Skocz do zawartości

Płyta CD, DVD i Blu-ray Disc - fizyczne zniszczenie nośnika


Barti
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przy okazji ostatnich świątecznych porządków ;) "odkopałem" kilkanaście starych płytek CD-R oraz DVD-R, na których zapisane są bardzo stare już kopie zapasowe moich danych. Płytki te wciąż dają się odczytać.

Ponieważ płytki te nie są już mi do niczego potrzebne, chcę się pozbyć tych płytek. Płytki te zawierają też poufne dane i nie chcę ich tak po prostu wyrzucać do kosza. Myślę nad ich fizycznym zniszczeniem.

Niedawno kupiłem niszczarkę papieru, która posiada też możliwość niszczenia takich płyt. Model niszczarki, który posiadam, tnie płyty na trzy kawałki o równej szerokości. Czy to wystarczy, aby taka płytka została skutecznie zniszczona i nie było już żadnej możliwości odczytania z niej czegokolwiek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, ale jeżeli istnieje możliwość kasowania danych z dysku /by nikt nich nie odczytał, jest taka opcja jak wymazywanie dysku/, to powinna być i opcja wymazywania CD. W kilku programach jest taka opcja.

 

Co do mnie, ja takie płyty wyrzucałem na śmietnik, bo z jednej strony już nie działały, a z drugiej - jak już działały, to danych już nie dało się otworzyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są płyty typu -R, a nie -RW, czyli jednokrotnego zapisu. Nie da się wymazać ich zawartości za pomocą nagrywarki.

Gdyby nie dawało się już ich odczytać to nie zamartwiałbym się tym, tylko walnął te płytki w kosz. Ale że są jeszcze całkowicie sprawne to chcę je właśnie skutecznie zniszczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już wspomniałem, moja niszczarka tnie takie płyty na trzy części ("paski") o równej szerokości.

 

Po wyjęciu z kosza mojej niszczarki zniszczona w ten sposób płytka wygląda dokładnie tak:

 

P_yta_DVD_z_niszczarki.jpg

 

Chciałbym mieć stuprocentową pewność, że to wystarczy. :roll:

Czy z tak pociętej płyty "na bank" nic już nie będzie dawało się odczytać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...