Skocz do zawartości

szybkie ruchy kamery = zanik ostrości. telewizor czy sygnał?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Szanowni forumowicze, 

zwracam się do was z następującym pytaniem. Niedawno zainwestowałem w kablówkę od UPC i jestem dość rozczarowany jakością obrazu. Wszystko byłoby w porządku, gdyby nie tragiczna reakcja na szybkie ruchy kamery. Tyczy się to w szczególności - a może i wyłącznie - transmisji sportowych. Zamiast opisywać problem, ponizej zamieszczam link do filmu który idealnie obrazuje problem. Zaznaczam, że nie został on nagrany przeze mnie, a jest on jedynie zrzutem ze streama hiszpańskiego Canal+ z wczorajszego meczu Węgry-Norwegia. Proszę zwrócić uwagę na sylwetki zawodników po oddaniu strzału przez zawodnika węgierskiego. Sygnał wyraźnie nie nadąża za ruchem kamery, a sylwetki piłkarzy stają się rozmyte. 


W razie błędu "we couldn't find your video" prosze po prostu kliknąć na pasek adresu i kliknąć enter.

 

Identyczny problem występuje u mnie w telewizorze. Różnica polega na tym, że nie odbieram nielegalnego hiszpańskiego streama tylko obraz HD od UPC. W związku z tym dwa pytania. 

1) Jak rozumiem, problem nie dotyczy mojego telewizora, tylko sygnału? Tutaj na 99% jestem pewien, że odpowiedź jest twierdząca. Zaznaczam, że przy odtwarzaniu filmów z USB problem nie występuje. 

 

2) W razie, gdyby problem leżał po stronie UPC - czy to jest normalne? Jestem jakimś wyjątkiem, czy powyższe zjawisko wystepuje u wszystkich? Czy jest sposób, aby temu zaradzić? W przypadku niektórych transmisji "rozmycie" niemalże powoduje ból oczu. 

 

 

z góry dziękuję za odpowiedzi, 

pozdrawiam, 

Piotr

Edytowane przez morte89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładając, że nie poustawiałeś coś źle w odbiorniku otrzymanym od UPC (jeśli nie masz modułu), to - tak jest u wszystkich i nie można na to zaradzić (poza próbą zmiany operatora :P co nie znaczy, że u innego będzie lepiej...). Jakość kanałów z jednej strony bywa ogólnie różna, niektórzy nadawcy po prostu tak nadają, także z satelity (np. Sportklub). Za efekt końcowy na ekranie TV odpowiada z jednej strony sieć kablowa (UPC nie ma dużego ścisku i nie kompresuje mocno kanałów, ale jeśli korzysta z kiepskiego źródła to taki jest efekt) jak i sami nadawcy.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... na forum mediaswiat panowie już zrzucili winę na mój telewizor i na zbyt wolny czas reakcji (chyba 8 ms - faktycznie słabo). Myślicie że to też może być przyczyna? Ja póki co jestem święcie przekonany że to wina UPC, tj. oszczędzania na sygnale. Jak inaczej wytłumaczyć, że przy odbiorze ściągnietych z torrentów i  nagranych na USB meczów NHL i NBA w HD (Gamecenter, Gamepass) nie ma najmniejszych zakłóceń?

 

Nie mam modułu, to jest najzwyklejszy dekoder mediabox HD.

 

Sam nie wiem co gorsze - świadomość, że będę się z tym męczył aż nie kupię nowego tv czy że jestem na to skazany przez najbliższe 24 miesiące...

 

PS. Dzięki za odpowiedzi

Edytowane przez morte89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - TV też może być przyczyną, ale na zasadzie takiej, że jeśli już sygnał zbyt dobry nie jest, to słaby TV sytuacji nie poprawia i tylko niedoskonałości uwypukla. Dodatkowo jest wysoce prawdopodobne, że pobierając jakieś nagrania mogą być one w lepszej jakości, np. 1080p albo jeśli nie "p" (czyli bez przeplotu) to w 60 Hz (powszechne w USA), co może zmieniać postrzeganie płynności w zależności od ustawień samego TV.

 

W Europie kanały TV nadaje się w najlepszym przypadku w HD w jakości 1080i (z przeplotem).

 

Być może stwierdziłbyś coś więcej mając porównanie na tym TV z innym operatorem lub z sygnałem z satelity.

 

Natomiast ogólnie nie ma czegoś takiego jak "oszczędzanie na sygnale" - oszczędności tu dla operatora w zasadzie nie ma żadnej poza ew. miejscem na dodatkowe stacje, ale sęk w tym, że akurat UPC miejsce póki co ma i nie ściska kanałów ponad granice rozsądku. Operator dostaje kanały w jakiejś jakości i z jakiegoś źródła. Przy wpuszczaniu ich w sieć może je rekompresować (robić kompresję jeszcze raz, np. z uwagi na inny standard) lub nie. Akurat UPC jest pod tym względem operatorem dość dobrym, mają (jak na razie) dużo miejsca i raczej nie ściskają kanałów, przepływność jest często wyższa niż na satelicie (co nie zawsze musi znaczyć, że jakość jest lepsza - jeśli jakiś kanał jest przez UPC pobierany z satelity, to jakości lepszej niż tam mieć nie będzie), ostatnio wyłączyli nieco dubli SD, więc nawet sytuacja jeszcze się poprawiła. Trudno mi stwierdzić, czy to co widzisz, to jest po prostu to, co w emisji TV w Polsce jest powszechne, czyli ogólnie nietęga jakość (to ma miejsce na wszystkich kanałach?), czy też u Ciebie jest to coś ponad standard, jakieś poważniejsze problemy, które nie powinny mieć miejsca, wynikające z jakiegoś błędu w konfiguracji/kalibracji lub jakości posiadanego TV (nie napisałeś jaki model).

 

Jako że w szczególności narzekasz na szybkie ruchy, to zbadaj, czy w TV nie masz powłączanych jakichś ulepszaczy ruchu, trybów ileśset Hz itp. - są to zawsze śliskie rzeczy, niekoniecznie faktycznie poprawiające obraz.

 

Dodatkowo - jako że to telewizja cyfrowa, to siła sygnału itp. nie ma wpływu na jakość na ekranie TV, więc nie jest to także nic po stronie instalacji teletechnicznej UPC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W menu tv proponuję upewnić się, że masz wyłączone wszystkie opcje dotyczące redukcji zakłóceń itp. Zakładam, że dekoder jest spięty z tv kablem HDMI oraz, że w dekoderze jest ustawiona odpowiednia rozdzielczość ekranu.

 

Problem z jakością obrazu u różnych operatorów jest tematem bardzo złożonym. Istnieje conajmniej kilka możliwości (dla każdego z programów może być wybrana inna):
- w kablówce jest dokładnie taki sam sygnał jak za pośrednictwem satelity - kablówka nic nie "kombinuje" z jakością, zmienia się jedynie modulacja z DVB-S/S2 na DVB-C,

- w kablówce jest lepszy sygnał niż na satelicie - kablówka pobiera sygnał od nadawcy poprzez łącza kablowe, większy bitrate i/lub rozdzielczość niż na satelicie,

- w kablówce jest gorszy sygnał niż na satelicie - kablówka przetwarza sygnał (degraduje bitrate i/lub rozdzielczość) w celu upchania jak największej liczy programów w multipleksie.

Edytowane przez adrian1981
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat ja mam dostęp do UPC i widzę zarówno upakowanie kanałów w paczkach jak i przepływności z czym jest nieźle, średnio dają 5 kanałów HD na 1 paczkę DVB-C w 256QAM 8 MHz, czyli mają ok. 50 Mbit/s w jednej takiej paczce. Sporadycznie jest 6 HD. Przy 5 HD to daje gdzieś po 10 Mbit/s na kanał - gdzie tak jest na satelicie? ;) Do tego część kanałów nie idzie z satelity, tylko ze światła.

 

Jedyne w czym UPC może dowalać to ew. rekompresja z jakiegoś powodu, ale to przeważnie miało miejsce przy kanałach SD, gdyż UPC uparcie trzymało się MPEG-2 i jeśli dostawali źródło w MPEG-4, to przerabiali. Teraz powoli się to prostuje, bo zaczęli przerzucać SD na MPEG-4, ale nie wiadomo ile ruszają, a ile nie, tego nie dojdziemy.

 

Co Vectra robi - nie wiem. Samo pogarszanie dla pogarszania dla operatora nie ma sensu, ma dopiero jeśli się ściska kanały, by w jeden multipleks nawalić ich dużo, ale w UPC tego nie widzę. Vectry nie miałem przyjemności analizować, ale chętnie bym to zrobił, bo od dość dawna słychać głosy w tej sprawie i wydaje mi się to dość zaskakujące, gdyż hipotetycznie kablówki mają świetną sytuację, bo przy 256QAM można zmieścić bardzo dużo w paśmie i rozwój w tym zakresie blokować może chyba tylko nadmiar analogu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jest widoczny teraz przy okazji meczu Irlandia-Bośnia na Polsat Sport HD. Szybki ruch kamery np. przy błyskawicznym przerzucie piłki na dużą odległość wzdłuż boiska i od razu sylwetki zawodników sie rozmazują.

 

Mój TV to Sharp 24le250v-bk HD ready

Edytowane przez morte89
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Vectrze to jest tak że gorsza jakość wizualna jest z dekodera. Podłączając kabel do samego tv z DVBC widzę poprawę na +.

 

Uczepiłem się dwóch kanałów Polsat Sport News i PoloTV.. Z dekodera widać że brakuje bitrate ( przy teledyskach disco lub akcji sportowych )

 

Bez dekodera obraz jest porównywalny z DVBT..

 

Aaa, tu dochodzi jeszcze opcja inteligentnych transkoderów które przydzielają tyle bitrate ile trzeba... No ale jeśli w danej chwili w jednym mux wszystko jest dynamiczne to któryś kanał musi się wysypać. Mux nie z gumy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokombinu

 

W kontekście zjawiska o którym piszemy na moje oko nie ma to znaczenia. Próbowałem zarówno 1080 jak i 720. W tym momencie mam 720

Różnicy nie masz, gdyż Twój telewizor nie obsługuje  HD ready 1080p / HD TV 1080p . Spróbuj zmienić tryb wideo w ustawieniach telewizora na tryb dynamiczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...