Skocz do zawartości
  • 0

2 kable z konwertera do 4 osobnych dekoderów - potrzebna rada


mati150
 Udostępnij

Pytanie

Witam

Niedługo przeprowadzam się do domku jednorodzinnego i muszę ogarnąć TV. Instalację w domu mam zrobioną, tylko że było to robione trochę ponad rok temu a teraz gdy się tym zainteresowałem okazało się że jest problem.

Instalacja jest zrobiona tak, że z dachu do salonu poprowadzone są 2 kable koncentryczne, a z salonu rozciągnięta jest instalacja do 3 innych pomieszczeń - w sumie 6 kabli koncentrycznych (po 2 do pomieszczenia) + 2 w salonie. W sumie chcę mieć 4 dekodery. Jak to zrobić?

Jestem człowiekiem technicznym, wszystko potrafię zrozumieć - kwestia wytłumaczenia więc bardzo proszę o możliwie najprościej wytłumaczone rady.

Rozmawiałem z człowiekiem który tą instalację tworzył, rozmawiałem też z jego kolegą który na codzień tym się zajmuje - niestety panowie rozłożyli ręce i albo 2x dekoder + 2x naziemna albo ciągnąć 2 dodatkowe kable po elewacji do salonu. Ja trochę poczytałem i wiem że technologia jednokablowa z konwerterem UNICABLE załatwi sprawę, tylko potrzebuje rady co potrzebuje żeby instalacja była możliwie najprostsza a ja żebym uzyskał to czego oczekuję.

OCZEKIWANIA:

1. myślę że zdecyduje się na usługę od 1 operatora + multiroomy (np nc+ albo CP)

2. wystarczy 1 lepszy dekoder w stylu PVR, pozostałe 3 bez nagrywania (ale mogę być przygotowany na taka ewentualność w przyszłości)

3. chcę z każdego gniazdka móc odbierać 4K (chociaż nie każdy TV w obecnej chwili będzie to obsługiwał)

 

PYTANIE:

1. czy najprostszy schemat instalacji załatwi sprawę? czyli antena (80cm? proszę o radę ?) z konwerterem UNICABLE, ze złotego złącza kabel do salonu -> w salonie rozgałęźnik 2.4GHz na pozostałe kable -> dekodery.

2. czy może być 1 rozgałęźnik czy musi być ich więcej? włączane w dalszej części instalacji. PVR zużyje 2 UB więc potrzebuje min 5. ale żeby spełnić pkt 2 oczekiwań potrzebuje 8UB - dobrze rozumuję? więc UNICABLE I chyba nie da rady bo dzieli kabel na 4 tak? więc konwerter musi być UNICABLE II.

3. czy do tej pory dobrze rozumuję? proszę mnie poprawić?

4. czy potrzebny będzie multiswitch? jak mówiłem chciałbym możliwie najprościej

 

w tym momencie nie oczekuję odpowiedzi w stylu "kup 2x to + 4x tamto i do tego dekodery xxx-yy-zzzzz". najpierw chcę zrozumieć dokładnie o co w tym chodzi żeby zbudować system jakiego oczekuję.

 

Chyba na razie wystarczy, reszta wyjdzie w praniu o ile temat zostanie przez kogoś podjęty :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Jest kilka możliwości. Pierwsza z nich to właśnie opisana przez Ciebie instalacja z konwerterem SCR + rozgałęźnik w salonie ale wszystkie dekodery muszą mieć tryb jednokablowy (ewentualnie ten drugi przewód możesz wykorzystać jako wejście uniwersalne).

Inne rozwiązanie to konwerter wide band i multiswitch Unicable (np ten https://hollex.pl/multiswitch-johansson-9734pl-unicable-iii-p-4411.html ). Do tego multiswitcha możesz w przyszłości podpiąć zwykłego multiswitcha jeśli będziesz potrzebował. Rozwiązanie droższe ale daje więcej możliwości.

 

AD2.

Może być jeden, może być też kilka. To zależy tylko od Ciebie. Co do ilości UB to zależy od sprzętu jaki będziesz miał bo może się okazać, że będziesz potrzebował nawet 32 UB. Najprościej:

- wifipremiumbox w nc+ potrzebuje max 2 UB (2 kable wpięte do dekodera po wcześniejszym rozgałęźniku);

- ultrabox 4K w nc+ potrzebuje max 8 UB (jeden przewód wpięty do dekodera)

- evobox PVR w polsacie potrzebuje 8 UB (jeden przewód wpięty do dekodera)

- dekodery aktualne multiroomowe w nc+ jak i w polsacie potrzebują po 1 UB ale nigdy nie wiesz co będzie w przyszłości dostępne na rynku (np mtr w nc+ ma być dekoder który może potrzebować więcej niż 1 UB).

W ultraboxie 4K możesz wybrać czy potrzebujesz 1 czy 8 UB ale w Evoboxie PVR masz na sztywno 8 UB i tego nie zmienisz więc konwerter z 8UB na pewno będzie za mały.

 

Wszystko zależy od tego jakie sprzęty będziesz wykorzystywał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

O właśnie jeszcze wide band jest.

1. Wifipremiumbox 2UB z 2 kabli a ultrabox czy evoPVR 8UB z 1 kabla? Tego nie ogarniam :)

2. Lepsze nc+ czy CP? W CP UB są na sztywno przypisane na kanały 1-8? Coś takiego gdzieś czytałem a w nc+ można tą opcję przestawić - to w ogóle ma znaczenie gdy chce wszystko od 1 operatora?

3. Chce żeby wszystkie urządzenia były wifi żeby karty nie przekładać - ma to znaczenie na ilość potrzebnych kabli? Sugeruje to wifipremiumbox z pkt 1 a mam ograniczenie 2 kable w pomieszczeniu. Jedynie w salonie będę mógł zaszaleć. 

4. Czy odbiór 4k cokolwiek zmienia? Jakieś dodatkowe wymagania odnośnie instalacji? Dodatkowe kable czy UB potrzebne? Możliwości sprzętu są oczywistością. 

5. Jaka średnica anteny? Jest sens żeby była większa niż 80cm?

 

Coś jeszcze chodziło mi po głowie ale zapomniałem. Jeśli temat nie umrze to następny post pewnie już będzie dotyczył stricte komponentów i ewentualnego połączenia w działający organizm. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja na twoim miejscu skorzystałbym z czaszy 80cm i konwertera wideband. Sygnał doprowadzasz 2 przewodami do salonu (oczywiście w tej opcji odpada antena naziemna) i tam montujesz Johanssona. Nc+ możesz wziąć ale pod warunkiem, że w multiroomie nie będzie wifibox bo nie obsługuje unicable, a to z drugiej strony komplikuje bo adb mydelnice z kolei nie mają wifi. Z Polsatem będzie mniej kombinacji. Evobox ma 4UB i wifi, a kolejne 3 dekodery Evobox hd lub lite do MR pracują na 1 UB i mają WiFi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@mati150tu masz więcej informacji i szczegóły. Konfiguracja na dwie satelity lub jedną z anteną dvb-t. Do salonu idzie jeden kabel i dzielisz na poszczególne pokoje.

 

Warunek dekodery muszą obsługiwać Unicable I i II.

use2.jpg

 

albo 

 

unicable1.jpg

Edytowane przez tweed77
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

no i extra

wszystko jasne, tylko z powyższych zdjęć 24 dynamiczne albo 34 statyczne - o co chodzi?:)

Prócz tego wiem już wszystko co potrzebuje

aaa i bez względu na wszystko muszę zastosować rozgałęźniki? jakieś konkretne polecicie czy byle tylko obsługiwaly 2.4GHz?

Edytowane przez mati150
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...