Skocz do zawartości

historia nadajników TVP


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

czytając posty na temat nadawania TVP naziemne, w większości jest to przekaz satelitarny przechwytywany przez przekaźnik i nadawany naziemnie. Mnie interesuje jak to było "x" lat wstecz kiedy przekaz satelitarny nie był taki modny, czy było to na zasadzie przeskakiwania sygnału z przekaźnika na przekaźnik. pod koniec lat '80 kiedy miałem 13-15 lat nadajnik tvp był w Karpaczu na górze Kopa, wydawało mi się wtedy że sygnał jest nadawany z Warszawy i przekaźnik na Kopie go przechwytuje, ale teraz wydaje mi się że było to niemożliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hehe to jak jedna komórka tej radiolinii nawaliła to mogło być że pare województw (były podział) nie miało tv :brawo:

 

za to jak uplink padnie to nie ma TV naziemnej caly kraj... Dla mnie szokiem bylo zobaczenie padu calego Polsatu w czasie F1 GP w Niemczech w zeszlym roku... Radiolinie maja rezerwe i one gwarantuja bezawaryjnosc, gorzej z uplinkami. Ale dzisiaj coraz czescie radiolinie zastepuje sie swiatlowodami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego, co pamiętam, były takie awarie.

 

Ale nieczęsto, bowiem poniedziałkowe poranki i południa były zarezerwowane dla serwisu sprzętu i TVP nadawanie zaczynała ok.godz.16 dopiero.

Jako ciekawostkę to powiem, że TePsa też korzystała za radiolinii. U mnie była na budynku poczty i telekomunikacji potężna antena radiolinii (średnicy z 5 m miała).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z tego co pamiętam w moim rejonie bardzo często były przerwy w nadawaniu, często było (chyba) właśnie w poniedziałki jak na ekranie była nadawana telegazeta, zdarzały się też przerwy np. w nocy, co oglądałem kino nocne to zaraz wskakiwały "mrówki" i tak z 40min :x

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

jak miałbym 10 lat więcej to bym wiedział ale spektrum satelit nad Europą w tym czasie razczej nie było szerokie ale dałbym sobie głowę uciąć, że TP już w 2-giej połowie lat 80-tych majstrowało coś przy dosyłach ale raczej normalnie ich nikt nie oglądał bo trza było pokonać niezłe pole minowe dla osiągnięcia swojego zestawu TV-SAT

jakieś dowody chcesz Burli:prosze bardzo: cytat z http://www.pl.wikipedia.org

....1 listopada 1975 w Psarach-Kątach (Góry Świętokrzyskie) zbudowano naziemną stację łączności satelitarnej, która znacznie poszerzyła możliwości nadawcze TVP.....

jeszcze jakieś masz coś???

a i jeszcze: nadawała dla systemów satelit Inmarsat i Eutelsat i to od 1982 roku-byliśmy 3 w Europie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...