Skocz do zawartości

Dekoder OPTICUM ITI X8 HD NNK


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

U mnie jak na razie chodzi ok. Przy zmianie nazw kanałów po wprowadzeniu pierwszej litery dużej samoczynnie wskakuje na małe litery, trzeba za każdym razem korygować, jak ktoś chce mieć nazwę kanału z dużych liter. Ale ogólnie wszystko ok.

Proszę "przycisnąć" klawisz służący do zmiany wielkości liter 2 razy. "Zapali się " wtedy na klawiszu niebieska dioda i duże litery będa dostępne na stałe.

 

mam do was jeszcze pytanie - podlaczylem czysty dysk usb - moge przewijac i robic co chce z obrazem ale jak juz chce nagrac cos naciskajac przycisk nagrywaj to jest napisane : Brak miejsca na dysku USB - dlaczego tak jest?

Jakiej pojemności jest ten dysk?

 

Jeżeli jest wystarczająco duży proszę wykonać formatowanie dysku w odbiorniku.

Mam nadzieję że to pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Od dzisiaj posiadam dekoder Opticum X8 NNK O samym sprzęcie jak na razie nie mogę za wiele powiedzieć ale jedna sprawa już lekko podcięła skrzydła. Mianowicie posiadam telewizor firmy Toshiba z serii REGZA podłaczony kablem hdmi do owego dekodera i okazało się że pilot od dekodera działa dokładnie w tym samym paśmie co tv ! A że odbiorniki stoją blisko siebie operowanie pilotem dekodera powoduje wariacje telewizora, np. jak próbuję ściszyć dźwięk w dekoderze to w tv wyskakują mi opcje zmiany ustawień obrazu, przełączanie programów klawiszami numerycznymi powoduje wyjście z trybu hdmi i włącza mi programy z kablówki na tv i wiele innych tego typu akcji. Macie jakieś rady oprócz odsunięcia dekodera od tv ? Bo to akurat w moim przypadku jest raczej niewykonalne :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Od dzisiaj posiadam dekoder Opticum X8 NNK O samym sprzęcie jak na razie nie mogę za wiele powiedzieć ale jedna sprawa już lekko podcięła skrzydła. Mianowicie posiadam telewizor firmy Toshiba z serii REGZA podłaczony kablem hdmi do owego dekodera i okazało się że pilot od dekodera działa dokładnie w tym samym paśmie co tv ! A że odbiorniki stoją blisko siebie operowanie pilotem dekodera powoduje wariacje telewizora, np. jak próbuję ściszyć dźwięk w dekoderze to w tv wyskakują mi opcje zmiany ustawień obrazu, przełączanie programów klawiszami numerycznymi powoduje wyjście z trybu hdmi i włącza mi programy z kablówki na tv i wiele innych tego typu akcji. Macie jakieś rady oprócz odsunięcia dekodera od tv ? Bo to akurat w moim przypadku jest raczej niewykonalne :evil:

Witam.

Problem jest znany i juz od dawna rozwiązany.

Kupił pan dekoder w którym jest po prostu stare oprogramowanie.

Po aktualizacji problem ten ustąpi.

Prosze wykonać ręcznie aktualizację przez OTA lub poczekać do jutra ( oprogramowanie zostanie zaktualizowane automatycznie o godzinie 3 nad ranem).

 

Narazie zainstalowalem 2 gb - bo taki mialem - mam zamiar kupic 8 lub 16 gb. Patrzylem w szczeguly dysku usb to wynika z tego ze na nagrywanie mam 0 mb a na cofanie az 2 gb... Dysk formatowalem

Dekoder rezerwuje minimum 2gb miejsca na dysku na timeshift, czyli na nagrania zostaje 0. Mozesz to sobie podejrzeć gdzieś w ustawieniach dysku.

Witam

To prawda, aby nagrywać programy należy użyć dysku większego niż 2 GB, w praktyce minimum 4 GB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ze jestem nowym uzytkownikiem - napisze minusy jakie moga poprawic programisci ( o ile tak tez inni maja a nie tylko ja - przez np wadliwy dekoder):

 

- pilot - dramat - czasem nawet wycelowanie w dekoder nie powoduje reakcji - czasem pare razy trzeba probowac - jesli mozna to poprawic w sofcie to bardzo fajnie:)

- dlugie uruchamianie odbiornika - wlacza sie ok 15 sek - troszke dlugo

- Brak zegara na wylaczonym dekoderze

- Po wylaczeniu i wlaczeniu dekodera zawsze uruchamia sie program nr. 1

- czasem przy szybkim przelaczaniu lub edytowaniu kanalow - lubi sie wylaczyc

- moze troszke mniejsze (OSD?) - chodzi mi o napisy przy przelaczaniu kanalow - moze kwestia gustu - ale mozna by bylo to troche zmniejszyc bo wiekszosc programow ma dluzsze nazwy niz sie wyswietlaja;)

 

A takto - naprawde uklony dla softerow Opticuma x8 - w tak krotkim czasie zrobic tyle zmian - SZACUNEK :)

 

PS. jeszcze pytanie do uzytkownikow n na karte - czy mamy jakas gwarancje ile wogole to bedzie dzialac? chodzi mi o to czy np N po polaczeniu z Cyfra nie zrezygnuje z n na karte a uzytkownicy zostana na lodzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długie włączanie odbiornika nie jest wadą. Włącza się dłużej ponieważ nie posiada on tzw. stanu czuwania. Jest praktycznie permanentnie odcinany od zasilania, dzięki czemu w trybie wyłączonym "pobiera mało prądu" . To tak jak byś np. nboxa odłączał z gniazdka ... Z tego samego powodu dekoder nie wyświetla zegara :smile: Uruchamianie na kanale 1 ( warto tam mieć TVP 1 HD ) jest uzasadnione tym - jak mi się wydaje - że dekoder pobiera sobie wtedy EPG i uprawnienia karty ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To troche prawda bo bialy nbox tez dlugo sie wlaczal po odlaczeniu zasilania ale moze przydalaby sie taka opcja zeby moc wybrac czy sie chce tak czy inaczej oraz wybor czy chce miec sie zegar czy nie, tez nie wiem czy jest to mozliwe ale moze przydalaby sie opcja zmiany wielkosci Osd?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako ze jestem nowym uzytkownikiem - napisze minusy jakie moga poprawic programisci ( o ile tak tez inni maja a nie tylko ja - przez np wadliwy dekoder):

 

- pilot - dramat - czasem nawet wycelowanie w dekoder nie powoduje reakcji - czasem pare razy trzeba probowac - jesli mozna to poprawic w sofcie to bardzo fajnie:)

W następnym oprogramowaniu zostanie zoptymalizowana współpraca pilota z odbiornikiem
- dlugie uruchamianie odbiornika - wlacza sie ok 15 sek - troszke dlugo

W związku z regulacjami Unii Europejskiej obowiązującymi także w naszym kraju moc pobierana przez odbiornik w stanie czuwania nie może być większa niż 1W. Odbiorników nie wyposażonych w taką funkcje nie wolno sprzedawać. Przy tak niskim poborze mocy nie możliwe jest utrzymanie odbiornika w stanie płytkiego uśpienia ( w praktyce wyłączona tylko obsługa wyjść audio i wideo ) dlatego tez odbiornik po włączeniu ze stanu czuwania włącza się tak samo długo jak przy podłączeniu "do prądu". 15 sekund w takim przypadku to w/g mnie całkiem niezły wynik.

- Brak zegara na wylaczonym dekoderze

Nie możemy uruchomić zegara w trybie czuwania z tych samych powodów które opisałem powyżej.
- Po wylaczeniu i wlaczeniu dekodera zawsze uruchamia sie program nr. 1

Powodowane jest to tym że zawsze powinniśmy rozpocząć pracę dekodera na transponderze bazowym na którym znajdują się ważne dla poprawnej pracy dekodera informacje ( prawa do odbioru, informacje o nowych kanałach, EPG itp. ).

- czasem przy szybkim przelaczaniu lub edytowaniu kanalow - lubi sie wylaczyc

Nie rozumiem problemu. Proszę o więcej szczegółów.

- moze troszke mniejsze (OSD?) - chodzi mi o napisy przy przelaczaniu kanalow - moze kwestia gustu - ale mozna by bylo to troche zmniejszyc bo wiekszosc programow ma dluzsze nazwy niz sie wyswietlaja;)

Wielkość czcionek jest zabiegiem celowym mającym na celu ułatwienie użytkowania dekodera wszystkim klientom.

A takto - naprawde uklony dla softerow Opticuma x8 - w tak krotkim czasie zrobic tyle zmian - SZACUNEK :)

Dziękujemy :smile:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich użytkowników tego dekodera oraz n na kartę.

Kilka uwag, które nasunęły mi się po tygodniu użytkowania.

Wady:

1. Fatalnie działający pilot. Działa tylko po bardzo dokładnym wycelowaniu- myślę, że jest to problem hardwarowy, nie wiem czy można cokolwiek zmienić w tym kierunku poprzez zmianę oprogramowania.

2. Długie wczytywanie się EPG

3. Brak możliwości zaprogramowania do oglądania konkretnych programów (w TV mam opcję nawet cyklicznego oglądania programów)

Zalety:

1. Automatyczna aktualizacja softu- pewnie wszystkie tunery SAT mają taką opcję, ale jakie to jest proste i piękne

2. Proste menu --> czyli prosta obsługa

3. Genialnie schowane USB z tyłu odbiornika

4. Bardzo dobry support

5. Cena

 

Mimo wszystko plusów jest dużo więcej jak minusów- polecam to urządzenie niezdecydowanym

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po tej ostatniej aktualizacji, jak włączam dekoder ze stanu czuwania to zamiast pojawić się jak zwykle TVP 1 to się objawia … drobny ''śnieg'' na ekranie. Muszę wyłączyć dekoder i z powrotem go włączyć, dopiero wtedy pokazuje się TVP1. Również od czasu do czasu nagle zanika dźwięk, po czym znów się pojawia (przed aktualizacjom tego nie było)

 

Poza tym funkcja wyłączania czasowego (jednorazowego) nie działa. Wczoraj nastawiłem wyłączanie na 120 min. i telewizor też na 120 min. Telewizor się wyłączył, dekoder niestety nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

x8 support - jesli chodzi o wylaczanie dekodera to czasem szybko przelaczam kanaly i poprostu sie wylacza. Podobnie jest kiedy zmienialem nazwy programow lub wyrzucalem kanaly w edycji kanalow - czasem dzialalo 2 min - czasem 15-20 i poprostu nagle sie wylaczal. Nie wiem czy to jakis problem w sofcie czy problem z pilotem bo tez mam tak ze naciskal dajmy na to przycisk przyciszania a dekoder procz przyciszania wlacza jakis inny przycisk z pilota - np kanal 6 lub wylaczanie glosu - ale sadze ze to wina hardwardowa a nie softowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich użytkowników tego dekodera oraz n na kartę.

Kilka uwag, które nasunęły mi się po tygodniu użytkowania.

Wady:

1. Fatalnie działający pilot. Działa tylko po bardzo dokładnym wycelowaniu- myślę, że jest to problem hardwarowy, nie wiem czy można cokolwiek zmienić w tym kierunku poprzez zmianę oprogramowania.

2. Długie wczytywanie się EPG

3. Brak możliwości zaprogramowania do oglądania konkretnych programów (w TV mam opcję nawet cyklicznego oglądania programów)

Ad1. Pisałem juz wcześniej że współpraca odbiornika z pilotem zostanie zoptymalizowana w następnym oprogramowaniu.

 

Ad2. Jest to sytuacja zupełnie niezależna od nas. Odbiornik wyświetla dane EPG w momencie kiedy są one dostępne "w sygnale". Czasami trwa to kilka minut. Był kiedyś artykuł na ten temat w Satkurierze. Nie mamy żadnego sposobu aby przyspieszyć " nadawanie" tych danych. Pracujemy nad rozwiązaniem które pozwoli na przechowywanie tych danych po wyłączeniu odbiornika tak aby były dostępne zaraz po jego włączeniu ale wymaga to jeszcze trochę czasu.

 

Ad3. Nie wiem czy do końca rozumiem zaproponowane rozwiązanie. Jak sądzę chodzi o to że po wejściu do EPG powinniśmy mieć możliwość zaznaczenia interesujących nas programów a potem w czasie oglądania innych kanałów odbiornik powinien nam przypominać ( przy pomocy jakiś komunikatów ) o tym że zbliża się interesujący nas program.

 

Jeżeli tak to jest to rozwiązanie które moglibyśmy dodać ale nie chcielibyśmy dodawać rozwiązań które mogą zainteresować tylko pojedyncze osoby ( wprowadza to komplikacje w obsłudze odbiornika oraz zajmuje czas inżynierów ).

 

Nie wiem czy jest to funkcja interesująca także dla innych użytkowników.

 

W takim razie urządźmy konkurs.

 

Proszę o opinie innych użytkowników, czy widzą uzasadnienie i chcą aby taką funkcję dodać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Po odpowiedzi X8 support w sprawie którą poruszyłem wcześniej odnośnie konfliktu pilota od dekodera z telewizorem Toshiba. Cytuję poprzedni wpis i odpowiedź: przez X8 support » 2 kwi 2012, o 22:03 :read:

 

belzebub24 napisał(a):

Witam. Od dzisiaj posiadam dekoder Opticum X8 NNK O samym sprzęcie jak na razie nie mogę za wiele powiedzieć ale jedna sprawa już lekko podcięła skrzydła. Mianowicie posiadam telewizor firmy Toshiba z serii REGZA podłączony kablem hdmi do owego dekodera i okazało się że pilot od dekodera działa dokładnie w tym samym paśmie co tv ! A że odbiorniki stoją blisko siebie operowanie pilotem dekodera powoduje wariacje telewizora, np. jak próbuję ściszyć dźwięk w dekoderze to w tv wyskakują mi opcje zmiany ustawień obrazu, przełączanie programów klawiszami numerycznymi powoduje wyjście z trybu hdmi i włącza mi programy z kablówki na tv i wiele innych tego typu akcji. Macie jakieś rady oprócz odsunięcia dekodera od tv ? Bo to akurat w moim przypadku jest raczej niewykonalne

 

Witam.

Problem jest znany i juz od dawna rozwiązany.

Kupił pan dekoder w którym jest po prostu stare oprogramowanie.

Po aktualizacji problem ten ustąpi.

Prosze wykonać ręcznie aktualizację przez OTA lub poczekać do jutra ( oprogramowanie zostanie zaktualizowane automatycznie o godzinie 3 nad ranem).

 

Więc problem tak jak pisze X8 support nie jest rozwiązany. Pilot od dekodera X8 pracuje w tym paśmie czy kanale co pilot telewizora. Aktualizacja dekodera raczej nie ma tu nic do rzeczy ponieważ problem leży po stronie pilota a tego przecież nie aktualizujemy :smile: Podam kilka szczegółów - telewizor marki Toshiba model 32AV501PG z serii REGZA, dekoder odpiąłem od telewizora i wyłączyłem z sieci. Manewrując samym tylko pilotem od dekodera - przyciski ściszania i pogłaśniania powodują zmiany ustawień obrazu w tv oraz całkowite wyciszenie dźwięku tv. Przyciski numeryczne powodują przełączenie tv w tryb antenowy (w moim przypadku włącza się podłączona analogowa kablówka) Naciśnięcie klawisza rec na pilocie dekodera wywołuje menu telewizora. Wszystkich cudów nie będę opisywał bo nie starczy miejsca :( Dla mnie jest to spory problem i utrudnienie bo przełączając np. program w dekoderze muszę za chwilę przywracać ustawienia odbiornika tv. I co ciekawe nie muszę celować jak tu piszą co niektórzy bo telewizor reaguje od razu na tego pilota od X8 Co można zrobić w tej sprawie nie wiem bo odsuwanie dekodera o metr od tv jest w moim przypadku raczej nie wykonalne. Co z tym fantem zrobić ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Funkcja przypominania o programie jest zbędna w przypadku dekodera PVR Ready...

 

Mam pytanie, czy da się zrobić tak aby podczas nagrywania można było zacząć oglądać program który się nagrywa od początku , bądź inny wcześniej nagrany ? W ADB to funkcjonowało :) W tej chwili nie da się nawet wejść w listę nagrań ... :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Po odpowiedzi X8 support w sprawie którą poruszyłem wcześniej odnośnie konfliktu pilota od dekodera z telewizorem Toshiba. Cytuję poprzedni wpis i odpowiedź: przez X8 support » 2 kwi 2012, o 22:03 :read:

 

belzebub24 napisał(a):

Witam. Od dzisiaj posiadam dekoder Opticum X8 NNK O samym sprzęcie jak na razie nie mogę za wiele powiedzieć ale jedna sprawa już lekko podcięła skrzydła. Mianowicie posiadam telewizor firmy Toshiba z serii REGZA podłączony kablem hdmi do owego dekodera i okazało się że pilot od dekodera działa dokładnie w tym samym paśmie co tv ! A że odbiorniki stoją blisko siebie operowanie pilotem dekodera powoduje wariacje telewizora, np. jak próbuję ściszyć dźwięk w dekoderze to w tv wyskakują mi opcje zmiany ustawień obrazu, przełączanie programów klawiszami numerycznymi powoduje wyjście z trybu hdmi i włącza mi programy z kablówki na tv i wiele innych tego typu akcji. Macie jakieś rady oprócz odsunięcia dekodera od tv ? Bo to akurat w moim przypadku jest raczej niewykonalne

 

Witam.

Problem jest znany i juz od dawna rozwiązany.

Kupił pan dekoder w którym jest po prostu stare oprogramowanie.

Po aktualizacji problem ten ustąpi.

Prosze wykonać ręcznie aktualizację przez OTA lub poczekać do jutra ( oprogramowanie zostanie zaktualizowane automatycznie o godzinie 3 nad ranem).

 

Więc problem tak jak pisze X8 support nie jest rozwiązany. Pilot od dekodera X8 pracuje w tym paśmie czy kanale co pilot telewizora. Aktualizacja dekodera raczej nie ma tu nic do rzeczy ponieważ problem leży po stronie pilota a tego przecież nie aktualizujemy :smile: Podam kilka szczegółów - telewizor marki Toshiba model 32AV501PG z serii REGZA, dekoder odpiąłem od telewizora i wyłączyłem z sieci. Manewrując samym tylko pilotem od dekodera - przyciski ściszania i pogłaśniania powodują zmiany ustawień obrazu w tv oraz całkowite wyciszenie dźwięku tv. Przyciski numeryczne powodują przełączenie tv w tryb antenowy (w moim przypadku włącza się podłączona analogowa kablówka) Naciśnięcie klawisza rec na pilocie dekodera wywołuje menu telewizora. Wszystkich cudów nie będę opisywał bo nie starczy miejsca :( Dla mnie jest to spory problem i utrudnienie bo przełączając np. program w dekoderze muszę za chwilę przywracać ustawienia odbiornika tv. I co ciekawe nie muszę celować jak tu piszą co niektórzy bo telewizor reaguje od razu na tego pilota od X8 Co można zrobić w tej sprawie nie wiem bo odsuwanie dekodera o metr od tv jest w moim przypadku raczej nie wykonalne. Co z tym fantem zrobić ???

 

Hmm.

Znana nam była do tej pory sytuacja że piloty odbiorników Toshiba pozwalały na zmianę funkcji pracy naszego odbiornika.

Ten "problem" został już rozwiązany poprzez aktualizację oprogramowania. W tej chwili nie ma możliwości aby pilot od odbiornika Toshiba mógł przełączać funkcje w naszym odbiorniku.

Natomiast sytuacja odwrotna to coś nowego i zupełnie innego.

Niestety nie mamy wpływu na pracę odbiorników TV marki Toshiba.

Nie bardzo wiem w jaki sposób mógłbym pomóc.

Zastanowię się jutro

Proszę o cierpliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich użytkowników tego dekodera oraz n na kartę.

Kilka uwag, które nasunęły mi się po tygodniu użytkowania.

Wady:

1. Fatalnie działający pilot. Działa tylko po bardzo dokładnym wycelowaniu- myślę, że jest to problem hardwarowy, nie wiem czy można cokolwiek zmienić w tym kierunku poprzez zmianę oprogramowania.

2. Długie wczytywanie się EPG

3. Brak możliwości zaprogramowania do oglądania konkretnych programów (w TV mam opcję nawet cyklicznego oglądania programów)

Ad1. Pisałem juz wcześniej że współpraca odbiornika z pilotem zostanie zoptymalizowana w następnym oprogramowaniu.

 

Ad2. Jest to sytuacja zupełnie niezależna od nas. Odbiornik wyświetla dane EPG w momencie kiedy są one dostępne "w sygnale". Czasami trwa to kilka minut. Był kiedyś artykuł na ten temat w Satkurierze. Nie mamy żadnego sposobu aby przyspieszyć " nadawanie" tych danych. Pracujemy nad rozwiązaniem które pozwoli na przechowywanie tych danych po wyłączeniu odbiornika tak aby były dostępne zaraz po jego włączeniu ale wymaga to jeszcze trochę czasu.

 

Ad3. Nie wiem czy do końca rozumiem zaproponowane rozwiązanie. Jak sądzę chodzi o to że po wejściu do EPG powinniśmy mieć możliwość zaznaczenia interesujących nas programów a potem w czasie oglądania innych kanałów odbiornik powinien nam przypominać ( przy pomocy jakiś komunikatów ) o tym że zbliża się interesujący nas program.

 

Jeżeli tak to jest to rozwiązanie które moglibyśmy dodać ale nie chcielibyśmy dodawać rozwiązań które mogą zainteresować tylko pojedyncze osoby ( wprowadza to komplikacje w obsłudze odbiornika oraz zajmuje czas inżynierów ).

 

Nie wiem czy jest to funkcja interesująca także dla innych użytkowników.

 

W takim razie urządźmy konkurs.

 

Proszę o opinie innych użytkowników, czy widzą uzasadnienie i chcą aby taką funkcję dodać.

Panie Tomku rozumiemy to że to nie jest koncert życzeń.

Ale to trzeba ogarnąć:

- pilot który nie oszukujmy się działa kiepsko, może zwiększenie mocy odbiornika pilota poprawi pracę pilota;

Co do zmianek w stylistyce systemu to proponuję w statusie odbiornika przydadzą się dokładne informacje na temat transmisji : kodowanie, bitrate, rodzaj transmisji(Mpeg2/Mpeg4),FEC.

Przypominanie programów - szkoda czasu;

Co powiecie na screenshot - możliwość wykonania zapu z danego kanału?

Za modyfikację softu i poswięcenie czasu i kawał dobrej roboty - szacun dla was :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous
Co do zmianek w stylistyce systemu to proponuję w statusie odbiornika przydadzą się dokładne informacje na temat transmisji : kodowanie, bitrate, rodzaj transmisji(Mpeg2/Mpeg4),FEC.

 

Informacje o załączonych systemach kodowania na kanałach i rodzaju transmisji (MPEG-2 czy MPEG-4) przydałyby się. Czasem brakuje mi tych informacji :)

 

Co powiecie na screenshot - możliwość wykonania zapu z danego kanału?

 

W sumie jak się nagra krótki film i później odtworzy w programie do odtwarzania plików filmowych też można zrobić zrzut obrazu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...