Skocz do zawartości
  • 0

Astra/Hotbird Quad MONOblock


kalikst
 Udostępnij

Pytanie

Mieszkam w Berlinie i jestem zainteresowany odbiorem zarowno Astry i Hotbirda, ale przy uzyciu mozliwie malej anteny, bo generalnie w moim budynku nie wolno instalowac anten satelitarnych i nie chce prowokowac scysji z wlascicielem budynku.

 

Zakupilem w niemieckim sklepie internetowym antene Technisatu 45 cm, ktora generalnie absolutnie wystarcza w Niemczech do odbioru samej Astry albo samego Hotbirda, wbrew temu co twierdzi wielu technikow, ze trzeba miec antene minimum 60 cm. Moj brat ma ja nastawiana na hotbirda i astre jako zeza i odbiera bez problemow wszystkoe programy HD.

 

Ja jednak chcialem przedobrzyc i kupilem zestaw zmodyfikowany z monoblockiem Quad firmy Maximum , czyli konwerterem twin na Astre i konwerterem twin na Hotbirda (mam w sumie 4 kable antenowe wychodzace z monoblocka), ale na razie udalo mi sie ustawic antene tylko na Astre, gdzie odbior jest wrecz idealny, zarowno jesli chodzi o sile jak i jakosc obrazu.

 

To jest ten zestaw:

 

http://www.xmediasat.comwww.xmediasat.c ... M27655.htm

 

Facet w pobliskim sklepie ze sprzetem SAT w Berlinie twierdzi, ze antena 45 cm jest za mala na monoblock i ze nie da sie jej ustawic na zeza.

Ma ktos doswiadczenie z monoblockiem i taka mala antena?

 

Alternatywnie moglbym zrezygnowac z Astry i nastawic antene tylko na Hotbirda z konwertetem typu TWIN, tutaj mam drugie pytanie co do modelu:

Twin Inverto Black Ultra. Jest to tzw. konwerter ultra gain i na niemieckich forach pisza, ze w przypadku silnych sygnalow, typu Astra i Hotbird dochodzi to "Übersteuerung" (nie wiem jak to fachowo po polsku, "nadmodulacja sygnalu"?) i trzeba przy tym konwerterze uzywac tlumika sygnalu, bo inaczej dekoder wariuje i nie odbiera dobrze.

 

Na stronie Hollexu bardzo polecaja ten konwerter, nie podajac zadnych wad ani problemow z jego uzytkowaniem. Czy ma ktos ten kowerter i moze potwierdzic/zaprzeczyc problemy z jego uzytkowanie wraz z dekoderem telewizji N?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

O kurcze, taka mała antena a cena 130 euro.. Skoro piszą, że nadaje się do HB i Astry to możliwe, że tak jest. Ustawiaj antenę najpierw na Hot Birda (jak stoisz za anteną to lewy konwerter ma łapać Hot Bird, czyli podpinasz kabel pod lewy konwerter, łączysz z tunerem i łapiesz Hot Bird na tym lewym konwerterze). Jak złapiesz Hot Bird, podepnij kabel do drugiego (prawego) konwertera i sprawdź sygnał z Astry. Rewelacji to tu raczej nie będzie, ale może jakoś złapiesz obie satelity.

 

EDIT: Ważne, aby najpierw łapać HotBird, bo ma słabszy sygnał i wymaga precyzyjnego ustawienia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzieki, anteny Technisatu sa zawsze troche drozsze no i ten egzotyczny monoblock, ale za to antena nie rzuca sie w oczy, bo jest mala w kolorze fasady.

 

Brat mi ja ustawil na Astre i mam za slaba jakosc sygnalu na Hotbirdzie, bede musial poprosic jakiegos speca, zeby mi ja ustawil precyzjynie na Hotbirda, bo programy niemieckie i tak mam w czynszu z telewizji kablowej. Jak przy jakims mocnym sniegu albo w czasie burzy nie bedzie przez pol godziny sygnalu, nie bedzie tragedii, grunt zeby generalnie dzialalo, na szczescie mam balkon idealnie na poludnie bez zadnych przeszkod z widokiem na poludnie

 

A co mam ustawic w dekoderze N, jesli podlacze do niego tylko dwa kable z Hotbirda (kable do Astry chce podlaczyc do osobnego dekodera): ze mam 2 anteny czy jedna?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dodatkowe info:

 

W zasadzie facet ze sklepu SAT ma rację, bo standardowe konwertery monoblock do anteny 45cm się nie nadają. Monoblock to zwarta "zalana" konstrukcja i nie da się przestawić drugiego LNB (drugiego promiennika). Standardowe monoblocki są dedykowane do anten o średnicy ok. 80cm i mają rozstaw przygotowany na 6°. Na mniejszej antenie drugi promiennik nie trafia w ognisko czaszy.

 

Tu sytuacja jest skomplikowana, bo jeśli dostałeś dokładnie to, co jest na zdjęciu, to tam w zestawie jest nietypowy monoblock, tzw. Duo LNB. Na antenach ok. 80cm działa on jako monoblock z rozstawem ok. 4°. Na mniejszej antenie powinien on zachować się tak, jakby rozstaw miał większy, tylko pytanie, czy sprzedawca to sprawdzał, czy tak mu się zdaje na czuja. Konwerter ma w praktyce inne przeznaczenie i to sam sprzedawca "wymyśla" mu inne zastosowanie. Ustaw jak pisze @maniek357 priorytet na Hot Bird-a, może na Astrze będzie nieco słabiej.

 

Mała dygresja: mieszkasz w Berlinie, sygnał z Hot Bird-a jest na zachodzie Europy nieco silniejszy, dlatego antena 45cm może wystarczać, ale technicy twierdzą słusznie, że 60cm to minimum do normalnego odbioru, przy czym w Polsce. Owszem - można nawet i 35cm montować i może nawet przy dobrej pogodzie kanały HD odbierze. Przyjdzie pierwszy większy obłoczek i na 60cm jeszcze będzie działać, a na 45cm zostanie kupka pikseli na kanałach HD (szczególnie z 11,411H). Rozmiar anteny nie został wydumany znikąd tylko jest to po prostu wypadkową doświadczenia instalatorów i jak ktoś schodzi niżej, to na własną odpowiedzialność, a na pewny odbiór nie powinien liczyć - będzie gorzej niż na 60cm tak samo jak na 60cm jest gorzej niż na 80cm itp. Nie chodzi o samą jakość, bo antena wpływu na to nie ma, tylko o stabilność odbioru, zwłaszcza przy gorszych warunkach atmosferycznych. Może fakt mieszkania w Niemczech nieco sytuację poprawi, ale generalnie jest jak piszę i technicy mają rację, a ja prywatnie zalecam anteny 80cm, ceny blachy są śmieszne i nie warto kombinować (o ile tylko możliwość montażu jest, u Ciebie nie ma, ale to tylko moja uwaga na zarzut, że technicy się mylą - gwarantuję Ci, że się nie mylą).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja rozumiem zalecenia technikow, co do wiekszych anten, ale Technisat produkuje te anteny 45 cm na rynek niemiecki i to nawet na odbior 3 satelitow i to dziala!

http://www.technisat.com/pl_PL/Tritenne ... 69271-442/

 

No coz, sprobuje zlapac sygnal na Hotbirda, jak sie nie uda, to wyjme tego monoblocka i ustawie antene z konwerterem twin Inverto Black Ultra tylko na Hotbirda i wtedy powinno dzialac

 

Jakbym zalozyl antene 80 cm, to by mnie sasiedzi zlinczowali, bo na calej odnowionej kamienicy ze starego secesyjnego budownictwa nie ma ani jednej anteny satelitarnej ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Pytanie (jak pisał Mr. Orbita) - czy sprzedawca właściwie dobrał monoblock? Skoro u brata jest ok na dwóch konwerterach, to niech brat zmierzy odległość między ich środkami. Jak w monoblocku będzie inna to może da się go wymienić na inny albo dwa osobne konwertery plus przełącznik diseqc (albo jeden z konwerterów z wbudowanym przełącznikiem)? Nie wiem jakie zwyczaje w tym temacie w Niemczech obowiązują :)

 

Edit:

A może takie coś będzie bardziej dyskretne:

http://www.hollex.pl/anteny-satelitarne ... ngle-h30d1

Nawet dwie sztuki (jedna na A, druga HB) będą miały w sumie porównywalną powierzchnię do tej anteny 45cm, w dodatku nie będzie wysięgnika z konwerterami :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ok, a wiec tak.

- ten niemiecki sprzedawca xmediasat jest jedynym w niemczech, ktory proponuje taka kombinacje anteny 45 cm z monoblockiem na Astre i Hotbirda, a wiec to jest jego "domorosla" kombinacja z oryginalnej czaszy Technisatu i tego monoblocka; on twierdzi, ze to funkconuje, zreszta na jego stronie, ktora podalem wyzej, ten zestaw jest wyraznie przeznaczony do odbioru wlasnie Astry i HB

- firma Technisat ma wlasne kompleksowe rozwiazania, wlasnie ta Tritenne, tzn. czasza i konwerter Technisatu, ale ja zaczalem wydziwiac, bo ja mam 2 tunery satelitarne i telewizor plazmowy z multitunerem i chcem do kazdego odbiornika miec OSOBNY kabel, a to nie jest mozliwe w przypadku oryginalnej Tritenne technisatu.

 

W kazdym badz razie sila sygnalu na Astre przy tej "domoroslej" konstrukcji wynosi prawie 100%, jakosc sygnalu ma ponad 80%, wiec trzeba bedzie ja ustawic na HB i sprawdzic jaki tam jest odbior. Jak nie bedzie smigac, to ustawie ta antene tylko na HB i nie bede kombinowac z zezem, bo tylko wlasnie kupie druga antene, ta plaska Selfsat i zainstaluje ja tylko na Astre jako druga antene, maja ja wlasnie w promocji w Berlinie za jedyne 80 euro w wersji twin, a wiec nawet taniej niz w Polsce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W Polsce da się odbierac na 60 cm antenie, ale im dalej na wschód tym gorzej. Zobacz na mapki sygnału 19,2E: http://www.lyngsat-maps.com/maps/astra1l.html i 13E http://www.lyngsat-maps.com/maps/hb6.html

Na 19,2E w każdej wiązce Niemcy są w centrum (najsilniejszy sygnał), a w 13,2E trochę poza centrum (polska w słabszej wiązce, niż niemcy), ale skoro wiesz lepiej i to my się mylimy to czemu zadajesz pytanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Zadalem pytanie, bo odbior w Zielonej Gorze czy w Szczecinie (150 km od Berlina) jest podobny jak we wschodniej czesci Niemiec i chcialem wiedziec, czy ktos ma taka konstrukcje z monoblockiem

 

Ja sam mieszkalem przez pewien czas w Szczecinie, mialem antene 45 cm, ale nastawiona tylko na HB (Cyfra+) i nie bylo najmniejszych problemow

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam,

Po przeczytaniu opisu zestawu odniosłem wrażenie,że konwerter nie składa się z dwu twin'ów,lecz jest to monoblock quad.Czyli każde z czterech równorzędnych(!) wyjść powinno przy prawidłowym ustawieniu czaszy wysyłać bezpośrednio do tunera /bez dodatkowych przełączników/sygnał z Astry i Hot Birda,w zależności od ustawienia sygnału DiSEqC w tunerze.Ze zdjęcia,choć mogę się mylić można też wnioskować,że główne ognisko czaszy powinno być ustawione na pozycję 16,0 stopni East,zaś obydwa konwertery są w zezie,po ok.3 stopnie na wschód i zachód od ogniska.Ale to nie jest istotne.Dla optymalnego ustawienia może być b.ważna prawidłowa /w tym przypadku ustalona doświadczalnie/odległość konwertera od powierzchni czaszy,gdyż ma ona wpływ m.in. na precyzję widzenia ogniska/bez rozmycia/ zarówno dla Astry jak i Hot Birda.Uebersteuerung-to przesterowanie zbyt silnym sygnałem,dla czaszy 45-centymetrowej ten problem jest wirtualny...Pozdrawiam.

 

P.S.Opis z podanego pierwszego linku wyraźnie potwierdza-konwerter służy do odbioru programów z Astry i Hot Birda na czterech tunerach rownocześnie,na każdym można odbierać w tym samym czasie rzeczywistym dowolny program z dowolnego satelity/spośród wymienionych dwóch/.Współpracuje z czaszą 45 cm.Nie wymaga dodatkowych zewnętrznych przełączników,ponieważ jest quadem.Więc to się musi udać.Sprawdź jeszcze,Kolego w menu tunerów,czy dla Astry i Hot Birda są prawidłowo zdefiniowane sygnały DiSEqC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Tak, rzeczywiscie konwerter to QUAD (jak w tytule) a nie dwa twiny, mimo wszystko nie udalo ustawic anteny tak, by jakosc sygnalu na ASTRZE i HOTBIRDZIE byla wystarczaja rownoczesnie do odbioru obu satelitow. A wiec sila sygnalu byla na obu satelitach zadawalajaca lub wrecz bardzo dobra, ale jakosc zawsze wystarczajaca tylko na jednym satelicie, mimo ze antene probowalo ustawic dwoch roznych fachmanow od instalacji sateliternych. Chociaz przyznam, ze nie probowalismy zmieniac odleglosci konwertera od czaszy. Sygnaly DiSEqC byly ustawione na Hotbird jako wejscie A i Astra jako B, tak jak podano w instrukcji.

 

Zdecydowalem sie dlatego wymienic konwerter w antenie na zwykly konwerter twin i nastawic ja tylko na Hotbirda (co funkconuje bez zarzutu), a dodatkowo na balkonie zainstaluje druga mala plaske antene Selfsat, ktora wystarczy do odbioru Astry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Witam.

Żaden z próbujących ustawić Twoją antenę nie spróbował zrobić rzeczy tak oczywistej? Nazwanie ich "fachmanami" zastąpiłbym zwrotem "Pfuscher".O ile masz łatwy dostęp do anteny,z powodzeniem możesz zrobić to sam,dla dwu skrajnych i środkowego zagłębienia szyjki konwertera w uchwycie,a potem precyzyjnie,aż do uzyskania /lub nie/optimum.Oczywiście każdorazowo należy skorygować elewację.Pzdr.

 

Edycja: czy 45 cm,to wymiar boku Twojej anteny,czy przekątna? Bo spotykam dwie różne szkoły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Instrukcja Multytenny podkreśla ważność ustawienia masztu dokładnie w pionie.

Oczywiście kombinacja z monoblockiem powinna chodzić przecież Technisat wpakował do środka cztery pojedyńcze konwertery.

Skoro to odbiera nawet Astrę 2 z 28,2° to powinno też odbierać HB.Instalowałem osobiście dwie Multytenny w Niemczech , jedną nawet w obszarze Astry 2D a drugą w Berlinie.

Zawsze bez problemów.Eksperymentowałem także z monoblockiem. Niestety mój balkon widzi tylko 28,2° dokonałem więc pomiarów pośrednio przestawiając antenę i zmieniając pozycję LNB w ustawieniach odbiornika.Odbiór był bez zarzutu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ta antena NIE jest oryginalnym "kompletem" Technisatu! Czasza jest z anteny Digidish czy Multytenny, ale Monoblock jest "dorabiany" z firmy König.

 

Antena - jak pisalem - odbierala tylko Hotbirda, jesli byla nastawiona na Hotbirda (wtedy jakosc sygnalu na Astre byla za slaba) albo tylko Astre, jesli byla nastawiona na Astre (wtedy jakosc sygnalu na Hotbirda byla za slaba).

 

Moj balkon jest idealnie w strone poludnia, ale to tez nie pomaga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Oczywiście 80 cm jest rozwiązaniem pewnym na 100%.Ale patrząc całkiem objektywnie Hot Bird 1 dawał sygnał dużo słabszy a starczało to do odbioru programów analogowych na antenie 80 cm.Teraz Hot Bird 6/8/9 mają moc dwa razy większą czyli blacha nie musi być aż tak duża jak kiedyś.Na dodatek mapki pokazują na terenie Polski 51 dBW dla obu pozycji 19,2° i 13°.Według tej teorii w Warszawie powinna działać antena Technisatu 45 cm.Zakrawa na szaleństwo ale na to jest papier.Zaryzykowałem ,wydałem 100€ na Multytenne która już działa nad Wisłą.Ustawianie odbyło się przez telefon i osoba niedoświadczona ,która robiła to pierwszy raz w życiu uzyskała odbiór z czterech satelitów.Jak chodzą poszczególne transpondery napiszę po osobistym ustawieniu anteny dopiero w ...kwietniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Oryginalna Multytenne z konwerterem oryginalnym Technisatu dziala u mojego brata tez bez zarzutu, choc on ja nastawial sam bez zadnych sat-finderow, ale tam nie ma monoblocka w srodku, z tego co wiem.

 

ja natomiast pisze caly czas o swego rodzaju domoroslej konstrukcji , gdzie czasza jest z Multytenny, ale konwerter jest zupelnie innej firmy. I tutaj jakos to jednak nie funkcjonuje, zarowno technik jak i gosciu ze specjalistycznego sklepu ze sprzetem SAT twierdza, ze antena 45 cm ma za duzy kat otwarcia na monoblocka

 

PS

Nad wisla nie moze dzialac odbior satelity Astra 2D 28,2° , bo to tego juz w Berlinie jest potrzebna antena 1,20 cm, ale dziala to jak najbardziej w niemieckich regionach graniczacych z Beneluksem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Podstawa Monoblok jest tylko i wyłącznie do anten 80-85 ani mniejszych ani większych w mniejszych antenach odległość miedzy dwoma konwerterami będzie mniejsza a w większych ponad zasięg monoblocka, niestety ani nie da sie ścieśnić ani rozcinając :D

monoblock niby fajny ale jak się zachce rozszerzyć instalacje to lipa, gdzieś się u mnie tez w szafie poniewiera po zdjęciu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Oryginalna Multytenne z konwerterem oryginalnym Technisatu dziala u mojego brata tez bez zarzutu, choc on ja nastawial sam bez zadnych sat-finderow, ale tam nie ma monoblocka w srodku, z tego co wiem.

Może Twoja blacha jest pogięta ? Zamień się z bratem prosta sprawa to tylko cztery śruby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Moj brat mieszka kilkaset km ode mnie, wiec to za daleko. Ale on ma caly oryginalny komplet technisata z ich konwerterem, ktory ma tylko 2 kable, a ja chcialem z pewnych wzgledow miec 4 kable, zeby sygnal odbierac na 4 niezaleznych od siebie receiverach bez zadnych dodatkowych multiswitchy.

 

Moja antena jest kompletnie nowa, nie sadze, zeby byla pogieta. Niewazne, jest teraz nastawiona tylko na Hotbirda z twin LNB firmy Inverto i dziala bez zarzutu, postawie sobie na balkonie na stojaku dodatkowa plaska antene Selfsat nakierowana tylko na Astre i bedzie dobrze

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...