Skocz do zawartości

UPC - jak rozdzielić sygnał na TV/Modem(co monterzy obecnie stosują ? )


Rekomendowane odpowiedzi

Pomóżcie dobrzy ludzie bo już żona się ze mnie śmieje.  Googlowałem, dzwoniłem do UPc ale nie chce aż z tego powodu technika wzywać.

 

Problem - musiałem przenieść modem i teraz na jednym kablu mam spliter(bez tłumików) i do jednego wyjścia kartę CI do TV a do drugiego modem "Modem Connect Box". No i oczywiście śnieży TV. Nie udało mi się znaleźć trójnika (czy też zwrotnicy) z filtrem. Próbowałem wyczytać na elektrodzie jaki tłumik kupić, wyczytałem że taki :Tłumik stały 6dB DSE TA01-06 5-1000Mhz. Zamontowałem i super działa - ale po jakimś restarcie routera znowu nie działa, próbowałem tłumik przekręcać do TV i do modemu na zmianę.  Niektóre kanały działają nie które mają pikselozę

Pytanie - jaki tłumik (jakie częstotliwości " byłby dobry i do której linii powinien być wpięty.

Albo może wiecie co obecnie technicy montują - google dużo mówi o TRIS-210E ale nie da się tego kupić już. Wiecie co obecnie jest stosowane ?  Spotkałem się na innym wątku z modelem ELESTE 3DSS3  ? ale widzę, że to ma wszędzie -6.1 dB i nie mam pewności.

 

Mówię o wątku: 

 

 

I jeszcze jedno głupkowate pytanie dla pewności- na przykładzie tego tłumika - czy to znaczy że on tłumi częstotliwości 5-1000Mhz (tak myślę) czy tłumi spoza tego zakresu ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 3.12.2023 o 13:29, Beefens napisał(a):

Pomóżcie dobrzy ludzie bo już żona się ze mnie śmieje.  Googlowałem, dzwoniłem do UPc ale nie chce aż z tego powodu technika wzywać.

A dlaczego nie, to będzie najlepsze wyjście, koszt 50 zł za modernizację sieci w lokalu abonenta i jeszcze będzie na to gwarancja operatora. To tyle samo co kupienie właściwego elementu+przesyłka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seria GMF ma pasmo do 862 MHz, a elementy stosowane obecnie przez UPC/Play do 1218 MHz. Jeśli już Telmor to np. coś z serii GMDF, przynajmniej jest do 1000 MHz. Poza autor nie zna poziomu sygnału więc musi kupować na ślepo licząc, że tłumienie nie przekroczy normy. Lepiej aby technik to zrobił.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko tak przykładowo odnośnie tego DATA. 😛

Wiadomo jak wymagania operatora UPC są max 1000 MHz to musi kupić odpowiedni. 

 

Standardowo do 10dB powinien wystarczyć bo zapewni dobry poziom sygnału, jak kupi lepszy o mniejszych wartościach to nie zaszkodzi a cenowo niewielkie różnice. 

 

Warto spytać u operatora ile kosztuje tłumik od nich i czy go oferują, wystarczy że sam podejdzie odebrać i  bez opłat za montaż założy sam. 

 

Ostatnio jak poprosiłem o rozdzielacz w UPC  dostałem jakiś tam rozdzielacz NO NAME  z napisami tylko DATA / TV i działa bardzo dobrze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak np. ma obecnie sygnał na granicy i kupi element z nieadekwatnym tłumieniem dla DS/US to modem nie zaloguje się albo będzie się restartował. O ile mi wiadomo nie sprzedają elementów pasywnych, za to w cenniku jest pozycja "Naprawa lub modernizacja sieci w lokalu Abonenta (na życzenie abonenta lub z przyczyn leżących po jego stronie)" za 50 zł. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłumik sie tu do niczego nie przyda. Wątpie aby UPC wypuściło na lokal sygnały przesterowane....

Zastosować np. pełno pasmowy rozgałęźnik (od 5 do 2400 MHz) + ew. filtr kanału zwrotnego na odgałęzienie do TV.

 

Najprościej jednak wezwać technika a bohaterem domu zawsze można zostać w innej dziedzinie ;-)

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tłumik zakłada się albo nie zakłada tylko przy modemie a nie przy rozdzielaczach które już są same w sobie  tłumikami na wyjściu. 

 

Nie wiem o jakim pełno pasmowym piszesz, rozdzielacz ma być koniecznie z pasmem i kanałem zwrotnym dla modemu do 862- 1000 MHz i TV do 862 -1000 MHz. 

Pełno pasmowy rozdzielacz  to po prostu bezsens tylko dla TV  kablowej  i do podłączenia modemu.   Ma całkowicie inną charakterystykę sygnału niż filtry pasmowe DATA/TV.

@DanielK UPC puszcza sygnał ponad standard po głównej sieci, po drodze są tłumiki lokalne np. przy hubie a w domu klienta dopiero należy zdecydować czy stosować tłumik czy nie.  

Dla szerokopasmowego oprócz tłumika dla modemu należało by zastosować też separator dla TV.

W rozdzielaczu dedykowanym sieci kablowych z internetem jest zintegrowany tłumik i separator wiec rozwiązanie jest praktyczniejsze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest z zakupem na rynku detalicznym dostosowanych elementów do sieci z kanałem zwrotnym, odpowiedniej jakości i z zabezpieczeniami. Poza tym powinny być nowe, używane mogą być nie do końca sprawne (wbrew pozorom te rzeczy też się psują i zużywają). Czasami technicy pozbywają się nowych, fabrycznie zapakowanych są takie oferty na Allegro i OLX. Ale zabawa kosztowo może wyjść podobnie co wizyta technika, a skutek niepewny. Poza tym samodzielna ingerencja w instalację jest niezgodna z regulaminem, nie to, żebym była formalistką, ale może to mieć znaczenie przy ewentualnych wizytach serwisowych i wtedy i tak mogą doliczyć wg. cennika. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego najlepiej korzystać z dostarczanych elementów przez "profesjonalnych monterów"  UPC. 

 

U mnie było tak, matka tylko w domu to TECHNICY UPC wszystko  robili : 

1 - wizyta przyłącz kabla, zamontowano modem bez filtra- działa Internet przez rok 

a potem 

2 - wizyta po dokupieniu pakietu TV zamontowano rozdzielacz szerokopasmowy z filtrem ( z wpisem dokładnym modeli elementów jakie zamontowano  )  chwile działa TV  a potem siada nawet Internet, gościu miał tylko śrubokręt a długopis nawet trzeba było mu pożyczyć by uzupełnił dokumenty  

3 - wizyta po tygodniu nie działania TV, obciążono od razu kosztami wymiany starego  rozdzielacza  na " rozdzielacz DATA /TV dostosowany do sieci operatora"  a w uzasadnieniu "klient używa zamontowany  wadliwy i niewłaściwy rozdzielacz" tylko 100 zł za usługę ( kary ! )  do zapłacenia w najbliższym rachunku za nieuzasadniony serwis itp. bzdury... :)

4 - wizyta mimo że wszystko działa to  po zgłoszeniu że to technik operatora montował wadliwy element,  przeprosiny listowne od operatora, zwrot wszystkich kosztów wymiany  i kontrola czy zamontowany jest właściwy przez poprzedniego technika.   

 

Od zakupienia pakietu TV po 2 tygodniach była jasność na TV i 3 techników z głowy i prawidłowy rozdzielacz w końcu za darmo . ;) 

Wniosek jeden, sprawdź technika ! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gmf350 to specyficzne gniazdo tłumiące bardzo mocno DS i prawie wogóle US i jest stosowane w sytuacjach odpowiedniego ustawienia wzmacniacza budynkowego.

Może być u kolegi taka sytuacja, że usługa działa ale np na krytycznych parametrach, czyli duże minusy w DS i zbyt silny kanał zwrotny. Dlatego dobór tych elementów jest zawsze weryfikowany przez technika sieci, który ma wgląd w statystyki zalogowanych modemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...