Skocz do zawartości
  • 0

Przebicie prądowe


mariusz9213
 Udostępnij

Pytanie

Witam.

Mam następujący problem: dekoder Orton 4160cx plus, samsung 305 od CP do ktorego jest podlaczony Twin Opticum ltp-04h, konwerter single interstar (Astra) i przełącznik diseqc tc'eq gd 21e. Na samsungu tylko hot bird a dla ortona Hot Bird i Astra połączone przełącznikiem wyżej wymienionym. Mam następujący problem. Gdy dotknę przełącznik zostaje 'kopniety' prądem. Wszystkie końcówki F sa dobrze zarobione. Sprawdzalem kilka razy. Nie mam pojecia jak ten problem rozwiązać. Kable połączeniowe sa nowe. Przełącznik mam na zewnątrz wiec boje zeby nic sie ze sprzętem nie stalo. Prosze o pomoc.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Strzelam: problem po stronie któregoś z tunerów.

Odłącz jeden z nich i sprawdź czy sytuacja nadal występuje, później to samo z drugim tunerem. Dodatkowo możesz zamienić tunery miejscami, przełożyć kable w konwerterze Twin.

Pokombinuj i poprzełączaj, może znajdziesz jakąś przyczynę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A Ja bym traktował to jako normalne. Wyobraź sobie, że ... podczas instalacji ... Ja akurat, nie mogę dotykać łączek FF bo, Mnie tak kopią że czasami nawet szczypie w łapsko! Koledzy nie czują nic. Dzieje się u Mnie tak już od 2,3 lat i się przyzwyczaiłem. Nie dość że kopią Mnie wtyczki to jeszcze metalowe obudowy w dekoderach. Poprostu czuję prąd w ręku i nic nie jestem w stanie zrobić a błędu w instalacjach to na bank nie wykonuję. Kiedyś dla testu, kombinowałem z instalacją która najmocniej wtedy "Mnie kopała". Nie znalazłem przebić , lewego napięcia na obudowach, łączeniach itp. Podłączyłem Multimetr Plusem do oplotu Triseta, a masę dałem na dekoder (obudowę) ... Ustawiłem go w miliVolciny... Nic się nie działo. Dotykam ręką łączki FF a na mierniku +8V!!!! Oczywiście Mnie kopnęło lekko... i wyładowało się. Trzymałem Fkę dalej, a miernik swoje, czyli 0.000 To jest jedyna awaria której nie potrafię naprawić! :-)

Powinieneś zrobić tak:

Weź miernik elektroniczny do łapki, podłącz minus dotykając siatki (oplotu) w kablu antenowym wychodzącym z dekodera. Dekoder oczywiście włączony. Plusem od miernika dotykaj :

-obudowa dekodera

-obudowa przełącznika diseQ

 

Nie powinno tam być jakiegokolwiek napięcia!!! Miernik powinien od czasu do czasu wskazać kreseczkę (minus) czyli masa...

Jeśli wskaże coś na plusie, np. 0,5V, czy 1V itp. oznacza to, że masa na dekoderze do kitu. Najczęściej pomaga przelutowanie (zimne luty) i wszystko wraca do normy. Oczywiście , w pierwszej kolejności sprawdź wszystko od A do Z... z przewodem łącznie...

Czasami przewód jest uszkodzony, masz przebicie zasilania konwertera (13V lub 18V) na oplot i wtyczki kopią...

Czasami też, w złączkach F mały przewodzik od oplotu zagniecie się w żyłkę... i swoje robi...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Wytłumaczyłem najbardziej łopatologicznie jak to się da... Masz rację, fachowo zwie się to zwarciem, lecz... nie do końca w tym przypadku można tak to nazwać. Zwarcie będzie w przypadku gdy CAŁKOWICIE masa z oplotu nałoży się na plus (13V lub 18V w zależności od polaryzacji) czyli na żyłkę, i... dekoder wtedy nie wyświetli nawet grama poziomu sygnału dla siły (nie mylić z jakością). Wtedy mamy bark połączenia z konwerterem, i możemy to nazwać w 100% zwarciem. Inaczej ma się sprawa do przebić na masie... czyli, wtedy gdy metalowe elementy zestawu, takie jak przełączniki diseq, złącza i obudowa dekodera kopią... Nie ma wtedy zwarcia, jest przebicie, bo... zasilanie dodatnie wbija sie na masę no i wtedy kopie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Instal_waw, ja mam podobną sytuację tez mnie tak sypie po ,,Łapach,, że hej, a jak jest wilgotno to hmmm szkoda słów.Trochę pomaga jak się odizolujesz od masy, mniej kopie ale kopie.

 

No chyba że w tym przypadku jest żeczywiscie jakies przebicie to co innego, i prosze uwazac bo możesz zostac przy tym dekoderze ,,na zawsze,,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...