Skocz do zawartości

Antena zbiorcza i DVB-T


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Nie dawno zrobiono u mnie modernizacje anteny zbiorczej, w celu dostosowania ją do telewizji cyfrowej (wcześniej pewnie usuwało sygnał cyfrowy, myśląc że to zakłócenia).

Niestety, nie potrafię odbierać telewizji cyfrowej. Dzwoniłem do serwisu, który tym się zajmował. Powiedzieli że na telewizorze LG nie odbiorę, ponieważ nie można ustawić "jakiejś" szerokości (mhz)(mogę ustawić tylko numer kanału, nie moge zmienic khz) , i mam sobie kupić tuner.

Telewizor nie jest stary, ma tuner DVB-T i obsługę MPEG4, jego model to

LG 32LW4500 3D

 

I mam pytanie - czy jest możliwość że oni zainstalowali jakiś szmelc? Jakiś tani odpowiednik wzmacniacza? Chodzę po youtubie i widzę że ludzie normalnie odbierają dtv na tym telewizorze używając zwykłej anteny.

 

Obawiam że chcą naciągać ludzi na kupno tunera, który u nich kosztuje bagatela 200zł.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli w tej instalacji zbiorczej zastosowano przemianę częstotliwości kanałów z pasma UHF do VHF zgodnie z normą obowiązującą w Polsce, czyli kanały zajmowane przez DVB-T po przemianie w paśmie VHF mają szerokość 7 MHz to część dekoderów DVB-T/telewizorów ma problem z poprawnym odbiorem. Jest to najczęściej wina sprzętu odbiorczego a dokładniej błędów w jego oprogramowaniu. W przypadku, gdy ręcznie nie można podać częstotliwości czasem pomaga zmiana kraju podczas instalacji na Niemcy. Odnośnie telewizorów to spotkałem się kiedyś z telewizorem LG (modelu nie pamiętam), który nie był przystosowany do odbioru sygnału DVB-T nadawanego w kanałach 5-12 (pasmo VHF) jedynie miał możliwość odbioru pasma UHF. Sprzęt taki moim zdaniem nie powinien być w ogóle w chwili obecnej w sprzedaży.

 

Jeżeli natomiast instalacja zbiorcza po modernizacji przenosi cały zakres UHF (bez zastosowania przemiany kanałowej) nie powinno być tego typu problemów z odbiorem sygnału DVB-T.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozwiązanie z przemianą kanałową ma oprócz problemów (częsta niekompatybilność sprzętu odbiorczego spowodowana źle przypisanymi częstotliwościami do kanałów - czyli wina po stronie producentów sprzętu) same zalety. Można sygnał cyfrowy DVB-T zregenerować oraz wzmocnić i zapewnić odpowiedni poziom sygnału dla multipleksów DVB-T i programów analogowych. Przy przemianie kanałowej nie ma problemów typy mocny lokalny sygnał z nadajnika analogowego i kiepskiej jakości poziom sygnału multipleksu DVB-T. Rozwiązanie z regeneracją sygnału i przemianą kanałową jest droższe ale o wiele bardziej profesjonalne. Dodatkowo w przypadku sieci kablowych i ich pakietyzacji jest to rozwiązanie najlepsze z możliwych. Ustawiając odpowiednio parametry multipleksu DVB-T po przemianie można zmieścić 8 MHz do 7 MHz bez problemu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...