Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Najgorsze jest to, że większość producentów w specyfikacjach swoich dekoderów DVB-T nie podaje informacji czy obsługują DD, AC3. Czas pokaże i zweryfikuje kto wyrzucił kasę w błoto.

Wszyscy producenci podają co dany tuner obsługuje. Nie ma czegoś takiego, że producenci nie podają czy obsługuje czy nie obsługuje AC3 i EAC3.

Jeśli nie jest podane w instrukcji, że tuner obsługuje AC3 to proste i nie ma sie nad czym zastanawiać - taki tuner nie obsługuje AC3!!! Należy wtedy szukać w sklepie czy na allegro innego, który ma napisane w specyfikacji: obsługa AC3 i EAC3 (downmix do stereo).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Witam mam pytanie.

 

Czy posiadając tuner satelitarny z programami FTA, oraz antenę naziemną kierunkową, którą mam ustawioną na kanały TVP1, TVP2, TVP Info (za śniegiem), TV Polsat, TVN, i TV Puls będę mógł z niej odbierać kanały po 2013 roku z tej samej anteny podłączonej do tunera odbiorę za darmo kanały z MUX1, MUX2, i MUX3 ?? Czy z tych multipleksów będą tylko darmowe kanały?

 

Teoretycznie jeśli tak to naziemnie bez opłat będę odbierać następujące kanały:

 

TVP1

TVP2

TVP Info

TVP Kultura

TVP Historia

TV Polsat

TV Polsat Sport Info

TVN

TVN7

TV Puls

TV Puls2

TV4

TV6

Eska TV

Kino Polska Nostalgia

U-TV

ATM Rozrywka TV

 

+ kanały FTA które obecnie posiadam....

 

Czy coś zapomniałem i czy dobrze myślę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj do odbioru cyfrowych kanałów naziemnych potrzebny jest odpowiedni tuner (DVB-T MPEG4) lub telewizor z DVB-T MPEG4.

Twój tuner DVB-S FTA do tego się nie nadaje. Koszt najtańszego tuner DVB-T wynosi powyżej 100zł.

Więcej o tym możesz przeczytać na http://www.telewizja-cyfrowa.com/

 

Oczywiście musisz także być w zasięgu nadajników DVB-T (http://www.telewizja-cyfrowa.com/nadajniki.html).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niektóre tunery DVB-S mają także wbudowany tuner DVB-T :)

 

Witam mam pytanie.

Czy posiadając tuner satelitarny z programami FTA, oraz antenę naziemną kierunkową, którą mam ustawioną na kanały TVP1, TVP2, TVP Info (za śniegiem), TV Polsat, TVN, i TV Puls będę mógł z niej odbierać kanały po 2013....

Nie trzeba czekać do 2013, już teraz w wielu miejscach w Polsce można odbierać te programy, szczególnie MUX2...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w Rudzie Śląskiej, więc póki co tych kanałów nie mam możliwości odbierać, chyba że uruchomią nadajnik w Katowicach. W pytaniu chodziło mi głównie o to czy te kanały MUX1,MUX2.MUX3 będą DARMOWE, czyli bez dodatkowych opłat. W moim pytaniu pytam też czy np. odbierając kanały z jednego dekodera będę mógł odbierać kanały FTA i DVB jednocześnie i czy będę musiał mieć dwa dekodery, jeden do odbioru FTA a drugi do odbioru DVB. Aktualnie posiadam 2 dekodery w domu do odbioru kanałów FTA: LINBOX F16 i OPTICUM TS3000 który ma DVB ale w MPEG2 ale to da się chyba przeskoczyć mając telewizor MPEG4 ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mux 1,2,3 będą darmowe i w całości niekodowane.

Na każdym tunerze możesz odbierać jeden kanał. Chcąc oglądać kanały na 2 TV niezależnie, potrzebujesz 2 dekoderów DVB-T. DVB - standard telewizji cyfrowej. FTA - kanał DVB(czyli kanał cyfrowy) nadawany bez szyfrowania.

 

Nie ma czegoś takiego jak "odbiór DVB i FTA jednocześnie".. mylisz pojęcia. Dekodery o których mówisz to są dekodery telewizji satelitarnej (DVB-S). Jeżeli przystosowane są wyłącznie do odbioru telewizji niekodowanej(bo np. nie mają czytnika kart) - nazywać je możemy dekoderami satelitarnymi FTA(to co nazwałeś dekoderem FTA). Ale istotne jest że dekoder telewizji satelitarnej, nie że FTA. Kanały FTA są zarówno na satelitach jak i w DVB-T(w Polsce w DVB-T nie ma póki co kanałów płatnych, więc wszystkie są FTA).

 

EDIT: Są duże szanse, że jednak jesteś już w tej chwili w zasięgu obu multiplexów z nadajnika Wisła/Skrzyczne. Musisz mieć tylko dobrą antenę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając telewizor obsługujący dekodowanie MPEG4 masz gotowy sprzęt to odbioru telewizji cyfrowej, potrzebujesz ewentualnie jedynie anteny - dodatkowy dekoder nie będzie potrzebny.

Natomiast zwykłe dekodery satelitarne nie nadają się do naziemnej telewizji cyfrowej i na odwrót - tymi dwoma modelami nie odbierzesz DVB-T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam w Rudzie Śląskiej, więc póki co tych kanałów nie mam możliwości odbierać, chyba że uruchomią nadajnik w Katowicach.

bo ja wiem... do Skrzycznego masz niecałe 70km odległości i w miarę dobry teren (http://www.dvbtmap.eu/terrainprofile.html?params=172,50.24193548604371,18.82232666015625,11&_=1303896582136), więc wygląda, że powinieneś móc odbierać mux-2 i mux-3 ze Skrzycznego (http://emi.emitel.pl/EMITEL/obiekty.asp ... t=DODR_S1D).

 

Więcej o terminach uruchamiania mux-2 i mux-3 tam: http://www.emitel.pl/telewizja/naziemna-telewizja-cyfrowa-dvb-t

 

W moim pytaniu pytam też czy np. odbierając kanały z jednego dekodera będę mógł odbierać kanały FTA i DVB jednocześnie i czy będę musiał mieć dwa dekodery, jeden do odbioru FTA a drugi do odbioru DVB.

aby oglądać programy FTA z satelity i DVB-T to do każdego telewizora trzeba mieć wtedy podłączone:

 

  1. jeśli telewizor jest bez dekodera DVB-T (mpeg-4):
    • odbiornik DVB-S i odbiornik DVB-T,
      lub
    • odbiornik DVB-S/T czyli tzw. combo (np Ariva 200 combo Fergusona czy X703p Opticuma)

[*] jeśli telewizor posiada dekoder DVB-T (mpeg-4):

  • tylko odbiornik DVB-S

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..... odbiornik DVB-S/T czyli tzw. combo (np Ariva 200 combo Fergusona czy X703p Opticuma)

otóż to, panie dziejku, właśnie tak można :brawo:

oczywiście, jeśli twój telewizor ma wbudowany dekoder mpeg-4 to nie potrzebujesz do szczęścia niczego oprócz anteny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam

Mieszkam w okolicach Wadowic (woj. małoposlkie) i jestem zainteresowany odbiorem kanałów DVB-T z nadajnika Skrzyczne. Nie korzystam obecnie z telewizji naziemnej, ale przed świętami podłączyłem starą "siatkę" z równie starym wzmacniaczem i z analoga złapałem kanały z nadajnika Kosztowy oraz czeski MUX z Pradziada (bardzo dobry sygnał). Czy jest jakaś szansa złapania czegoś ze Skrzycznego? A jeśli tak to jaki sprzęt do tego użyć? Czy lepiej odpuścić sobie i poczekać do listopada aż ruszy emisja z Kosztowów. Do Pradziada mam prawie cztery razy dalej niż do Skrzycznego, ale profil terenu jest "nieco" lepszy.

profilfe.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...