Skocz do zawartości

Jaki kupić tuner DVB-T2/HEVC?


andyg
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Więc wina leży po mojej stronie, bo widocznie za żadko oglądam wiadomości regionalne i nie słucham Radia Zachód :)

A tak poważniej to oficjalny start 1.-go multipexu w ty 6-ściu (najprawdopodobniej) nadajnikach 30.09 powinien być

jakoś bardziej nagłośniony. Miejmy nadzieję, że jeszcze będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwi mnie tylko fakt, że o nadawaniu sygnału cyfrowego i zmianach w tym nadawaniu (chociażby ostatnie dołączenie TVN i Polsat)

nigdzie w TVP nie słychać. Przyjdzie co do czego i miesiąc wcześniej będą w publicznych wiadomościach trąbić, że za miesiąc

odcinają sygnał analogowy i trzeba tuner kupić. Już widzę z[beep]o sporej części społeczeństwa i spadek poparcia dla obecnego wtedy rządu.

Z tego co ja obserwuję, większość społeczeństwa już wie o przejściu z nadawania analogowego na cyfrowe. Nawet więcej - całkiem pokaźna grupa jest żywo tym zainteresowana i już nie może się doczekać. :) Przynajmniej tak to wygląda w moich stronach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje ci się, bo obracasz się w swoim towarzystwie. Spytaj jakąś babcię na ulicy albo "pana Kazia" co to jest "naziemna telewizja cyfrowa" (nie DVB-T ani NTC!) - ciekawe co ci odpowiedzą. Pewnie nigdy o tym nie słyszeli. Większość osób nie ma o tym pojęcia, a kiedy im wyjaśnić, że trzeba dokupić (!) coś do telewizora, to zaraz powiedzą, że nie chcą płacić abonamentu platformom cyfrowym. Albo, że ktoś chce ich okantować i za pół roku nie będzie działało. Potrzebna jest dobra kampania, aby trafić przede wszystkim do starszych osób. Młodzi sobie poradzą, trochę starsi zorientują się pocztą pantoflową, tak jak teraz się to dzieje z Telewizją na Kartę. Właściwie bez żadnej kampanii reklamowej, świetnie się sprzedaje. Wystarczy, że odpowiedni sprzęt będzie wystawiony w widocznym miejscu w sklepach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziś rano mówili w 3-ce, że sprzedaż dekoderów tv cyfrowej w Polsce lawinowo wzrosła i że to pozytywny krok w kierunku cyfryzacji.... Sprzedaż może i wzrosła ale pewnie dekoderów satelitarnych nie naziemnych :-) Ludzie niedoinformowani pewnie są naciągani przez różnego rodzaju domokrążców, którzy mówią: niedługo nie będziecie mieli Państwo telewizji, a tu za jedyne 20 PLN miesięcznie będziecie ją nadal mieli..... i wzrasta sprzedaż dekoderów n-ki, tnk, polsatu, cyfry+.... Po prostu brakuje (może na razie) rzetelnej kampanii informacyjnej (spoty tv, reklamy w gazetach, programy tv, itp.) tj to zrobiono w UK z Freeview :-) Tam przynajmniej raz na którymś z kanałów FTA Freeview jest reklamowana w tzw. prime-time... na razie w mediach mylą pojęcia i takie tam.... pewnie będzie tak, że kampania ruszy na nowy rok (2010) jak już STB dvb-t będą dostępne w powszechnej sprzedaży a nie tylko w internecie dla maniaków nowych technologii, takich jak ja :-) I bardzo ważna jest cena.... nie wszystkich jest stać na kupienie rozrywki za aktualnie ok. 400 PLN...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiele ludzi dowiaduje się o naziemnej telewizji cyfrowej w sklepach RTV lub przy skanowaniu kanałów na nowym telewizorze. Sam nieraz byłem zaskoczony, że znajomi wiedzą co to DVB-T, choć nigdy nie interesowali się tą tematyką. Z pewnością w regionach nie objętych naziemną telewizją cyfrową mało kto będzie wiedział co to DVB-T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak ale np. osoba zmieniająca w tym roku TV gdyby była doinformowana wzięłaby ten z tunerem DVB-T z mpeg4.

Ja przynajmniej pod tym kątem szukałem TV, bo wolałem trochę dołożyć do TV niż kupować osobny tuner za tak jak

piszesz 400zł. Z drugiej strony osoba, która się nie interesuje odbiorem pójdzie do sklepu po TV, a tam może

jakiś sprzedawca ją uświadomi :)

Faktycznie sprzętów do odbioru mało. Może "góra" czeka z oficjalnymi informacjami aż ktoś z rodziny rozkręci interes

ze sprzedażą tego typu sprzętu :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wy tu prowadzicie gadu-gadu o niczym, o jakis babciach, pocztach pantoflowych, domokrazcach, ktos sie martwi ze spadnie poparcie rzadowi ...

:lol2:

 

a w USA rzad doplaca kazdemu do cyfrowej przystawki 40-60 usd, mimo ze amerykanie sa bogatsi niz polacy i stac ich na zakup takiej przystawki bez doplat

 

 

i to jest skandal, ze w Polsce doi sie obywatela na kazdym kroku, normalnie to KAZDY kto regularnie oplacal abonament RTV powienien dostac taka przystawke GRATIS i kwiaty od Prezesa TVP za wiernosc tv publicznej :lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wejdzcie na komputronik.pl i zobaczcie co maja do zaoferowania z odbiornikow DVB-T... WSZYSTKO MPEG2. To lekko skandal sprzedawac sprzet ktory sie nie bedzie nadawal do odbioru w Polsce?

 

To nie tak !

Nie przeglądałem ich oferty, ale zakładam, że są to karty lub zewnętrzne tunery na USB.

Już od bardzo dawna nie stosuje się sprzętowego dekodowania strumieni na karcie. Praktycznie na każdym tunerze DVB-T (zgodnym z DBA) możesz oglądać kanały w mpeg4, także kodowane (szyfrowane) jeśli w kolejnych multipleksach się pojawią (musisz mieć oczywiście jakikolwiek czytnik kart zgodny z pc/sc). Z tunera dostajesz cały strumień, a co ty z nim programowo zrobisz to już tylko i wyłącznie kwestia oprogramowania. Problemy pojawią się dopiero, gdyby wprowadzono DVB-T2, ale na razie się na to nie zanosi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj na jednym z dużych portali internetowych przeczytałem artykuł o zbliżającej się do Polski NTC i tam było napisane że wymiana sprzętu "nie będzie taka straszna" gdyż do telewizora ze standardem MPEG-2 będzie wystarczyło dokupić set-top box i już wszystko będzie działało w MPEG-4. Co to takiego?? Pierwszy raz spotykam się z takim określeniem/urządzeniem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://pl.wikipedia.org/wiki/Set-top_box :wink:

To nic innego jak zewnętrzny tuner umożliwiający odbór naziemnej telewizji cyfrowej.

Trochę nie bardzo rozumiem o co im chodziło gdy pisali, że do telewizorów posiadających

tuner NTC w standardzie mpeg-2 (ja to tak zrozumiałem) "wystarczy" dokupić set-top box.

W końcu, żeby odbierać NTC na każdym TV, "wystarczy" dokupić taki tuner :smile:

Rozumiem gdyby napisali, że do TV z tunerem NTC w standardzie mpeg-2

wystarczy dokupić moduł CI, który przetwarza mpeg-4 na mpeg-2. Oczywiście TV musi posiadać

wejście CAM i moduł musi się z nim zgrać. Traci się również możliwość oglądania kanałow w HD.

 

cytat z wiki:

"Posiadacze telewizorów ze zintegrowanym dekoderem DVB-T/MPEG-2 wyposażonym w wejście do podłączenia modułów CI (Common Interface) oraz widzowie wykorzystujący odbiorniki DVB-T/MPEG-2 również posiadające gniazdo CI, w celu umożliwienia odbioru programów zakodowanych w MPEG-4 mogą zakupić moduł transkodujący z MPEG-4 na MPEG-2. Trzeba pamiętać jednak, że powyższe rozwiązanie pozwoli jedynie na odbiór kanałów SD. Jest jednak jedynym ratunkiem dla urządzeń DVB-T/MPEG-2 o ile mają gniazda CI i stosownie przygotowane oprogramowanie."

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ahaaa to taki feler :) Czyli po prostu chodziło im o dekoder :) Zwale to chyba na to że to nie był portal branżowy i autor chciał chyba poszpanować "wiedzą" bo parę zdań wcześniej też pisał że "jedną z możliwości odbioru DVB-T jest dokupienie dekodera z możliwością odbierania sygnału MPEG-4"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
@Janusz123 - nie wiem, nie widziałem jeszcze FT8300. Prawdopodobnie od 8200 będzie się różnić możliwością nagrywania po USB, ponieważ podobno 8200 sprzętowo tego nie pociągnie (Ferguson nie potwierdził mi tej informacji

Dzisiaj ze Śremu na wszystkich kanałach przez jakiś czas było dostępne EPG i spróbowałem dodać do harmonogramu kilka audycji z różnych kanałów. Funkcja zadziałała na zasadzie przełączania na ustawiony kanał, ale wg mnie w zamyśle jest możliwość nagrywania? Bo po co byłoby takie automatyczne przełączanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj ze Śremu na wszystkich kanałach przez jakiś czas było dostępne EPG i spróbowałem dodać do harmonogramu kilka audycji z różnych kanałów. Funkcja zadziałała na zasadzie przełączania na ustawiony kanał, ale wg mnie w zamyśle jest możliwość nagrywania? Bo po co byłoby takie automatyczne przełączanie?

FT8200 nie obsługuje i nigdy nie miał obsługiwać nagrywania, więc timer działa tak jak w każdym innym tunerze bez nagrywania - właśnie przełącza odbiornik na zaprogramowany kanał, żeby nie zapomnieć o pozycji. W zamyśle nie ma żadnego nagrywania. Wracasz już któryś raz do tej kwestii, więc żeby była jasność: gdy kupowałeś FT8200 nie było mowy o nagrywaniu, od początku złącze służyło do zmiany oprogramowania, nie wiem więc po co ciągle do tego wracasz. Po analizie technicznej (wymuszonej poniekąd faktem, że do konkurencyjnego sprzętu - Maximum T-1300 FTA producentowi nagrywanie udało się dodać) stwierdzono, że do tego modelu nagrywania nie uda się dodać i po prostu tego nie ma, nie będzie, ale i być nie miało, więc żadnych roszczeń pod tym względem wysuwać nie można. Timer działa prawidłowo - ma zmieniać kanał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przecież żadnych roszczeń nie wysuwam, wyrażam opinię, a szerzej napisałem dzisiaj tu - viewtopic.php?f=9&t=13&start=435 - bo tam poruszono wątek EPG.

Tuner nie działa prawidłowo, bo gdy zostawi się go na kilkanaście godzin np. na noc - zawiesza się bez przyczyny. Ten problem zgłaszają też inni uzytkownicy. Pozostawienie w stanie czuwania rozwiązałoby częściowo ten problem, bo to "działanie", czyli przełączanie tunera, ale TYLKO gdy jest włączony (nie chce wybudzić się ze stand-by) jest nieprawidłowe, jakieś anachroniczne w czasach energooszczędnych żarówek, nie spotykane w innych tunerach... Teraz, aby nagrać cokolwiek na stacjonarne DVD CAŁY CZAS tuner musi być włączony i nagrzewa się latem jak [beep]a!

 

Mankamenty grafiki, jej rozmycie, nieostrość, ząbkowanie krawędzi zwłaszcza liter w EPG (dopiero teraz po uruchomieniu EPG ten mankament wykryłem) jest niedopuszczalne, tym bardziej że zastosowano wyjście HDMI, a sam tuner obsługuje format HD. Przy tej wygórowanej cenie jest to wada szczególnie dokuczliwa i istotna, bo o braku możliwości nagrywaniu wiedziałem przy zakupie, jedynie dopuszczałem myśl, że taka opcja może się pojawi.

 

Dziwi mnie, że odbiornik zewnętrzny ma gorsze parametry i możliwości od tego zamontowanego wewnątrz TV (pewnie jakaś jedna, mała płytka z elektroniką), zawsze jest na odwrót! A więc braik tego co ma JAKO DODATEK telewizor z DVB-T, czyli szczegółowy przegląd EPG tygodnia, grafika HD, opisy także HD, pasek postępu audycji, włączanie TV (WYBUDZANIE) przez zadanie pory audycji z poziomu EPG, intuicyjność obsługi, a jest to wspólny pilot od TV i tunera wewnątrz TV! Ech można by pisać, ale trzeba to zobaczyć, tzn. porównać.

 

Takie rozwiązanie, jakie zastosowano w Fergusonie, nie wiem jak to wygląda w innych tunerach DVB-T jest nieporozumieniem w XXI wieku! W każdym razie, po moim doświadczeniu i testowaniu, potencjalnym nabywcom nie polecam zewnętrznego DVB-T. Nawet kolory przycisków nie zgadzają się z kolorami grafik EPG, pomylono pomarańczowy (żółty?) z odpowiednikiem na pilocie -czerwonym!!! Grafika EPG taka, jakby robił ją amator, nawet pierwsze analogowe tunery satelitarne PACE miały dopracowane to dobrze. Początkowo byłem zadowolony z zakupu, bo nie wiedziałem, jak może być, ale po pojawieniu się EPG oraz po zakupie TV z tunerem MPEG4 wymiękłem.

 

PS Mogę zamieścić fotki, jak może i powinno wyglądać menu oraz EPG.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według najnowszego PROJEKTU STRATEGII CYFRYZACJI NADAWANIA SYGNAŁU TELEWIZYJNEGO, odbiorniki Philips HD combo oferowane przez Cyfrę+ nie spełniają wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla urządzeń konsumenckich służących do odbioru cyfrowych naziemnych transmisji telewizyjnych w Polsce! Tutaj można zapoznać się z dokumentem: http://www.mi.gov.pl/files/0/1791408/St ... cznik1.pdf

 

6. Procedura przeszukiwania pasma

Odbiornik cyfrowy powinien być zdolny do automatycznego przeszukiwania całego zakresu

częstotliwości dostępnego dla głowicy w.cz. oraz dostrojenia do prawidłowej struktury ramki DVB-T,

kodowania kanałowego i modulacji w celu dostarczenia wejściowego strumienia transportowego

do następnych modułów. Dane o dostrojeniu powinny być przechowywane na liście usług, aby

umożliwić szybkie wybranie żądanego strumienia transportowego.

W tunerach C+ lista kanałów naziemnych ściągana jest z satelity podczas "wyszukiwania" (podobnie jak podczas "przeszukiwania" satelity). Odbiornik jest więc niezdolny do pracy po odłączeniu anteny satelitarnej lub zniszczeniu siedziby C+. :lol:

 

14.2 Napisy DVB

Odbiornik cyfrowy powinien dekodować i wyświetlać napisy transmitowane zgodnie z normą

ETSI EN 300 743 [4].

Dekodowanie teletekstu i napisów DVB, które są odbierane jednocześnie powinno być kontrolowane

przez użytkownika.

Czy tunery Philipsa nie obsługują jedynie MediaHighWay? Oznaczałoby to, że nie potrafią wyświetlić także zwykłego EPG. :shock:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według najnowszego PROJEKTU STRATEGII CYFRYZACJI NADAWANIA SYGNAŁU TELEWIZYJNEGO, odbiorniki Philips HD combo oferowane przez Cyfrę+ nie spełniają wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla urządzeń konsumenckich służących do odbioru cyfrowych naziemnych transmisji telewizyjnych w Polsce! Tutaj można zapoznać się z dokumentem: http://www.mi.gov.pl/files/0/1791408/St ... cznik1.pdf

Mam to samo ze stacjonarnym ferdkiem, więc nie martw się tak bardzo, tym bardziej, że w C+ tuner DVB-T masz niejako za darmo!

Mr Orbita napisał: No i na koniec: ostrzegałem przez cały czas od ponad dwóch lat, że zakup jakiegokolwiek sprzętu DVB-T/MPEG-4 (i to pierwszych modeli, które dopiero przecierają szlak dla innych konstrukcji w przyszłości) podczas, gdy trwają testy i nie ma jasnej specyfikacji sprzętowej jest ryzykowny. Oświadczenie stare, jak świat, bo sprzed dwóch lat, a w elektronice są to wieki!

 

Wniosek jeden, dekodery DVB-T oferowane m.in. przez Hollex nie trzymają norm, pomimo że sygnał ze Śremu jest nadawny w formacie docelowym (taki będzie od 1 września 2009 r.!!!), którego warunki sprecyzowane są szczegółowo w przedmiotowych normach (patrz wyżej).

 

Z problemem napisów i txt w konfrontacji dekoder-nadawca, pomimo wieloletnich (sic!) testów, najpierw w MPEG2, a teraz MPEG4, nie poradził sobie nadawca, nie poradzili sobie też producenci (za jakość i zgodność odpowiada w UE nadal sprzedawca) choć sprzedają cały czas taki sprzęt! Co z tego wynika? Czy za miesiąc, w przededniu nadawnia już "nietestowego", nagle sprzedawcy sprzętu zaoferują coś nowego, czy raczej odkurzą dotychczasowy? Odpowiedźcie sobie sami... ;)

Takie ostrzeżenia, które teraz są furtką dla sprzedawców byle czego za duuuże pieniądze, będzie można sobie schować w kalosze, bo specyfikacja dawno już jest gotowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę że odrobinę straszysz, większość problemów da się wyeliminować załadowaniem nowego softu a większość sprzętu ma opcję uaktualniania przez usb, rs232 czy w przypadku combo przez satelitę no chyba że jest mpeg-2 i nie pomoże tam też karta cam konwerująca mpeg-4 na mpeg-2. Ludzie na forum też coś zawsze podpowiedzą i doradzą. A co do Hollexu to już sciemniasz kompletnie i absolutnie się z tobą nie zgadzam bo zawsze powtarzam zawsze jeśli miałem jakieś pytanie o sprzęt to o trzymywałem wyczerpującą odpowiedź łącznie z ostrzeżeniem że coś może nie działać w takich a takich to warunakch więc jeśli coś kupiłeś a nie działa prawidłowo to wynika to z tego że po prostu nie pytałeś, albo nie czytasz dokładnie opisów przy sprzęcie.

Mam kilka sklepów w okolicy z tv-sat tam to dopiero naciągacze pracują lub goście którzy mają robotę wiadomo gdzie ale to pewnie wynika z tego że im kiepsko płacą. A na koniec - nic nie poradzisz na naszych rządzących że sami nie mogli się zdecydować na standard i też to trwało i trwało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja powiem tak: zapewniam Was, że większość sprzętu, który się pojawi, nie będzie się w 100% trzymać normy, bo to co tam napisano to idylla - piękne, ale mało realne ;) Wystarczy porównać sytuację z rynkiem satelitarnym - ile procent odbiorników nie ma problemów z polskimi czcionkami w EPG (oraz długością EPG), napisach i teletekście? Takich sprzętów niestety nie jest wiele i to jest fakt, to samo będzie w DVB-T - będą tunery droższe, lepiej dostosowane, bo za poprawki i zawracanie gitary Chińczykom się płaci dodatkowo, a będą modele tańsze, gdzie poprawek nie będzie żadnych i już - jak będą działać "z kopa" to super, a jak nawali EPG, czy czcionka w teletekście - trudno. Gdy sytuacja się ustabilizuje i będą znane słabe punkty poszczególnych modeli - będą dodatkowo oznaczane, póki co na ostateczne wnioski za wcześnie, bo... (poniżej przykład)

 

Kto siedzi w temacie wie jak było u nas z EPG w DVB-T. TP EmiTel na początku testował EPG po swojemu samodzielnie - były poprawki, choćby do Maximuma T-1300 FTA, żeby to działało dobrze. No i TP EmiTel swoje testy skończył - TVP po kilkunastu tygodniach włączyła swoje, ale już w innym standardzie kodowania znaków - no i Maximum znowu miał krzaczki - trzebaby poprawiać. Dobrze, że się za to nie zabrali, bo TVP swoje testy też przerwała i teraz ostatnio znowu EPG odpalano, ale nie wiem już kto za to odpowiadał. Teraz wg. normy ma być PN-ISO/IEC 8859-2, czyli wniosek jest taki, że podczas testów w jednym z przypadków stosowano inne kodowanie polskiej czcionki. Czemu? To ma ułatwić życie producentom i sprzedawcom?

 

Tak więc "wieloletnie testy", to pojęcie względne - do takich osądów warto nieco wiedzy technicznej posiadać.

 

Zaglądam do normy i czytam - aktualizacja softu DVB-SSU. Rodzi się pytanie: producenci będą otrzymywać możliwość wysyłania oprogramowania za darmo? To przecież dodatkowy bitrate. Jak to ma być płatne, to kogo będzie na to stać i komu się będzie chciało wykupywać usługi aktualizacji do załóżmy kilku modeli? Mniejsze firmy odpadną w przedbiegach - ten punkt normy jest mało realny do praktycznego wdrożenia.

 

To, czy dany producent odkurzy sprzęt, czy zaoferuje coś nowego zależy od podejścia producenta. Jak jest firma solidna (Maximum - Kjaerulff1) to robi poprawki do skutku, choćby milion razy mieli soft zmieniać. A Ferguson... no cóż - zrobili nowy model (ale przecież wsparcia starego wcale nie przerwali - rzeczy typu teletekst będą zapewne poprawione, a przynajmniej Ferguson ma o tyle dobrze, że łatwo mu załadować soft - z TV takiego tricku jak coś nie będzie działać lub działać przestanie - się nie zrobi). Za takie sytuacje sprzedawca nie odpowiada, bo szklanej kuli nie posiada i co wymyśli producent - nie wie. Zresztą to samo jest w kwestii odbiorników satelitarnych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...