Skocz do zawartości
  • 0

Jakie pasmo przenoszenia ma transponder?


michcio
 Udostępnij

Pytanie

Witam.

 

Czy ktoś wie, jakie pasmo ma jeden transponder (np. z HotBirda)? Ile Mb/s można przesłać? Czy jest np. tak, że transponder ma 30 megabitów i na to pasmo można wsadzić 15 kanałów po 2 Mb każdy?

 

Proszę o odpowiedź.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Ile Mbit/s można przesłać gdzieś mam zapisane, ale jak zwykle zgubiło mi się, jak znajdę to wrzucę ile to dokładnie wynosi, ale sprawa jest znacznie bardziej złożona.

 

Wpływ na ilość kanaów ma po pierwsze wartość SR - ona określa właśnie ile jest całego "pasma" do podziału (wyrażona w Msym/sec). Im mniejszy SR, tym mniej kanałów.

Dalej wpływ ma FEC - przy 1/2 będzie mniej miejsca niż przy 7/8

Następnie rozdzielczość - oczywiste jest, że kanał w 352x288 zajmie mniej niż 720x576

Dalej - wybrana kompresja - kanał w MPEG-4 emitowany z tą samą rozdzielczością będzie zajmować mniej niż w MPEG-2

No i na zakończenie DVB-S2 zwiększa nieco całkowitą pojemność transpondera dzięki zmianom w sposobie przesyłu...

 

Jak więc widać sprawa jest bardzo złożona i ilość kanałów na końcu zależy od wielu czynników...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Moim zdaniem to jest troche zagmatwales bo nie wazne jaka masz rozdzielczosc i jakiej uzywasz kompresji i tak wszystko sprowadza sie to bitrate. Oczywiscie jesli ten sam bitrate bedziesz mial dla MPEG2 co 4 to wiadomo ze 4-ka bedzie ladniejsza ale tyle samo miejsca bedzie zajmowac w pasmie. To samo jesli chodzi o rozdzielczosc. I nie mozna mowiac ze zaleznie od rozdzielczosci i wybranej kompreji to tyle wychodzi chyba ze kompresja byla by bezstratna ale ciezko by bylo zkolei zrobic bezstratna kompresje o stalym bitrate. Itd itp :D

 

Krzychu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Ja to jeszcze uprościłem nawet - obecnie zależy od wszystkiego, ponieważ nadawców, którzy stosują CBR można policzyć na palcach jednej ręki. Nie można więc zamknąć kanału w bitrate za bardzo, bo bitrate zależeć będzie nawet od dynamizmu akcji na ekranie, czy nawet od tego co jest na innych kanałach z tej samej częstotliwości ;) Nadawcy aby nie marnować "pasma" stosują zmienny bitrate, czyli VBR - w ciągu kilku minut tem sam kanał może skakać z bitrate w zależności od potrzeb/konieczności. Można podać pewną uśrednioną wartość, ale to sprawa względna. W związku z tym kompresja i rozdzielczość także będą mieć jakiśtam wpływ na wynik.

 

No i jeszcze bardziej komplikując - tak właściwie to od nadawcy zależy ile upchnie - jak będzie chciał to może sobie zostawić rezerwy, jak będzie chciał to wpakuje 10x 2Mbit/s, albo i 20x 1Mbit/s

 

Do tego przy wyliczeniach nie można pominąć dźwięku - on też coś zajmuje.

 

Oczywiście nie neguję tego, że na końcu ile wejdzie zależy od bitrate poszczególnych kanałów, ale to bitrate jest także zależne od sporej ilości czynników :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Hehe wlasnie sie zastanawialem jako to jest z tym VBR. I w sumie jestem ciekaw jak to rozwiazali bo przeciez w danym momecie moze byc wiecej rzeczy do zakodowania (bardziej dynamiczna akcja np) i jesli w jednej chwili taka sytulacja moze wystapic na paru kanalach na raz moglo by braknac pasma.....

 

Ale i tak bede sie dalej upieral bo VBR tez ma poziom kompresji (sredni co prawda ale poziom) wiec jak ustawisz VBR na pozimie 4Mbps dla kanalu MPEG4 - 1080i, a ustawisz 4Mbps dla MPEG2 768x576 to oba kanaly beda srednio zajmowac 4Mbps i bede dalej przy swoim.... A to ze VBR moze podniesc lub obnizyc bitrate to juz inna para kaloszy i nie zalezy to od tego jaka jest rozdzielczosc (bo sposob kompresji juz bedziej nie kazda kompresja umozliwia VBR)

 

Krzychu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Nizsza rozdzielczośc to mniej szczegółów na ekranie a więc mniej danych do przesłania.Bitrate określa ilośc przesyłanych danych w jednostce czasu a wiec nie mozna mówić że nie jest wazna rozdzielczośc bo co z tego że bitrate wyniesie 5Mbps jak rozdzielczość 352x576 zepsuje nam ostrość i w efekcie uzyskamy płynny rozmazany obraz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W sumie nie rozumiem o co Ci chodzi. Jak masz wieksza rozdzielczosc i ustawisz ten sam bitrate co dla mniejszej to niekoniecznie musisz miec bardziej rozmazany i tragiczniejszy obraz nie tej wersji z mniejsza rozdzielczoscia. Powiedzial bym wlasnie ze jest na odwrot. Bo tu chodzi o to ile jest danych przesylanych a nie jaka jest rozdzielczosc. Kodeki na ciekawych zasadach dzialaja i akurat rozdzielczosc przy niskich bitrate nie konieczie oddaje jakosc materialu..... Ciezki temat tak ogolenie. Ale dalej bede sie upieral ze wszystko sprowadza sie to bitrate i mowienie ze pojemnosc transpondera zalezy od rozdzielczosci, sposobie zapisu kolorow, ilosci klatek na sekunde czy wyborze kompresji nie jest prawda. To zalezy jaki bitrate ustawimy w tej kompresji tylko i wylacznie. Nawet 1080i mozna spakowac do 1Mbps co prawda jakos bedzie tragiczna ale da sie!!

 

Krzychu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W sumie chodzi mi o to, że transponder musi mieć jakieś określone pasmo przesyłu. Np. łącze internetowe ma 6 Mb, dlatego mogę przez nie odebrać maksymalnie 6 Mb danych na sekundę.

Więc jak to jest z tymi transponderami? Ile danych na sekundę można odebrać na sekundę z jednego transpondera (nie chodzi mi o poszczególne kanały)???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W sumie nie rozumiem o co Ci chodzi. Jak masz wieksza rozdzielczosc i ustawisz ten sam bitrate co dla mniejszej to niekoniecznie musisz miec bardziej rozmazany i tragiczniejszy obraz nie tej wersji z mniejsza rozdzielczoscia. Powiedzial bym wlasnie ze jest na odwrot. Bo tu chodzi o to ile jest danych przesylanych a nie jaka jest rozdzielczosc. ...

 

Krzychu

 

No ale własnie tłumacze że im mniejsza rozdzielczośc tym mniej szczegółów (mniej linii poziomych).Jeśli jest wiec mniejsza rozdzielczość można zmniejszyć bitrate bo ilość przesyłanych danych maleje.A zmniejszenie rozdzielczości powoduje własnie zamazanie obrazu.

Bitrate nie jest lekarstwem na całe zło.Ważne jest źródło,rozdzielczośc i bitrate.I powiedziałbym że nawet w takiej właśnie kolejności.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

I o to mi chodziło!!!!

 

Doskonale wiem jak to jest z kompresją i po prostu chciałem wiedzieć jakie pasmo ma jeden transponder, a nie jak polepszyć lub pogorszyć jakość obrazu. Jeśli transponder ma ok. 40 Mb, to po prostu można wsadzić na niego tyle kanałów o takim bitrate, żeby zapełniło się pasmo transpondera. Można oczywiście zostawić wolne miejsce.

 

Temat uważam za zamknięty.

 

Pozdrawiam.

 

Edycja RafiX: Skasowałem zbędny cytat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...