Skocz do zawartości

16APSK & 32APSK na kartach DVB


Mr. Orbita
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Startuję nowy wątek na potrzeby kart DVB dla komputerów PC, odbierających 16APSK i 32APSK

 

W tej chwili mam informacje o kilku takich modelach:

 


 

1. TBS6925: http://www.tbsdtv.com/english/product/6925.html

 

Ma być na bazie demodulatora STV0900AAC + NXP SAA7160. Posiadam jedną z pierwszych rewizji sprzętowych (zamiast NXP mam CX23885) - faktycznie działają na niej transmisje 16APSK jak i 8PSK w trybach ACM/VCM (jak włoska paczka TIMB z 12,5W). Niestety ponieważ jest to starsza rewizja, nie osiągnie możliwości docelowej TBS6925, która w sprzedaży ma być już wkrótce, dlatego planuję zakupić wersję ostateczną, jak tylko się pojawi ;) Moja wersja testowa ma pewne ograniczenia ;) Ponieważ jednak widziałem kartę w akcji i wiem, że prace idą do przodu - jestem nastawiony najbardziej optymistycznie do tego modelu.

 

Dodatkowe info:

http://www.buydvb.net/forum/viewforum.php?f=25

http://viaccessfree.biz/forum/showthread.php?t=32718

 


 

2. NetUp Dual DVB-S2 CI: http://www.netup.tv/en-EN/dual_dvb-s2-ci_card.php

 

Też na STV0900AAC + CX23885, o powodzeniu w działaniu 16APSK/32APSK informował przedstawiciel NetUP w lutym 2010 tu: http://www.netup.tv/phpBB2/viewtopic.php?t=153

Karta ma sterowniki i działa tylko pod OS Linux. Plus za obecność (podwójnego) CI. Przy 32APSK przy dużych bitrate były problemy z CX23885, nie wiadomo, czy zostały rozwiązane. 16APSK i 32APSK testowano w warunkach laboratoryjnych, nie na prawdziwym sygnale, nie znalazłem, potwierdzenia, czy ktokolwiek z posiadaczy tej karty (dzięki jej cenie to zapewne wąskie, elitarne grono :P ) odebrał 16APSK/32APSK. W każdym razie produkt jest w regularnej sprzedaży - jako nieliczny z wymienionych.

 


 

3. Omicom S2 STV0900AAC: http://omicom.ru

 

Uwaga - na stronie jest karta S2, ale inna rewizja, jeszcze bez STV0900AAC, na którym będzie nowa, nie można jej kupić przez stronę! Na bazie NXP SAA7146. Ale z tego co piszą na rosyjskich forach - można ją zamówić indywidualnie, tylko ceny są wysokie, to pierwsze sztuki, mają niedopieszczone sterowniki pod Windows. Istotna sprawa - karta jest na PCI, nie na PCI-e, jak dwie wymienione wyżej i kolejne dwie niżej.

 

Dodatkowe info:

http://viaccessfree.biz/forum/showthread.php?t=33147

 


 

4. Alitronika AT660 PCI: http://alitronika.com/at660pci.htm

 

O karcie wiadomo niewiele, brak danych na temat zastosowanych podzespołów. Zgodnie ze specyfikacją ma obsługiwać strumienie o szybkości przesyłu do 190 Mbit/s (także 16APSK i 32APSK). Są sterowniki pod Windows (łącznie z Win7 x64) oraz pod Linux. W zestawie dają własne oprogramowanie DVSStation3. Wspierane SR wg specyfikacji od 2 do 45 MSyb/s.

 


 

5. Prof9000: http://proftuners.com/prof9000.html

 

STV0900AAC + CX23885 + STB6100 (jest STB6110, ale z tego, co pisał mi jeden z producentów - nie nadaje się - ???). Produkt w przygotowaniu, nie wiadomo, czy są nad nim prowadzone obecnie jakiekolwiek prace, spróbuję się coś dowiedzieć.

Aktualizacja: ma to być podobno klon TBS6925, tak jak Prof 7300 był klonem TBS8920.

 


 

6. AdvanceTune 9700 PCIe: http://advancetune.com/eng/at9700.html

 

Wyposażenie jak Prof 9000, ale AdvanceTune mimo zapowiedzi nie wprowadziła do sprzedaży póki co żadnego produktu, także zapowiadanych niższych modeli. Jedyne co widziałem to zdjęcia pojedynczych gotowych pierwszych rewizji sprzętowych modelu 8700, więc chyba nic z tego nie będzie.

 


 

7. TeVii S464 PCI/S470 PCIe/S480 PCIe/S660 USB: http://www.tevii.com

 

Na bazie chipu Montage M88DS3000/2. Ograniczone możliwości, zgodnie ze specyfikacją o ile SR dla QPSK i 8PSK może dochodzić do 45 Msps, to już 16APSK - 36 Msps, a 32APSK - 28 Msps. Blindscan jest tam stale aktywny, czyli można podawać niemal jakiekolwiek SR w programach AltDVB/DVBDream/SmartDVB, a i tak będzie sygnał. Ma to swoje dobre strony, bo w ten sposób podobno udaje się wpisując SR 1000 odebrać kanały z SR poniżej 1000 KS/s, ale z drugiej strony - w zasadzie nie wiadomo jakie są właściwe parametry przekazu kanału. Narzędzie do Blindscan chyba dla tych modeli nie istnieje.

 


 

8. DVBWorld DVB-S2 HD CA&CI USB BOX 2104D/DVB-S2 PCIE2006/DVB-S2 PCI2004D: http://www.worlddvb.com.cn

 

Jak TeVii na bazie Montage M88DS3000/2. Te same ograniczenia. Na wiosnę ubiegłego roku DVBWorld wypuścił jednak dodatek do swojego oryginalnego oprogramowania z działającym BlindScan-em, w którym da się "odzyskać" poprawne parametry przekazu. Soft działa, ale ma prymitywne możliwości, od jesieni brak aktualizacji na ich stronie, ostatnia wersja narzędzia miała dwa tryby Blindscan, w tym szybki z krokiem... 60 MHz ( :shock: ). Blindscan jest w pewnym sensie ograniczony na chipie Montage (dotyczy to także Tevii), bo nie obejmuje on pełnego zakresu możliwych SR, czyli przykładowo podając SR 1000 karta nie wyszuka nic z wysokim SR. Pamiętam, że w TransEdit można było zmusić kartę do wyszukania wszystkiego, ale to była droga przez mękę, bo każdą sprawdzaną częstotliwość trzeba było badać po kilka razy z uwagi na ten zgrzyt w obejmowaniu SR. W efekcie pełny Blindscan zajmował nawet ponad godzinę, dawał mizerne efekty. Mam wersję USB tej karty, pisałem o niej szerzej kiedyś.

 

Dodano: wypakowałem swoją 2104D i spróbowałem zbadać Blindscan. Niestety za wiele się nie udało, bo przy pierwszej próbie cały program wywinął spektakularnego orła (nawet ubić się nie chciał), za drugim razem - ruszył, ale miałem akurat antenę na 31,5°E, więc jedynie udało mi się stwierdzić, że mimo teoretycznego wsparcia na poziomie chipu, przypuszczalnie nie działają ani 16APSK ani 32APSK, a także 8PSK z MIS, tak więc nie wiadomo, czy karta naprawdę potrafi obsłużyć 16APSK i 32APSK. Po skanowaniu pojechałem na 10E i program się obraził. Przestał przeliczać częstotliwości TP, próbując wyszukać częstotliwość "0 MHz", co kończyło się fiaskiem. Mimo odinstalowywania urządzenia, sterowników, programu, czyszczenia PC z pozostałości aplikacji nie dało rady - po prostu przestało działać i koniec, a szkoda, bo chciałem, porównać skuteczność BS z Prof 7301. Jeszcze kiedyś wrócę do tematu. Poniżej zrzut z narzędzia DVBWorld do BS w momencie działania.

blind2104d2.th.jpg

 

W lutym Montage zaprezentowało nowy demodulator: M88DS3103, który ma być lepszy od poprzednika. Niestety brak specyfikacji na stronie, zobaczymy ile jest wart, gdy producenci zaczną go pakować do kart ;)

 


 

Proszę o dodawanie informacji, jeśli ktokolwiek znajdzie coś więcej ;) Ja także będę dawać znać, jeśli coś się ruszy w temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym jest trochę problem, bo wbrew pozorom tych transponderów jest dość dużo, tylko z uwagi na brak sprzętu wiele pozostaje niewykrytych, dodatkowo niektórzy nadawcy stosują utrudnienia, przykładowo wskazana przez Ciebie częstotliwość to 8PSK/VCM (?) Brakuje szczegółów na temat modulacji. Cztery transpondery Mediaset na 13E (w tym pomijany w tabelach 11,013H) nie wiadomo w czym teraz nadają, na pewno nie jest to już 8PSK, na wykresie konstelacji mam jakiś śmietnik. Przypuszczam, że temat ruszy z kopyta jak pojawią się masowo karty z Blindscan-em.

 

Póki co mamy pewne następujące częstotliwości, na których są schowane kanały TV:

31,5E: 11,914H 27500 (TivuItalia)

13,0E: 11,013H 27500 (Mediaset?)

13,0E: 11,334H 27500 (Mediaset)

13,0E: 11,373H 27500 (Mediaset)

13,0E: 11,432V 27500 (Mediaset)

5,0W: 11,676V 27500 (Mediaset)

5,0W: 12,585H 27500 (Mediaset)

12,5W: 12,718H 36510 (TIMB)

 

Możliwe, że cokolwiek związanego z TV jest także na:

5,0W: 11,012V 30000 (TV Numéric)

5,0W: 11,137V 26707 (TV Numéric)

5,0W: 11,179V 30000 (TV Numéric)

5,0W: 11,511H 26707 (TV Numéric)

 

Oprócz tych wyżej wymienionych TV schowane są też na:

30,0W: 11,222H 30000 (Abertis DTT)

30,0W: 11,262H 30000 (Abertis DTT)

30,0W: 11,302H 30000 (Abertis DTT)

30,0W: 11,342H 30000 (Abertis DTT)

30,0W: 11,382H 30000 (Abertis DTT)

30,0W: 11,615H 29000 (Abertis DTT)

30,0W: 11,653H 19680 (Abertis DTT)

30,0W: 11,677H 19680 (Abertis DTT)

30,0W: 12,523V 10400 (Abertis DTT)

30,0W: 12,548V 29600 (Abertis DTT)

30,0W: 12,631V 30000 (Abertis DTT)

30,0W: 12,631H 30000 (Abertis DTT)

30,0W: 12,671V 30000 (Abertis DTT)

Jednak wszystkie powyższe są w zwykłym DVB-S2/8PSK, tylko z tego, do czego udało się dojść Hiszpanom - w ramach paczek nadawane są całe strumienie TS mniejszych paczek, zakodowane w PowerVu, nie do ruszenia.

 

Sporo kanałów z danymi w nietypowych modulacjach jest na pewno na 48,0E, 31,5E, 21,6E.

 

Nie wiadomo ile z tego odbiorą karty DVB wypisane powyżej, zapewne dowiemy się dopiero jak wejdą na rynek i przy okazji uda się poznać szczegółowe parametry tych "zagadkowych" transmisji ;) Wiadomo, że za pomocą wersji testowej karty Omicom programista CrazyCat podejrzał paczkę TivuItalia z 31,5E ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

dsc00384b.jpg

 

TBS6925 V2 jak widać dotarła do mnie. Zacząłem się nieco bawić, ale na razie nie bardzo mam czas, więc pewne rzeczy będę jeszcze próbować wybadać dokładniej.

 

Póki co:

- współpracuje z CrazyScan na Delay=0, dzięki czemu wykresy maluje szybciej i są nadal wystarczająco czytelne

- wskazania siły/jakości sygnału są dziwnie słabe, szukam przyczyny; w efekcie tego przy słabych sygnałach trudno zaobserwować ich obecność na wykresach CrazyScan, bo różnica poziomów w dBm może być niewystarczająco duża

- w IQScan malowanie wykresów konstelacji generuje bardzo duże obciążenie, malują się wolniej niż choćby w TBS6925 V1

- SR poniżej 1000 ksymb/s póki co bez powodzenia; na tej samej instalacji TBS6925 V1 sobie radziła, ale na AltDVB nie mam "HW Control", może się okazać, że same sterowniki zapytania o "lock" odrzucają i dlatego nie chce iść, wymaga dalszego sprawdzania

- samo działanie jest OK, nie ma problemów z przełączaniem częstotliwości i pasm. DiSEqC nie sprawdzę, a instalację obrotową mam (w tej chwili) w oparciu o pozycjoner bez DiSEqC, więc i sterowania obrotem badać nie będę (w tej chwili, w przyszłości może się uda). Skanowanie odbywa się całkiem szybko, efekt końcowy jest niewiele gorszy od póki co najszybszych Prof (miałem bodajże 10-15s różnicy, ogólnie OK). Żadnych częstotliwości karta nie zgubiła, nie zaraportowała braku sygnału.

- przekazy z MIS z 31,5°E i 12,5°W są OK, aczkolwiek wybór MIS póki co przez CrazyScan i muszę to pobadać jeszcze. Mediaset z 13E i 5W nie działa, podejrzewam, że niestety od października 2010 włosi wyjechali kompletnie za normę DVB, żeby skutecznie zablokować podglądanie i są poza zasięgiem...

 

Do sprawdzenia mam jeszcze TBS Blindscan a także BLScan - skuteczność. Ale chwilowo nie dysponuję wystarczającymi zasobami czasowymi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Info: ponieważ temat jest o kartach 16APSK i 32APSK, to mam dwie ciekawostki:

 

1) Wypatrzyłem, że polski dystrybutor marki TBS, tj. ReCreO Sp. z o.o. ma już TBS6925 w ofercie - rozglądajcie się po Allegro. Cena ok. 1100 zł.

2) Jak ktoś nie ma PCI Express, to będzie wersja 6925 na USB, oznaczona jako 5925: http://www.tbsdtv.com/english/product/5925.html - wkrótce ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karty są dostępne od około dwóch miesięcy ale trzeba być nie lada pasjonatem żeby sobie sprawić taki sprzęt.

Osobiście jednak chyba bym zaryzykował prywatny import z Chin gdybym się na taki zakup decydował.

Pewnie wiele osób się ze mną nie zgodzi bo przecież gwarancja ale do mnie przemawiają bardziej koszty jakie trzeba ponieść.

Ciekawe o ile droższa będzie wersja USB bo jednak to rozwiązanie bardziej uniwersalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Mr.Orbita nie mogę jakoś znaleźć nowego tematu :read: założonego przez Ciebie i poświęconego wyłącznie tej karcie TBS 6925.

Potrzebne by było takie porządne ABC, Twoje wrażenia, spostrzeżenia, uwagi :smile:

czas zacząć wstępnie uczyć się, na razie teoretycznie obsługi, chociaż na gwiazdkę raczej zagości ona i u mnie w PC. :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Mr. Orbita w takim razie jeszcze się dopytam o karcie Omicom S2 PCI (DVB-S2) HD

Jest do kupienia za małą kasę około 235zł na ebay'u

Te podawane parametry są prawdziwe czy też podobnie jak w przypadku DVBSky to tylko pobożne życzenia?

$%28KGrHqF,!lUE65D,blCpBPPj74gn,g~~60_1.JPG

SpecificationsDVB-S2 DIRECTV 8/16/ 32APSK Demodulator

XP,Vista,Windows7,Linux

 

Main Features:

1.DVB-S2/S Transponders Receiving

2.CCM, VCM and ACM mode support

3.Support Multiple Transport Stream Receiving

4.Support Generic Stream capture

5.Transponders blind scan

6.Up to 140 Mbit/s channel bit rate capture

7.High-speed Data download via Satellite

8. Windows 7 Media Center

compatible

9.Supported by DVBDream, DVBViewer, DVBlogic, ProgDVB, Skynet, TSreader…

Specifications:

1.Receiving Frequency: 925~2175 MHz Tuning

Range

2.Input level: -69~ -23dBm

3.DVB-S2/DVB-S DIRECTV 8PSK QPSK 16APSK 32APSK Demodulator

4. 8PSK /QPSK/16APSK/32APSK mode

5. Symbol Rates:

DVB-S2 QPSK: 63 Msps Max.

DVB- S2 16/32 PSK: 63 Msps Max

 

6. Code Rates:

DVB-S2 QPSK: 1/4,1/3,2/5,1/2,3/5,2/3,3/4,4/5,5/6,8/9,8/10

DVB-S2 8PSK: 3/5,2/3,3/4,5/6,8/9,9/10

16APSK: 2/3,3/4,4/5,5/6,8/9,9/10

32APSK: 3/4,4/5,5/6,8/9,9/10

7. DiSEqC 1.2 compliant

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie - tylko Omicom w wersji Profesjonalnej potrafi odebrać 16APSK i 32APSK. Ten za 235 zł to wersja "zwykła", odpowiednik Prof 7301, tylko ma zmieniony chip STV0903BAB na nowszy STV0903BAC, co powoduje, że można normalnie oglądać przekazy ACM/VCM z 31,5°E i 12,5°W. Parametry są nie od tej wersji karty. Wersja "profesjonalna" Omicom (opisana jako "3" w pierwszym poście) to tylko pojedyncze sztuki, ręcznie robione, zamiast STV0903 mają STV0900 jak w TBS6925, ale ich cena jest dużo większa (zaproponowano mi swego czasu 235, ale nie zł, tylko euro ;) ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za oświecenie w temacie.

Wygląda na to, że pozostaje tylko ten TBS.

Czekam aż pojawią się te karty od sprzedawcy z GB i tak sobie w międzyczasie szukam czy przypadkiem nie trafię na jakiś tańszy odpowiednik.

Parametry karty wkleiłem z tego tematu i wydawało mi się, że dotyczą one właśnie tej karty.

http://forum.sifteam.eu/skystar2/94108-omnicom-dvb-s2-pci-hd.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dektec DTA-2137 Dual-Channel DVB-S2 Receiver for PCI Express

DVB-S / DVB-S2 receiver that can be configured as single-channel receiver with support for QPSK, 8-PSK, 16-APSK and 32-APSK,

or as dual-channel receiver with support for QPSK and 8-PSK.

http://www.dektec.com/Products/PCIe/DTA-2137/Downloads/DTA-2137%20Leaflet.pdf

Tylko ile taka zabawka u nas może kosztować?

 

DTA-2137.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam

Czy ktoś z was wie coś na temat tej karty: Mystique SaTiX-S2 Sky Xpress DUAL? Podobno ma "Lastest Montage M88DS3103 DVB-S2 demodulator", który obsługuje 16 i 32 APSK. Do tego cena na niemieckim ebayu to ok 67 euro.

Może ktoś z was testował to cudo?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Demodulatory Montage obsługują 16APSK i 32APSK w teorii - nikt tego nie widział na żywo. Dodatkowo nie wspierają ACM/VCM oraz MIS, a 16APSK i 32APSK są dość często tak nadawane, więc ogromna ilość obecnych transmisji odpada już na starcie (a z tych co nie odpadną - nie wiadomo, czy cokolwiek zadziała, nie widziałem potwierdzenia od żadnego posiadacza którejkolwiek z kart na Montage, a jest ich sporo). Ktoś "w temacie" musiałby zaryzykować, kupić i sprawdzić ;)

 

Info techniczne: http://www.montage-tech.com/Product_DS3103.htm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Witam,

Z tego co czytam produkty firmy DVBSky nie przypadły do gustu forumowiczom, prawdę mówiąc nie bardzo rozumiem dlaczego.

Porównując możliwości do ceny karty DVBSky wypadają całkiem nieźle, fakt nie współpracują z softem CrazyCata choć i to się zmienia:

http://dvbsky.eu/

Umówmy się jednak, że soft dedykowany jest raczej dla "dx'era" a nie "oglądacza" mnie osobiście brak wsparcia nie przeszkadza.

Niewątpliwym plusem, dla mnie najważniejszym, jest wyjątkowo dobre wsparcie dla Linuxa, sterownik instaluje się bez problemu na kernelach 2.6.x jak i nowszych 3.2.x i najnowszych 3.5.x

Obecnie używam modelu USB czyli S960 z XBMC PVR i TVheadend na Debianie 6.0.4 Stable i nie mam powodu narzekać.

Wracając do tematu wątku chętnie przetestuję zachowanie karty na 16APSK 32APSK o ile taki przekaz jest aktualnie dostępny na 19.2E lub 13E

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypadły-nieprzypadły - zaglądasz do złego tematu ;) Akurat w tym miejscu jest mocna dyskusja o DX, a tego karty na klockach Montage nie przeskoczą - specyfikacja jest jaka jest, ograniczenia są jasne ACM/VCM nie chodzi co implikuje kasację dostępu do znacznej części transmisji 16APSK/32APSK (pomijając fakt, że do tych w CCM, jeśli jakieś są, to odbioru i tak nikt nie potwierdził i nie, nie ma takich transmisji ani na Hot Birdzie, ani na Astrze).

 

Wsparcie dla CrazyScan i pochodnych aplikacji faktycznie jest, od czerwcowych sterowników, efektywność nieznana - trzebaby testować i szybkość i skuteczność wyłapywania feedów. Odbiór SR poniżej 1000 ksymb/s - brak danych, przypuszczalnie nie (tak było dotychczas w produktach na Montage).

 

Jednocześnie dla oglądaczy produkt może być ciekawy, dobra cena, wsparcie wydaje się, że obecnie także. Po prostu trzeba rozdzielić dwa tematy. Oglądanie to jest jedna sprawa, DX inna i ten temat jest o DX, więc i podsumowanie adekwatne.

 

Na razie nie mam nadmiarowych funduszy, jak mi się coś zgromadzi, to kupię tą z CI, rozejrzę się za samplami we wszystkich nietypowych modulacjach, zarówno w ACM/VCM jak i CCM + niskie SR-y i blindscan i dam znać (o ile mnie ktoś z rzetelnymi testami nie wyprzedzi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Może ktoś sprawdzić 16apsk na amosie 4w? wykrywa tam jakieś kanały? 11.412 H sr5001 fec 4/5. Co prawda mam s2-3600 ale z ciekawości sprawdziłem czy jest sygnał w dvbdream i jak dałem modulację 16apsk to nie wykryło ale zmieniłem na 8psk i sygnał się pojawił :shock: Odpaliłem crazyscan podałem tylko sr i dvb-s2 i to mi wyskoczyło po chwili :)

http://www.tinypic.pl/jhd29rv3oku1

 

Edit: Chyba testy zakończyli, niech ktoś sprawdzi jeszcze bo może sr zmienili.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na tą chwilę znalazłem dwie częstotliwości.

 

Device: TBS 6925 DVBS/S2 Tuner

Transponder: 11412,211 MHz

Polarization: Horizontal

Symbol Rate: 5000,018 Ks

FEC: 8/9

Standard: DVB-S2

Modulation: 16APSK

Code Mode: ACM

Inversion: Inverted

Pilot: ON

RollOff: 0.20

BitRate: 17,650 Mbit/s

Carrier Width: 6,000 MHz

SNR: 19,3 dB

RF Level: -53 dBm

 

Transponder: 11552,170 MHz

Polarization: Vertical

Symbol Rate: 3694,019 Ks

FEC: 2/3

Standard: DVB-S2

Modulation: 16APSK

Code Mode: ACM

Inversion: Inverted

Pilot: ON

RollOff: 0.20

BitRate: 9,778 Mbit/s

Carrier Width: 4,432 MHz

SNR: 6,6 dB

RF Level: -60 dBm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...