Skocz do zawartości

Czy radio powinno grać więcej/mniej polskiej muzyki?


Mati2oo3
 Udostępnij

Czy radio powinno grać więcej/mniej polskiej muzyki?  

16 użytkowników zagłosowało

  1. 1. Jakie masz zdanie?

    • Więcej
      8
    • Mniej
      4
    • Nie mam zdania
      4


Rekomendowane odpowiedzi

Należy wiedzieć, że to są konkretne pieniądze dla twórców. Myślę, że lepiej, aby były inne źródła finansowania artystów niż to ile razy odklepie się dany utwór w radio.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, każde odtworzenie piosenki daje parę groszy artyście, Wystarczy poczytać oświadczenia majątkowe posła Pawła Kukiza. Dwa-trzy lata temu kiedy był bardziej z drużyną Kosiniaka (w tej kadencji do sejmu dostał się z listy PSLu), podawał, że w ciągu roku za prawa autorskie osiągał dochód 200 tys. rocznie. Po przytuleniu się do PiSu i poparciu ustawy medialnej anty-TVN, miał już tylko 100 tys. A wiemy, że obecnie Kukiz nie koncertuje i nie wydaje nowych płyt. Za to w stacjach radiowych bardzo często są grane na przemian jego dwa utwory - duet z Borysewiczem "Bo tutaj jest jak jest" i "Miasto budzi się" Yugopolis. I jeszcze czasem słyszę "Na falochronie" Emigrantów (śpiew i autor tekstu Kukiz). Szczególnie stacje grupy RMF mają Kukiza na stałe w playliście. Po krytyce głosowania za nowelizacją ustawy medialnej przez Kukiza część stacji zaczęła bojkotować jego nagrania i dochód z praw autorskich spadł mu o połowę. 
 

Jestem jak najbardziej za graniem polskiej muzyki, ale niekoniecznie ciągle tych samych utworów. I dobrze byłoby uznawać za polską muzykę utwory śpiewane nie tylko w j.polskim. Tak, aby np. nasz polski dj C-Bool czy Basia Trzetrzelewska były wliczane do limitu polskich piosenek. Aby potem nie dochodziło do parodii, że cover "Every Breath You Take" Stinga śpiewany jako "Każdy oddech Twój" przez Grzegorza Markowskiego był traktowany jako polska piosenka, a "Son of The Blue Sky" napisany i śpiewany przez Gawlińskiego nie jest już utworem polskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zdania na ten temat, gdyż obowiązuje ustawa o 33% polskiej muzyki. Jeżeli chodzi o stacje AC typu RMF/ZET to jak najbardziej powinno być więcej polskich przebojów. Natomiast jeżeli chodzi o CHRy typu Eska/RMF MAXX to absolutnie mniej, gdyż np. Sanah czy Podsiadło nie pasują do formatu CHR. A pozostałe stacje są mi obojętne, bo i tak tych stacji słucham, byle coś grało.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muzyki powinno być tyle co teraz (lub więcej lecz maksymalnie do 50 lub 51%) ale z tym zastrzeżeniem że byłby zakaz wypełniania koncesji po nocach. Wyglądałoby to tak że na przykład utwór „W zasięgu twego wzroku" zespołu Goya grany byłby za dnia a nie w nocy. Tak samo polska muzyka z pasma nocnego Radia Eska rozmieszczona byłaby po całej dobie a nie w określonym paśmie. 

Edytowane przez Kirk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...