Skocz do zawartości

Telewizja naziemna w przyszłości


BiL
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jak sobie wyobrażacie przyszłość telewizji naziemnej? Bo za kilka(może kilkanaście, ale raczej za kilka) lat znowu wymyślą kolejny standard i znowu ta sama sytuacja z wymianą telewizorów/dekoderów będzie miała miejsce.

Edytowane przez BiL
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś audio było analogowe, później cyfrowe i pojawił się wave, później mpa, mp2, mp3, ogg, aac, itd. i tak samo jest z TV że kiedyś była czarno biała, teraz jest kolorowa, kiedyś była analogowa, a teraz jest cyfrowa, kiedyś był stary kodek, a teraz będą nowe wersje czyli wszystko się rozwija, to normalne, wkrótce będzie DVB-T3 na nowych kodekach, później DVB-T4 , itd. itd..

Zmieniamy standard średnio co 10 lat.

Edytowane przez pietrek1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem w przyszłości nie będzie telewizji naziemnej w obecnej formie - czyli pasma częstotliwości przydzielonego na wyłączność telewizji naziemnej - ale sygnał telewizji będzie "dołączony/podpięty" do (bardziej uniwersalnego z założenia) sygnału sieci komórkowej na zasadzie bezpłatnego (niewymagającego abonamentu, aktywnej subskrypcji, choć pewnie kanały i/lub pakiety płatne - analogicznie do aktualnej sytuacji -  też zapewne będą) multicastingu (a więc nadawania jednego sygnału do wielu użytkowników, co pozwoli - w zakresie telewizji - uniknąć obciążania sieci transmisją kilkukrotnie tych samych danych). Czyli moim zdaniem prędzej czy później spopularyzuje się technologia analogiczna do obecnie dostępnych, ale - pod względem popularności - chyba nawet jeszcze nie raczkujących LTE Broadcast, 5G Broadcast. Z kolei nadawcy telewizyjni będą mieli wybór pomiędzy kilkoma operatorami infrastrukturalnymi sieci komórkowej (obecnie mamy w Polsce czterech - Orange, Play, Plus, T-Mobile), czyli będzie konkurencja na rynku, co pozwoli spośród wielu ofert nadawania sygnału telewizji naziemnej wybrać tą najbardziej korzystną dla nadawcy (cenowo, pokryciowo, itd.), co powinno przełożyć się na redukcję kosztów nadawania, a w konsekwencji pozwolić większej liczbie nadawców na dostęp do nadawania naziemnego (to, czy i jak wielu będzie chętnych, to odrębny wątek). Ale w związku z tym procesem sieci komórkowe "przejmą" obecne pasmo UHF IV-V, co poprawi przepustowość i pokrycie zasięgiem sieci komórkowych, zapewni optymalniejsze wykorzystanie pasma, ale też pozwoli na utrzymanie możliwości powszechnego, bezpłatnego odbioru telewizji naziemnej.

 

Analogiczne rozwiązanie mogłoby być zastosowane również do radia naziemnego, choć - z racji o wiele mniejszego zapotrzebowania na przepustowość strumieni dźwięku - nie jest to aż tak istotny problem, jak w przypadku transmisji wideo. Z drugiej strony współcześnie zmagamy się z brakiem miejsca w eterze na uruchomienie nowych stacji radiowych (poza emisjami stricte lokalnymi, co ciekawe niektóre kraje - np. Brazylia (link) - z tego powodu rozszerzają pasmo UKF FM 87,5 MHz-108MHz w dół, do 76,1 MHz), a opisane wyżej rozwiązanie umożliwiłoby dostęp do nadawania naziemnie radia większej liczbie nadawców.

Edytowane przez mp107
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...