Skocz do zawartości

moimzdaniem

Użytkownik
  • Postów

    294
  • Dołączył

  • Ostatnia wizyta

Odpowiedzi opublikowane przez moimzdaniem

  1. Intelsat 901 na 27.5W kończy żywotność a klientów za mało żeby opłacało im się wynosić nowego satelitę, stąd te zmiany. Dotychczasowym klientom domyślam się że zapewne zaproponowali przeprowadzkę na inne Intelsaty, a w razie odmowy podziękowali za współpracę.

     

    Aktualna sytuacja z 15W wygląda tak, że poza główną strefą wiązki NorthSea, czyli UK i może Norwegia (?), nie będzie odbioru gdziekolwiek w Europie, bo jak już pisano, tenże angielski 11043V jest przykryty przez transmisję danych z 11014/V/ SR 107140 (!!!) z wiązki MedCentral czyli powiedzmy że nasz rejon, mocą 57dBW ,także petarda.

    Dopóki ta częstotliwość transmisji danych będzie aktywna to odbioru nie będzie i jakikolwiek rozmiar anteny tutaj nie pomoże, nawet radioteleskop.

    Napiszę tylko, że na zagranicznym forum pewien zasłużony user napisał, że we Francji na antenie 180cm nie odbiera. Czyli już nawet tam wchodzą zakłócenia od tr. danych z 11014V.

  2. Chcąc odbierać te kanały, każdy zainteresowany musi sobie przekalkulować wszelkie koszty z tym związane; w zależności, czy chce korzystać z oferty niekodowanej, czy kodowanej. Co z czym się je, chyba wystarczająco obszernie zostało opisane w postach powyżej. Pozostaje podjąć decyzje.

  3. 13 godzin temu, egmc napisał(a):

    Możesz to rozwinąć please? 

    A proszę.

     

    Platformy satelitarne TNT Sat (19E) i Fransat (5W), to oferty kodowane, płatne, ważne przez określony termin. Kierowane do zwykłego obywatela.

     

    Transmisje wielostrumieniowe (Multistream oraz T2-MI) są realizowane wyłącznie na wewnętrzne potrzeby nadawcy. Na ogół takie formy transmisji służą jako satelitarne dosyły sygnału do nadajników naziemnych. Jeżeli nie są zakodowane, może je także oglądać każdy odbiorca będący w zasięgu wiązki sygnału i posiadający odpowiedni tuner satelitarny obsługujący taki tryb, oraz oczywiście wymaganego rozmiaru antenę satelitarną.

     

    Co do omawianych w tym wątku kanałów francuskich, w kontekście sytuacji odbioru z 5*W .

    Transpondery Fransatu wymagają do odbioru sygnału na poziomie od 8dB (dla odbioru wszystkich tp., bo część działa już od 6.6dB.)

    Z kolei transpondery 12648V oraz 12732V, czyli te 'francuskie multistreamy' ,ze względu na trudniejsze parametry sygnału w jakich są nadawane, można odbierać mając sygnał na poziomie dopiero od niespełna 11dB (dokładnie od 10,7dB). Czyli, co logiczne, potrzeba do tego większej anteny aby sygnał złapać oraz utrzymać przy gorszej pogodzie, w porównaniu do transponderów Fransatu.

    Są to najtrudniejsze do odbioru dwie częstotliwości z 5*W.

    Na minus - do odbioru tylko na zewnętrznych odbiornikach; żaden telewizor z wbudowanym tunerem sat nie potrafi tego odebrać.

    Na plus to że są niekodowane. Tak jak i włoskie Rai, też z tego satelity (te są o wiele łatwiejsze do odbioru bo odbierają już od 6.6dB).

     

    Ogółem pozostaje pytanie, jakiego rozmiaru antenę @egmc w Warszawie będziesz potrzebował, zależnie od tego co będziesz chciał odbierać.

    Na 120cm Fransat spokojnie ogarniesz, nawet przy gorszej pogodzie, tak uważam. Multistreamy Rai też, choć transmisje w tym trybie ogólnie są bardziej wrażliwe na niepogodę.

    Jeżeli bardzo precyzyjnie ustawisz antenę z dobrym konwerterem (np. Inverto Black Ultra, lub nowsza wersja Inverto Ultra), to być może uda Ci się złapać 12648 i 12732V z sygnałem na progu odbioru przy dobrej pogodzie. Ale grubsze chmury i będzie po balu na takiej antenie.

    Spokojniejszy odbiór tychże dwóch tp w Wawie sądzę że będzie od 150cm. Choć i w mocniejszych opadach prawdopodobnie zerwie na ten czas odbiór.

     

    Może jakiś sklep zgodzi się wypożyczyć antenę do testów.

    Pytanie jeszcze na jakiego maksymalnego rozmiaru antenę możesz sobie pozwolić w twoich warunkach mieszkaniowych.

     

    Od siebie mogę napisać, że max co udało mi się wycisnąć na Kujawach na 150cm przy bezchmurnym niebie z 12648V i 12732V to sygnał 17dB.

    W Warszawie nie do dorównania, bo na wschód i północny-wschód sygnał słabnie. 

     

    https://www.flysat.com/en/satellite/eutelsat-5-west-b

     

    http://www.satbroadcasts.com/news,81,Minimum_carrier_to_noise_ratio_values_CNR,_CN_for_DVB_S2_system.html

  4. Nie jest tak źle panowie.

    W Warszawie już 120cm powinna wystarczyć.

    Odsyłam do posta: https://satclub.pl/5-0-w-eutelsat-5-wb-wa-f88/wiazka-transalpine-na-wave-frontier-t90-odbior-w-z-t21583-s50.html#p698707

    Jak widać, jeśli co do milimetra będzie antena ustawiona na max (+ dobry konwerter), to w Wawie może nawet uda się wycisnąć obydwa francuskie multistreamy przy ładnej pogodzie.

    PS. Nie mylić Fransatu z multistreamami francuskimi, to dwa różne tematy.

    Fransat jest wyraźnie łatwiejszy do odbioru.

  5. Dopóki jeszcze nadaje tp. 11495V z 27.5*W, to jest alternatywa.

     

    A tak ogólnie, to Kabelio mogłoby w swej strategii działalności pójść trochę w kierunku tivusat.

     

    Kanały oryginalnie FTA, które retransmitują - dać w modelu free-to-view. Bez pobierania abonamentu, bezterminowo, w cenie kupna modułu.

    Na kanały kodowane niech już sobie wg uznania robią pakiety i opłaty.

     

    Na pewno mieliby o wiele lepsze wzięcie w takiej sytuacji.

    Fajnie gdyby coś takiego przyszło im do głowy.

     

  6. Okazuje się, że 9*E nie został zupełnie odcięty z niekodowanych transmisji Pucharu Narodów Afryki. O ile RTB TV i RTI1 z 11900H oraz ORTM1 i Tele Sahel z 12034V faktycznie są wyłączane na czas trwania meczów, to jednak RTS1 nadal nadaje. Odbiór możliwy na antenach już od 60cm.

    file.php?id=158691&mode=view

  7. TV8.5 leci we wiązce tureckiej więc odbiór tylko płd-wsch kraju. Z darmowych to w paśmie Ku szału nie ma, można zajechać na 9*E jest tu kilka częstotliwości z kanałami afrykańskimi, ale trzeba by sprawdzić czy nie mają 'blackoutu' na czas transmisji meczów ze względu na licencje w Europie. Kanały ORTM (Mali) z 34.5*W są FTA, odbiór od 120cm. Poza tym chyba pozostaje odbiór ze stacji afrykańskich w paśmie C z dużych anten z pozycji typu 10E, 3E, 8W, 18W, 22W.

  8. W dniu 21.08.2023 o 10:12, piotr28021 napisał(a):

    z możliwością oglądania kanałów FTAS2X FBC Multistream z Eutelsata 5W i Hispasata 30 W.

    Z 5*W oraz 30*W nie ma żadnych kanałów TV w standardzie S2X. Co do Hispasata to domyślam się, że nie masz na myśli multistreamów 11330H i 11491V, a transpondery Abertis.

    Ten GTMedia V8 Finder to miernik niskobudżetowy, raczej do zastosowań amatorskich, nie oczekuj cudów. Możliwe że procek lub inne wnętrzności mają zadyszkę przy podglądzie stacji w multistream.

    file.php?id=153903&mode=view

    file.php?id=153904&mode=view

  9. W dniu 29.03.2023 o 13:07, pablo21 napisał(a):

    Ciekawe czy operatorzy platform C+Polska i Polsat Box oraz TVN WB Discovery Polska zdecydują się na oszczędności poprzez zwiększenie pojemności wszystkich swoich wynajmowanych tp na HotBirdzie 13 East. po przejściu ich na nowe elektryczne satelity HB 13F i 13G poprzez zmianę FEC z obecnych 3/4 na 5/6 czy też nawet 7/8? Już kiedyś C+Polska na tp 11,411 H nadawał z FEC 7/8 swój tp a na nim całą paczkę C+Premium/tematyczne z "+" w jakości HD. Wtedy cały tp chyba miał pojemność dzięki temu ok 70-72 Mb/s ale abonenci narzekali przez to na pogorszenie sygnału z tego tp na małych czaszach sat. 60-70 cm. Po jakimś czasie jak sukcesywnie C+Polska zaczął przełączać pozostałe swoje tp z DVB-S na DVB-S2 i kanały z SD na HD to zmieniono wartość FEC na tym tp na 3/4 i tak jest do dzisiaj. Nowe satelity elektryczne mają mieć wg. zapowiedzi silniejszy/mocniejszy sygnał więc można by było odtworzyć/zachować obecny zasięg z tp przy zmianie FEC na 5/6 lub 7/8 zyskując dzięki temu nawet 10 Mb/s dodatkowego miejsca na tp wszystkich. Wolne dodatkowe miejsce można by było przeznaczyć na poprawę jakości obecnie nadawanych kanałów w HD, podniesienie kanałów obecnie nadawanych z SD na HD czy też dodanie nowych kanałów w jakości HD do oferty operatorów. :-)

    Już kiedyś za czasów standardu DVB-S/MPEG-2 jeszcze jako Cyfra+ i Cyfrowy Polsat oraz Grupa TVN porozumiały się w tej kwestii i wszyscy jednocześnie zmienili współczynnik FEC z 3/4 na 5/6 na swoich tp co dało możliwość dodania 1-2 dodatkowych przekazów na posiadane tp. :-)

    Żeby operator zmienił FEC na 'trudniejszy' musi wcześniej mieć pewność że abonentowi nie zabraknie poziomu sygnału przy gorszych warunkach pogodowych.

    Obecnie prawie wszystkie tp. w S2/8PSK mają FEC max. 3/4 za wyjątkiem bodajże ledwie dwóch częstotliwości które mają FEC 5/6. A gdzie jeszcze do 8/9, lub 9/10.

    Dotychczasowa flota HB (B,C,E) najmocniejszym sygnałem sieje w rejon Francji i Włoch. Nie widziałem nigdzie mapek zasięgu nowych F i G, ale jeśli Polsat i C+, wynajmując łącznie tyle transponderów, nie 'utargowali' na Eutelsacie wzmocnienia mocy sygnału w nasz rejon Europy przy okazji rozpoczęcia służby nowych satelitów, to chyba trochę słabo ze zdolnościami negocjacyjnymi.

    • Lubię to 1
  10. Tak bo na tych perskich/afgańskich stacjach z wiązki wschodniej to są transmisje pirackie, co jakiś czas zmieniające swe nazwy i parametry, chyba tylko RTA Sp. jest zwyczajnym kanałem a przynajmniej takie można mieć wrażenie, bo transmisje tutaj wyglądają w miarę normalnie. Nie wiem czy pamiętasz dawniej stacje takie jak DuhokTV z 57*E, lub IR Cama TV z krótkim epizodem na 13E; to można powiedzieć że teraz to to samo ale tutaj.

    Turkmenistan Sport to kanał legalny więc wszystko działa można powiedzieć prawidłowo.

  11. 5 godzin temu, golec2604 napisał(a):

    Moja lokalizacja to (...) (nr domu juz nie podam)

    Chodziło mi o mniej więcej rejon kraju - dla określenia zasięgu wiązek sygnału, nr budynku nie ma tu znaczenia :)

    2 godziny temu, golec2604 napisał(a):

    Skąd Wy to wiecie o której odzinie bedzie słońce sie pokrywało z satelitą ?

    Podałem kilka wątków powyżej link do kalkulatora.

    @mprw opisał o co w tym zjawisku chodzi.

     

    2 godziny temu, golec2604 napisał(a):

    Co jest z pozycją 16E że trzeba mieć większa antene?

    Tak już jest, że jedne sygnały mocniejsze, inne słabsze.

    2 godziny temu, golec2604 napisał(a):

    Da sie jeszcze złapać satelite 52.5E Al Yah1 gdy ma sie ustawione 52.E(monacosat)?

    52,5E wiązka East na południu i wschodzie, przy dobrej pogodzie, i antenie ustawionej centralnie na tą pozycję, powinna zadziałać od 150cm.

    A co do 52.0E czyli Turkmensata, to na 60-tce i takiej lokalizacji jak twoja, to z wiązki wschodniej zadziałają transpondery w DVB-S/QPSK/fec2/3. A jest tu na 10762V, 10804H, 10887V trochę transmisji sportowych.

    Na te w dvb-s2 raczej za mała blacha.

    4 godziny temu, mprw napisał(a):

    Na pozycję 16°E antena 65 cm będzie za mała. Ale nawet z dużą anteną wiele sportu się tam nie obejrzy. Toteż lepiej będzie ustawić się na 9°E – sportu tu jakby więcej i 65 cm spokojnie wystarcza.

    Z 9E sporadycznie trochę sportu trafia się na kanałach francuskojęzycznych dla Szwajcarii albo na niektórych stacjach afrykańskich. Co do 16E to jak mprw napisał.

    Ewentualnie możesz tą antenkę założyć na 42E dla TRT Spor z wiązki zachodniej. Na wiązkę wschodnią czyli stacje A Spor i Tivibu Spor1, 60cm to za mała antena.

    Przyszły mi jeszcze na myśl ESPN'y z 15*W, ale na te to chyba też za mało, lepiej chyba zaczynać od 80cm, może 90.

    5 godzin temu, golec2604 napisał(a):

    Wystarczy mi 4 pozycje a sprzet to taki jaki wymieniłem wczesniej posiadam - tak sie uzbieralo przez lata i to co mam chciałbym wykorzystać, bez inwestowania.

    Jeśli nie chcesz się bawić w instalację z anteną na obrocie, a jak chcesz mieć antenę stacjonarnie a wystarczą Ci ''4 pozycje'' to bardzo proszę, przy Twojej lokalizacji - wschodnia Małopolska, kupujesz antenę powiedzmy od 180cm, ustawiasz ją centralnie na Yahsata 52,5E (przy takim rozmiarze i ustawieniu powinno zadziałać z tego jednego konwertera dodatkowo także 53E, 51,5E a 52E to na pewno) a w zezie drugi konwerter na 62E na Iriby, trzeci na 46E - CBC Sport, IdmanTV, IctimaiTV, a czwarty na 42E - TRT Spor, A Spor, Tivibu1. Dawka sportu konkretna :D

  12. Jeśli na nie do końca wypionowanym maszcie ma wisieć antena stacjonarna a nie obrotowa, to można nadrobić takie niedoskonałości. Aby tam gdzie jest instalacja obrotowa był zachowany pion. Choć i tutaj są sposoby na poprawienie sytuacji, jeśli pion takiego masztu ucieka.

    Jeśli tylko taki zakres Ci działa to trzeba wprowadzić poprawki w ustawieniu. Szkoda żeby nie działało na pełnię swoich możliwości.

  13. Teoretycznie jakiś sygnał powinien się pokazać, ale finalnie i tak aby uzyskać max trzeba z kluczem w dłoni wyregulować. Podziałkom nie ma co w 100% ufać.

    No i co do zasady, pionowy maszt jest podstawą, bo ogromnie upraszcza to dalszą pracę; nie trzeba później kombinować.

  14. Jeżeli antena jest ustawiona stacjonarnie, to można to skorygować. Ale jeśli na obrotnicy lub siłowniku, to już musi być idealny pion, bo bez tego w czasie obracania nie będzie trafiać w trajektorię. Dodatkowo w instalacji obrotowej wymagana jest jeszcze głowica polarmountu ustawiona idealnie na południe, plus jeszcze właściwie ustawiony kąt elewacji i deklinacji co można łatwo wyliczyć. Później pozostają już ewentualne milimetrowe regulacje. Wymagane są jeszcze pokłady cierpliwości i czasu.

  15. Obrócenie "delikatnie w lewo od pozycji 13E i 19E" to za mało, bo trzeba przekręcić konkretniej, na kierunek południowo-wschodni.

    Ustaw antenę na TurkmenAlem/Monacosat na 52.0E, zawartości sportowej nie pożałujesz.  51,5E Belintersat i tak będzie działał, ma mocny sygnał.

    Pamiętaj o regulacji skosu konwertera; na satelity wschodnie = w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara. Czym odleglejszy satelita od południa, tym mocniej trzeba skręcać skos.

    Antenę na elewacji daj lekko w dół - bo czym dalej od południa na wschód lub zachód, to stopniowo satelity 'wiszą' coraz niżej na horyzoncie.

    Gdy jest duże zagęszczenie satelitów w wąskiej odległości to po prostu każdy satelita nadaje w danym wycinku częstotliwości pasma, tak żeby jeden satelita nie zakłócał drugiego.

    Sam mam ustawioną 60cm na 52E. Nie podałeś @golec2604 lokalizacji. Wiązka wschodnia 52E jest ułożona tak że czym bardziej na południowy zachód sygnał lepszy, a czym bardziej na północny wschód to gorzej, z wiązką zachodnią bez problemu, tak jak i z 51,5E.

    ---

    Aktualnie masz to szczęście, że właśnie trwa wiosenne zaszumienie słoneczne satelitów, tzn. trajektoria ruchu słońca na niebie pokrywa się z ułożeniem satelitów (wiosenne sun outage w naszym rejonie to okolice 2 marca, a jesienne to 12 października, z rezerwą na obserwacje +/- 2-max.4 dni.) Czyli (przy ładnej pogodzie) można zobaczyć gdzie 'wisi' który satelita, czy jakaś przeszkoda terenowa nie zasłania, itp.

    Dla 52E/51.5E, to godzina ok. 09:30-35. Jeśli nie będziesz miał o tej porze wolnego czasu to może poproś kogoś żeby pyknął fotkę.

    Tutaj kalkulator:

    https://www.satellite-calculations.com/Satellite/suninterference.php

    Powodzenia.

    ps. choć nie najnowsze, ale - dorzucam fotki.

    file.php?id=144576&mode=view

    file.php?id=144580&mode=view

  16. Lepiej obserwować kilka wykazów sportowych; liveonsat, livesoccer, sporteventz. Z aktualnością parametrów transmisji kanałów na w/w różnie bywa. Niekiedy lepiej wspomóc się flysatem, lub lyngsatem.

    Mylisz Turkmenalem/MonacoSat (52.0*E) z Yahsatem (52,5*E); to dwa różne satelity, wiązki, i wymagany rozmiar anteny do odbioru u nas, co opisałem wyżej. Na Yahsacie (druga nazwa to Al Yah 1A) też są dwie ciekawe stacje sportowe - Football HD i Varzish Sport HD.

    Tak pięknie żeby było wszystko i za friko w jednym miejscu to nie ma nigdzie.

  17. Jeśli chodzi o satelitę Turkmenalem (52.0*E) to we wiązce wschodniej stacje Mono i Wayking, a we wiązce zachodniej kanał Turkmenistan Sport. Jak wcześniej napisałem wiązka West działa na 60cm, a East w centralnej Polsce żeby mieć zapas na niepogodę to 90cm trzeba by mieć, tak szacuję na oko. Na 60cm w.wschodnia działa mi bez zapasu sygnału na niepogodę - >raport<.

    Nie mylić z wiązkami East z Yahsata 52,5*E oraz z 46*E (azjatycka)!, tu w środkowej Polsce to już 180cm trzeba mieć.

    Jest jeszcze trochę transmisji na Iribach z 62E, te na 120cm powinny odpalić.

    Ale jeśli mówimy o ustawieniu stacjonarnym anteny (nie-wielkich rozmiarów) w omawianym celu, to aktualnie najlepiej na 52.0*E.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...