód od niej wystarczy 80cm.

Na linii Poznań, Wrocław, Olomouc wystarcza 85cm.

Kraków 180cm, Rybnik 120cm, Zabrze 120, Łódź 150cm.

Przesyłając dokładne raporty z poszczególnych rejonów Polski można by spróbować stworzyć dokładną mapę zasięgu.

 

101qKT9.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Sosnowcu na antenie 110 cm Famaval niestety nie udało sie odebrać nawet 1 % jakości sygnału z Astry 1N i to przy bardzo dobrej pogodzie. W tym samym czasie Astra 1D spokojnie działała na polaryzacji V a jakość sygnału była od 5 do 15 % ( 10 % na moim tunerze to granica stabilnego odbioru). Moja antena ma ok. 40 dB wzmocnienia na 10,7 GHz i zastanawiam się ile dB trzeba więcej w zysku anteny aby uzyskać odbiór. Z tego co przejrzałem wynika, że parabola 180 cm Famaval ma zysk 44,8 dB co daje prawie o 5 dB lepszy S/N niż na mojej antenie. Wszystko co mniejsze ma zysk między 40 a 45 dB. Problem w tym co wybrać między 110 a 180 cm :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raportowanie odbioru na podstawie rozmiaru anteny nie jest bardzo miarodajne. Wolałbym aby do takich raportów przyłączyć także rodzaj posiadanego konwertera a także poziom sygnału w dB czy % jeśli nie ma innej skali.

 

Jak będę miał trochę czasu, spróbuję przekręcić moją antenę na 1N i sprawdzę czy coś do mnie dolatuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raportowanie odbioru na podstawie rozmiaru anteny nie jest bardzo miarodajne. ....

Marka konwertera przy tego typu raportach nie ma istotnego znaczenia, zwłaszcza, że przy antenach „ustawionych” przez pseudo instalatorów drzemie jeszcze duży potencjał mocy bez względu na to z czego jest złożony - oczywiście jakby je porządnie wyregulować.

Mogę Cię zapewnić, że tani Inverto IDLP-TFLANGE za 25zł i drogi Invacom TWF-031 za 250zł na antenie 80 cm nie pokażą praktycznie żadnej różnicy, duże znaczenie ma promiennik. Różnego typu wzmacniacze stosowane LNB i tak pokazują różną ich moc nawet bez konieczności skierowania sprzętu na satelitę. :mrgreen:

Każdy typ tunera także wskaże coś innego, dlatego też w takim przypadku dla mnie miarodajny raport to:

lokalizacja

rozmiar talerza – o ile to możliwe jego producent oraz stwierdzenie

1. brak sygnału

2. odbieram ale obraz szarpie

3. wszystko chodzi

4. chodzi i jest jeszcze rezerwa mocy

Oczywiście dokładniejsze dane zawsze są mile widziane. :brawo:

TEST - pierwsze kilka raportów, sukcesywnie będę uzupełniał na mapie nowe raporty:

101qLeg.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...