Skocz do zawartości

Które rozwiązanie z anteną wybrać?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.
Mój problem jest następujący:
Mam starą antenę 90 cm ( w piwnicy:), jeszcze po tunerze analogowym(prawdopodobnie parabola), oraz nową cyfry 60 cm (zainstalowaną) podpiętą do ferdka 7318.

Każda ma zainstalowany jeden konwerter.
Chciałbym zestaw, który umożliwi oglądanie programów z HB i Astry, oczywiście w miarę niskim kosztem.

Wpadło mi do głowy kilka rozwiązań :

1. Odkurzenie anteny z piwnicy, montaż na niej na zezie konwertera z anteny cyfry (oczywiście z przełącznikiem) oraz instalacja całości na balkonie.
Będzie toto działać?

2. Zakup monoblocka i montaż na którejś z anten. Ale z tego co zdążyłem się dowiedzieć, może nie działać na paraboli, a antena z cyferki jest za mała. :( Dobrze mówię?

3. Montaż zeza na antenie z cyfry. Podobno też nie najlepsze rozwiązanie.

4. Ostatecznośc , mam nadzieję że nie jedyne wyjście zakup nowej anteny i montaż monobloka, lub dokupienie do zestawu zeza.

Które rozwiązanie jest najlepsze?

Z góry dziękuję za pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ad. 1. Jeśli jest to parabola (a nie offset jak ta od Cyfry) to nie wróże nic dobrego, nie wiem jak Ty tam zeza założysz ;)

 

Ad. 2. Dobrze mówisz. Monoblock jest projektowany pod anteny 80 - 90 cm. offset.

 

Ad. 3. Zainstalować to się uda, jednak sygnał będzie "cieniutki". Niektórzy mówią, że im to wystarcza :)

 

Ad. 4. Owszem, możesz kupić antenkę (80-ka będzie OK) i do tego jeden konwerter i przełącznik (jeden konwerter już masz - ten od anteny Cyfry)

 

Najlepsze rozwiązanie według mnie to numer 4. Możesz jeszcze powiesić dwie anteny na raz i połączyć je przełącznikiem, ale ten konwerter od paraboli zapewne będzie do wymiany (zgaduję, że nie jest on fuulbandem).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ceny anten i konwerterów są obecnie bardzo niskie - za nieco ponad 100 zł będziesz miał 80cm z monoblockiem i to nowe - nie wiem czy opłaca się bawić w renowację starej 90 (jeśli to faktycznie parabola to zupełnie się nie opłaca), a 60cm na zeza jest nieco mała (choć ludzie na takich wynalazkach oglądają też ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za pomoc, niestety marzenia o rozbudowie zestawu za ok. 50 zł spełzły na niczym. :(.

Czyli tak, jak przypuszczałem, nowa antenka. Co do niej polecacie? Układ z zezem, czy monoblocka? Cenowo wyjdzie podobnie, już się orientowałem.

Jeśli kupię monoblocka, to mam zawsze jeszcze konwerter z cyferki w zapasie (i dwa duże półmiski, w sam raz na megapizze) :)

 

pozdrowienia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No możesz próbować z tym zezem na 60cm, ale sygnał będzie raczej słaby i mocno podatny na kiepskie warunki atmosferyczne. Jeśli ta 90cm to faktycznie parabola, to z przyczyn technicznych odpada.

 

Natomiast co do nowego zestawu - najwygodniej 80cm + monoblock - mniej zabawy z ustawianiem, bo Astra znajdzie się sama i mniej "kabelkologii", bo przełącznik DiSEqC jest zaszyty już w samym konwerterze ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hmmm... myśle jednak że jeśli kolega ma wprawę to po precyzyjnym ustawieniu anteny i odpowiednim skręceniu i ustawieniu konwerterów, obraz będzie zanikał dopiero przt bardzo odfitych opadach :wink: Wiem bo widziałem taką instalacje na antenie 60 cm 4 konwertery i spisywało się to bardzo dobrze, tak więc dla chcącego nic trudnego. Warto jedynie pamiętać o tym by feedy konwerterów były wąskie tak jak np. jest w przypadku alpsów, wtedy nie zabraknie miejsca na konweterter. :)

Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie. Przy 60 cm konwertery właściwie na siebie wchodzą.

 

Ja polecam ci antenkę 80-90 cm i 2 konwertery pojedyncze + przełącznik Diseqc. Dokładnie można to ustawić, silny sygnał, a na 60 cm przy deszczu drastycznie spadnie.

 

Monoblock... nie lubię tego rozwiązania. Nie można swobodnie go ustawić, jesteś uwiązany rozmiarem anteny, a jak się zepsuje jedna część do wymiany, to cały monoblock trzeba wymienić (w przeciwieństwie do drugiego rozwiązania). Zresztą to ciekawe.... Jeszcze nigdy w promieniu 50 km od mojego miejsca zamieszkania nie widziałem monoblocka! Wszystkie zestawy to zezy zrobione na dwóch konwerterach.

 

Do paraboli potrzeba inne konwertery, obecnie wszystkie single na półkach sklepowych są przystosowane do offsetów. Do paraboli są nieco trudniej dostępne i droższe.

 

Ale zmieścisz się w 100 zł. Antenka 90 cm to 60 zł, konwerter - do 20, przełącznik - też max. 20 zł. I jest stówka :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...