Skocz do zawartości

DVB-T z obiektu RTCN Kraków/Chorągwica.


igorlan
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam taką instalacje zrobioną sam robiłem Antena Telkom Telmor ASR-860 P25 połączone przez sumator małostratny BADMOR S-2 z anteną MLog 6-60 (to ta najmniejsza logarytmiczna),ale głównie ASR odbiera z Krakowa bo jest skierowana na Skrzyczne z małym przesunięciem w stronę Krakowa , logarytmik skierowany na Ostrawe skąd łapie 3 mulyiplexy czeskiej telewizji . Anteny zawieszone na maszcie ok 13m , a i najważniejsze zasilacz z regulacją ja tylko takie stosuje do DVB-T bo nigdy nie pracują na pełnym napięciu zawsze są przykręcone (sprawdzone).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Mam taki problem kupiłem antenę DVBt i chciałbym ją ustawić na nadajnik w chorągwicy. Jednak jak staram się wyszukać jakieś programy tv naziemniej na odbiorniku cyfry wyskakuje mi całe zero "0" nie wiem czy w dobrą stronę mam antęne ustawioną lub może popełniam jakiś inny błąd. Mieszkam w Krakowie na kurdwanowie.

 

Z góry dzięki za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"struz"

 

Nie powinieneś mieć problemów z odbiorem.

 

Anteny DVB-T po za "koroną" to zwykle dipole tylko obudowane, za to cena w porównaniu z najtańszą logarytmiczną kilka razy większa a i ewekty mniejsze.

 

NIe dajcie się nabierać na nie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam odbiór w Krzyszkowicach przy zakopiance ok. 5km od Myślenic na antenie szerokopasmowej ASR-860P. Odbiór wisi na granicy stabilności, działa na dekoderze cyfry lecz czasami przerwie. Na telewizorze Sharp 32" MPEG2 jakość sygnału wynosi 66%. A teraz off-top, udało się komuś uruchomić moduł MPEG4->MPEG2 na telewizorze SHARPa z gniazdem CI?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałbym zapytac jak mogę złapac telewizję z Chorągwicy ? Widzę z okna balon (ten obok Wawelu), więc mniej więcej do nadajnika mam 20 km w prostej lini, choć z okona nie będę mógł skierować anteny bezpośrednio na nadajnik, tak by się urządzenia "widziały". Telewizja będzie odbierana na monitorze lcd z wbudowanym tunerem oczywiście. Zaznaczam iż nie mam anteny i chciałbym zapytać co radzilibyście kupić, by stosunkowo nie było problemu z odbiorem ? Będę wdzięczny za wszelkie porady i z chęcią udzielę wam, w miarę potrzeby i moich możłiwości porad prawnych:). Na tym się myślę znam. Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@niyah

Jaki to monitor? Dekoduje MPEG4? Na którym piętrze mieszkasz? Możesz wystawić antenę za okno, czy interesuje Cię raczej antena pokojowa? Mój przykład: z okna mojego pokoju nie ma szans, żeby ustawić antenę bezpośrednio na Chorągwicę, dlatego łapię sygnał z odbicia (analogu nie da się oglądać, ale sygnał cyfrowy jest OK) na pokojowej antence siatkowej (koszt: 30 zł) wystawionej za okno (w pokoju też da się złapać sygnał, ale mi zależy też na sygnale ze Skrzycznego). Mieszkam parę kilometrów dalej na północ, ale na 10 piętrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

niyah - zapewniam cię, że nie będziesz miał żadnych problemów z odbiorem, jeśli będziesz korzystał z przyzwoitej anteny. Może być to np. taka, taka, lub taka

 

Nie kupuj natomiast anten pokojowych bo po prostu się nie sprawdzą. Nie kupuj też anten DVB-T, bo niepotrzebnie wydasz pieniądze na coś co odbiera tak samo jak każda inna. Są też specjalne anteny pod DVB-T, ale są przeznaczone do odbioru w złych warunkach. Ich szczególna cecha to większy zysk na kanałach 61-69.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, dziękuję za odpowiedz. Mieszkam na trzecim piętrze akademika w centrum Krk (ul. Racławicka), tak jak pisałem wcześniej widzę balon pod lekkim skosem. Szukam anteny generalnie pokojowej, choć myślę że jakąś klasyczną mógłbym zamontować przy oknie lub postawić na sporym podwyższeniu na parapecie (możne poza ostatnią zaprezentowaną w linku przez Qrzysztofa). Czytałem na forum, że anteny specjalnie pod DVB-T to ładnie opakowanie reklamowe oraz ładna cena i nic poza tym. A obraz będzie odbierany na montorze Samsunga P2370. Chciałbym zapytać w związku z tym Qrzysztofa-jako że podał linki do konkretnych urządzeń, na co Ty byś się zdecydował lub jakie rozwiązanie uważasz za najlepsze. Nie teoretyzując nie stawiając tysiąca pytań "To zależy", po prostu, która z tych anten wydaje się być godna zakupu i czy trzeba dokupić do nich wzmacniacz ? Czy jeśli idzie o anteny pokojowe, to powinienem sobie odpuścić czy jest cos co jest godne uwagi. Z góry dziękuję za odpowiedz. Wychodzę z założenia, że kto pyta nie błądzi i potem nie żałuje. A kupowanie rzeczy nieprzydatnych to domena bogatych ludzi:) Pozdrawiam serdecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

>>na co Ty byś się zdecydował lub jakie rozwiązanie uważasz za najlepsze.

Wybrane anteny są małe, choć Yagi (ta trzecia) bardziej nadaje się do montażu zewnętrznego. Jak teraz patrzę, to pierwsza antena mogła by nie wystarczyć. Za mało elementów to za mały zysk i szeroki kąt (mogła by odbierać sygnały zakłócające z różnych kierunków). Druga antena powinna wystarczyć. Jest małych rozmiarów i można ją umieścić np. przy oknie i jest przystosowana do odbioru kanałów w przedziale 6-69 (drugi multipleks w przyszłości ma wystartować na kanale 23 albo 64).

 

>>która z tych anten wydaje się być godna zakupu

Jako antena pokojowa, to ta druga. Jako antena zewnętrzna to ta trzecia.

 

>>czy trzeba dokupić do nich wzmacniacz ?

W żadnym wypadku. Wzmacniacze antenowe mają to do siebie, że tworzą wirtualne sygnały, które przy analogowym odbiorze mogą być nie zauważalne, ale przy cyfrowym mogą skutecznie zakłócić transmisję.

 

>>Czy jeśli idzie o anteny pokojowe, to powinienem sobie odpuścić czy jest cos co jest godne uwagi.

Anteny pokojowe też mają wzmacniacze, więc odpadają. Nawet jeśli któraś nie wzmacniacza, to i tak odbiór będzie pozostawiał wiele do życzenia.

 

Jeśli chodzi o balon to nie powinien mieć znaczącego wpływu na odbiór. Większy wpływ mają otaczające budynki i ruch drogowy.

 

Nie jestem pewien na 100% czy takie rozwiązanie zadziała, ale nie powinno być z tym żadnych problemów ;)

 

>>Pozdrawiam serdecznie

Również pozdrawiam :wink:

 

---

 

PS. Szkoda, że nie można umieszczać więcej niż trzy cytaty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja natomiast chciałbym potwierdzić odbiór 1-go muxu z Krakowa w Gliwicach.ale wydaje mi się że będę mógł oglądać tę paczkę tylko w godzinach wieczornych.Wczoraj odpaliłem swoją nową instalację- 2 anteny- jedna to ATX 107-kierunek Chorągwica,druga-ATX 55-kierunek Wisła.Obie idą przez WWK 861.sygnał z Wisły: poziom:31-34% , jakość :100% .sygnał z Krakowa: poziom 80% ,jakość 35-45% ,bardziej pływająca.program do odbioru-AltDVB ,karta do odbioru-X3M HU 2200.Anteny zamontowane na dachu 3-piętrowej kamienicy ,na 6-cio metrowym maszcie.Dzisiaj rano niestety jakości sygnału z Krakowa brak,myślę że odległość robi swoje+budzące się zakłócenia komunikacyjno-przemysłowe.zobaczymy co się będzie działo dziś wieczorem-jeżeli ponownie uzyskam sygnał-to będzie znaczyć że to nie było takie sobie TROPO.pozdrawiam

......radość ma była chyba przedwczesna-co prawda jakość chwilami wskakuje ,ale jest na poziomie ok.3-7%-stanowczo zbyt mało :cry:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne kto był zainteresowany, to już o tym przeczytał ( https://satkurier.pl/news/49795/dvb-t-po ... kowie.html ), ale dla porządku:

 

Transmisję z RTCN Kraków/Chorągwica wznowiono na dotychczasowych zasadach (kanał 25 - 506,00 MHz, 15kW) i potrwa ona do 2 listopada. Jeśli do tego momentu nadawcy nie zgłoszą zainteresowania w kwestii kontynuowania emisji (i jej finansowania), to nadajnik zostanie wyłączony na stałe i już żadne płacze i zgrzytania zębów nie pomogą ;) Niestety wszystko jest w gestii nadawców, a sytuacja jest taka, że tak naprawdę to większości nie zależy. Przypuszczam więc, że transmisje raczej nie będą kontynuowane. Mimo tego liczę na rozsądek ze strony nadawców - znalazła się grupa osób, która zaryzykowała i kupiła sprzęt, ponieważ byli w zasięgu. Wyłączenie emisji spowoduje, że nowe odbiorniki, dopiero co zakupione, staną się z dnia na dzień bezużyteczne, a sami "szczęśliwi" nabywcy skutecznie się zrażą takim podejściem. I tak ten nadajnik kiedyś trzeba będzie uruchomić, więc jak już działa, to po co robić kłopot osobom, które już zaczęły z tej emisji korzystać?

 

Podobnie bulwersujący jest stan emisji z nadajników RTON Wisła/Skrzyczne, RTCN Krosno/Sucha Góra i RTCN Leżajsk/Giedlarowa - po co jest tam nadal przekaz w MPEG-2 i kto za to płaci? Bo jak rozumiem jeśli w Krakowie MPEG-4 się wyłącza, bo nikt nie płaci, to mniemam, że tam płaci. Kto zatem i czemu ten "ktoś" nie zapłaci za przejście do MPEG-4? Nadajniki pracują, kasa leci, a przekaz jest bezsensowny w obecnej formie, bo MPEG-2 nie będzie wykorzystywane w polskim DVB-T :read: Ale to offtopic - proszę wątku innych nadajników nie kontynuować w tym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie bulwersujący jest stan emisji z nadajników RTON Wisła/Skrzyczne, RTCN Krosno/Sucha Góra i RTCN Leżajsk/Giedlarowa - po co jest tam nadal przekaz w MPEG-2 i kto za to płaci?

Nadajnik DVB-T w RTCN Leżajsk/Giedlarowa został wyłączony końcem 2008 roku, więc już 10 miesięcy nie nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nadajniki w MPEG2 opłaca TVP a problem polega na tym że są kablówki korzystające z tego sygnału które się wyposażyły w tunery MPEG2 i uzywaja do retransmisji, są też ludzie mający tunery MPEG2. Skandalem jest jednak, że po ogłoszeniu decyzji o MPEG-4 wydawano kolejne pozwolenia testowe nie przejmując sie ze leci MPEG2, dopiero teraz UKE umyło ręce i wpisuje formalnie do pozwoleń MPEG4. Pewnie niedlugo sie skonczy ta prowizorka z emisja MPEG2 i bedzie tam MPEG4 ale tak naprawde emisji MPEG2 nie powinno byc tam od lat a dzis kontynuowanie MPEG2 tylko rozszerza problem. Co do Krakowa - jak nadawcy zechca to zaplacą za DVB-T w Krakowie i Emitel to z chęcią zrobi zwłaszcza że będzie dzieki temu przez 4 lata kasował w Krakowie za analog i cyfrę. Tak więc to pytanie dla nadawców co zrobią - ja na ich miejscu nie zgodziłbym się na płacenie za 4 lata emisji równoległej - to nie ma sensu, nadajnik cyfrowy powinno się uruchomić po to by za pół roku, rok wyłączyć analog i zaoszczedzic na emisji a nie eskalować emisje cyfrowe zostawiając analogowe wyciskajac z nadawcow podwojna kase. Poza tym im zalezy na sprzedaży platform satelitarnych a nie rozpowszechnianiu bezpłatnego DVB-T więc pewnie z emisji w Krakowie nic nie będzie w najbliższym czasie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja na ich miejscu nie zgodziłbym się na płacenie za 4 lata emisji równoległej - to nie ma sensu

 

Wróć to co powiedziałeś!! :evil:

 

Ja i większość mieszkańców tej części małopolski nie ma innej możliwości czystego odbioru podstawowych programów. Chyba nie chciałbyś odbierać programów z odbiciami i zakłóceniami od innych stacji?, a wiele ludzi się z tym boryka i nawet najlepsza instalacja antenowa nie pozwoli na czysty odbiór tych programów.

 

Mam optyczną widoczność z wieżą na Chorągwicy, a TV 4 odbiera tak:

tvtimeoutput212731.th.png

gdzie w tle przebija się TVN z Tarnowa na tym samym kanale, ale to jeszcze nic, bo wieczorami jest gorzej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja na ich miejscu nie zgodziłbym się na płacenie za 4 lata emisji równoległej - to nie ma sensu

 

Wróć to co powiedziałeś!! :evil:

 

Ja i większość mieszkańców tej części małopolski nie ma innej możliwości czystego odbioru podstawowych programów. Chyba nie chciałbyś odbierać programów z odbiciami i zakłóceniami od innych stacji?, a wiele ludzi się z tym boryka i nawet najlepsza instalacja antenowa nie pozwoli na czysty odbiór tych programów.

 

Mam optyczną widoczność z wieżą na Chorągwicy, a TV 4 odbiera tak:

tvtimeoutput212731.th.png

gdzie w tle przebija się TVN z Tarnowa na tym samym kanale, ale to jeszcze nic, bo wieczorami jest gorzej.

 

Są miejsca w Polsce gdzie nie ma ani TV4 ani TVN ani Pulsu i żyją :shock:

 

A to że 4 lata emisji równoległej są bez sensu to oczywistość, trzeba było apelować do urzędów żeby włączyli cyfrę teraz a wyłączyli analog za rok - to ma sens. Inaczej to tylko nabijanie kabzy Emitelowi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli twoim zdaniem należy także wyłączyć nadajniki w Warszawie i Poznaniu, bo oferują to samo co analogowo? :? bez sensu.

 

Jak już raz uruchomiono i ludzie to chwalą, to po co wyłączać? Aby płacić operatorom za to samo co powinno być darmowe, tylko dla tego, że jest lepszej jakości? Nic z tego!! :evil:

 

Porównywanie tego z regionami z dwoma podstawowymi programami również jest nie na miejscu, bo:

- Pokrycie ludnościowe DVB-T z Chorągwicy jest wielkie. Sygnał pokrywa sporą część małopolski, śląska i świętokrzyskiego.

- Zły dobór kanałów powoduje ograniczenie zasięgu stacji analogowych, gdzie TV 4, TVN i Puls szumią lub są zakłócone, a nadawanie TVP Info i Polsatu na wysokich kanałach ogranicza ich zasięg (fala przy wyższej częstotliwości ma większe trudności z pokonywaniem przeszkód i słabo się ugina, nie trafiając do zasłoniętych miejsc). Nawet w samym mieście są miejsca, gdzie sygnał TVP 2 i pozostałych programów jest w fatalnej jakości, dlatego stosuje się przemiennik TVP 2 na wieży na Krzemionkach na kanale 40. Dlatego też jest sporo miejsc, gdzie dobrze odbieranymi programami są TVP 1 i TVP 2.

 

Pamiętam, że kiedyś w wsi Racławice jedyną możliwością odbioru TVP 1 i TVP 2 był sygnał ze Św. Krzyża, a anteny musiały być wystawione na 10m masztach. Dziś jest nieco lepiej, bo działają tam trzy przemienniki dla TVP 1, TVP 2 i TVP Info/Kraków. Takich miejsc jest ciągle sporo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...