Skocz do zawartości

Pomoc w dobraniu anten, wzmacniacza. Międzychód.


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem amatorem w sprawach telewizji naziemnej, lecz małe podstawy znam. Mieszkam w Międzychodzie :D ( zachód woj. Wielkopolskiego, 90 km do Śremu & 120 km do Szczecina & 80 km Zielona Góra & Gorzów Wlkp 45 km & 80 km Piła [ odległości w lini prostej]).

0ab0101ff1cfe464m.jpg

 

Mieszkam w bloku, na którym mam zamontowaną antenę "siatkową" ( podobną do tej)skierowaną w kierunku Gorzowa Wlkp. :

ant-siatkowa.jpg

 

Odbieram na niej:

* TVP 1 ( jakość dobra czasem obraz skacze)

* TVP 2 ( jakość b.dobra )

* TVP INFO Poznań ( mniej niż dobra)

* Polsat ( lekko śnieży )

 

Jestem już zdenerwowany bieganiem po dachu i szukaniem odpowiedniego sygnału :/

Antena jest pewnie Made in china, zasiłka też kupiona w pierwszym lepszym sklepie...

 

Dlatego zwracam się do was z prośbą o doradzenie w kwestii zakupu nowego sprzętu( lub modernizacji istniejącego) i instalacji jego na dachu( jaka antena w kierunku jakiego nadajnika)...

Czytałem w poprzednich wątkach iż programy znajdują się na odpowiednich kanałach ( np. 37 TVP INFO) ... lecz u mnie gdy szukam programów w telewizorze skanuje tylko częstotliwości UHF VHF itp...

 

Anteny mają być zamontowane na dachu bloku( 3 piętra), po czym sygnał musi być rozdzielony na 2 (lub 3) mieszkania.

 

Kanały jakie mnie interesują :

* TVP 1,2,INFO

* Polsat

* TVN

* TV 4

* jeśli dałoby radę jakieś zagraniczne :D

 

Interesuje mnie też odbiór radia Eska oraz Radia Zachód ( wieża Grundig z wejściem do anteny takim jak w tv)

 

Budżet na wszystko ok. 150 zł ... może być taniej jeśli można 8)

 

Pozdro i z góry dzięki za pomoc :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Darsus - życzę Tobie by kolejne odpowiedzi (po tej mojej) były bardziej konkretne, przydatne i rozwiązujące Twój problem. Odniosę się tylko ogólnie do treści Twojego postu, co może być jednak pomocne w wyborze ostatecznego wariantu w doborze anteny (anten) i osprzętu. Szkoda, że sytuacja ogranicza Cię do opcji w kwocie nie przekraczającej 150 zł. To co wyjaśnię potraktuj tylko jako sugestie dobrze życzącej Ci osoby. Patrząc na lokalizację Międzychodu widzę, że "skazany" jesteś na wybór pomiędzy Poznaniem albo Zieloną Górą. Nie ma co brać pod uwagę nadajników bliższych ale uboższych pod względem oferty programowej oraz mocy nadajników. Dlatego nie będę wyliczał, co trzeba by brać pod uwagę, jeśli nie mógł by to być ani Poznań ani Zielona Góra. A więc odpowiem - wyjaśnię to na swój sposób. który już w wielu przypadkach okazywał się skuteczny. U Ciebie: Odległości do obu tych dużych miast są zbliżone (ok. 80 - 90 km.). Rozbieżność kierunkowa do nich to ok. 90 stopni. To istotne ułatwienie przy nakierowywaniu anteny. Gdyby kwota 150 zł. nie była kwotą graniczną to moja rada - myślę, że optymalna - brzmiała by tak: Zdecydowanie wybrać antenę hiszpańskiej firmy Televes - DAT45 MIX VHF/UHF. Jest to wersja bez wzmacniacza ale o dużym zysku, mocno kierunkowa, bardzo solidnie wykonana. Jej cena nie powinna przekraczać - a jeśli już, to nieznacznie - kwotę 200 zł. Gdybyś się na coś takiego zdecydował to radzę przy montażu wziąć pod uwagę jeszcze te porady. Przygotować, umocować solidną rurę masztową ( ok.fi 35 - 40) ale nie mocować anteny bezpośrednio do niej. Natomiast przygotować dodatkowo, krótki odcinek - tulejkę - z rury, która bez nadmiernego luzu, mogłaby obracać się na właściwym maszcie. Do niej przykręciłbyś "na fest" antenę a pod tulejką wystarczyło by np. przewiercić maszt na wylot wiertłem fi 6 i przełożyć przez niego odpowiednio długi , metalowy pręt. Zabezpieczało by to tuleję z anteną przed osuwaniem się w dół, zanim wybrałbyś ostateczny kierunek i unieruchomił ją względem masztu. Warto w coś takiego zainwestować niejako - przyszłościowo. Antena taka może służyć przez wiele lat a gdy tylko otworzy się szerszy dostęp do cyfrowej telewizji naziemnej to ty będziesz już o tyle...do przodu. Moje posty są przeważnie tak obszerne ale myślę, że nie aż tak zanudzające, jak chcieli by mi to - co niektórzy - wmawiać. Życzę Ci otrzymania innych jeszcze i może lepszych niż ta - porad. Pozdrawiam. m.m.

 

P.S. Wpisz do przeglądarki : Televes DAT45 MIX - VHF/UHF aby dowiedzieć się więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapewne wokół Ciebie jest kilka nadajników, z których można pozyskac jakiś sygnał.

Trzeba by sprawdzić z którego kierunku (albo kierunków) będzie najlepiej. Może być tez tak, że trzeba będzie odbierać z różnych nadajników i kierunków.

Jeśli to będzie kilka kierunków to najlepiej zestaw z anten Yagi, jesli z jednego to może wystarczy antena logarytmiczna.

Zerknij na wykaz nadajników, może po lokalizacjach i mocach dojdziesz skąd najlepiej czerpać sygnał :arrow:http://radiopolska.pl/wykaz/polskatv.php

 

Nie mam wiedzy jak wygląda sprawa odbioru w tych rejonach, jedynie własnie pomocach i odległościach nadajników można by coś "wydedukować."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapoznając się z antenowymi problemami, które przedstawiane są w wielu miejscach tego Forum, chciałbym zaproponować - na razie do przemyślenia - otwarcie specjalnego tematu, pomocnego w ich rozwiązywaniu. Mógłby np. występować pod nazwą "Gratisowy poradnik terra - antenowy ". Być może pomysł jest hurra - optymistyczny ale sam znam prawdziwych, cenionych instalatorów anten odbiorczych, którzy potrafią "za frico" udzielić cennej porady. Autorem tutejszego wątku jest mieszkaniec Międzychodu, wcale nie małego miasta. Wielu jego mieszkańców korzysta na pewno z profesjonalnie wykonanych, dających optymalną jakość odbioru - indywidualnych instalacji antenowych. Podobnie jest przecież w całym kraju. Moja propozycja sprowadza się do tego by spróbować, czy na konkretnie zadane pytanie, dotyczące doboru właściwej anteny (anten), ukierunkowania, wymaganego osprzętu itd. odpowiedzą właśnie profesjonalni - lokalni - znawcy tematu. Niech nie obawiają się krzywych spojrzeń konkurencji, bo takich nie będzie. Udzielanie rzetelnych porad nie tylko nie spowoduje spadku liczby klientów takiego doradcy ale przeciwnie - przysporzy mu reklamy. To tylko propozycja. Jeśli niezbyt mądra, to przecież nikogo i do niczego nie zobowiązująca. Pozdrawiam . m.m.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ta hiszpańska antena to niezłe cudo ...ale za wygody się płaci :D

 

myślę że w kwestii anten już dałbym radę,a le pozostaje jeszcze jedno: jak je ustawić... są jakieś mierniki sygnału? bo nigdzie na horyzoncie nie ma napisu tu leży Poznań- Śrem 8)

 

Powiedzcie mi jeszcze też jak spiąć 2 anteny w jeden kabel po czym rozdzielić ( jeszcze na maszcie) na 2 odbiorniki?

 

Dzięki za ww. wskazówki...

 

PS. Jest możliwość odbioru radia Złote Przeboje które nadaje w okręgu Poznań- aż za Tarnow-Podgórne??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mierniki to tv naziemnej są, ale... daruj sobie, ponosić takie koszta na jednorazowe ustawienie anten?

 

Anteny "spina się" zwrotnicą. Są różne modele, z różnymi wejściami (pasmami).

Do rozdzielenia służą rozgałęźniki aktywne i pasywne oraz odgałęźniki. Najprawdopodobniej będziesz potrzebował rozgałęźnika pasywnego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Darsus - widzę, że nie pozostajesz bez odpowiedzi na Twoje wątpliwości. Ja raczej niewiele już do tego dodam , bo chyba jestem w tym temacie trochę do tyłu. To stwierdzenie wnoszę po zapoznaniu się z postem autorstwa - raimundo. O co to chodzi z tą stacją Hirschmanna w tym temacie, po co tu jakieś moduły... Trochę się pogubiłem. Tobie jednak chciałbym dodatkowo jeszcze poradzić, jak dać sobie radę z ustaleniem kierunku na odległy nadajnik. Przy takich odległościach jak - w Twoim przypadku - do Poznania albo Zielonej Góry miernik sygnału może mocno wprowadzać w błąd. Przyczyną tego błędu mogą być inne, niepożądane źródła sygnałów fałszujące "obraz" właściwego kierunku na nadajnik. Ja w swojej praktyce kierowałem się (jeśli chodzi o nadajniki dalekie) dobrą mapą i ... słońcem. Dobrą to znaczy taką, na której na pewno Północ była - dokładnie - u góry, Południe na dole, Wschód po prawej a Zachód po lewej stronie. Powiedzmy , że taką mapę rozłożyłeś przed sobą. Połącz liniami Twój Międzychód z Poznaniem i Zieloną Górą. W porze lokalnego południa (teraz będzie to przed godziną 13-tą bo mamy czas letni) ustal sobie, patrząc z miejsca gdzie będzie stał Twój maszt antenowy, jak najdalej leżący na horyzoncie punkt odniesienia... pod słońcem. I zapamiętaj go sobie. Będzie to jakieś drzewo albo komin itd. itp. To będzie dokładny, lokalny kierunek w stronę Południa. A potem już tylko dokładnie "operuj" kątomierzem aby dowiedzieć się... gdzie Rzym a gdzie Krym. Wierz mi, że jeśli sporządzisz sobie jakiś prosty, pomocniczy szablon, który po przyłożeniu do masztu zgrasz kierunkowo z Południem, to w żaden inny sposób nie ukierunkujesz anteny dokładniej. Niewiarygodne ? Ale sprawdzone praktycznie wielokrotnie i zawsze z optymalnym wynikiem. Tu trzeba jednak powtórzyć, że mówimy o odległościach do nadajnika liczących ponad 80 km. Taki sposób jest korzystny dla anten mocno kierunkowych, jak np. wspomniana Televes'ka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w Poniedziałek udam się do sklepu, w którym maja mi sprowadzić Televes - DAT45 MIX VHF/UHF... właśnie tą ukierunkuje na Poznań... mam jeszcze jedną antenę kierunkową (używaną) która u sąsiada spełniała swoje zadanie to znaczy ściągała sygnał z Zielonej Góry :):jupi:

 

W następnym tygodniu będę konstruował maszt na którym będą anteny ... myślę ze do końca sierpnia wszystko powinno grać :D

 

Na razie korzystam z oferty CP lecz mam drugi telewizor który po prostu stoi. Później planuje zamontować kartę telewizyjną w PC AverMedia Go 007 plus

 

Jeszcze jedno pytanie już chyba ostatnie:

 

czy antena Televes pozwala na odbiór sygnału DVB-T ? i czy gdy zasięg będzie na tyle duży bym mógł z tego standardu korzystać będę potrzebował po jednym tunerze na każdy odbiornik TV czy wystarczy jeden na wszystkie TV?

 

Dzięki wszystkim za udział w dyskusji :)

 

Dodano po 9 min:

 

Jednak się myliłem jeszcze muszę popytać ... ustalmy mam zestaw z anteną Televes oraz zwykłą kierunkwą na ZG. Czy jeśli kupię taki tunner

( http://allegro.pl/item418765799_tuner_t ... 4_usb.html )

do komputera będę mógł odbierać kanały :

(DVB -T) TVP 1, TVP 2, TVP INFO / TVP Poznań, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Sport, PR 1, PR 2, PR 3, Radio Merkury oraz

(DVB-T POT) TVN, Polsat, TV 4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy antena Televes pozwala na odbiór sygnału DVB-T ? i czy gdy zasięg będzie na tyle duży bym mógł z tego standardu korzystać będę potrzebował po jednym tunerze na każdy odbiornik TV czy wystarczy jeden na wszystkie TV?

 

Jak dobrze pójdzie to już teraz złapiesz DVB-T z RTCN Zielona Góra/Jemiołów. Tu jest mapa zasięgu. Na kanale 45 jest nadawana paczka TVP.

Musisz mieć po jednym tunerze DVB-T na każdy telewizor, chyba że masz już odpowiedni TV z wbudowanym właściwym tunerem DVB-T MPEG-4.

 

Jak jest u Ciebie z odbiorem Radia Zachód na 103,0 MHz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.Twoj problem jest prosty w rozwiazaniu.Na terenie Miedzychodu przysluguje nam nadajnik w Jemiolowie ok.45km.w linii prostej sa tam nadawane programy:

TVP1-k32-moc 800kW

TVP2-k29-moc1000kW

TVP3-k49-moc100kW

POLSAT-k26-moc100kW

Zainstaluj antene kierunkowa ATX91,IV i V pasmo + przedwzmacniacz ant. PAP-630 TELMORA,powinno być ok.Możesz rozdzielic to np. na dwa telewizory zwykłym rozdzielaczem.Z innymi nadajnikami bym nie próbował.Marne szanse na dobrą jakość.(zbyt duze odległości)POZDRAWIAM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...