Skocz do zawartości

obrotnica DM2200 i problemik...


Rekomendowane odpowiedzi

Witam Was. Piszę bo już wszystko przeczytałem, wydrukowałem ale nadal mam wątpliwości. Mam nboxa, Dreamboxa 5620 i kupiełm sobie obrotnicę DM2200. Mieszkam w Bydgoszczy, więc pewnie jako punkt zero mam ustawić astrę 1 na 19,2 e. Ale co do podziałki na obrotnicy - czy mam ustawić odpowiednią przedziałkę wartości na samej obrotnicy (jesli tak, to jaką tak naprawdę bo ta obrotnica ma dwie podziałki po każdej ze stron...), czy też nic na niej nie ustawiam, a czynię to na podziałce od anteny (bo w moim przypadku tam też wcześniej już bez obrotnicy ustawiłem kąt elewacji około 30 stopni i było okey). Jeśli ustawię tu i tu to chyba będzie za dużo kąta elewacji, ale na rysunkach różnorakich pokazane jest ustawienie i tu i tu ... już dwa dni walczę i ... jestem cierpliwy jeszcze :)

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta druga podziałka jest od szerokości geograficznej. W Bydgoszczy masz 53°N, więc taką wartość ustawiasz na obrotnicy i już tego nie ruszasz. A elewację anteny dopasowujesz kręcąc samym talerzem (góra-dół). Czy o to chodziło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tez jestem swiezym posiadaczem wyzej wymienionej obrotnicy i tez troche walczylem z nia ale sie udalo. :) w Instrukcji obslugi po angielsku jest tabelka w ktorej jest napisane ile nalezy ustawic na podzialce obrotnicy a ile na podzialce anteny dla Twoich wspolrzednych geograficznych.Jesli mieszkasz na 53 N na podzialce obrotnicy ustawiasz okolo 37 ( ta dolna podzialka- tam nalezy przykrecic obrotnice).Ja zrobilem blad bo przykrecilem na gornej podzialce sugerujac sie moimi wspolrzednymi.Wiec jesli tez przykreciles na gornej to nic nie odbierzesz.Podzialke anteny musisz ustawic na 7,47.Ale nalezy to zrobic na oko bo rozne sa podzialki w zaleznosci od anteny.W moim przypadku w ogole nic tam nie ruszalem, bo 7 to granica bledu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie.

no właśnie - a wiecie, że i ja początkowo przykreciłem obrotnicę do tej dolnej podziałki w uchwycie załączonym w komplecie? ale coś mi nie pasowało, bo zdjęcia w opisie wskazywały na coś innego...ale żeby się upewnić - przykręcam obrotnicę do tej dolnej, bardziej poziomej podziałki? wówczas górna śruba będzie w tym otworze poniżej, znaczy ? tutaj sobie ustawiam odpowiednią wartość czyli faktycznie według opisu około 38 stopni i wówczas już nie muszę ustawiać anteny ponownie (no poza tymi 7 stopniami)...jeśli tak, to pierwsza myśl najlepsza...

 

mam pytanie do extreme - czy po takim ustawieniu korzystaleś bez problemu z systemu go to x ? czyli wpisałeś same współrzędne miejsca położenia anteny i resztę sam obliczał sobie dekoder...czy ustawiałeś ręcznie?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Go To X (USALS) dziala dosc dobrze na pozycjach satelitarnych wokol punktu 0, na pozycjach skrajnych robie malutka korekte przelaczajac do Diseq 1.2.NIe ustawilem jeszcze anteny na perfekt, wiec jeszcze bede sie nia bawil jak zdobede gdzies miernik.Co do funkcjonowania obrotnicy nie mam zastrzezen- jest solidna i poki co dobrze funkcjonuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki extreme26...będę próbował dalej. Kupilem obrotnicę bo najbardziej interesuje mnie pozycja 12,5 stopnia W więc pewnie będę musiał robić korektę tego ustawienia...

jeszcze jedno - jak podłaczę obrotnicę do dreamboxa w stanie czuwania to generalnie pali mi się zielone światełko na obrotnicy, że niby okey, ale co 3 sekundy mruga czerwone...czy to normalne, czy też mam się martwić ? czy ustawialiście coś przy tej obrotnicy w ustawieniach LNB np. przy napięciu, czy można pozostawic ustawienia standardowe (H/L)?

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czerwone swiatelko mruga w czasie pracy obrotnicy tzn.obrotu i tak powinno byc.w stanie czuwania powinno sie swiecic zielone swiatelko.Przynajmniej u mnie tak jest.Zauwazylem ze tez gdy nie byl podlaczony konwerter to tez mrugalo czasem czerwone.Ja mam inny tuner ale u mnie tam gdzie jest LNB wybrane jest OFF czyli wylaczone.Wczsniej mialem zeza wiec Hot BIrd byl jako LNB 1 a Astra jako LNB 2.Przy obrotnicy wszystkie satelity zrobilem na OFF i dziala.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...no tak, coś chyba mi nie wychodzi...

po pierwsze - gdybym ustawił na obrotnicy 37 stopni a na antenie tylko 7 stopni, jak to wynika z instrukcji to moja czasza skierowana byłaby lekko w dół :( wtedy to ja chyba tej astry nie odbiorę...więc ustawiłem na oko tak jak było wcześniej i złapałem dosyć mocny sygnał na astrze 19,2 około 85 procent. Więc chyba tu dobrze ustawiłem-powiem tylko że na antenie na podziałce mam 30 stopni...ciekawe.

po drugie - obrotnica przy go to x nie chce mi się obracać np. na hotbird. Działa, skręca się bo sprawdzałem ale zamiast na hb albo stoi w miejscu na astrze albo robi delikatny ruch w lewo (patrząc od tyłu anteny) i wraca chyba na astrę 19,2...czy czasem ta obrotnica nie łapie hb z zeza? tzn. idzie w lewo a nie w prawo na tą pozycję ? chcę najpierw ustawić hb jako drugą pozycję bo mam n-kę i póki co jej nie mam...:(

 

pomocy

 

szacunek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zobacz w ustawieniach dla HB, czy te nie odbiegają od ustawień dla innych pozycji satelitarnych, dla których obrotnica zachowuje się prawidłowo. I w żadnym wypadku nie sugeruj się podziałkami wybitymi na obrotnicach, konwerterach itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dziękuję Wam wszystkim za pomoc - już ustawiłem na tyle, że wszystko odbieram w jakości mnie zadowalającej...znajduję sygnały od astry 19,2 e po atlantic bird 12,5 w...na tej ostatniej wczoraj w nocy obraz trochę szatkował na sportitalia, ale strasznie wiało...dziś nie wieje i jest super :) pewnie powinienem jeszcze sprobować ruchu talerzem góra/dół, ale na razie muszę odpocząć ;)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie :)

niestety, albo stety bo nic w przyrodzie nie ginie, muszę wrocić troszkę do tematu, jak wyżej...chyba rozjechała mi się minimalnie obrotnica na pozycji 12,5 W, kanał Sportitalia. W zasadzie tylko ta pozycja mnie tak bardzo interesuje :) jak pisałem wcześniej, było na początku na tym kanale minimalne szatkowanie, ale obecnie jest tego dużo i trudno to oglądać. Zaznaczę, że regulacja o stopień w prawo albo w lewo z pilota nic nie zmienia...

moje pytania - czy sygnał tego kanału jest dla nas w Polsce stabilny ? podejrzewam konieczność regulacji samej czaszy - góra/dół, ale proszę o potwierdzenie tego ;) jeszcze jedno - czy takiej regulacji mam dokonać na mojej pozycji wyjściowej, tj. astrze 19,2 e, czy też mogę poruszać talerzem na pozycji 12,5 w...ale nie chciałbym stracić też pozostałych pozycji. na innych pozycjach jest okey, łapie sygnał...

 

extreme, a jak tam Twoje zabiegi w ustawianiu, już po ? może i Ty mi poradzisz...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze przed :) w tym tygodniu planuje dostroic obrotnice extremalnie idealnie :) Jesli Ci szatkuje obraz na Atlantic Bird to sprobuj dostroic gora/dol wlasnie na Atlantic Bird.Zasada jest taka ze wychodzi sie od pozycji zerowej strojac ja idealnie, ale zasada tez jest ze nalezy zrobic korekty na pozycjach skrajnych.Atlantic Bird jak najbardziej moze byc taka pozycja skrajna.Pamietaj tez ze nigdy Ci sie nie uda dostroic obrotnicy idealnie- zawsze znajdzie sie transponder ktory bedzie gorzej odbieral- szczegolnie podczas zlej pogody( deszcz,burza).Daj znac jak Ci poszlo.....Powodzenia :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy sygnał tego kanału jest dla nas w Polsce stabilny ? podejrzewam konieczność regulacji samej czaszy - góra/dół, ale proszę o potwierdzenie tego ;) jeszcze jedno - czy takiej regulacji mam dokonać na mojej pozycji wyjściowej, tj. astrze 19,2 e, czy też mogę poruszać talerzem na pozycji 12,5w...
Odbiór w Polsce kanału Sport Italia z tego satelity nie stwarza żadnego problemu. Małej korekty dokonaj mając ustawioną antenę na pozycji, z którą masz problemy. Na początek proponuję lekki obrót konwerterem w uchwycie (jeden stopień w lewo, albo w prawo - oczywiście uzależnione, kiedy poprawi się odbiór).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@minimalny, a nie możesz się wychylić trochę mocniej za barierkę i sięgnąć ręką do LNB? Czy też przejść za barierkę, jedną ręką trzymając się balkonu, a drugą obrócić lekko konwerter? Albo inny pomysł - ustaw antenę z tunera w taki sposób, żeby była możliwość sięgnięcia ręką do konwertera. Rozumiem, że gadać to każdy umie, a w rzeczywistości nie musi to być takie łatwe, staram się tylko podsunąć Ci jakiś pomysł, aby uniknąć konieczności demontażu całego osprzętu, bo wtedy sam ruch konwerterem nie będzie miał sensu.

 

@extreme26, stojak jest pewnie zamocowany, nie ugina się pod wpływem ciężaru? Pamiętaj, że powodem może być też niedokładne spełnienie wymagania, jak na tym schemacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pewnie jest cos niedokladnie wyregulowane...ale dzis sie tyle nad nia napracowalem ze na razie nie chce mi sie patrzec na ta antene...pewnie za jakis czas znow ja przeprosze i zaczne znow cos kombinowac ale poki co mam dosc...

 

Rafix a jakies wskazowki jak spelnic to wymaganie by byla zachowana linia prosta?....zauwazylem tez ze przy dokrecaniu srub antena traci sygnal wiec precyzyjne ustawienie jest naprawde trudne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, śruby należy dokręcać na skrzyż, tak jak na rysunku:

1001266.th.jpg

 

I ten krok powtarzamy kilkakrotnie, a więc nie dokręcamy na max śruby 1, później 2, itd. bo wtedy źle skręcimy cybanty i w wyniku czego antena częściowo utraci sygnał. Odnośnie wymagania, żeby była spełniona linia prosta dla pozycji zerowej - wyłącznie metodą prób i błędów, innego pomysłu nie mam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja dzis sie troche pobawilem obrotnica, ale cos mam nie tak...jesli ustawie dobrze dla USALS satelity zachodnie np.Amos to zle mi odbiera Wschod- np.Hellassat.I na odwrot...wiec co zle robie?

 

Ażeby poprawnie odbierać skrajne satelity, antena musi mieć odpowiedni promień obrotu. Decyduje o tym ustawienie kąta szerokości geograficznej na obrotnicy. Wszystko wyjaśniają poniższe rysunki.

 

MotorLatitudeAngle1.jpg

 

MotorLatitudeAngle2.jpg

 

MotorLatitudeAngle3.jpg

 

MotorLatitudeAngle4.jpg

 

Taka jest teoria, a w praktyce wszystko ustawia się metodą wielokrotnych (niestety) prób i błędów, o czy pisał wyżej Rafix. Warto jednak znać tą teorię, by w miarę świadomie regulować ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna sie zarabac tak ustawiajac...Na razie ustawiem tak ze od Siriusa do Express AM 53E odbiera mi w miare dobrze wiekszosc kanalow...Zauwazylem ze niektore transpondery "plywaja" - np. rano mam dobry sygnal a juz wieczorem nie ma wcale np.transponder F2 12516 V na satelicie Sesat 36E. Czy u Was jest podobnie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam ponownie...extreme, niestety nie mogę Tobie potwierdzić albo zaprzeczyć jak jest z tym sygnałem na tak dalekim wschodzie, bo nie mogę korzystać z tych satelit. Ale na zachodzie też tak mam podobnie - czasem mam lepszą jakość kanału, czasem mniej albo wcale...

niestety, coraz bardziej rozjechała mi się obrotnica, więc powoli "stawiam ją na nogi" od początku...wyszedłem dziś przed balkon, swój oczywiście, aby sprawdzić ustawienie anteny i zauważyłem coś - chodzi o obrotnicę, a raczej o jej nóżkę, która się obraca i na której instaluje się czaszę - czy owa nóżka powinna być idealnie w pionie (mam na myśli już o tą część prostą nóżki, skierowaną ku dołowi - sorki za taki łopatologiczny opis ale nie wiem jak to bardziej obrazowo opisać :). Czyli pion nóżki i ziemia = kąt 90 stopni, czy też niekoniecznie ? Stwierdziłem, że u mnie owa nożka jest minimalnie pochylona, czyli wykracza poza kąt 90 stopni w porównaniu z poziomem lądu :)

jeszcze jedno - na astrze 19,2 i hb łapię sygnał max na poziomie 82 %, a jakość trochę ponad 55 %...powinno być chyba lepiej, nie Panowie? mowa o Bydgoszczy...przez to gdy mam antenę na hb nie odbiera mi kanałów hd z n-ki (np. nsport - obraz się zacina). Na maxa muszę ustawić sygnał na astrze, bo to mój punkt wyjścia...

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u mnie tez nozka obrotnicy nie jest idealnie w pionie bo skoro maszt ma byc w pionie to konstrukcja obrotnicy nie pozwala zeby ona tez byla w pionie...

co do rozjechania sie obrotnicy to chyba jest wynikiem slabego skrecenia srub....Astra powinna lapac Ci lepiej...ja na wschodzie Polski mam mocniejszy sygnal...ale to wszystko tez zalezy od tunera i konwertera...

ja poki co bawie sie DX-ingiem...Namierzam przekazy(feedy) i testuje swoj sprzet...z sygnalem jest roznie...czasem rwie strasznie, ale czesto jest dobry sygnal....zalezy tez od pory dnia- niektore satelity"plywaja" sygnalowo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam i wesołych świąt życzę :)

 

ja biorę się od początku i na całego za obrotnicę, bo kompletnie mi się "rozkręciła" ;) zacząłem od kupna nowego konwertera marki Inverto serii Platinum X, z uwagi na dobre wskaźniki BER, a to z nimi miałem największy problem na Atlantic Bird...czy ktoś z Was korzysta z tego konwertera, jakie są Wasze opinie?

 

planuje wszystko zdjąć i założyć od nowa...zobaczymy - muszę to zrobić, bo od 16 kwietnia zaczynają się playoffy w NBA na Sportitalia :)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...