Skocz do zawartości

Wybor porzadnej anteny do DVB-T


Rekomendowane odpowiedzi

GI 1/4 to akurat najlepszy parametr (dłuższego odstępu ochronnego w DVB-T już nie ma), najgorzej jest z GI 1/32, ponieważ obszar na którym może funkcjonować SFN zawęża się, co przy rozległych sieciach sprawia problemy. Przykładem złego planowania może być sieć MUX3 w woj. Kujawsko-Pomorskim, albo nie istniejąca już sieć MUX2 na kanale 61 w Małopolsce i na Podkarpaciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam - po demontażu instalacji sat i przeniesieniu jej na drugą stronę budynku,  pozostała mi na balkonie konstrukcja nośna którą chcialbym wykorzystac do zainstalowania anteny do odbioru tv niemieckiej ,na oko jest dobra ekspozycja na kierunek zach i pd.zach - odległości do niemieckich nadajników 68-120km - mam pytanie jaką antenę zastosować - warunki balkonowe nie pozwalają na długą antenę typu ATX-91 co radzicie w tej sytuacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno doradzić coś . U moich starych jest zamontowana zwykła antena yagi coś w tym stylu http://www.dipol.com.pl/antena_telewizyjna_uhf_19-elementowa_dipol_19-21-60_A1910R.htm. Antena jest pasywna i odbiera nadajnik Poznań-Śrem ,a do nadajnika jest w lini prostej prawie 70 km.

Nie ma z nią żadnych problemów . Wszystko zależy od warunków odbioru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam.

Każda antena, oprócz że jest wzmacniaczem, jest również filtrem pasmowym. Jeśli ma odbierać "wszystko" to odbywa się to zawsze jakimś kosztem.

Najczęściej kiepskim (albo wcale) odbiorem w jakimś paśmie (słaby zysk). Trzeba się na coś zdecydować.

Dawna wersja anten serii asr http://www.telmor.pl/Klient-indywidualny/Katalog-produktow-RTV-SAT/Anteny-naziemne/Anteny-ASR-DVB-T

swym odbiorem również obejmowała pasmo UKF. Obecnie ta zmodernizowana szerokopasmowa konstrukcja pracuje w pasmach 174-230 i 470 862 MHz.

Anteny kierunkowe z regóły obliczane są na pasma 470-862 MHz i różnią się między sobą wielkością "dyszla" i ilością elementów, a przez to uzyskiem energetycznym, np. http://www.telmor.pl/Klient-indywidualny/Katalog-produktow-RTV-SAT/Anteny-naziemne/Anteny-kierunkowe-UHF-DVB-T

Wszysko zależy od potrzeb i danej lokalizacji. Aby coś poradzić trzeba ją znać. No i oczywiście warunki/potrzeby instalacji.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sprawa 2  anteny obok siebie na tym samym maszcie? U siąsiada odkryłem 2 anteny  1 mega długa już zlokalizowałem model   tyle że co ciekawe obie w róznym kierunku ale nie że  w prawo lewo tylko to wygląda jak róznica  anstra hotbird anten osobnych.  Osobiście postanowiłem poczekać aż pojawi się u mnie dostępny sygnał z  mux8  bo najpierw chce się dowiedzieć czy będę odbierać na obecnej antenie. Jeśli tak to wtedy ją zostawie  i zapodam sobie drugą kierunkową tylko na mux lokalny.  Ja mam starszy typ telmora ale inna kolorystyka i bez napisów  i pracuje własnie  w 2 pasmach dlatego wole poczekac  bo mux8 ma niby pracować poniżej kanału 21.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam mam pytanie. Myślicie, że antenkę UHF-212 firmy Maximum można zamontować w polaryzacji V?

http://www.hollex.pl/anteny-tv-naziemnej-dvb-t/szerokopasmowe/2128-antena-maximum-uhf212

 

MUX-1,2 i 3 odbieram na UHF-200 Maximum i muszę przyznać, że jest solidnie wykonana, więc chciałbym dokupić UHF-212 a następnie połączyć je dwie zwrotnicą.

Tyle, że MUX-8 w mojej okolicy będzie w polaryzacji V.

Edytowane przez Burito
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jak na początek to moce mizerne, bo MUX-8 z nadajnika RTCN Kielce/Święty Krzyż będzie na kanale 8 z mocą 10 kW ERP, polaryzacja V, nadawanie kierunkowe. Ale ten nadajnik ładnie "sieje".

 

A w drugiej lokalizacji, gdzie odbieram teraz MUX-8 (TEST) planuję zakup takiej antenki combo.

Edytowane przez Burito
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak byłem teraz na feriach w Zakopanym to widziałem, że na wielu domach była taka zamontowana. A powiedz mi gdzie się tam przyłącza koncentryk? Czy symetryzator jest na samym początku w tym plastykowym "czubku"? Czyli koncentryk prowadzi się wewnątrz jednego profilu?

Edytowane przez Burito
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabel wchodzi w profil anteny i przechodzi przez całą długość do "czubka" gdzie przykręcasz wzmacniacz. Jeśli nie chcesz wzmacniacza, przeciągasz trochę więcej kabla i żyłę przykręcasz do jednej śrubki, a ekran do drugiej i przykrywasz niebieską pokrywką.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem czyli wzmacniacz jest tam montowany od razu i mam wybór, albo wzmacniacz lub symetryzator.

Mam jeszcze możliwość odbioru MUX-8 z innego nadajnika RTCN Rzeszów/Sucha Góra, kanał 6,moc 18 kW ERP, polaryzacja V ale tu mam trochę profil "skopany", bo na koniec góreczka się znalazła:

 

4907025900_1454964916_thumb.jpg

 

Odległość 75 km.

Edytowane przez Burito
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...