Skocz do zawartości

Programy dla kart DVB


Mr. Orbita
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Nie było w sumie takiego tematu, więc zakładam - akurat jest ciekawa nowość.

 

Po dłuższej przerwie wyszła nowa wersja programu SmartDVB, który moim zdaniem w niedalekiej przyszłości (jeśli autor da radę pociągnąć projekt) może zastąpić nierozwijanego AltDVB. Nowa wersja jest oznaczona jako 0.2.0, nie jest szczególnie wyróżniona na stronie, dlatego można nie zauważyć, ale nie zwracajcie na stronie uwagę na numerki, tylko przejdźcie do Download.

 

Zmiany w tej wersji (luźne tłumaczenie Mr. Orbita @ forum.satkurier.pl):

  • Poprawione: sygnał 22kHz nie był przepuszczany poprawnie w module wyszukiwania kanałów.
  • Poprawione: Ctrl+klik nie wybierał poprawnie kanałów pod Windows 7.
  • Poprawione: pewne zmiany w module programatora zdarzeń w przypadku restartowania SmartDVB przez programator.
  • Poprawione: Opcja 'exit' w programatorze zdarzeń mogła także wyłączyć system.
  • Dodane: Opóźnienie i powtarzanie komend DiSEqC (może zostać skonfigurowane w oknie ustawień satelitów).
  • Poprawione: błąd powodujący zawieszenie w oknie "Connection" wywoływanym z menu "Video".
  • Poprawione: restart SmartDVB z programatora zdarzeń nie działał przez cały czas.
  • Dodane: Wsparcie dla modulacji 16APSK/32APSK (o ile obsługuje je hardware).
  • Dodane: Nowy interface BDA dostarczony przez Floriana i zaadaptowany przez autora SmartDVB. To będzie docelowo główny interface BDA, więc zalecane jest korzystanie z niego zamiast starego bdas.dev.
    Duże podziękowania dla Floriana za jego pracę. Proszę zgłaszać jakiekolwiek problemy lub sukcesy, aby możliwe było dalsze dopracowywanie interface.
    Powinno być wsparcie dla nastepujących produktów (z których większość nie została przetestowana, w związku z czym autor prosi o informacje, czy dane urządzenie działa, czy nie):
    • Twinhan/Azurewave - sprawdzone, działa także CI
    • Hauppauge - nie sprawdzone
    • Technotrend - sprawdzone, działa także CI
    • TeVii - nie sprawdzone
    • karty Prof Tuners/Advance Tune - sprawdzone z kartami Prof, AdvanceTune nie sprawdzone, ale powinno działać (dodane wsparcie)
    • TBS - nie sprawdzone
    • Comppro - nie sprawdzone
    • Conexant - nie sprawdzone
    • FireDTV - nie sprawdzone
    • Omnicom - nie sprawdzone
    • DVBWorld - nie sprawdzone
    • Genpix - sprawdzone, powinno działać także z genpix.dev
    • QBOX - nie sprawdzone

    [*]Dodane: Przejście na Visual Studio 2010, co oznacza, że SmartDVB nie działa pod starszymi wersjami systemu Windows (Windows 2000, Me, 98).

    [*]Poprawione: po przejściu na tryb pełnego ekranu pod Windows 7 obraz zamarzał przy użyciu EVR.

    [*]Poprawione: zrzuty ekranowe nie były robione prawidłowo przy użyciu jakiegokolwiek renderer'a.

    [*]Dodane: podstawowe wsparcie modułów CI, działa tylko z nowym interface bda.dev. Technotrend/Twinhan zostały przetestowane, FireDTV - nie sprawdzone.

    [*]Dodane: automatyczny restart do dialogu wyboru urządzenia, więc nie ma konieczności ręcznego restartu programu po zmianie urządzenia.

    [*]Dodane: ustawienia rolloff/pilot dla nowego interface bda.dev.

    [*]Poprawione: zawieszenie mogące występować w oknie dodawania dekodera.

    [*]Dodane: wstępne wsparcie ATSC (sprawdzone tylko dla przekazu naziemnego ATSC 8VSB, podziękowania dla majortom'a za pomoc).

    [*]Dodane: listy częstotliwości DVB-T dla różnych krajów, łącznie ze wsparciem offset z list w plikach .ini. Aby zabezpieczyć więcej miejsca dla list DVB-T w przyszłości zarezerowana przestrzeń nazw od 10000 do 20000.

    [*]Dodane: listy częstotliwości DVB-C dla różnych krajów.

    [*]Dodane: listy częstotliwości ATSC QAM, sama funkcjonalność QAM nie sprawdzona.

    [*]Dodane: podstawowe możliwości odczytu tablic EIT (EPG) dla strumieni ATSC.

    [*]Dodane: duża ilość wewnętrznych zmian aby przyśpieszyć wstrajanie, w tym opcja szybkiego połączenia DirectShow, która nie powinna czyścić ekranu przy zmianie serwisu.

    [*]Dodane: optymizacje EVR przy użyciu w grafach, gdy wybrane "Do not stop DirectShow graph with EVR", co powinno zaowocować brakiem czarnego ekranu na Windows 7 w pewnych przypadkach. Jest to funkcja eksperymentalna, więc jeśli pojawią się jakiekolwiek problemy lub zatrzymania obrazu a także zawieszenia programu, gdy opcja jest włączona - należy ją wyłączyć i spróbować ponownie. Proszę zgłaszać wszystkie zauważone problemy z tym ustawieniem dla EVR (i innych renderer'ów także). Podczas testów dostrzeżono pewne problemy z niektórymi kodekami (CoreAVC H.264, DivX H.264, nVidia MPEG-2), w związku z czym autor prosi o dodawanie informacji nt. używanego dekodera obrazu.

    [*]Poprawione: Pole z listą wyboru satelitów w oknie głównym nie wyświetlało pozostałych pozycji, jeśli ilość przekraczała ok. 30.

    [*]Dodane: opcja ponowienia wstrajania dla interface skystar.dev. Daje to lepsze efekty dla SkyStar USB 2 HD. Dodatkowo modulacja 8PSK nie była akceptowana przez sterownik, więc karta nie wstrajała się na transpondery emitujące taki sygnał - poprawione.

    [*]Poprawione: zmiany w działaniu funkcji timeshift mające na celu poprawę stabilności.

    [*]Poprawione: ogólne poprawki, aby aplikacja zamykała się sprawniej.

    [*]Poprawione: zmiany w panelu EPG, aby przeciwdziałać zablokowaniu.

    [*]Poprawione: zmiany w obsłudze MDAPI zabezpieczające przed przypadkowym wyładowaniem filtrów.

    [*]Dodane: opcja do zapisu nagrania pod nazwą z EPG (jeśli dostępna).

    [*]Poprawione: pewne poprawki przy importowaniu .ini, odzwierciedlające zmiany w formatach.

    [*]Poprawione: zmiany w filtrze źródłowym smartav, aby zatrzymywanie grafu odbywało się szybciej.

Od siebie mogę tylko dodać, że testowałem ostatnie wersje eksperymentalne, jak i bawię się 0.2.0 i muszę powiedzieć, że program zdecydowanie złapał wiatr w żagle. W porównaniu z ostatnią wersją 0.1.5 pracuje DUŻO szybciej, stabilniej, pewniej. Zmiana kanałów jest naprawdę bardzo szybka. Dostrzegłem kilka błędów (m.in. z EPG z transponderów n-ki - ładują się same czasy bez nazw i opisów), zamierzam to zgłosić, zgłaszałem też chęć przygotowania spolszczenia, ale na tą chwilę temat jest chyba wstrzymany (jakiś czas temu pytając o to na forum dostałem odpowiedź, że są planowane zmiany w sposobie tłumaczeń i nie ma sensu).

 

Strona domowa: http://www.smartdvb.net

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zainstalowałem i czas wypunktować ;)

 

1. Przy "dwukliku" na obrazie, celem zrobienia fullscreen program zachowuje się różnie, albo zrobi to co oczekujemy, albo zrobi okienko "floating". Tak samo działo się na poprzednich wersjach.

2. Karta SkyStarS2 - przy wybraniu "tools - device setting" zwiecha i trzeba ubijać proces.

3. Po wybraniu jakiegoś kanału obraz przez pewien czas "migocze". Może coś nie tak z ustawieniami kodeków, trzeba przetestować.

4. Program obsługuje również karty DVB-T. Z powodu lipy z sygnałem DVB-T nie mogę przetestować ale na szybko przygotowałem listę częstotliwości dla Polski. Proszę kliknąć w spoiler, skopiować zawartość, wkleić do pliku tekstowego, zapisać go np. pod nazwą 11169.ini i wrzucić do katalogu "Transponders" (w miejscu gdzie jest zainstalowany Smart).

Nasz plik znajdzie się na końcu listy w opcjach dodawania "satelity".

 

[sATTYPE]

1=11169

2=Polska DVB-T

 

[DVB]

0=49

1=474000,8

2=482000,8

3=490000,8

4=498000,8

5=506000,8

6=514000,8

7=522000,8

8=530000,8

9=538000,8

10=546000,8

11=554000,8

12=562000,8

13=570000,8

14=578000,8

15=586000,8

16=594000,8

17=602000,8

18=610000,8

19=618000,8

20=626000,8

21=634000,8

22=642000,8

23=650000,8

24=658000,8

25=666000,8

26=674000,8

27=682000,8

28=690000,8

29=698000,8

30=706000,8

31=714000,8

32=722000,8

33=730000,8

34=738000,8

35=746000,8

36=754000,8

37=762000,8

38=770000,8

39=778000,8

40=786000,8

41=794000,8

42=802000,8

43=810000,8

44=818000,8

45=826000,8

46=834000,8

47=842000,8

48=850000,8

49=858000,8

 

@ Mr Orbita - jak będziesz do niego pisał, możesz mu podrzucić pliczek (tylko niech to ktoś przetestuje)

 

Dodano opcję "CI" - Orbita... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Tak ma być ;) Jak klikasz w górną połówkę zrobi fullscreen, a w dolną - floating, coś jak w AltDVB ;)

 

3. U mnie mam

Video Decoder: Elecard

H.264: CoreAVC

Video renderer: EVR (ale mam Win7, pod XP zalecany VMR9)

Audio: Moonlight

Audio renderer: Głośniki (w sumie nie ma większego znaczenia)

AAC: brak (zamierzam kupić CoreAAC :D )

 

4. W pierwszej linii pod DVB powinno być 0 = 49 - pozwoliłem sobie skorygować ;) Sam wykaz OK, można by rozważać dodanie VHF na wszelki wypadek, ale póki co chyba nic tam się nam nie szykuje z MUX-ów?

 

1=50000,7

2=57000,7

3=64000,7

4=177500,7

5=184500,7

6=191500,7

7=198500,7

8=205500,7

9=212500,7

10=219500,7

11=226500,7

 

Do rozważenia, bo nie pamiętam jak u nas z zastosowaniem tego, muszę dopiero zerknąć, jeśli nie planowane, to nie ma sensu raczej.

 

CI: Tumoroł ;) Zapomniałem jakiegoś CAM pożyczyć (zresztą dziś akurat nie tylko tego zapomniałem - także kluczy i pendrive'a, co spowodowało spore zamieszanie w ciągu dnia) :P W każdym razie CI od Hauppauge i tak nie jest we wspieranych, więc nic sobie nie obiecuję ;) Za to mogę podpytać autora, czy może jest zainteresowany supportem :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Tak ma być ;) Jak klikasz w górną połówkę zrobi fullscreen, a w dolną - floating, coś jak w AltDVB
Tego to nie wiedziałem. Ciekawe, ale jak dla mnie dziwne rozwiązanie.

 

4. W pierwszej linii pod DVB powinno być 0 = 49 - pozwoliłem sobie skorygować ;) Sam wykaz OK, można by rozważać dodanie VHF na wszelki wypadek, ale póki co chyba nic tam się nam nie szykuje z MUX-ów?
Fakt, zrobiłem błąd. Dzięki za poprawienie i uwagę.

Co do VHF to w/g aktualnych założeń, nie będzie wykorzystywany pod DVB-T, a pod DAB lub inne usługi. Także sądzę, że jest to zbędne.

Trochę przestrzeliłeś listę, dwie pierwsze częstotliwości to "stare" pasmo radiowe ;)

 

 

Co do tego początkowego "migania" obrazu: zmiana "Video renderer" na inny niż WMR9 powoduje wysyp błędów, a zmiana kodeka niczego nie zmienia. Sprawdzałem to tylko pobieżnie, bo nie jest to jakiś istotny problem.

 

W końcu mógłby przypisać nazwy systemów kodowania, a nie same CAID, itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mnie coś SmartDVB nie lubi, ma ktoś może podobnie?

Zainstalowałem na czysto nowę wersję i za każdym razem gdy próbuję przeskanować satelitę to mam totalny zawias programu po przeskanowaniu paru transponderów, pomaga tylko restart komputera.

Karta Prof 7500 najnowsze sterowniki i W7 64, inne programy nie mają tego problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwne - ja mam Prof 7301 na Win7 x64 i nie zauważyłem nic takiego. Zwiechę łapie w różnych miejscach, czy zawsze na tej samej częstotliwości? Jeśli na tej samej, to na jakiej? Może coś umknęło mojej uwadze - najwyżej sprawdzę ;)

 

Podpowiedź: spróbuj w Device settings wybrać Device type na Prof 7500, a w BDA tuning mode: Direct - może coś pomoże ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@MarkoB - dziwne, ja teraz przeskanowałem jeszcze dla pewności całego Hot Bird-a i poszło na Win7 x64. Może z samą 7500 jest zgrzyt, bo jedyna różnica to właśnie 7301 zamiast 7500...

 

@akwedukt76 - jak klikniesz prawym klawiszem na wybrany kanał to masz Properties i w nowym oknie są systemy kodowania w tabelce Conditional access. Zmiana ich kolejności lub kasowanie zbędnych nie pomaga?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na Prof 7500 W7 x64 program spisuje się rewelacyjnie. Niesamowicie szybki skaner transponderów zrobił na mnie wrażenie. Co ciekawe nie pojawiają się artefakty, tak często spotykane u użytkowników tej karty na systemach 64-bitowych, lecz sporadycznie szybkie mignięcia obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na Prof 7500 W7 x64 program spisuje się rewelacyjnie. Niesamowicie szybki skaner transponderów zrobił na mnie wrażenie. Co ciekawe nie pojawiają się artefakty, tak często spotykane u użytkowników tej karty na systemach 64-bitowych, lecz sporadycznie szybkie mignięcia obrazu.

 

Napisz mi proszę jakie masz zainstalowane sterowniki i w jakiej wersji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mr. Orbita, używam VMR9.

 

@MarkoB, używam tych sterowników z PTG Engine: Prof7500_Driver_2.0.0.3_W7_64.zip. Polecam przed instalacja usunąć poprzednie, plus usunąć z folderu C:\Windows\System32\drivers plik Prof7500.sys. Oczywiście warto mieć uaktualniony system.

 

@piterp, na ekranie ppm-Connection (tutaj ustawia się filtry).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość Anonymous

Czy jest jakiś program, w którym można by było odczytać z pliku TS dokładne PIDy kanału, z którego ten plik został nagrany?

Chodzi mi o te wszystkie parametry, które można znaleźć np. w DVB Dream, czyli SID, TID, NID, PCR, PMT, Teletekst, EMM, ECM, Nadawca, kodowanie audio i wideo itd...

Stacjonarne tunery bardzo rzadko podają takie dokładne dane, zazwyczaj jest tylko PID Video, Audio, PCR, ewentualnie jakieś dodatkowe.

Na przykład w VLC Media Player można z pliku TS odczytać takie dane, jak PID audio, wideo, rozdzielczość obrazu, kodek audio i wideo, częstotliwość i bitrate dźwięku, nadawca oraz EPG dla wszystkich kanałów nadawanych z danego transpondera.

A czy da się gdzieś odczytać pozostałe dane?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@jas2 - rzuć okiem czasami na podpięte tematy, spolszczenie wisi tam od jakiegoś czasu i ja jestem jego autorem ;)

@polko - może TransEdit z pakietu DVBViewera? Tylko nie wiem, czy wersja darmowa ma odczyt plików TS. Wersja dostarczana po wykupieniu licencji na DVBViewera to ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Niestety, Transedit MMC Demo chce czytać tylko pliki .ini, a jak mimo to próbuję otworzyć .ts, to wyskakuje "Sorry - could not open C:\(i tak dalej).ts - probably wrong file format" :(

Może jeśli nie z pliku TS, to dałoby się takie dane odczytać w jakimś programie z pliku z listą kanałów zapisanym w tunerze po przeskanowaniu satelity. W Fergusonie to chyba jest w tym pliku "DumpFile.abs". Tylko nie wiem, czy takie dokładne dane są w nim zapisywane, bo w firmowym programie do edycji listy kanałów są tylko podstawowe dane :(

 

A przy okazji, dzięki za to spolszczenie, bardzo fajny jest ten program i nie zawiesza się u mnie tak ciągle jak DVB Dream :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wersja pełna ma w menu Scan opcję Analyze TS File - jeśli tego nie masz, no to widać okroili tą MMC :( W plikach z tunerów raczej nie spodziewałbym się wielu danych, bo zwykle tunery magazynują tylko to, co jest im potrzebne (SID, PID V/A/PCR), a resztę doczytują ze strumienia w locie. Dane można wyciągnąć ze SmartDVB - zapisuje listę kanałów w plikach SQLite - są przeglądarki takich baz i przy niewielkiej znajomości tematyki bazodanowej można się tam całkiem fajnie pobawić ;) Jeśli natomiast warunkiem koniecznym jest analiza wcześniej nagranego pliku, to pozostaje szukać jakiegoś analizatora TS...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Faktycznie jest taka opcja, ale w tej wersji nieaktywna.

Do wyboru mam tylko albo plik TS, albo listę kanałów z tunera. Bo SmartDVB to w moim przypadku tylko do kablówki, ale tu mi te dane do niczego nie się przydadzą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Darmowa wersja DVB Stream Explorera pozwala na analizę plików z tego co widzę: http://www.dvbstreamexplorer.com/analyzer ;) Niestety nie pozwala na odtworzenie danego kanału z pliku, ale podgląda na parametry po przeskanowaniu pliku jest (skanowanie pliku trwa dłuższą chwilę).

Przy starcie wskazujemy źródło TS File driver, później w oknie Tuning - plik i na koniec z menu PSI/SI/PSIP bierzemy DVB PSI/SI scanning i Current Mux, w oknie Start i czekamy... Po zakończeniu Close, przełączamy na SER i po prawej są kanały, a prawym przyciskiem można uzyskać okno z parametrami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...