Skocz do zawartości

Wszystko o TVP


Jacor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

TV Polonia nadawała analogowo z Hot Birda (https://satkurier.pl/news/27789/). Przy przekazie analogowym na jeden kanał potrzebny jest prawie cały transponder. To oznacza, że TVP musiało mieć taki wykupiony bądź wynajęty. Był to 11,474 H na Hot Birdzie 1. Co się z nim stało po wyłączeniu analogowej TV Polonia i dlaczego nie został przeznaczony na cyfrową paczkę TVP? Obecnie nie ma takiej częstotliwości, jest 11470.00 V, ale chyba można było przedłużyć umowę z Eutelsatem, niezależnie od zmiany satelity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może kombinatorzy? Nie wierzę, że ich kamery nie obsługują prawdziwego 16:9... Pewnie te pasy są dodawane razem z logiem "Pytania na śniadanie", pytanie po co, skoro na TVP1 leci w 4:3?

Pasy nie są dodawane z logiem "Pytania...". Logo programu dodawane jest już praktycznie na wyjściu sygnału z wozu transmisyjnego. Pasy dodawane są już w momencie wejścia sygnału z kamer do miksera wizyjnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja napisaleś dodają te pasy na końcu-tuż przed emisją. Tylko pytam po co? Czy potrafi ktoś to wyjaśnić ?

Dzisiaj próbowałem ogladać TVN-wiem że to nie ten temat- tam prawie wszystko nadawane jest z pasami. Przełączyłem na inny program. Nie dało się tego oglądać.Czy o to chodzi wlaścicielom stacji TV? Tak,tak wiem. TV publicznej na niczym nie zależy ale TV komercyjne powinny myśleć nieco inaczej.Z tego jednak wniosek że wszystkich pokręciło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasy nie są dodawane z logiem "Pytania...". Logo programu dodawane jest już praktycznie na wyjściu sygnału z wozu transmisyjnego. Pasy dodawane są już w momencie wejścia sygnału z kamer do miksera wizyjnego.

Tak jest w normalnych przypadkach, jak "Tak to leciało" czy "M jak miłość" (swoją drogą - ciekawe czy będzie kiedyś "Familiada" w 16:9?), kiedy sygnał faktycznie jest w 16:9 (widoczny poślizg w spłaszczeniu obrazu). A tutaj jest to 4:3 z czarnymi pasami przysłaniającymi część obrazu, więc myślę że nikt się nie bawi w szczegóły i pasy są traktowane jako część loga "Pytanie na śniadanie", żeby było mniej roboty. :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli są tacy-a z wypowiedzi wyżej wynika że są- co im pasy nie przeszkadzają bo dzięki nim obraz jest bardziej wyrazisty to idźmy dalej . Niech zatem stacje TV wprowadzą nadawanie obrazu nie z pięciomacentymetrowymi czarnymi pasami na dole i górze ekranu ale z dziesięciocentymetrowymi pasami a wtedy obraz będzie jeszcze bardziej wyrazisty. Po kilkunastu latach takich eksperymentów dojdziemy do tego że obraz będzie miał dwa centymetry wysokości a półtora metra szerokości. Ale będzie za to obraz kryształ.

Otóż nic bardziej mylnego. Nie po to wprowadzono format 16/9-bardziej przyjazny dla ludzkiego oka -aby stacje TV ten obraz totalnie psuły.Jestem w stanie zrozumieć taki sposób nadawania gdyby po dodaniu pasów obraz nie był zniekształcony. Ale pasy na ekranie są a twarze nadal kwadratowe. Czy o to chodziło w formacie 16/9? Nie,na pewno nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak jak napisałeś. Format 16/9 wprowadzono po to by pokazać więcej niż w dotychczasowym formacie 4:3. Nie po to by eksperymentować i robić sztuczki z bezmyślnym obcinaniem obrazu zaś nam widzom pokazywanie w zamian czarne pasy. To co robią z obrazem teraz to format podobny do kinowego-2.35:1. Pisze podobny bo obraz 2.35:1 przekazany na ekranie 16/9 to obraz zwężony pasami od góry i dołu ale nie zniekształcony. Nawet w formacie HD pojawia się obraz obcięty z pasami ale nie zniekształcony.Na płytach DVD bardzo często jest nagrany obraz w formacie 2.35:1 a na ekranie 16/9 odtwarzany z czarnymi pasami.

Mnie się wydaje że nasza wspaniała TV publiczna koniecznie chciała się na kimś wzorować.

Inne stacje nadają z pasami to oni także. Kilka lat temu ,gdy zaczęto eksperymentować z obrazem- wysłałem kilka pism do KRRi TV. Na odczepnego przysłali mi odpowiedź w której napisali że wprowadzenie nadawania obrazu z pasami ma bezpośredni związek z nadawaniam w HD. Kilka lat temu dopiero zaczynano mówić o nadawaniu w HD.Czyli z tego wniosek że nasza TV publiczna już kilka lat temu nagrywała swoje programy-seriale,programy studyjne- w HD. Totalna bzdura ,bo teraz zapewne co któraś pozycja jest nagrywana w HD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, w Polsce wprowadzenie formatu 16:9 łączy się jedynie z HD, zupełnie jakby nie istniało 16:9 SD. Tak dla informacji powiem jeszcze, że format 16:9 powstał z uśrednienia dwóch innych - 4:3 i 2.35:1. Można to łatwo zauważyć przy transmisjach w 16:9 obrazu w pełnym formacie kinowym, gdzie na telewizorach 16:9 jest 2.35:1, a na 4:3 z obciętymi pasami widzimy "16:9". Ktoś niedawno napisał na forum, że dostał informację od TVP, po bodajże siódmym razie, że PLANUJĄ nadawać w 16:9 (szkoda tylko, że o "nadawaniu" w tym formacie informują w programie telewizyjnym już teraz). Nie wiadomo tylko kiedy! Zapis o DVB-T wymusza taki format, pytanie więc czy rewolucja nastanie dopiero w 2012 roku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten "ktoś" co pisał do TVP to ja. Zgadza się . Dostałem odpowiedź dopiero po siedmiu e-mailach-tak lakoniczną że wstyd było to czytać. Ale napisali że zamierzają nadawać z satelity w formacie 16/9. Data nie padła. Podano mi także numer telefonu abym mógł porozmawiac na ten temat. Cóz z tego skoro ten numer jest albo zajęty alebo nikt nie podnosi słuchawki. Zabawa w kotka i myszkę. Straciłem cierpliwośc i przestałem dzwonić. Teraz zastanawiam się nad pismem do Rzecznika Praw Obywatelskich. Może on coś pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Kolejny program nadawany z czarnymi pasami na dole i górze ekranu. To "Szansa na sukces" . Jak długo jeszcze TVP będzie nas meczyć kwadratowymi twarzami. Co raz więcej pozycji programowych we wszystkich kanałach TVP jest nadawanych w niezidentyfikowanym formacie. Czy oni wiedzą jak to męczy widzów? Kto tam pracuje? Dlaczego tak nie myślą? Kto wreszcie się ujmie za nami-widzami ? Czy w KRRiTV pracują ludzie niedowidzący? Niedowizą czy nie chcą tego widzieć ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według nieoficjalnych informacji podanych przez Radio Zet, Andrzej Urbański ma stracić stanowisko szefa TVP. Jego miejsce ma zająć Krzysztof Czabański - zawieszony prezes Polskiego Radia. Taka jest wola prezydenckiego brata bliźniaka.

No to czarno widzę przyszłość TVP. Krzysztof Cz. najpierw zniszczył Program 2 Polskiego Radia i do poziomu sedesu obniżył poziom wszystkich anten. Teraz pewnie TVP uśmierci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie pisz niemądrych rzeczy. Mnie Polskie Radio a zwłaszcza publicystyka w Jedynce się bardzo podoba. Trójka też niczego sobie, po trosze wraca do korzeni. Aż miło się słucha publicznych stacji (może dla niektórych nudnych) w przeciwieństwie do komercyjnej papki. Na tym polega tzw. misja. Telewizja owszem, tu można dyskutować, ale radio jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...