Skocz do zawartości

2 routery 1 sieć - tunel?


Rekomendowane odpowiedzi

Probuje polaczyc w siec 2 routery w roznych lokalizacjach (tunel?). Troche czytalem w internecie, ale za nic nie moge zrobic tego na moim TP-Link TD-W8961ND. W ustawieniach routera nie mam takiej zakladki jak IPSec (lub VPN). Zaktualizowalem soft do najnowszego dostepnego, ale nic sie nie zmienilo. Mozliwe, ze na moim routerze nie da sie tego zrobic? Jesli tak, to poprosze o propozycje tanich routerow majacych taka opcje. Czy router-klient tez musi byc jakis konkretny, czy kazdy powinien sobie poradzic z praca jako klient? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj o AiMesh ruterów Asus.

Np. model RT-AX55 taką posiada.

 

A jeśli masz możliwość spięcia ruterów kablem, to tak będzie najprościej z każdym ruterem. Łączysz je wpinając je kablem do portu LAN. Wtedy drugi ruter działa jak przełącznik, z możliwością rozsiewu swojej własnej Wifi, ale w ramach jednej sieci LAN.

 

Jeśli lokalizacje są bardzo odległe, to nie pozostaje faktycznie nic innego jak VPN.

Działa to poprawnie na ruterach Draytec. Ale nie wiem czy wszystkie modele posiadają VPN. Generalnie są to drogie rutery.

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 minuty temu, dvbtowiec napisał(a):

Poczytaj o AiMesh ruterów Asus.

Np. model RT-AX55 taką posiada.

 

A jeśli masz możliwość spięcia ruterów kablem, to tak będzie najprościej z każdym ruterem. Łączysz je wpinając je kablem do portu LAN. Wtedy drugi ruter działa jak przełącznik, z możliwością rozsiewu swojej własnej Wifi, ale w ramach jednej sieci LAN.

Wlasnie chodzi o to, ze routery sa daleko od siebie, wiec nie ma opcji spiecia kablem.

14 minut temu, kisiel95 napisał(a):

Szukaj opcji bridge, albo repeater. Jest to możliwe, że się nie da, najwięcej możliwości konfiguracji dają chyba routery MikroTik.

Opcje brigde albo repeater mam, tylko myslalem ze w moim przypadku nie o to chodzi, ale poprobuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przyda bo routery w różnych sieciach. 

 

Do czego jest potrzebne spięcie routerów? 

Można przez VPN, jeden będzie serwerem a drugi klientem. 

 

 

 

Rozszerzoną obsługę i łączenie w różnych sieciach zapewnia oprogramowanie openwrt, na zwykłym tego nie osiągnie łatwo. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osiągnie się, tylko za ruter trzeba zapłacić więcej niż 300zł.

Draytek z obsługą VPN osobiście przeze mnie sprawdzoną kosztuje powyżej 1000zł.

Jeśli rutery się widzą optycznie, lub dociera Wifi do miejsca drugiego rutera, to można kombinować tak jak wyżej napisałem z technologii np. AiMesh z Asusem.

Taki ruter kosztuje w gdzieś w okolicach 300zł. Trzeba mieć 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

12 minut temu, Ktosiu napisał(a):

Nie przyda bo routery w różnych sieciach. 

 

Do czego jest potrzebne spięcie routerów? 

Można przez VPN, jeden będzie serwerem a drugi klientem. 

 

 

 

Rozszerzoną obsługę i łączenie w różnych sieciach zapewnia oprogramowanie openwrt, na zwykłym tego nie osiągnie łatwo. 

 

Na moim routerze niestety nie mam opcji zainstalowania innego softu.

 

5 minut temu, dvbtowiec napisał(a):

Osiągnie się, tylko za ruter trzeba zapłacić więcej niż 300zł.

Draytek z obsługą VPN osobiście przeze mnie sprawdzoną kosztuje powyżej 1000zł.

 

Mialem nadzieje na wydanie max 200zl na nowy router :(

 

Moze cos z tanszych uzywanych routerow, na ktorych daloby sie zainstalowac alternatywny soft z obsluga VPN?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są tańsze, stara seria Asusow z softem ASUSWRT ma serwer i klienta nawet. 

 

Nawet w drogich serwerach zwykle jest tylko klient alb serwer, należało by sobie poszukać odpowiedni i by miał oba. 

 

Po prostu musisx dobrać router na serwer i drugi na klienta. 

 

Mam u siebie tak spięte 4 sieci, serwer VPN  na Orbi rbk853 jako serwer a klientami są zwykle mini routery. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Ktosiu napisał(a):

Można przez VPN, jeden będzie serwerem a drugi klientem. 

Tak, dokladnie tego potrzebuje :)

1 godzinę temu, Ktosiu napisał(a):

Są tańsze, stara seria Asusow z softem ASUSWRT ma serwer i klienta nawet. 

Czy taki tani starszy router ASUS RT-N12+ nadaje sie na serwer?

Czy klientem moze byc kazdy router czy tez musi byc podobny do takiego, jak serwer?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

6 minut temu, PawelTSW napisał(a):

kolega chce połączyć domy na odległość.

To wiemy, nie mamy informacji czy w drugiej lokalizacji dociera sygnał Wifi z pierwszego rutera.

Bo jeśli dociera to wystarczy technologia typu AiMesh. Jeśli nie musi być VPN.

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40 minut temu, PawelTSW napisał(a):

"2 różne lokalizacje" od razu widać że chodzi o odległe miejsca a nie piętro wyżej :)

Z dyskusji na czacie nie widać tego od razu. Dwie różne lokalizacje, to mogą być także dwa blisko położone domy.

Jeśli prywatnie rozmawiacie to macie to jak widać doprecyzowane.

Temat wyczerpany w takim razie.

Edytowane przez dvbtowiec
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...