Skocz do zawartości

Nadajnik w przeciwnym kierunku - jaka antena?


korni007
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Mieszkam w bloku na parterze i najbliższy nadajnik (30km) jest na północny wschód ode mnie. Niestety okna mam  na południowy zachód i zastanawiam się, czy antena panelowa da radę? Anteny zbiorczej na bloku nie ma, więc jestem skazany sam na siebie.
W załączeniu wykres z dvbtmap.eu

 

yFZdRyI.png

Edytowane przez Barti
Poprawiono pisownię w poście i w tytule wątku.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, korni007 napisał:

najblizszy nadajnik (30km) jest na północny wschód ode mnie

 Z tabeli wynika że sygnał z Mikstatu dolatuje do Ciebie dokładnie z północy (azymut do nadajnika - 0.4°). Jeżeli chcesz odbierać go z odbicia, to pytanie - czy w najbliższej okolicy ma on się od czego odbić (budynek, wzgórze)?

 

1 godzinę temu, korni007 napisał:

okna mam  na południowy zachód

Najbliższy mocny nadajnik z tego kierunku, to Ślęża (ok. 100 km).

 

1 godzinę temu, korni007 napisał:

antena panelowa

Jaka?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprzeciwko jest dosyć duży budynek, ma na oko 5-6 metrów wysokości. Czy to starczy? 

Ślęża mnie nie interesuje, bo jest dość daleko. 

A co do anteny to nie wiem. Jaką polecasz?

Edytowane przez Barti
Usunięto zbędne cytowanie. Nie cytujemy treści poprzedniego postu w całości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 24.10.2018 o 18:07, korni007 napisał:

Naprzeciwko jest dosyć duży budynek, ma na oko 5-6 metrów wysokości. Czy to starczy? 

No cóż - musisz spróbować.

Do odbioru sygnału odbitego najlepiej nadają się anteny małej kierunkowości. Najpopularniejszą taką anteną (i tanią) jest tzw. siatka.

Poszukiwania odbioru rozpocznij na antenie pasywnej. Dopiero w wypadku zbyt niskiej siły sygnału można dołożyć odpowiedni wzmacniacz.

Do ustawiania anteny wykorzystaj opcję wyszukiwania ręcznego w odbiorniku na k.31, 38, 44. Mux-8 nadaje z Kobylej Góry na k.8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależałoby mi jednak na tej panelowej, chociaż w sumie najpierw spróbuję na kierunkowej. Mam taką siatkę pokojową. Zobaczymy co się będzie działo. Mam okna jeszcze od prawie północy, ale nie mam tam TV. Czy ewentualnie tam na antenie panelowej mógłbym złapać Mikstat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 25.10.2018 o 09:14, korni007 napisał:

Mam taką siatkę pokojową

Wszystko zależy od natężenia pola sygnału w miejscu odbioru. Jeżeli na takiej antenie nie odbierzesz, to z panelową daj sobie spokój. Większość anten panelowych to dipol o małym zysku (zamknięty w plastikowej obudowie) + mocny wzmacniacz. Czasem zdaje to egzamin, ale osobiście nie używam takich wynalazków.

Na marginesie - niektórzy producenci zagraniczni antenami panelowymi nazywają anteny typu "siatka".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...