Skocz do zawartości

Abonament RTV


mh_misiek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

To jest kolejny dowód spełniania obietnic przez polityków,jak byli w opozycji do ówczesnych władz krzyczeli,żeby abonament zlikwidować,czemu tego nie zrobili,choć mieli większość?? Teraz nie dość,że abonament jest słuszny,to jeszcze nagle robi się sporo by zwiększyć jego ściągalność. Były narzekania,że ustawa archaiczna,że łatwo ją obejść,to teraz macie. Prąd i komputer. Lepiej uważać co się pisze,bo fora władza też może czytać :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jan Dworak powiedział, że nowe zasady płacenia abonamentu będą się opierać na założeniu, że każdy, kto ma w mieszkaniu energię elektryczną, ma radio, telewizor lub komputer. Jeśli ktoś nie ma żadnego z tych urządzeń, to może wystąpić o zwolnienie z abonamentu.

 

żartowniś z tego Dworaka. Będą doliczać abonament do ceny energii?

Przecież każdy ruszy do stosownego urzędu i stwierdzi że żadnego z wymienionych urządzeń nie posiada.

A wtedy co? Naloty o 6-tej rano i rewizje w naszych domach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie, czy inne definiowanie odbiornika RTV jest zupełnie bezsensowne i najprościej jest przypisać abonament do każdego dorosłego obywatela RP, a to dopiero na nim ciążyłby obowiązek dowodzenia, że z takich, czy innych przyczyn powinien być z płacenia tegoż abonamentu zwolniony.

 

Ta propozycja [beep]ością przerasta nawet obecne przepisy. W rodzinach wielopokoleniowych mieszkających np. z dziadkami, teściami lub studiującymi dziećmi też każda osoba miałaby płacić abonament?

Jeśli ktoś chce ode mnie dochodzić jakichś roszczeń niech udowadnia że mu się one należą, nie odwrotnie. Państwo prawa nie może działać jak egzekutor haraczu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

najprościej jest przypisać abonament do każdego dorosłego obywatela RP, a to dopiero na nim ciążyłby obowiązek dowodzenia, że z takich, czy innych przyczyn powinien być z płacenia tegoż abonamentu zwolniony.

Czyli domniemanie winy? Oby nigdy tak nie było.

To niech każdy dorosły obywatel płaci też podatek od psa, kota i papugi. A jeśli nie ma psa lub kota, to nich teraz udowodni, że faktycznie go nie ma i wytłumaczy się dlaczego nie ma.

Niech osoby niewidome też płacą abonament, a jeśli nie mają telewizora (bo niby po co miały by go mieć) to nich udowodnią, że są niewidome. I bez specjalistycznych badań lekarskich, za które to właśnie osoby niewidome same sobie będą musiały zapłacić, się nie obejdzie.

 

Jeśli już abonament RTV miałby być do czegoś przypisany, to sugerowałbym przypisać go do abonamentu za kablówkę i platformę sat.

Nie czarujmy się - to właśnie te osoby w głównej mierze nie płacą abonamentu RTV, wychodząc z założenia ja już płacę raz abonament za kablówkę w której mam TVP więc nie muszę płacić po raz drugi za to samo.

 

Panowie te pat.....łychy z TVP teraz chcą abonamentu za komputer

więcej tu >>>> http://www.dobreprogramy.pl/KRRiT-chce- ... 29152.html

To i bez tego posiadacze komputerów muszą płacić ZAiKS. Opłata za ZAiKS wliczona jest w cenę nośników CD i DVD (tak samo w kasety). Swego czasy był nawet projekt aby ZAiKS był doliczany do komputerów w ogóle, zwłaszcza do dysków twardych. Gdyż te mogą służyć jako nośnik muzyki. Nie wiem czy ten pomysł przeszedł, znając polskie realia pewnie tak.

Tak więc mając komputer w firmie na którym tylko wystawiasz faktury, masz Program Płatnika do ZUS-u i korespondencje e-mailową, a na płytki nagrywasz tylko i wyłącznie kopie zapasowe danych - i tak płacisz ZAiKS na firmy fonograficzne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może wprowadzą system który obowiązuje np.w Danii ,tak sklep sprzedający telewizor ma obowiązek powiadomić odpowiedni organ ,że taka osoba kupiła telewizor ,a skoro tak się stało to musi opłacać abonament .Tylko u nas mogą to jeszcze zmodyfikować rozszerzając obowiązek powiadamiania również w przypadku nabycia komputera

 

Przypisanie abonamentu do rachunku za sat nie jest zgodne z prawem , gdyż płacisz za usługę ,podobnie jak dopisanie abonamentu do energii elektrycznej ,zresztą w tej kwestii wypowiedziało się Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich

 

Harrison głupoty piszesz opłata Zaiks dotyczy praw autorskich za np. nagrania muzyczne ,składki odprowadzają np.rozgłośnie radiowe za emitowanie nagrań ,jak można odprowadzać opłaty za "pusty dysk" który niczego nie zawiera ,podobnie jak np .puste płyty CD,DVD ,Blu-ray ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Harrison głupoty piszesz [...] jak można odprowadzać opłaty za "pusty dysk" który niczego nie zawiera ,podobnie jak np .puste płyty CD,DVD ,Blu-ray ?

Fakt, czasami coś palnę.

Zachęcam do zapoznania się z

Rozporządzeniem Ministra Kultury z dnia 2 czerwca 2003 r. w sprawie określenia kategorii urządzeń i nośników służących do utrwalania utworów oraz opłat od tych urządzeń i nośników z tytułu ich sprzedaży przez producentów i importerów

wydanym na podstawie

art. 20 ust. 5 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Jest tam napisane jaką opłatę (w procentach ceny) pobiera ZAiKS za czyste płyty CD, DVD, przenośnie pamięci elektroniczne oraz za wiele innych urządzeń związanych z odtwarzaniem filmów i muzyki. (Nawet za czysty papier do drukarki jest pobierany ZAiKS, SAWP i ZPAV :!: )

http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet? ... 0031050991

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Słuchajcie, WSZYSCY oburzeni :D , muszę przyznać, że to był taki rodzaj prowokacji, by wywołać dyskusję i zainteresowanie tematem, ale ...

 

Musze WAM ze smutkiem zakomunikować, że choćby przepisy prawa były i najdziwaczniejsze, to i tak trzeba będzie się im podporządkować.

 

Weźmy np. pomysł podatku katastralnego, który jest najbezczelniejszym świństwem o jakim słyszałem, a jednak rząd nieśmiało przymierza się do jego wprowadzenia.

 

I co, też nie będziecie go płacić? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Harrison trochę mylisz pojęcia .To o czym piszesz to są tzw opłaty numeracyjne jest to system opłat pobieranych od czystych nośników i urządzeń do kopiowania.W Polsce wynosi on 3% wartości, a ponoszą go producenci i importerzy .Zwykli zjadacze chleba nie muszą nic płacić - dlatego pisanie "że posiadacze komputerów muszą płacić Zaiks jest nieprawdą".

 

Masz rację Johan Dura lex ,sed lex

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Doliczanie abonamentu do rachunku za prąd jest pomysłem durnym jeszcze z jednego powodu.

Dotychczas firmy płacą w zależności od ilości posiadanych odbiorników.

Ile będzie wynosić ich abonament po przyjęciu opcji "od gniazdka elektrycznego"?

Firma ma jedno przyłącze energetyczne, a odbiorników RTV może nie mieć wcale, może mieć jeden albo kilkadziesiąt (np.hotele).

Będą analizować zużycie prądu czy ustalą jakiś uśredniony ryczałt?

Coś mi się wydaje, że te przepisy nie ostoję się przed żadnym sądem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dalej by tak było .W przypadku firm ile odbiorników tyle abonamentów .Idea tego pomysłu była taka,żeby zapewnić 100% skuteczność ściągania .Abonament byłby doliczany do rachunku za prąd ,i pobierany przez zakłady energetyczne a jak wiadomo z prądu korzystają prawie wszyscy .Przy takim rozwiązaniu osoby które nie chciałyby płacić abonamentu muszą zrezygnować z energii elektrycznej ,a takich odważnych byłoby zapewne niewielu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli cena byłaby włączana do rachunku za prąd, a więc płaciłbyś rachunek za prąd, a nie abonament. Jeżeli nie zapłaciłbyś rachunku za prąd (nie da się tylko części), to jasne, że odcięliby ci prąd - takie są zasady - nie płacisz, nie korzystasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według prawa abonament jest traktowany jako zobowiązanie podatkowe i mógłby być egzekwowany przez Urzędy Skarbowe ,tyle,że Minister Finansów twierdzi,że nie może tego zrobić gdyż nie ma odpowiednich przepisów .Więc KRRiTV wpadła na inny sposób aby dłużników umieszczać w KRD .Dla przedsiębiorców oznacza to duże kłopoty - utrata wiarygodności ,problemy z uzyskaniem kredytów jest to na tyle skuteczne ,że np . ,hotele i inne firmy uregulowały długi

Myślę ,że najszybciej problem rozwiąże Komisja Europejska ,która zażądała wyjaśnień od władz polskich .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I dalej by tak było .W przypadku firm ile odbiorników tyle abonamentów .Idea tego pomysłu była taka,żeby zapewnić 100% skuteczność ściągania .Abonament byłby doliczany do rachunku za prąd ,i pobierany przez zakłady energetyczne a jak wiadomo z prądu korzystają prawie wszyscy .Przy takim rozwiązaniu osoby które nie chciałyby płacić abonamentu muszą zrezygnować z energii elektrycznej ,a takich odważnych byłoby zapewne niewielu

 

Dla odbiorców indywidualnych sprawa jest prosta:

jedno gospodarstwo domowe = jednostkowy abonament

 

Wyobraźmy sobie, że mam firmę i do tej pory nie opłacałem abonamentu, bo nic nie zarejestrowałem w urzędzie pocztowym (mniejsza o to czy w rzeczywistości posiadam jakieś odbiorniki czy nie).

 

Ponawiam pytanie:

Czy obciążą mnie w rachunku za prąd za 1, 10 czy 100 odbiorników?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że zrobią w końcu z tym porządek, bo to totalna żenua. Płacimy za kanały TVP, a nie za odbiornik I WSZYSCY O TYM DOSKONALE WIEMY, TYLKO W USTAWIE SPECJALNIE NAPISALI INACZEJ, ABY ZROBIĆ NAS W.... A jeżeli rzeczywiście płacimy za ODBIORNIK to dlaczego kasa nie trafia do producentów TV, albo do wszystkich ogólnopolskich stacji? Gdzie są w mojej okolicy WSZYSTKIE kanały TVP?? No bo za co mam płacić????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Mr. Music jednak płacimy za odbiornik a nie za kanały TVP.a w przyszłości będziemy płacić za to że mamy oczy które mogą nam posłużyć do oglądania (czego kol wiek , nawet TV lub radia)

Co się stanie jeżeli ludzie zaczną w obawie przed KRRiT wyrzucać odbiorniki do lasu , nasze lasy staną się jednym wielkim śmietnikiem :D

A tak na poważnie czy nagłośnienie tej sprawy nie jest potrzebne władzy do zdobycia poparcia tak ja było z orłem na koszulkach reprezentacji ? Sytuacja była już tragiczna , nie dało się nic zrobić aby orzeł powrócił aż tu nagle pojawił się pan prezydent z ustawą i orła uratował dzięki czemu zyskał plus u elektoratu, podobnie może być z abonamentem , pojawi się jakiś polityk i zablokuje ustawę dzięki czemu zostanie "bohaterem"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli cena byłaby włączana do rachunku za prąd, a więc płaciłbyś rachunek za prąd, a nie abonament.

Ależ nie. Abonament musiałby być wyszczególniony, tak jak teraz wyszczególnione są wszystkie składowe, opłaty stałe, łącza, licznikowe, jakieś usługi i tez odsetki, jeśli ktoś spóźnia się z opłatami.

Jeżeli nie zapłaciłbyś rachunku za prąd (nie da się tylko części), to jasne, że odcięliby ci prąd - takie są zasady

Mylisz się, bo zasady są inne i wcale to nie jest takie jasne.

Jeśli nie płacę na prąd, to mają mi prawo odciąć prąd. Jeśli za prąd zapłacę to nie mają prawa mi go odciąć. Podobnie jest w telekomunikacji. Spróbuj nie płacić odsetek. Choćbym nie wiem ile Ci urosło, nie mają prawa ci włączyć blokady windykacyjnej.

Jedyne co mogą zrobić to pisać ponaglenia, straszyć firmą windykacyjną lun sprzedać dług.

Tu może dochodzić do podobnych absurdów. Dostarczyciel energii będzie się tylko zajmował tym co on sprzedaje i nawet nie będzie mu na rękę wyłączenie klienta, który generuje zysk.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LUDZIE ! Dajcie spokój z tym prądem to są tylko rozważania hipotetyczne .Kiedyś był taki pomysł aby abonament ściągać właśnie w taki sposób czyli : jest prąd jest telewizor

W tej kwestii wypowiedział się Rzecznik Praw Obywatelskich ,że JEST TO NIEZGODNE Z PRAWEM więc zaniechano tego pomysłu i nikt już do niego nie wraca

 

Jeżeli chodzi o odsetki za opóźnienia płatności stosuje się ustawowe (13% w skali roku) ,nikt nie będzie sprzedawać długów bo to nie tędy droga ,w takim przypadku stosuje się postępowanie uproszczone przed sądami powszechnymi (nakaz zapłaty w postępowaniu upominawczym )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Dla mnie sprawa jest banalnie prosta i w wypadku owego podatku, od osób fizycznych liczymy albo gospodarstwa domowe, albo dorosłych obywateli, oczywiście odliczając ustawowo zwolnionych z tego podatku.

 

Żeby to jednak wyliczyć, trzeba ustalić ilu jest ewentualnych płatników.

I tak:

- gospodarstw domowych mamy ok. 13,5 mln z czego znaczna liczba jest zwolnionych z płacenia, gdzie:

a. osoby pomiędzy 65-75 rokiem życia = ok. 2,7 mln

b. osoby powyżej 75 roku życia = ok. 2,5 mln

c. zarejestrowani bezrobotni = ok. 2 mln

d. inni, w tym renciści, inwalidzi = ok. 2,5 mln

co daje ogólną liczbę ok. w zaokrągleniu 10 milionów osób zwolnionych z płacenia abonamentu RTV.

 

Czyli, zakładając, że jeśli w gospodarstwie jest zwolniony, to na niego rejestruje się odbiorniki RTV, mamy:

13,5 mln gospodarstw domowych - (minus) 10 mln zwolnionych, czyli w olbrzymim przybliżeniu mamy tu z tego rachunku tylko 3,5 miliona płatników.

 

Natomiast, gdyby zakładać, że płatnikami są jedynie osoby pracujące i osiągające dochody nie urągające przyjętym minimom, to sprawy maja się zgoła inaczej, bowiem:

 

- czynnych zawodowo mamy w Polsce grubo ponad 14 mln, zakładając więc, że 4 mln spośród nich nie osiąga odpowiednio wysokich dochodów, to i tak pozostaje całe 10 milionów płatników, czyli całe 6,5 miliona więcej, niż w poprzedniej, obecnie obowiązującej opcji.

 

Pozostaje pytanie, która z tych opcji jest sprawiedliwsza i sensowniejsza (?).

 

Egzekucja również wydaje się banalnie prosta i trzeba jedynie zmodyfikować ustawę w taki sposób, by obarczyć nią UeSy.

 

I zaręczam, że nikt się nie wymiga.

 

--------------------------------------------

dane statystyczne zaczerpnięte z rocznika statystycznego GUS za rok 2010

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I zaręczam, że nikt się nie wymiga.

Można jeszcze nawoływać do obywatelskiego nieposłuszeństwa :)

A tak na prawdę to kasa na telewizje powinna iść z budżetu państwa na której składają się wszyscy obywatele.

To najsprawiedliwsze, bo ten kto zarabia więcej automatycznie płaci wyższe podatki, tym samym dając więcej kasy na TV.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To najsprawiedliwsze, bo ten kto zarabia więcej automatycznie płaci wyższe podatki, tym samym dając więcej kasy na TV.

 

To nie jest sprawiedliwe że ten kto lepiej pracuje ma być karany za to . Poza tym bogaci mają alternatywę w postaci rajów podatkowych i na pewno z niej skorzystają jak rząd będzie wliczał do ich podatku abonament RTV. Więc jeśli ktoś będzie więcej płacił to nie oni tylko najbiedniejsi. Rząd musi do czyjejś kieszeni sięgnąć by dać tubie propagandowej , a biedniejszym najłatwiej do kieszeni zajrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...