Skocz do zawartości

RDN


Qrzysztof
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wyszukiwarka nie znalazła mi takiego wątku w tym dziale, więc założyłem nowy.

 

Na częstotliwości 105,1 w Limanowej uruchomiono nadajnik radia RDN. Nie wiem który jest to program, być może sądecki. Według informacji które się znajdują w wykazie radiopolski, program nadawany jest z mocą 500W.

 

U mnie na antenie Discone na wysokości ok 6m odbiór jest całkiem dobry, a poziom sygnału jest wyższy od Antyradia na 105,0 czy Radia Alex na 105,2. Odbiór sprawdzony na odbiorniku SDR, więc radia analogowe mogą sobie nie poradzić dobrze z takim sąsiedztwem. Uruchomienie nadawania na nowej częstotliwości w tej lokalizacji pozwoli na niezakłócony odbiór programu w rejonie Limanowej, gdyż na częstotliwości 101,3 w Krakowie nadawany jest program Zet Gold (dawniej Antyradio), który może powodować zakłócenia na częstotliwości 101,2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam że nadajnik na 105,1 MHz działa - grana tam jest opcja podhalańska czyli RDN Nowy Sącz.

Jednocześnie wzmocniono też nadajnik tego ośrodka na 101,2 MHz który przenosząc się na Prechybę (maszt Emitela w Szczawnicy) uzupełnia zasięg RDN'u w powiecie bocheńskim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

Od kilu tygodni nadajnik na 105,1 w Limanowej milczy. Odbioru nie ma nawet 700 m od nadajnika.

 

Natomiast z nadajnika na Przehybie uruchomiono dzisiaj testową emisję mux-RDN w DAB+.

Parametry emisji:

 

 

Kanał: 10B (211,648MHz)

Moc: 1kW (początkowo 0,2kW)

Charakterystyka: D (max. moc w sektorach 0-70st.)

Polaryzacja: V

Wysokość 1145+25m

 

Skład multipleksu:

 

 

RDN Małopolska,

RDN Nowy Sącz,

Radio VIA Rzeszów,

Radio eM Kielce,

DOXA FM Opole,

Radio Profeto.pl

 

Dwie ostatnie na razie nieaktywne. Bitrate 144kBs. Stacje aktywne nadają też obrazki(loga rozgłośni).

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakby co poniżej jest dostępny zapis przeprowadzonej wczoraj konferencji prasowej radia RDN na temat radia cyfrowego:

Dowiedzieć się można między innymi to że RDN ma chęci utworzenia stacji tematycznych oraz prowadzenia emisji przez dłuższy czas niż obecnie zaplanowany rok.

Edytowane przez Poland
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilu tygodni nadajnik na 105,1 w Limanowej milczy. Odbioru nie ma nawet 700 m od nadajnika.

Już myślałem, że to ja coś namieszałem podczas swoich robót antenowych tej jesienii, a tu taka niespodzianka. Pewnie załatwiają przeniesienie nadawania na Krzyż Milenijny, ale z tym może być problem ze względu na protesty, które się odbywały w sprawie instalacji obcych anten (wyjątkiem były służby jak policja, pogotowie, straż poż. itp).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 4 lata później...

Z tego co zauważyłem w najnowszych rezerwacjach częstotliwości DAB+ rozgłośnia RDN Małopolska planuje uruchomić nowy nadajnik w Tarnowie pracujący synchronicznie z tym w Szczawnicy z tym że to będzie nadajnik miejski a nie regionalny jak ten w paśmie FM. Jeżeli już przy tym paśmie jesteśmy to nadal nie rozwiązany jest konflikt o częstotliwość 105,1 MHz w Limanowej. Przypomnę że tu chodzi o mający miejsce według Radia Alex (nadającą w Zakopanym na 105,3 MHz) konflikt częstotliwości potwierdzony zresztą wykonaną we Wrocławiu odpowiednią analizą o którą to poprosiła stacja ze stolicy Tatr. W 2013 roku sprawa rozbiła się nawet o interpelacje sejmową: http://www.sejm.gov.pl/sejm7.nsf/interpelacja.xsp?typ=ZAP&nr=5333&view=null
Teraz nowym akordem w tej sprawie jest nowy konkurs na stacje religijną tyle że na częstotliwości 100,3 MHz. Według uzyskanych przeze mnie informacji z proszącego o animowość źródła KRRiT jak i Radio Alex liczyły że sprawa zostanie rozwiązana zaproponowanymi przenosinami RDN'u na nową częstotliwość na co z kolei nie zgodziła się ta stacja. Wspomniane źródło poinformowało mnie też o tym że w przypadku przenosin RDN'u kolidujące z nim Radio Alex miało w planie podniesienie mocy swojego nadajnika (ulokowanego na Kasprowym Wierchu) do 2kW ERP. Żeby było ciekawen nadajnik Radia Alex ma optyczną widoczność z nadajnikiem RDN'u ulokowanego na Krzyżu Milenijnym pod Limanową. 
Póki co z racji konfliktu jak i kwestii związanych z finansami, irracjonalnością czy wreszcie niezgodności koncesji z oczekiwanym formatem w ogłoszeniu Radio Alex nie planuje startować w konkursie na nadawanie w Limanowej na 100,3 MHz.
Zresztą jak poinformowało mnie anonimowe źródło Radio Alex przy okazji konfliktu zraziło się do RDN'u i obawia się że mnogość jego częstotliwości (aż cztery) może sprawić że padnie ono łupem Radia Plus a dodatkowo ma też zastrzeżenia co do koncesji i rozszczepiania programu RDN'u na Tarnów i Nowy Sącz i podwójnej emisji reklam. Określa to jako omijanie prawa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Niestety RDN obecnie jest zdatny do słuchania tylko od 6:00 do 17:15 w dni roboczne i podczas audycji na temat starszej muzyki w soboty gdyż audycji religijnych zrobiło się tam za dużo zabierając miejsca między innymi autorskim audycjom takim jak "Demogram" który prezentował muzykę lokalnych artystów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Radio RDN (Radio Dobra Nowina) Małopolska 103,6 zmieniło swój RDS. Zmianę zauważyłem dzisiaj, chociaż chwilowe testy zauważyłem już bodajże wczoraj lub jeszcze wcześniej , myśląc że to błąd odbiornika przy wczytywaniu.. 🤔

Obecnie na 103,6 MHz wygląda to tak:

 

PS01: RDN MPL

RT01: Rozglosnia Diecezji Tarnowskiej

PI: 3508

 

Sygnał mam dość dobry 48dB/70dB (6/10 "kresek", zapewnia to odbiór w stereo z lekkim szumem. 🙂

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...