Skocz do zawartości

Jak wygląda infrastruktura DVB-T?


Chaos23
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

muszę pilnie uzyskać informacje na temat infrastruktury wykorzystywanej przy DVB-T, a google nie pomagaja.

W temacie jestem kompletnie zielony - czy byłby ktoś tak dobry i przedstawił mi ludzkim językiem, jaką drogą sygnał od źródła dociera do odbiorcy? Potrzebuję jedynie podstawowych informacji o tej infrastrukturze.

 

Jak rozumiem, do DVB-T wykorzystuje się nadajniki, które zapewniają dosył zakodowanego obrazu, który rozkodowuje dekoder - jakie są jeszcze inne elementy tego systemu? Gdzie jest faktyczne źródło tego przekazu, czyli skąd bierze się on w nadajniku? Jakie jest znaczenie multipleksu?

 

Przepraszam za pytanie o takie elementarne sprawy, ale nie mogę w internecie znaleźć tych informacji. Z góry dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się to jak najlepiej wyjaśnić ;)

 

Znajdujące się w multipleksie programy dosyłane są poprzez światłowód albo satelitę (rzadko), a następnie kompresowane. Składanie całego multipleksu może być dokonywane w różnych miejscach i przeznaczone na dowolny obszar. Multipleks może być tworzony lokalnie (np. w budynku TVP Regionalnej, lub w jednym z obiektów TP Emitela), albo centralnie (z Warszawy), przy czym zawsze istnieje możliwość modyfikacji zawartości, tak aby móc dodać choćby lokalne okienko na TVP Info.

 

Gotowy multipleks przesyłany jest poprzez światłowód bądź radiolinię do obiektu skąd będzie nadawany.

 

Sam nadajnik DVB-T nie tworzy zawartości multipleksu, a jedynie emituje dostarczony mu strumień danych, dlatego komentarze typu "niech emitel przywiezie koder mpeg-4 i będzie.." mijają się nieco z prawdą. Na samym obiekcie również można składać multipleks, ale to się tyczy raczej lokalnych programów, których długo jeszcze nie uświadczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli w takim razie uklad ten wyglada nastepujaco?:

 

Centrala ---> swiatlowod/satelita ---> nadajnik ---> odbiorcy

 

mam nadzieje, ze dobrze rozumiem:)

 

Swoja droga z innego zrodla dowiedzialem sie, ze to wlasnie satelita jest czestszym sposobem dosylu do nadajnika:) Wiec widze, ze to nie takie jednoznaczne.

 

Natomiast moze powiem skad w ogole wynika moje pytanie. Kwestia jest nastepujaca - czy przejscie na DVB-T bedzie wymagalo przebudowy obecnej infrastruktury analogowej albo dobudowy nowej infrastruktury? Albo czy moze istniejaca infrastruktura jest w stanie spelniac wymogi przesylu naziemnej telewizji cyfrowej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Satelita jak i światłowód (prosto z siedziby stacji) może być źródłem dla poszczególnych programów, tam, gdzie multipleks jest składany. Poprzez satelitę można przesyłać gotowe multipleksy do nadajników jak to jest robione we Francji czy Hiszpanii. U nas tego niema, więc multipleksy przesyłane są po światłowodzie bądź po radiolinii, jeśli poprowadzenie światłowodu jest niemożliwe.

 

Obecnie infrastruktura dla pierwszego multipleksu w Polsce wygląda tak, że podstawowy multipleks z siedmioma programami przesyłany jest z Warszawy do ośrodków regionalnych, tam następuje podmiana programu regionalnego, a następnie całość idzie dalej do nadajnika. Wyjątkami są Wisła-Skrzyczne (Beskid Żywiecki) oraz Krosno-Sucha Góra (Podkarpacie), gdzie multipleksy składane są prawdopodobnie w lokalnych ośrodkach TVP, a programy nadawane w MPEG-2.

 

Podobnie jest z pierwszym multipleksem DVB-H, gdzie w zależności od miasta różni się tylko programem lokalnym*, natomiast reszta jest ta sama.

* - np. TV Silesia na Śląsku, czy WTK w Poznaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadajniki np. Polsatu czy TVN (analogowe) - sygnał dostarczany jest przez satelitę.

TVP Info - dostarczany przez satelitę do ośrodka regionalnego (TVP B-stok) a z niego światłowodem do nadajnika.

 

Różne ośrodki nadawcze mają różne "dostawy" sygnału: satelita, światełko, radiolinia (pojedyncze lub zdublowane połączenia).

W odległych czasach - gość wiozący samochodem taśmę wideo z materiałem do emisji. ;)

 

Infrastruktura będzie wymagała pewnych zmian, jak np. wymiana nadajnika (urządzenia nadawczego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Zgodzę się. W Kołowie pod Szczecinem zdarzało się niegdyś, że przy

silnych zakłóceniach włączały się komunikaty znane mi dotąd

z dekoderów Cyfrowego Polsatu haha!

 

Wtedy zwyczajnie wyłem ze śmiechu. :lol2:

A teraz nie wiem jak jest.

 

Chyba przez światłowody bo z takimi zakłóceniami

dawno się już nie spotkałem. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanko.Według was jaki dosył do multipleksu DVB-T ma wyższą jakość radiolinia,satelita,czy może światłowód? Pytam się oto ponieważ bardzo się interesuję tą tematyką i nie mogę się już doczekać startu DVB-T w moim mieście.Drugie moje pytanie to: ile kilometrów może mieć zasięg nadajnika DVB-T o mocy 100kw.Interesujący mnie nadajnik stoi na terenie Czech(góra Pradziad) ok 150km od mojej miejscowości.Czy według was do miasta Wieluń doleci sygnał? Bez problemu odbieram czyściutko Czeskie analogi anteną kierunkową.Proszę co odpowiedź,to dla mnie ważne.Dzięki za odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie światłowód. Oferuje najszersze pasmo transmisji, jest najbardziej odporny na warunki atmosferyczne i ma prawie zerowe opóźnienia (zwłaszcza w porównaniu do satelity). Jest to oczywiście korzystne, ale w jednym przypadku jest wadą- sygnał z platformy satelitarnej i nadajnika DVB-T dociera w to samo miejsce w różnym czasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drugie moje pytanie to: ile kilometrów może mieć zasięg nadajnika DVB-T o mocy 100kw.Interesujący mnie nadajnik stoi na terenie Czech(góra Pradziad) ok 150km od mojej miejscowości.Czy według was do miasta Wieluń doleci sygnał? Bez problemu odbieram czyściutko Czeskie analogi anteną kierunkową.Proszę co odpowiedź,to dla mnie ważne.Dzięki za odpowiedzi.

Jak odbierasz analog to powinieneś odebrać również DVB-T.Nadajnik Pradziad jest powszechnie znany z dobrego odbioru z uwagi bardzo dobry profil wysokosciowy.Jednak jak wynika z map odbiorczych np w Czechy-Vysílač Praha - Cukrák zasięgi są mniejsze do 80 km co może wynikać z ukształtowania terenu.http://digitalnitelevize.cz/obrazek/mul ... raha_b.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ale teraz ta antena zbiorcza odbiera kanały analogiczne i czy to nie zmienia faktu ? .

Mam telewizor z DVB-T mpeg 4 .

Wydaje mi się , że antena zbiorcza ( na bloku ) która odbiera kanały analog i ma ustawione kanały na stałych pozycjach ( np. TVP1 na kanale 60 ) nie poradzi sobie z kanałami cyfrowymi .

Proszę o oświecenie mnie w tym zagadnieniu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znajdujące się w multipleksie programy dosyłane są poprzez światłowód albo satelitę (rzadko), a następnie kompresowane. Składanie całego multipleksu może być dokonywane w różnych miejscach i przeznaczone na dowolny obszar. Multipleks może być tworzony lokalnie, albo centralnie, przy czym zawsze istnieje możliwość modyfikacji zawartości [...] .

Interesuje mnie kwestia dokładania programów, lub ewentualnej modyfikacji.

Ogólnie wszystkim grafikom (i nie tylko) znany jest efekt wielokrotnej kompresji stratnej. Jak ta kwestia wygląda w przypadku modyfikacji zawartości multipleksu? Programy, które nie są poddawane modyfikacji są kopiowane 1:1 czy może są dekompresowane i ponownie kompresowany jest cały multipleks?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...