Skocz do zawartości

Internet 5G - dyskusja ogólna


Rekomendowane odpowiedzi

Od 2 lat korzystam i nie zamienił bym oferty kablowego na 5G nawet że względu na szybkości transferów. Może i jest bardzo szybki ale w okresach dużego obciążenia potrafi spadać drastycznie transfer. To raczej tylko wina małej ilości nadajników w początkowych etapach wprowadzania w danym mieście. 

 

Dla użytkujacych na codzień można spokojnie powiedzieć że na pewno transfer jest standardowo niewiele szybszy i o wiele stabilniejszy niż przy 4G czy 4G+.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze powtarzam, że internet mobilny czyt. LTE/5G zamawia się tylko wtedy gdy już naprawdę nie ma innej alternatywy, albo potrzebuje się internetu do przysłowiowego czytania onetu. Internetu po kablu obojętnie czy skrętka, koncentryk czy światłowód to najpewniejsze źródło i najlepsze parametry sieciowe.

 

Tak na prawdę to u Polskich komórkowców mamy dejavu. Oni już raz wylecieli z ofertą 5G (czyt. fake 5G). Tym samym zniechęcili użytkowników do tej technologii, bo miało być szybciej a jest żenada i zatkane bts-y. Co teraz powiedzą? Że oferują od tej pory prawdziwe 5G a wczęsniej co było? Kpina z klientów! Poza tym, tak się rozpędzili z fake 5G, że teraz będąprawdziwe 5G odpalać po kolei przez kolejne 5 lat, zaczynając ponownie od dużych miast. Sto lat za murzynami....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiadomo, że wam "kablowcom" jest łatwo powiedzieć, że połączenie kablowe > połączenie radiowe. U mnie w podlaskiej wsi też jest instalacja światłowodowa wybudowana z wykorzystaniem dotacji unijnych, ale co z tego jak pieniędzy wystarczyło na samą sieć główną - na tzw.

''ostatnią milę'' pieniędzy zabrakło i za przyłączenie trzeba płacić - w moim przypadku lokalny ISP zaśpiewał ~ 1000 złotych za podłączenie się do sieci. Na razie jestem zmuszony by korzystać z łącza LTE - płacę za Internet bez limitu danych T-Mobile LTE 60Mb  55 złotych - z prędkością nie jest źle - w nocy mam ~70Mb/20Mb, dałoby się więcej ale router agreguje tylko dwie częstotliwości - 800 i 1800 lub 800 i 2100 tak, natomiast  1800 i 2100 nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wsi czyli poza obszarem  większych miast nie liczył bym nawet na szybki rozwój 5G. Że względu na budowę takich sieci dostęp jest o wiele mniejszy obszarowo z nadajnika niż w sieciach LTE 4G. Obszar tylko jednego nadajnika w strych systemach wymaga przynajmniej od 4-6 nadajników 5G jak nie więcej by zapewnić maksymalny transfer. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ktosiu - mylisz się.

Anteny 5G wiszą na tych samych masztach co LTE i 3G.

Fakt zasięg mniejszy ale szybkość bardzo duża. 

BTS jest tak dużo że najczęściej są w okolicy 2 km od siebie więc C-Band zdecydowanie pokryje się

 

Tu masz testy w czasie jazdy. jakieś 1km od BTS, który był zasłonięty

Speedtest

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym roku UKE planuje rozdysponowanie pasma 700 MHz i to właśnie na tej częstotliwości dostępne będzie 5G o szerokim zasięgu na terenach wiejskich. C-Band z racji małego zasięgu będzie miał sens na wsiach jedynie tam, gdzie blisko stacji bazowych są duże skupiska ludzi (choćby tereny podmiejskie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Nolan to co że a tych samych kiedy do zachowania odpowiednich stałych  parametrów transferów wymagane są dodatkowe nadajniki. Teraz to sobie można mierzyć do woli bo mało sprzętu korzystającego z 5G, jak nagle zrobi się więcej może 3-5x to dopiero okaże się że spadną wszystkim transfery 

Przy sieci 10 Gbps jak podłączy się 10 użytkowników to mają 1 Gbps każdy czyli bez problemu 5G dzisla. 

Zapodaj sobie 100 czy więcej użytkowników na stację bazową to średnio przypadnie po 100 Mbps nawet korzystając z sąsiednich które będą miały słabszy sygnał. 

 

Dobre pokrycie będzie mozliwe tylko przy wzroście gęstości nadajników. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie dziel tak: 10 Gbps na 10 userów.

tak to nie działa.

to teraz w ogóle nie było by neta skoro pasmo jest np. Band 1 ma 15 Mhz.  czyli 112Mbps max. czyli co 112 osób i nie będzie neta?

Poczytaj jak to działa i kiedyś popiszemy.

Hej 👋

Edytowane przez Nolan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem jednym z pierwszych "beneficjentów" 5G w T Mobile. Nie sądziłem, że tak szybko zostanę przełączony na nową technologię. Do tej pory używałem pseudo 5G z transferami rzędu 150/50 Mb/s (w godzinach porannych 250/50). Tydzień temu aktualizowałem jakieś aplikacje w komputerze i nagle opadła mi szczęka i zerwało mi czapkę z głowy. :D Szybkie uruchomienie Speedtest i nagle widzę transfery rzędu 660/150, myślałem, że to jakaś agregacja LTE (albo przypadek), ale tego samego dnia zaczęły się pojawiać artykuły o uruchomieniu nowego pasma. Teraz oczywiście bawię się Speedtestem codziennie, żeby mieć przegląd sytuacji, mój rekord, i to w środku dnia to 906/146 Mb/s. 🤩 Póki co po Wifi, ale sprawdzałem też po kabelku i wtedy osiągnięte wartości download były o około 150 Mb/s wyższe (zwykle mieszczą się w widełkach 500-700; upload stały). Apetyt rośnie w miarę jedzenia, teraz marzy mi się osiągnięcie pełnego gigabitu. Mam jeszcze drobne pole manewru, jeśli chodzi o ustawienie anteny (ZTE MC889) i ponowne podłączenie komputera z routerem kabelkiem. Na światłowód nie mam żadnych szans, mimo że mieszkam w środku miasta. Ogólnie przy przeglądaniu stron nie czuć tego przyspieszenia, ale jak przykładowo aktualizuję system, to wtedy różnica jest bardzo odczuwalna, mimo braku stabilnego transferu podczas pobierania. Póki co jestem bardzo zadowolony, zobaczymy kiedy będę miał "przycinkę" z powodu większej ilości osób na nadajniku, ale może nie będzie źle, bo moje osiedle jest prawie całe w "światełku" różnych firm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.01.2024 o 12:45, Nolan napisał(a):

@ktosiu - mylisz się.

Anteny 5G wiszą na tych samych masztach co LTE i 3G.

Fakt zasięg mniejszy ale szybkość bardzo duża. 

BTS jest tak dużo że najczęściej są w okolicy 2 km od siebie więc C-Band zdecydowanie pokryje się

 

Tu masz testy w czasie jazdy. jakieś 1km od BTS, który był zasłonięty

Speedtest

 

U mnie nie wiszą na tych samych masztach, a to parotysieczna gmina. Z tego, co wiem nikt nie ma 5G u nas. Poza tym w BTSach jest luka, jestem na styku trzech nadajników, dużo osób na to narzeka nieważne w jakiej sieci, ale na osiedlu niekoniecznie chcą nowy nadajnik seniorzy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 19.01.2024 o 16:50, kfm877 napisał(a):

Ja zawsze powtarzam, że internet mobilny czyt. LTE/5G zamawia się tylko wtedy gdy już naprawdę nie ma innej alternatywy, albo potrzebuje się internetu do przysłowiowego czytania onetu. Internetu po kablu obojętnie czy skrętka, koncentryk czy światłowód to najpewniejsze źródło i najlepsze parametry sieciowe.

U mnie mobilny od lat działa bardzo dobrze, więc bez problemu mógłbym zastąpić nim światłowód i nawet kiedyś to zrobiłem przez jakiś czas. Mobilny pełen no limit kosztuje od 80 zł w górę, czyli jest po prostu droższy od światłowodu i dlatego nieopłacalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...