Skocz do zawartości

Abonament RTV


mh_misiek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W większości państw europejskich jest abonament ale nie wszędzie - Belgia ,Hiszpania, Holandia ,kraje nadbałtyckie ostatnio również Słowacja a teraz zapewne Czechy .Tam abonament jest finansowany z budżetu państwa i jakoś to wszystko funkcjonuje co znaczy ,że takie rozwiązanie jest możliwe .Z drugiej strony wcale to nie prawda,że jeśli nawet gdyby ściągalność wyniosła 100% to TVP by zaprzestała emisji reklam .Ostatnio zwróciłam uwagę na TVP Sport stacja niby komercyjna a reklamy są jednak emitowane podobnie jak na kanale Kino Polska - rynek reklam jest na tyle dochodowy,że żadna stacja z niego nie zrezygnuje ,z drugiej strony reklamodawcy chętnie umieszczają reklamy w programach o wysokiej oglądalności

 

Jeszcze wracając do linku ,który wskazał Johan - pisze tam ,że Szwajcarzy płacą abonament w wysokości 290 euro ,chyba coś nie tak ,bo przecież w Szwajcarii walutą są franki a nie euro .Dziwny ten artykuł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Aniu, oczywiście że franki, ale dla potrzeb artykułu użyto jednej waluty, by nie wprowadzać zamieszania.

By wiedzieć ile franków, wystarczy przeliczyć: http://kalkulator-walutowy.mybank.pl/

 

A tu jeszcze garstka linków do ciekawych tekstów:

http://s.v3.tvp.pl/repository/attachmen ... 588897.pdf

http://www.tvp.pl/o-tvp/abonament/aktua ... vp/4644220

 

Tak naprawdę, to bardzo niechętnie wprowadza się finansowanie mediów z budżetu, ponieważ zawsze wtedy powstaje podejrzenie, że dysponent tych środków może mieć wpływ na kształt mediów publicznych, czyli mówiąc wprost, że wówczas się je upolitycznia.

 

U nas i tak w sumie nikt nie stwarza żadnych pozorów, że jest inaczej , więc de facto nie istnieje żaden powód, poza ekonomicznym, by nie finansować mediów publicznych ze środków zgromadzonych w budżecie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję johan1 ,że próbujesz uświadamiać ludzi z zakresu ekonomii. Bo jak czytam,że kasa nie jest pusta,a z drugiej strony,że jest deficyt to mnie rozwala. Na pewno państwo może ograniczyć swoje wydatki,zmniejszyć biurokrację(mamy do czynienia z zupełnie czymś innym),ale nie jest to takie proste,że zlikwiduje się połowę ministerstw,fajnie,a kto przejmie ich funkcje?? Jak długo można żyć na kredyt?? przykłady Grecji,Włoch,Irlandii,Portugalii pokazują ,że to już potrwa niedługo,zwłaszcza,że odetnie się kroplówkę z UE..

Co do finansowania TVP z budżetu,ja jestem przeciw, to tylko zwiększy upolitycznienie TVP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ignacy, ciekaw jestem jak chcesz znaleźć w budżecie pieniądze na publiczną, skoro ich tam nie ma?

 

Bajki, to można opowiadać, tylko po co?

 

Nigdzie nie napisałem, ze chcę finansowania publicznej z budżetu, twierdziłem wyżej raczej coś wręcz przeciwnego.

ania28 przekonywała, że cenę reklam ustala wolny rynek, a ja w swoim poście opisałem jak finansowanie z budżetu może ten wolny rynek zaburzyć i nie wiem gdzie dopatrzyłeś się mojego poparcia dla takiego rozwiązania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale nie jest to takie proste,że zlikwiduje się połowę ministerstw,fajnie,a kto przejmie ich funkcje??

Z tego co wiem, to zostało utworzone nowe ministerstwo. Tak więc jeśli teraz się go zlikwiduje to nawet nikt nie będzie przejmował jego zadań.

Tak czy siak jest kryzys i połowa ministerstw musi być zlikwidowana, obowiązki mają być przejęte przez inne resorty.

Ministrowie i tak się obiboczą (patrz. Kopacz, czy Pitera) więc jak przejmą obowiązki innych ministerstw to nic nim się nie stanie.

I proszę mi nie pisać, że to jest niemożliwe bo jak rudy podnosił podatek VAT, co skutkowało bezpośrednim wzrostem cen, to mnie nikt nie powiedział, jak ja mam prowadzić domowe wydatki, aby mi do końca miesiąca starczyło tylko podniósł ceny i koniec.

Tak więc nie obchodzi mnie jak rząd zacznie oszczędzać, ale efekt ma być widoczny.

Jeśli tego nie zobaczą nie będzie się poczuwał do płacenia tego haraczu.

 

Jak długo można żyć na kredyt??

To właśnie!

Dlaczego rząd wydaje więcej niż zarabia?

Dlaczego nie robi nic, aby kasa z podatków była większa?

Dlaczego rząd nie próbuje dokonać reformy finansów publicznych?

To są te same pytanie, które ty zadajesz.

 

Co do finansowania TVP z budżetu,ja jestem przeciw, to tylko zwiększy upolitycznienie TVP.

 

w takim razie zostaje jak jest, czyli abonament jest dobrowolnym wsparciem telewizji i problem zostanie rozwiązany tak, jak skup butelek za czasów PRL, czyli nie rozwiązany :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest kwestia odpowiedniego nazwania tego, za co mamy płacić. Dawno temu wymyślono, że trzeba płacić za używanie odboiornika telewizyjnego lub radiowego. No i stąd idiotyczne tłumaczenia oburzonych, że nie mam telewizora, że nie używam, że nie oglądam TVP tylko DVD itp. A wystarczyło by to nazwać, że jest to opłata za możliwość oglądania TV. I tu już żadne [beep] tłumaczenia by nie przeszły. Jeśli np. pobierasz prąd, to masz możliwość oglądania TV i płacisz za to 15 zł. miesięcznie, czyli żadne wielkie pieniądze.

 

To tak jakby Ciebie wsadzić za gwałt. A że nikogo nie zgwałciłeś? Nic nie szkodzi, przecież masz w portkach instrument, który daje Ci taką możliwość.

Jeśli TV nie jest podłączony do instalacji antenowej i używasz go jako display do konsoli albo oglądania filmów z płyt abonamentu nie płacisz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

ignacy powiedz, czy te przytoczone przez Ciebie 12%, to przychód z abonamentu realny, czy zakładany?

 

Jak bowiem wiadomo ściągalność tegoż jest właściwie szczątkowa.

 

Poza tym, jeśli publiczna ma być publiczną, a nie pseudo komercyjną, to jej dzieła w rodzaju komercyjnych kanałów, czy reklam, powinny odejść raz na zawsze i to jak najdalej.

 

PS.

Jeśli coś źle zrozumiałem to przepraszam, jednak jeśli się woła na puszczy, to czasem z rozpędu bierze się adwersarzy pod wspólny mianownik. :)

 

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

wislok, a ja Ani odpisałem, że TVP dzieli się PR abonamentem stosownie do wpływów i wysokości opłat za te media, czyli w przybliżeniu 3:1.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

andkas i na te pytania jest prosta odpowiedź, bo te reformy są niezbędne,a dlaczego ich rząd nie przeprowadza,bo oznaczało by to dla nich śmierć polityczną. Inaczej mówiąc ,że wzgledów stricte politycznych. Tylko jak mówimy o TVP to ona powinna także znacząco zmkienić swoją strukturę i sposób zarządzania. Ale to nie jest nikomu na rękę i szuka się innych oszczędności np. nie emitując 4 konkursów skoków,co jest strzałem w stopę..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TVP jest już upolityczniona i płacąc abonament wspieramy jedną partię która podporządkowała sobie TVP. W czasie kampanii wyborczej pokazywali głównie jedną partię a nie pokazywali wcale mniejszych partii (ja osobiście dopiero po zobaczeniu karty do głosowania dowiedziałem się że startuje w wyborach Samoobrona, a w TVP ani słowa na ten temat nie powiedzieli).

TVP jest już upolityczniona i już nic się nie da zrobić , widać to po przykładzie Lisa który oficjalnie przyznaje się do tego jakie ugrupowanie wspiera , dlatego niech wspiera ich państwo lub jako słabe ogniwo zostaną zlikwidowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wislok z tym upolitycznieniem to chyba nie do końca prawda,nie jest tajemnicą ,że obecny prezes jest zwolennikiem obozu rządzącego . Przykład Pani Hanny Lis,która została zwolniona za odmowę przeczytania tekstu ,ostatnie przypadki Pani Iwony Schymalli ,Małgorzaty Wyszyńskiej - to teraz jest właśnie telewizja polityczna .Zapomnieliście jak premier nawoływał do niepłacenia abonamentu wtedy kiedy za dużo było Pis w telewizji ,ciekawe dlaczego teraz nie namawia do tego.Gdy dojdzie inna ekipa do władzy znowu się zacznie zwalnianie dziennikarzy i obsadzanie stanowisk "swoimi ludźmi" - i Wy mówicie,że telewizja nie jest polityczna

 

Jeszcze wracając do ostatniego postu wisloka - powiedźcie po co pokazywać turniej skoków w trzech programach jednocześnie (TVP 1,TVP Sport,TVP HD) - chyba po to,żeby zadowolić nadawców komercyjnych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem jednak w tym, że już w samym haśle "Abonament RTV" zawarta jest polityka. Tak więc albo trzeba usunąć cały wątek, albo rozmawiamy dalej o abonamencie RTV, czyli o polityce :)

Można też wątek zamknąć i na koniec wkleić obowiązujące prawo dotyczące tego abonamentu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze wracając do ostatniego postu wisloka - powiedźcie po co pokazywać turniej skoków w trzech programach jednocześnie (TVP 1,TVP Sport,TVP HD) - chyba po to,żeby zadowolić nadawców komercyjnych

 

A kto chce, aby był pokazywany w 3 kanałach jednocześnie? Naszym marzeniem byłoby, aby wszystkie zawody były pokazywanie w przynajmniej jednej ze stacji TVP, a ostatnio i to jest zbyt dużym wysiłkiem dla nadawcy publicznego. Emisja w TVP HD również jest uzasadniona, bo wtedy otrzymujemy przekaz w lepszej jakości, niż w kanałach SD.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest jeszcze inna kwestia która przy okazji abonamentu RTV powinna być poruszana. Mianowicie kanał TVP HD. Niby dlaczego nie mam do niego dostępu w przypadku gdybym płacił ten abonament?

Nie wiem jak jest finansowany, ale jeśli nie z abonamentu to powinien zmienić nazwę, na taką aby nie było tam "TVP".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous
(...)

Emisja w TVP HD również jest uzasadniona, bo wtedy otrzymujemy przekaz w lepszej jakości, niż w kanałach SD.

 

Uzasadniona powiadasz?

 

A powiedz mi kolego dla kogo nadawane są takie kanały jak TVP HD, czy TVP Sport, bo czy przypadkiem nie są one kierowane do klientów podmiotów komercyjnych, a nie abonentów telewizji publicznej, którzy mogą sobie pooglądać co najwyżej TVP w jakości SD?

 

Tutaj akurat jest objaw kompletnej paranoi zarządu TVP, który chce by TVP była jednocześnie uznawana za telewizję publiczną i jak widać również komercyjną.

 

Rozdwojenie jaźni, czy inna choroba?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim wypadku, też jest uzasadniona, bo TVP może powiedzieć, że jeden przekaz kieruje dla klientów podmiotów publicznych, a drugi dla klientów podmiotów komercyjnych. To, czy TVP powinna tworzyć kanały komercyjne, to już inna sprawa. Ja jestem przeciw, ale już tak jest i nikt tego na razie nie zmieni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aniu28 większość konkursów skoków narciarskich jest nadawana wyłącznie w TVP1,bo w TVP Sport jest niemożliwa transmisja,bo to kanał kodowany,a TVP ma prawo emitować większość konkursów(poza konkursami w Finlandii,Austrii i w Zakopanem) tylko w kanale otwartym. Sytuacja jest taka,że TVP płaci za produkt,którego nie do końca wykorzystuje,bo 4 konkursy skoków nie zostaną w ogóle pokazane w żadnym kanale TVP! To,że TVP ma kanał sportowy nie oznacza,że sport ma być pokazywany wyłącznie tam i że w tym kanale sportowym można pokazać wszystkie wydarzenia sportowe ,bo trzeba wiedzieć,że jest coś takiego jak licencja i to ona decyduje o tym w jakim rodzaju kanale może przeprowadzić transmisję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous
(...)

Ja jestem przeciw, ale już tak jest i nikt tego na razie nie zmieni.

 

A kto to ma niby zmienić, jak nie my?

 

Samo to się nie zrobi.

 

Dawno już minęły czasy, kiedy obywatele nie mieli nic do powiedzenia, tylko trzeba ze swoich praw korzystać, a nie pasywnie oczekiwać, że wszystko załatwią za nas jacyś tajemniczy "ONI".

 

TVP musi się na coś zdecydować, a nie doić wszystkie krowy dookoła i śmiać się wszystkim w nos.

 

Łatwo się śmiać, kiedy pobiera się wynagrodzenia rzędu kilkudziesięciu tysięcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wislok ale ta sytuacja dotyczy nie tylko skoków podobnie było w przypadku meczów reprezentacji piłkarskich - gdzie mecze były transmitowane równocześnie (TVP 1 TVP Sport)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na świecie jest tak samo,że transmisje są równolegle w kanale otwartym jak i kodowanym np. włoska telewizja Rai. Tutaj chodzi o oglądalność. Widać uznają,że zdublowana transmisja w kanale sportowym przyciągnie więcej widzów niż gdyby nadawali coś innego w tym miejscu. Jeśli nie mają żadnej transmisji w zanadrzu jestem w stanie to zrozumieć,gorzej gdy takowa jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...