Skocz do zawartości

Czym się różni HD 1080i od 1080p?


karollo
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Sygnał 1080i jest nadawany w 50 połklatkach (jednak klatka podaje parzyste linie a następna nieparzyste czyli jedna klatka to 1920x540pix) na sekunde a 1080p nadaje 50 pełnych klatek (1920x1080) na sekunde. Niestety wymagało by to prawie 2 razy więcej pasma (prawie bo kodek pewnie potrafił by to ładnie skompresować i pewnie wzrost był by na poziomie 50%) zresztą i tak kompresja np. Discovery HD postawia wiele do życzenia bo na stałych obrazach jest żyleta ale jak jest ruch to jednak wychodzą kwadraciki i wszystko się strzępi :(

 

Don_Mag

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Na SatKurierze pojawił się niedawno news o kanałach satelitarnych nadawanych w 1080p. (https://satkurier.digi-tv.pl/news/40686/ ... rodze.html) Ciekawi mnie, czy po rozpoczęciu nadawania w takim formacie, dotychczasowe tunery HD odbiorą taki sygnał (czy to coś jak DVB-S i DVB-S2, czyli potrzebny jest nowy kodek)? Czy w ogóle dadzą radę go odebrać, nie mówiąc już o przesłaniu go w 1080p do telewizora (może w 1080i)? Chodzi o to, czy konieczna byłaby wymiana odbiornika HD (tunera i telewizora) na nowszy model?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy obecne dekodery obsłużą 1080p jak już wejdzie za X lat, ale jakoś tego nie widzę, bo w specyfikacjach technicznych byłoby napisane 1080p jeśli by obsługiwały.

DVB-S i DVB-S2 to nie kodeki :P

Odpowiednio dostosowane tunery odbiorą taki sygnał jak już będzie przesłany, chociaż nie wiem jakim cudem, bo na to miejsca nie ma chyba, ale ok.

Przesłanie 1080p do telewizora to drobnostka, normalny kabel HDMI to potrafi, więc od dekodera to nie będzie trudne.

Zmiana 1080p na 1080i nie miałaby sensu, już lepiej od początku nadawać w tym drugim jeśli taka zamiana ma być.

Dekodera pewnie tak, jeśli nie obsłużyłby 1080p, ale telewizora nie, o ile obsługuje Full HD, bo bez tego nie wiedzielibyśmy 1080p.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DVB-S i DVB-S2 to nie kodeki :P

A czy ja napisałem, że to kodeki? :] "Coś jak", to takie porównanie do tego, że tunery DVB-S nie obsłużą dwójki. :)

 

Przesłanie 1080p do telewizora to drobnostka, normalny kabel HDMI to potrafi, więc od dekodera to nie będzie trudne.

Ale czy każdy telewizor obsługuje sygnał 1080p, nawet jeśli nie potrafi go wyświetlić? Czy w takim przypadku następuje konwersja na 1080i?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to rozumiem, że napisałeś coś o kodeku:

[...](czy to coś jak DVB-S i DVB-S2, czyli potrzebny jest nowy kodek)[...]

Masz dowód.

 

Nie każdy TV obsługuje 1080p, ale jest ich coraz więcej. Jeśli TV nie potrafi wyświetlić 1080p to w dekoderze przestawia się odpowiednią opcję i przesyła się sygnał w 720p czy 1080i.

 

Chyba u zyskałeś odp na kilka pytań ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...

Jakości są ponoć porównywalne, chociaż 720p, jak niektórzy twierdzą, jest ostrzejsze. A jeśli chodzi o ustawienie w tunerze to 1080i należy ustawić, bo wszystkie kanały HD nadają w "interlaced", to samo z SD. Gdybyś ustawił 720p, to nie jestem pewien, ale możliwe że przesyłałby ci obraz 720i, co już byś mógł odczuć przy HD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 lata później...
  • 1 rok później...

Mam następujący problem : Rejstrator DVR który na wyjściu HDMI daje jak rozumiem 1080p, to mam podłączone do modulatora i wprowadzone w kabel antenowy.

TV Sony oraz tuner Ariva 252 combo odbierają prawidłowo ten sygnał jako TV naziemną.

Ale jeden TV tj. "Skymaster since 1978"  32 cale   po dostrojeniu wyświetla jedynie przez chwilę 1080p i brak obrazu.

 

Rozumiem że mogę to zmienić tylko u źródła sygnału czyli w rejestratorze ? - dodam że nie ma tam takiej opcji

jest to rejestrator HCVR4208A-S3 Dahua - zatem jestem na przegranej pozycji ?

 

Jest sporo opcji w modulatorze nie wszystkie sprawdziłem - zmieniałem szerokość kanału z 7M na 8M uzyskałem tyle że jeszcze Ariva przestała wyświetlać. :) Ale chyba modulator tego nie może zmienić ?

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...