Skocz do zawartości

Problem z ustawieniem DVB-T na kilku telewizorach


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, postaram się w miarę dokładnie i czytelnie opisać to o co mi chodzi - zobaczymy co z tego wyjdzie :)

imag0045jh.jpg

 

Zamieszczony schemat przedstawia instalację TV w moim domu, przy czym:

- TV1 ma wbudowane DVB-T i dodatkowo podpięta jest "N" i satelita przez wbudowany DVB-S;

- TV2 to stary analog, do którego podłączona jest telewizja internetowa od TP (więc na razie DVB-T nie jest tutaj niezbędne);

- TV3 również stary analog, ale w tym przypadku ma tutaj być podpięte DVB-T przez dekoder zewnętrzny;

- PC komputer z podpiętą zewnętrzną kartą do odbioru DVB-T USB "no name".

 

Obecnie do odbierania kanałów DVB-T przystosowane są TV1 i PC, ale problematyczne jest ustawienie wszystkiego tak, żeby wszystko działało wszędzie tak jak powinno.

 

Sytuacja wygląda tak, że jesli wzmacniacz jest włączony to w TV1 na wszystkich kanałach lata mozaika, a na PC wszystko odbiera ładnie i raczej płynnie (zdarzają się sporadycznie lekkie zacięcia). Jeśli wyłączymy wzmacniacz to na PC nie ma szans na jakikolwiek sygnał, a na TV1 nie ma TVP2HD, TVP Warszawa, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia.

 

W związku z tym wszystkim moje pytanie brzmi - jak należałoby to wszystko podłączyć, żeby móc odbierać DVB-T na TV1, PC i w przyszłości TV3? Co trzeba pozmieniać w istniejącym połączeniu lub co dokupić/wymienić, żeby wszystko było ok?

 

Dodam jeszcze, że moja lokalizacja to Pabianice os. Zatorze. Część kanałów nadawana jest z sieci o nazwie emitel, a część (kanały niedostępne na TV1 po wyłączeniu wzmacniacza) z sieci NW 01 Maz. Antena zwykła siatkowa, indywidualna zamontowana na dachu. Dookoła domki jednorodzinne, więc raczej nie można mówić o jakichś zakłóceniach czy zasłonięciu nadajnika.

 

Gdyby potrzebne były jeszcze jakieś dane to piszcie - podam wszystko jak tylko będę wiedzieć o co chodzi ;)

Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie masz te rozgałężniki? Jakieś "no-name" czy markowe? Wg mnie najlepsze rozwiązanie (nie wiem czy wykonalne) to doprowadzić 4 przewody (z PC i trzech TV) w jedno miejsce, wpiąć je do rozgałęźnika z czterema wyjściami np. takiego http://www.hollex.pl/akcesoria/rozgalezniki-tv-sat/844-rozgaleznik-signal-tvsat-rsat-4. Zapewni ono mniej więcej taki sam poziom sygnału na każdym odbiorniku i dobre odseparowanie odbiorników. Wejście rozgałęźnika podłącz do anteny. Jeśli ta siatka jest ze wzmacniaczem w puszcze antenowej a zasilacz masz wpięty do gniazda 230V to rozgałęźnik załóż za separatorem zasilania (za tą wtyczką antenową z kabelkiem z zasilacza). Teraz obawiam się, że jest tak, że masz wzmacniacz w antenie i rozgałęźnik aktywny, który może powodować przesterowanie. Jeśli sama antena jest pasywna wzmacniacz także wepnij przed rozgałęźnikiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam!

Rozgałęźniki niestety "noname". Czytam to wszystko dokładnie, ale nie wszystko rozumiem :) - pitter zadałem pytanie jako prawie totalny laik więc nie wiem jak powinna być ustrawiona zworka, na co to ustawienie ma wpływ i jakie to jest pasywne dzielenie sygnału (mogę się tylko domyślac o co chodzi, ale pweności nie mam).

Co do podpięcia wszystkiego do jednego rozgałęźnika 1 in na 4 out - muszę sprawdzić czy uda się jakoś to rozmieścić - instalacja telewizyjna przechodzi u mnie w domu przez 3 piętra, ale myślę, że jak się trochę pomyśli to jakoś udałoby się zrobić coś takiego :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Powodem dla którego pojawia się mozaika na niektórych kanałach jest obecność silnych sygnałów analogowych na kanałach 43 i 49. Przy przesterowaniu wzmacniacza następuje wtedy zmieszanie obu sygnałów analogowych, które pojawia się na środkowym kanale, czyli 46. Pech chciał, że ten kanał został użyty do wdrażania naziemnej telewizji cyfrowej.

 

Na twoim miejscu zainstalował bym wielo-ementową antenę yagi skierowaną dokładnie na obiekt nadawczy na Łódź/Sienkiewicza, z którego z mocą 400W nadawany jest MUX3. Antena bokiem powinna zbierać także MUX1 i MUX2 z Komina EC.

 

Jako wzmacniacz polecam te z serii LNA, w miejskich warunkach powinien się sprawdzić LNA169. Te wzmacniacze bardzo ciężko ulegają przesterowaniu.

 

Układ programów:

 

7 TVP1 - Zygry

21 TVN - Sienkiewicza

24 MUX2 - Komin EC-4

32 TVP 2 - Komin EC-4

40 TV Mobilna - sieć nadajników

43 TVP INFO - Komin EC-4

46 MUX 1 - Komin EC-4

47 MUX 3 - Sienkiewicza

49 Polsat - Komin EC-4

56 TV 4 - Komin EC-4

59 TV Puls - Komin EC-4

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...