Skocz do zawartości

Stacje miejskie z RTCN'ów - lepszy pomysł niż emisja z obiektów typu RON?


Poland
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Ostatnio przeglądając wykazy częstotlowości radiowych zaobserwowałem że na przykład w Katowicach używa się Radiowo-Telewizyjnego Centrum Nadawczego do emisji stacji miejskich typu VOX FM czym zazwyczaj chociażby w Krakowie zajmują się Radiowe Obiekty Nadawcze. Chciałbym zatem zapytać się czy z odbiorczego i technicznego punktu widzenia ma to sens ,- niie jestem bowiem w stanie wyobrazić sobie czy podobny patent jaki jest w przypadku Kosztowów wypalił by też w przypadku chociażby Chorągwicy. W Krakowie na takiej zamianie na pewno skorzystałoby nadawane ze Skawiny Radio Wawa a także stacje z RON na ulicy Malczewskiego (w tym i przede wszystkim wspomniany VOX FM) które to zasięgiem wychodzą poza miasto.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli główny RTCN jest blisko miasta wojewódzkiego to tak. Bo wtedy stacja komercyjna ma w nim dobry zasięg. Np Kosztowy zaliczają się do tych nadajników. Ale są takie, które są zwykle dość mocno oddalone od centrów głównych miast i wtedy nadajniki są lokowane w miastach lub są dodatkowe doświetlenia sygnałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Tak sobie myślę że osobiście wolałbym raczej zastąpienie emisji z miejskich nadajników pożądnym RTCN-em gdyż dzięki temu szanse na odbiór byłyby nie tylko w mieście a poza nim co pozwoliłoby wypełnić dziury zasięgowe pomiędzy nadajnikami. W moim przypadku taka dziura jest na obszarach Bochni, Brzeska czy Limanowej a więc w przypadku lokalizacji dużych nadajników między Kielcami, Krakowem, Tarnowem a Nowym Sączem. Wiem jednak też że ulokowanie danych częstotlowośći a co za tym idzie i nadajników zależy to też od uzgodnień choć z drugiej strony radiofonia na falach FM jest już na tyle zapchana że na przykład u mnie na częstotliwości 93,7 MHz nachodzą na siebie polskie Chillizet z Krakowa i Radio Złote Przeboje z Nowego Sącza (odbitka z 93,8 MHz) a także czeskie Radio Blanik jeżeli dobrze pamiętam z Ostrawy więc uzgadniania jeżeli są to raczej kiepsko wychodzą w praktyce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Zastanawiam się czy jest szansa by wzorem Kosztowów stacje takie jak Radio Maryja, VOX FM, Radio Eska, Radio SuperNova, Polskie Radio 24, Polskie Radio 2, Rock Radio, Antyradio, Meloradio, Radio Pogoda,  Radio Wnet, Muzo FM, RMF Maxxx, RMF Classic, Radiofonia i Chillizet zostały przeniesione na Chorągwice. Na pewno odbiór ich w moich okolicach uległby znacznej poprawie zwłaszcza że ode mnie widać ten nadajnik. 

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te stacje akurat mogłyby nadawać na już istniejących krakowskich częstotliwościach czyli:

87,8 MHz RMF Classic

88,8 MHz Radio SuperNova

90,6 MHz Radio Maryja

92,5 MHz Radio Złote Przeboje

93,7 MHz Chillizet

95,2 MHz Radio Wnet

96,7 MHz RMF Maxxx

97,2 MHz Polskie Radio 24

97,7 MHz Radio Eska

100,5 MHz Radiofonia

101,0 MHz Antyradio

101,3 MHz Meloradio

102,0 MHz Polskie Radio 2

102,4 MHz Radio Pogoda

103,8 MHz Rock Radio 

104,9 MHz Muzo FM

107,0 MHz VOX FM

Dodatkowo można by wziąć do koordynacji 98,5 MHz używany obecnie przez piratów. W przytoczonych przeze mnie Katowicach z RTCN-u na Kosztowach z wymienionych stacji nadają:

94,1 MHz RMF Classic

94,5 MHz Radio Pogoda

95,5 MHz VOX FM

99,1 MHz Radio Eska

W Kielcach na 'Świętym Krzyżu" zaś jest RMF Maxxx na 106,5 MHz. 

Dla porównania krakowska "Chorągwica" ma jedynie nadające na dedykowanych temu obiektowi częstotliwościach podanych obowiązkowe stacje które są także na innych lokalizacjach czyli Polskie Radio 1 (89,4 MHz), Polskie Radio 3 (99,4 MHz), RMF FM (96,0 MHz), Radio Zet (104,1 MHz) oraz dodatkowo Radio Plus (106,1 MHz) oraz oczywiście emisje w DAB+ na kanale 11B. 

Edytowane przez Poland
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Osobiście uważam że wzorem „Kosztowów" i innych RTCNów i RTONów na Chorągwice w formie doświetlenia lub przeniesienia powinny trafić niniejsze stacje: 

87,8 RMF Classic

95,2 Radio Wnet

96,7 RMF Maxx

97,2 Polskie Radio 24

97,7 Radio Eska

101,0 Antyradio

101,3 Meloradio

102,0 Polskie Radio 2

102,4 Radio Pogoda

107,0 VOX FM

W przypadku doświetleń emisja mogłaby doświetlać pozostałe tereny ze sporym wycięciem na Kraków gdzie operowałby lokalny nadajnik. 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...