Skocz do zawartości

Justyna Kowalczyk kontra astma Marit Bjoergen


Frazes
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj oglądałem relację z biegów narciarskich w Oslo i chciałbym skomentować wypowiedź trenera Justyny Kowalczyk, który komentując zażywanie przez Marit Bjoergen leku na astmę powiedział mniej więcej, że jeżeli ktoś jest tak chory, że musi zażywać specjalne leki, żeby móc uprawiać swoją dyscyplinę sportu to powinien startować w para olimpiadzie, a nie w normalnych zawodach.

 

CAŁKOWICIE się z tą wypowiedzią ZGADZAM i uważam, że jeśli federacja narciarska nie zakaże Marit Bjoergen (i podobno całej reprezentacji norweskiej - coś takiego powiedział w czasie dzisiejszej transmisji PaN Tajner) stosowania tego leku na astmę, to Nasza Justyna też powinna zacząć brać ten lek (który podobno zwiększa pojemność płuc o 20%) i wystąpić o zgodę na jego stosowanie (jeśli jej by odmówili, to wtedy stałoby się oczywistą oczywistością, że zgoda dla Bjoergen była "ustawiona" i nasze "CBA" mogłoby się wykazać w skali międzynarodowej, likwidując "układ" w federacji narciarskiej :D ) !

 

Napiszcie, jeśli chcecie co na ten temat myślicie, bo mnie ta sprawa BARDZO wkurzyła, zwłaszcza po tych dzisiejszych wypowiedziach !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie ciekawi tylko jedno - dlaczego nic 'nie płaczą " nt. tzw. astmy M>Bjergen inni trenerzy , zawodniczki i specjaliści od biegów narciarskich w świecie ... Tylko trener Polki i ona ... to jest trochę dziwne , zastanawialiście sie nad tym . A płacz jest nie w sezonie , w czasie PŚ lecz wtedy kiedy zdobywa się medale MŚ ... To taki lament , niestety , wstyd !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie ciekawi tylko jedno - dlaczego nic 'nie płaczą " nt. tzw. astmy M>Bjergen inni trenerzy , zawodniczki i specjaliści od biegów narciarskich w świecie ... Tylko trener Polki i ona ... to jest trochę dziwne , zastanawialiście sie nad tym . A płacz jest nie w sezonie , w czasie PŚ lecz wtedy kiedy zdobywa się medale MŚ ... To taki lament , niestety , wstyd !

 

O i tu się mylisz. Tę sprawę porusza coraz więcej zawodniczek. Ostatnio dość glosno na ten tamat wypowiadała się Petra Majdić, która ma takie samo zdanie jak Aleksander Wierietielny. Wg mnie, skoro lek, który zażywa Bjoergen jest na liście srodków zakazanych, a ona musi go używać, to znaczy, że nie może uprawiać tego sportu. I tyle! Oskara Pistoriusa nie chciano dpouścić do startu na normalnych igrzyskach, bo nie miał nogi, więc tutaj jest podobna sytuacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi mi o to, żeby Justyna wystąpiła o tę zgodę w ramach protestu, a tak w ogóle to też wcale nie jestem taki pewien czy ta Bjoergen ma naprawdę tę astmę, tzn. nie znam się na tym, ale czy "astma wysiłkowa", którą podobno ma nie powinna jej całkiem eliminować z uprawiania biegów (przecież jeśli w czasie zawodów miałaby atak, to może on teoretycznie skończyć się nawet jej śmiercią, więc czy to nie jest narażanie własnego życia??? - nie ma gwarancji przecież, że lek zawsze zadziała)???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Inną kwestią jest to że Bjergen stosuje doping w pewnej postaci, a jak każdy wie każdy dopingowicz mimo sukcesów przy pomocy tegoż leku szkodzi swojemu zdrowiu co sie odbije za kilka lat. Ale faktycznie wszystkie zawodniczki w ramach protestu mogły by zgłosic sie do federacjii że muszą zażywac leki przed biegami. To jest chore żeby człowiek mający astme był tak genialnym sportowcem którego nie da sie pokonac, To tak jak by Oskar Pistorius rywalizował ze sprawnymi zawodnikami i wygrywał dzieki protezą ze specjalnego włókna, tam jednak federacja zajeła sie tą sprawą i ją wyjaśniła. Ale FIS ma dziwne zasady w których rządzą austryjacy i norwegowie a im pasuje stosowanie dopingu przez biegaczy lub dziwny system punktowania w skokach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

FIS ma dziwne zasady? A co z Korzeniowskim w lekkiej atletyce lub Gebreselassie? Co z Tomaszem Sikorą? Co z Otylią jędrzejczak? Co z Markiem Spitzem? Co z Leszkiem Blanikiem? Mam jeszcze wymieniać? Bazy danych na forum by zabrakło jakbym zaczął wymieniać wielkich mistrzów, którzy chorują na astmę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja byłbym za powołaniem specjalnej, niezależnej od jakiejkolwiek federacji komisji lekarskiej, która badałaby każdego sportowca, który twierdzi, że jest chory na astmę, czy jakąkolwiek inną chorobę, na którą musi brać lek zawierający zabronione substancje, czy naprawdę jest chory na to na co twierdzi, a jeśli tak to czy dalsze uprawianie danej dyscypliny nie zagraża jego życiu oraz przeprowadzała testy czy branie danego leku wpływa na osiągane przez sportowca wyniki w danej dyscyplinie (założę się, że gdyby zrobili Bjoergen testy wydolnościowo-oddechowe po tym jak wzięła swój lek i bez niego, to wyniki mówiłyby same za siebie !).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Frazes ale Bjoergen została zbadana przez niezależną od FIS komisję lekarską z WADA (Światowa Agencja Antydopingowa). Przeprowadzili jej niezbędne nadania do orzeczenia, że faktycznie ma astmę. Zresztą to lekarze tej agencji przepisali jej lek, który obecnie stosuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To skoro ma tę astmę to czemu nie zakazali jej uprawiania biegów (przy tej chorobie powinna chyba unikać wysiłku fizycznego???), tylko przepisali lek, który oprócz tego, że pewnie nie leczy samej choroby (jeśli się mylę, niech mnie ktoś poprawi), tylko znosi jej objawy, to dodatkowo zwiększa wydolność zawodnika, co akurat w biegach ma wpływ na osiągane wyniki???

 

Stąd moja opinia (żart), że gdyby polskie "CBA" przyjrzało się dokładnie tej sprawie, to mogłoby pewnie zaliczyć pierwszy sukces na skalę międzynarodową ( :D ), a poza tym czy to jest "fair play", a o to chyba w sporcie chodzi (bez tego można sobie według mnie wszystkie zawody we wszystkich dyscyplinach darować ! - wiem, mój pogląd jest idealistyczny i niezgodny z faktami niestety...)???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To dlaczego w trakcie transmisji mówili wielokrotnie, że ten lek zwiększa pojemność płuc o 20%, a we wczorajszym materiale na ten temat w "Faktach" padła wartość 10% (w tym materiale, chyba jak zwykle autorstwa Marka Nowickiego była też mowa o tym, że jest możliwe fałszowanie wyników badań "spirometrycznych" wykrywających astmę, przy pomocy odpowiednich leków)???

 

No nic, zobaczymy czy chyba w sobotę znów Bjoergen wygra...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polskie media jakie są każdy widzi - tania sensacja rządzi. A chociaż raz mogli by posprawdzać fakty a nie cały czas nakręcać tę falę dezinformacji. A już gadanie o tym że możliwe jest sfałszowanie badań? To pokazuje poziom polskiego dziennikarstwa. Takie ciche sugerowanie, że Norweżka oszukałą badających.... no ciekawe i robi to od 10 lat! Jakaś niesamowita :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się z jedną wypowiedzią na tym forum: srebro Justyny dla mnie ma kolor złota.

Pisze tu ponieważ nie wiem gdzie inndziej mogłabym to napisać. Więc, chętnie bym obejżała zawody, w których by wzieła udział tylko Justyna Kowalczyk i Marit Bjoergen. Zawody miały by polegać na tym, aby żadna z zawodniczek nie brała żadnych leków na asmę itp. Aby zawody były fair. Wtedy cały świat by się przekopnała kto jest lepszy. Polska czy Norwegia !

Myślę, że gdyby takie zawody ktoś zorganizował to pani Marit by oglądała plecy Justyny Kowalczyk :wink:

Niech będzie sprawiedliwość na tym świecie ! Niech nikt nie dopuszcza do zawodów ludzi którzy oszukują, może i rzecziwiście mają niektórzy astmę, ale prawie wszystkie zawodniczki norweskie ? Bez przesady! Więc, albo nikt niech nie bierze tych "leków" lub niech każda dostanie pozwolenie na branie ! Wolę aby nikt nie brał, bo i tak Justyna by nie wzieła !

"- Wzieła by pani ?

- Bym nie wzieła - odpowiedziała POLSKA ZAWODNICZKA "

Kto jest za zawodami: Justyna Kowalczyk vs Marit Bjoergen ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głos kobiety jest tu ważny. @jadzia96 zauważ, że my nie piszemy postów pod swoimi postami.

Myślę, że zapoznaniu się z regulaminem Forum więcej tak nie wpiszesz. Od tego jest opcja „Edytuj” i zawsze do swojego posta można coś dopisać lub w nim poprawić.

Oczywiście witamy! :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...