Skocz do zawartości
  • 0

Humax iCord HD czy Technisat DigiCorder HD S2X Plus


przewaks
 Udostępnij

Pytanie

Witam wszystkich.

Zastanawiam się nad zakupem jednego z wymienionych w temacie tunerów. Poczytałem o nich troszkę i wiem już mniej więcej czym się różnią, przynajmniej w teorii. Informacje, to których dotarłem nie rozwiewają jednak moich wątpliwości dlatego postanowiłem zapytać tutaj.

Obecnie mam instalację z pojedynczym konwerterem. Zdaję sobie sprawę jakie niesie to ograniczenia przy tunerach typu twin. Niebawem jednak będę się przeprowadzał i w miejscu docelowym instalacja będzie już podwójna, ale będzie to za jakiś czas jeszcze. Stąd moje pytanie - który z tych tunerów lepiej radzi sobie przy pojedynczej instalacji?

Druga kwestia wiąże się z czytnikami i obsługą modułów. Jako, że Humax nie posiada czytnika, a jedynie moduły, chciałem zapytać, czy Diablo CAM 2 (http://www.hollex.pl/moduly-ci-cams/154 ... iablocam-2) będzie poprawnie współpracował z tym tunerem i czy pozwoli bez żadnego przeprogramowywania ani innych sztuczek (nie znam się na tym więc dlatego chciałbym tego uniknąć) używać karty Cyfry+ i MTV Unlimited? Jak Humax radzi sobie z modułami CP?

Technisat w tej kwestii jest lepszy bo obsługuje karty w systemie Conax więc MTV Unlimited oglądać mogę z samej karty a do Cyfry+ musiałbym dokupić jakiś moduł. I tu chciałbym zapytać jak Technisat radzi sobie z modułem CP?

Ostatnia kwestia, która jest w pewnym sensie dla mnie istotna na chwilę obecną (korzystanie z pojedynczej instalacji) to fakt, że Humax posiada przelotkę przy głównej głowicy dzięki czemu mógłbym podłączyć tymczasowo drugi tuner (biały nbox). Oczywiście nie jest to decydująca kwestia ale i taką zaletę Humaxa biorę pod uwagę.

N koniec proszę o ogólną opinię, który z tych tunerów jest lepszy, bardziej konfigurowalny i przyjazny użytkownikowi. Czy z któregokolwiek z tunerów da się eksportować nagrania do dalszej obróbki na komputerze?

Będę wdzięczny konkretne informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 odpowiedzi na to pytanie

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Obydwa odbiorniki przy pojedynczej instalacji radzą sobie podobnie, czyli możesz oglądać i nagrywać kanały z jednej częstotliwości. Humax ma niewielką przewagę za sprawą przelotki, bo jest ona przy pierwszej głowicy umieszczona po to, aby podłączyć drugą (zrobić pętlę). W takiej konfiguracji będziesz mógł oglądać/nagrywać równocześnie serwisy umieszczone na dwóch różnych częstotliwościach, ale w tej samej polaryzacji i paśmie. W TechniSacie nie wiem jak jest w tej kwestii (przelotki może nie być z zewnątrz, ale może być wewnątrz - wtedy miałby te same możliwości, ale tego nie sprawdzę).

 

O współpracy Humaxa z DiabloCAM nie wiem nic, z modułami Cyfrowego Polsatu iCord działa, ale jeśli będzie w kombinacji z innym modułem - ciężko przewidzieć (zresztą kombinacje z modułami w TechniSacie też są ryzykowne).

 

Przelotka w Humaxie jest przeznaczona do robienia pętli z drugą głowicą i nawet nie wiem, czy działa na czuwaniu (możliwe, że nie).

 

Przyjazność to dość subiektywna kwestia. Mnie zawsze odstraszało menu TechniSata, które rozwiązaniami odbiega od produktów konkurencji i trzeba się do niego przyzwyczajać, ale po menu codziennie się nie chodzi, opcji konfiguracyjnych jest w obydwu modelach sporo, z przewagą po stronie TechniSata.

 

Nagrania można eksportować z obydwu modeli odbiornika, przy czym Humax ma pewną zaletę: trwała deszyfracja (można też nazwać z angielskiego offline descrambling). Otóż jeśli będziesz nagrywać kilka kanałów kodowanych jednocześnie, to masz niemal pewność, że tuner nie będzie w stanie zdekodować w locie wszystkich (ograniczenia modułów CI) i na dysku zapisane zostaną pliki zakodowane. Teraz jeśli będziesz je chciał zgrać na komputer, to nic z takimi zakodowanymi plikami nie zrobisz. Humax pozwala jednak je zdekodować później - trzeba raz obejrzeć materiał w całości, aby plik został skopiowany w wersji zdeszyfrowanej i z taką kopią już możesz zrobić co chcesz. Na TechniSacie jeśli nagranie nie zdekoduje się "w locie", to będzie zakodowane i oglądać je da się tylko na odbiorniku z wsadzoną kartą, a po zmianie uprawnień na karcie nagrania mogą stać się w ogóle nieczytelne (aczkolwiek póki co nie zetknąłem się z takim przypadkiem, może nie występuje dla polskich operatorów?). Oprócz Humaxa deszyfrowanie z odbiorników HD ma jeszcze Topfield SRP-2100 (i być może tańszy 2410 - nie sprawdzałem, ale ma niemal ten sam soft).

 

Osobną kwestią jest to, że nagrania z tunerów cyfrowych są zapisywane w Transport Stream i żeby to nadawało się do czegokolwiek, to po zgraniu niezaszyfrowanego pliku może być konieczna jego konwersja do jakiegoś normalnego formatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dzięki Mr. Orbita za rzeczową odpowiedź i wyjaśnienia. Kwestię przelotki lub ewentualnego jej braku jestem teoretycznie w stanie jakoś przeżyć. Bardziej natomiast interesuje mnie kwestia eksportu nagrań. O konieczności konwersji z TS-ów wiem bo podobnie rzecz się ma przy Opticum 9500HD, z którym mam aktualnie styczność więc to mnie nie zraża. Zastanawiam się natomiast nad kwestią zapisu zakodowanego materiału. Najlepiej byłoby aby nagrane dane były już zdkodowane, tak jak ma to miejsce w 9500HD. Kilku programów jednocześnie raczej nie będę nagrywał więc takie "ograniczenie" byłbym w stanie zaakceptować. Czy TechniSat przy pojedynczym nagrywaniu jest w stanie zapisać zdekodowany materiał?

Kolejną kwestią jest też to, iż na temat Humaxa krąży szereg opinii, iż z tym tunerem są różne problemy: a to EPG się nie do końca wczytuje, a to moduły się "gryzą". Jaki w takim razie byłby doń najodpowiedniejszy moduł do Cyfry+ i ewentualnie do MTV Unlimited?

Przyznam, że wybór między tymi dwoma tunerami jest naprawdę trudny. każdy z nich ma pewne zalety w porównaniu do drugiego, podobnie jak i wady. Najbardziej zależałoby mi chyba na możliwości eksportu nagranego materiału i bezproblemowej współpracy z modułem CP i/lub np. Astonem do C+ oraz możliwością oglądania MTV Unlimited. Biorąc to ostatnie kryterium pod uwagę, najlepiej wypada w tej kwestii TechniSat ze względu na wbudowany czytnik Conax.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Eksport w TechniSacie jest na pewno po FTP (to pamiętam), jest też MediaPort (pozwala od razu na konwersję do czegoś "odczytywalnego"), w Humaxie także FTP, mniejsze nagrania można po USB.

Jeśli nagrywamy jeden kanał (ten, który oglądamy), to na obydwu odbiornikach będzie on zawsze zdekodowany, ograniczenie pojawia się tylko przy większej ilości nagrywanych jednocześnie serwisów, bo moduły nie wyrabiają.

Do Humaxa pod Cyfrę może być AstonCrypt v2.23 - z tego co widzę w temacie na układ z modułem Polsatu nie ma już większych narzekań - aktualizacje softu Humaxa i Astona doprowadziły do tego, że to działa. Gorzej z kartą MTV, bo nie ma jej gdzie wsadzić w takim przypadku. Jeśli DiabloCAM 2 by działał poprawnie, to byłoby panaceum, ale nie mam na ten temat żadnych informacji :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Raz jeszcze dzięki Mr. Orbita za szybką odpowiedź. Powiec proszę jeszcze jak jest ze stabilnością obu tunerów? Czy oba równie dobrze nagrywają wcześniej zaprogramowane audycje z użyciem timera? Czy się nie wieszają ani nie ma jakiś innych niespodzianek?

Pisząc o współpracy z modułami, rozważam docelowo pozostanie przy Cyfrze+ i pakiecie MTV. Polsat traktuję raczej jako dodatek (ze względu na Polsat HD od czasu do czasu), ewentualnie korzystałbym z większego pakietu w CP i z Multipakietu Canal+. Tak więc w kwestii ilości możliwych kombinacji przoduje TechniSat.

Nie ukrywam, że za Humaxem z kolei przemawia jego cena, która jest zdecydowanie niższa niż TechniSata. Nie wiem ile ten drugi kosztuje z dyskiem 500 GB ale podejrzewam, że będzie jeszcze droższy od wersji z dyskiem 160 GB. Tak więc w relacji cena/pojemność dysku przoduje z kolei Humax.

Zapytam więc Ciebie jako większego znawcę tematu ode mnie - gdybyś stał przed takim wyborem, który z tych tunerów wybrałbyś dla siebie biorąc pod uwagę poruszone przeze mnie kryteria wyboru? Oczywiście wiem, że będzie to subiektywna ocena i będę ją traktował jedynie jako pewną wskazówkę a nie ostateczny argument, ale wierzę, że Twoja wiedza i profesjonalizm skłoniłyby Cię do zakupu odpowiedniego sprzętu, na który nie narzekałbyś i byłbyś zeń zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

O stabilności więcej mogą powiedzieć posiadacze, rzuć okiem chociaż na kilka ostatnich stron w tematach o obydwu tunerach - ja raczej miałem z nimi krótki kontakt (prywatnie uważam TechniSat-y za sprzęt solidniejszy, ale Humax mi się nie zawieszał jakoś szczególnie). Podobnie w kwestii timerów - nie bawiłem się tym, może ktoś inny coś podpowie.

 

Za to jeśli kwestię modułu Polsatu traktujesz luźno z opcją wykluczenia to już w ogóle nie musisz obawiać się gryzienia się modułów w żadnym tunerze. Gryzienie nie dzieje się bez powodu - zgrzyt zaczyna się, jeśli masz kanał, który jest kodowany jednocześnie dla kilku platform. W Polsce ogromna część kanałów jest tak nadawana, że z jednego miejsca są jednocześnie dla Cyfry i Cyfrowego Polsatu no i teraz jeśli w tunerze masz konkretnie te dwa moduły i jednocześnie na jednym masz na dany kanał uprawnienia, a na drugim nie, to odbiornik może zgłupieć, jeśli dostanie odpowiedzi z modułów zbyt wolno. Czyli gryzienie dotyczy właściwie tylko sytuacji, gdy mamy moduły Cyfry+ i Cyfrowego Polsatu jednocześnie i nie są na nich pełne pakiety. Cyfra+ z MTV się nie pogryzie.

 

Jakbym stał przed wyborem odbiornika cyfrowego to... nigdy w życiu bym żadnego nie kupił - karty DVB do komputera rządzą :P Ale jakbym miał konkretnie z tych dwóch wybierać, to skierowałbym się bardziej ku TechniSat-owi - dobre podzespoły, znikoma awaryjność jednak moim zdaniem przeważają nad momentami nieco dziwaczną obsługą i nie zapierającym tchu w piersiach OSD (wygląda jak rodem z Commodore :P mieli to zmieniać, ale widzę, że jak było tak jest...).

 

Największym minusem obydwu marek jest słabe wsparcie od strony aktualizacji oprogramowania - jak coś się psuje, czy nie działa jak powinno, to niestety obydwaj producenci reagują wolno (nieco szybciej jest z TechniSatem, bo przynajmniej ma programistów w Europie, a nie w Korei, czy gdzieś indziej, co jednak nie zmienia faktu, że TechniSat też ma nieco błędów w sofcie, które były zgłaszane przez użytkowników i czekają już długo na zainteresowanie się nimi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

To lubię - jasne i rzeczowe wyjaśnienia. Jeszcze raz dzięki Mr. Orbita. Teraz czeka mnie jeszcze tylko trochę lektury ale myślę, że będzie mi nieco łatwiej podjąć decyzję.

Oczywiście, zgadzam się z opinią, że karty DVB są dobrym rozwiązaniem. Ja jednak jestem raczej tradycjonalistą i wolę pooglądać film na dużym ekranie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam jeszcze jedno pytanie. Czy któryś z tych tunerów posiada może funkcję pozwalającą na nagrywanie tego, co jest w buforze timeshift'u? Dla przykładu: zaczynam oglądać jakiś film, po np. pół godziny uznaję, że jest on godny nagrania i wciskam przycisk nagrywania. Czy nagra mi się tylko część od rozpoczęcia nagrywania czy też od początku bufora timeshift'u? Taką właśnie funkcjonalność posiada mój obecny dekoder PVR z kablówki. Mogę obejrzeć od początku cały film i nawet na samym końcu wcisnąć nagrywanie - dekoder i tak zapisze cały materiał z bufora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...