Skocz do zawartości
  • 0

Dostrojenie obrotnicy


lpm11
 Udostępnij

Pytanie

Witam!

Już mam ustawioną obrotnicę, jestem bardzo zadowolony. Jednak widzę, że nie odbieram pełnego zestawu satelitów z nieba..

Przy pierwszej instalacji miałem pozycje z zakresu 28.5E - 5W. Maszt wydawał się być pionowo, ale dopiero jak przy następnym podejściu przekrzywiłem całe mocowanie o może pół stopnia(antena będąc na pozycjach wschodnich jest trochę wyżej, a na zachodnich niżej) to uzyskałem odbiór z następnych satelitów, ale tylko na wschodzie.

 

Praktycznie teraz mam dobry odbiór z pozycji z zakresu 69E - 5W. A potem się urywa. Od 15W dekoder się nawet nie zastanawia przy Blind-Scan co oznacza zupełny brak sygnału.

Na pozycji 12,5W uzyskałem odbiór jak pochyliłem czaszę w sposób taki, że konwerter poszedł o 1 cm w dół. Tylko że wtedy przestaję odbierać słabsze sygnały z całego wschodu i dosłownie lekkie popchnięcie do przodu anteny powoduje zanik sygnału.

 

Wnioskuję, że mój talerz od kilku stopni na zachód po prostu wędruje za wysoko.. zastanawia mnie to, bo niby tor ruchu powinien być symetryczny, a na wschodzie jest wszystko w porządku. Czy ktoś spośród posiadających obrotnicę satelitarną miał jakiekolwiek problemy w okolicach 12.5W? Może ja trafiłem na kiepski transponder? Czy macie stabilny odbiór radia z: 11150.00 H i 12608.00 H?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0
.. zastanawia mnie to, bo niby tor ruchu powinien być symetryczny, a na wschodzie jest wszystko w porządku.

.... tylko nie symetryczny, ustaw deklinację

Maszt musi być sztywny i idealnie w pionie, przy pierwszym ustawieniu uchwyt i czasza powinny tworzyć kąt prosty, łapiesz satelitę jak najbliżej południa w Warszawie to 21.6°E u Ciebie 19.2°E.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

no to od razu powiem o kilku wątpliwościach, które mam teraz:

1) komin nie jest na południe. Zdjęcie terenu: http://img13.imageshack.us/img13/9624/130gh.jpg komin jest lekko na prawo od zaznaczonego miejsca.

W związku z tym całą obrotnicę na maszcie obróciłem o te 2-3 stopnie. Wtedy cała obrotnica wskazywała na zerze południe. Antena z obrotnicą i końcem masztu były na jednej linii.

2) Zauważyłem w instrukcji tabelkę z kolumnami: Your Site Latitude i Elevation Angle .. to drugie=90stopni - to pierwsze. Pomyślałem że w takim razie ten kąt u mnie różni się o 10 stopni od prawidłowego ustawienia.. jednak zauważyłem że na obrotnicy ten kąt jest zaznaczony odwrotnie.

3) Masztowi wiele brakuje do sztywności. Ale na razie talerz wszystkie wiatry przetrwał. W dodatku mogę dosyć szybko sprawdzić siłę sygnału potrząsając masztem :D Jak nie ma zakłóceń to znaczy że sygnał jest silny. Potwierdza się w praktyce... tak dostroiłem ustawienia.

4) Natomiast maszt jest pionowy.

 

@mprw: Jest ustawione 50 stopni na obrotnicy na podziałce.

 

@Wanderer: nie rozumiem. Miałem na myśli tor ruchu na zachód i na wschód.. czy Ty też?

Załóżmy teraz że jestem na Astrze.. W instrukcji pisze że ten kąt wyniesie 7,3 stopnia, oprócz tego: dish bracket angle: 27,7 (35 stopni - 7,3). To znaczy że mam na talerzu ustawić 27,7? Ale wtedy nie będę miał sygnału.. ja to ustawiałem na czuja z tunerem.

Odbiór przetestowałem w czasie silnego deszczu i nie miałem problemów z odbiorem, także ze słabszych transponderach na satelitach :Hotbird, Astra, Amos, Hellas Sat..

 

Zastanawia mnie jeszcze jedna rzecz.. jak się ustawia kąt elewacji na obrotnicy, to się to robi z dwóch stron. Może chodzi o to żeby na jednej ustawić 50 stopni, a na drugiej 50-7,3=43? Bo wtedy tor ruchu się znacznie przekręci, co teoretycznie byłoby korektą której potrzebuję.. tylko czy przy przykręceniu nie powyginam blach i nie zniszczę obrotnicy?

 

Na razie palce mnie bolą od gorącego dachu :D i mam dość ustawiania.. na dach wrócę za kilka dni.

W sumie i tak jestem bardzo zadowolony.. odbiór z 20 satelit w porównaniu z wcześniejszym zestawem HB+Astra to niebo a Ziemia:)

 

Tak mniej więcej widzę swój odbiór. Nie zaznaczałem wszystkich satelitów, tylko te ważniejsze. Szare to w przybliżeniu tor ruchu. Wielkość w zaokrągleniu odpowiada sile sygnału odbieranego przeze mnie.

imgv.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

A jak mam ustawić skręcenie konwertera? W tej chwili jest coś koło 0.. po małej poprawce dziś znajduje kanały na 12,5W; na 15W już nie.

Wychodzi na to że to południe nie było do końca w tą stronę. Dzięki wielkie za pomoc:)

Za kilkanaście dni ruszam na dach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Konwerter ma być na 0 (zero). Przy ruchu anteny również położenie konwertera się zmienia i skew "sam się dostosowuje". Jak już ustawisz trajektorię ruchu anteny możesz spróbować zmienić skew, w jedną i drugą stronę, góra 5 stopni (i obserwować zmiany na skrajnych położeniach).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

OK. Przesunąłem antenę o kilka stopni na wschód. Chyba to był właśnie strzał w dziesiątkę. Na razie żeby chodziło musiałem ustawić w dekoderze 7 stopni dł. geograficznej więcej aby działało; czyli muszę jeszcze obrócić sam talerz przymocowany na tym kręcącym się [beep]zidle. Poprawiłem maszt, teraz jest już chyba regularniej.. tzn. przestał działać 69E. Wymęczył za to kilka transponderów z Telstara.. jakość sygnału powala: od 0 do 10%, o dziwo obraz się trzyma bez zacięć. Dzięki jeszcze raz za pomoc:) Już wiem jak kombinować.. myślę że wkrótce ustawię to na amen.

 

EDIT: Jednak nie.. Po kolejnej poprawce(tym razem maszt jest już zupełnie pionowy, talerz przesunięty, a w dekoderze wpisane poprawne współrzędne) działają wszystkie pozycje od 69E do 12,5W(tutaj już kiepsko). No i jest zabawa, bo mapa google pokazuje południe inaczej niż kompas. Z kolei po założeniu obrotnicy prostopadle do komina(tutaj żeby było śmieszniej kąt jest jeszcze inny - to "południe" jest najbardziej na wschód).. działają te zachodnie satelity.. wschodnich wtedy już nie ma. Jak poprawię żeby były wschodnie to znikają te "na górze"- Eutelsaty W1, W2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ostateczna regulacja polega na właściwym ustawieniu obrotnicy na maszcie — w kierunku góra-dół (kąt szerokości geograficznej) i w kierunku prawo-lewo (ręcznie). Minimalne, nawet milimetrowe zmiany tych ustawień skutkują znaczącymi przesunięciami anteny w położeniach skrajnych (tym większymi im dalej od pozycji zerowej — jeszcze raz patrz tutaj). Maszt wcale nie musi być idealnie pionowy, a pozycja zerowa wcale nie musi mieć kierunku idealnie południowego. W końcowym rozrachunku ważne jest bowiem to, by "wstrzelić się" we wszystkie satelity, zarówno po stronie wschodniej jak i zachodniej. A do tego potrzeba niestety wielokrotnych prób i błędów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam!

Problem się rozwiązał.. mam wszystkie pozycje od 69E do 30W. Chodziło o to żeby ustawić na obrotnicy wartość 90-szerokość geograficzna. Więc zamiast 50 dałem 40 i po korekcji anteny mam odbiór ze wszystkich satelit :)

Dziękuję wszystkim za pomoc i pozdrawiam wszystkich posiadaczy obrotnic satelitarnych:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...