Skocz do zawartości

UE: koniec terytorialnych praw wyłączności


Frazes
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Przed chwilą znalazłem na stronie "Satkuriera" BARDZO ciekawą informację (https://satkurier.pl/news/63160/ue-koniec-terytorialnych-praw-wylacznosci.html). Jeśli "ETS" wyda taki wyrok o jakim mowa w tym artykule, to "TVP" NIE BĘDZIE JUŻ MOGŁA według mnie uzasadniać kodowania swoich kanałów na "Astrze" (a już na pewno "TVP1" i "TVP2) osławionymi "ograniczeniami licencyjnymi" (i nie będzie też konieczna żadna "wiązka punktowa") :D!

 

Albo będą musieli oficjalnie przyznać, że kodują sygnał z innych powodów (dla kasy :D ), albo będą musieli odkodować kanały, a przynajmniej będzie podstawa prawna, żeby ich w tej sprawie naciskać (np. napisać nową petycję, już z powołaniem się na ten wyrok) :D!

 

To samo dotyczy kodowania "TVN Warszawa", które też "TVN" przecież tłumaczył właśnie "ograniczeniami licencyjnymi".

 

TRZYMAJMY WSZYSCY KCIUKI za pozytywny wyrok "ETSu" w tej sprawie :D!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj chyba źle zrozumiałeś artykuł.

Ograniczenia licencyjne są i będą, chodzi o to, czy te licencje mogą być udzielane na wyłączność.

 

Idą Twoim tokiem rozumowania, to należało by odkodować wszystkie kanały, niezależnie od treści jakie na nich się znajdują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zrozumiałem to tak, że w licencji nie będzie można ograniczać nadawcy prawa emisji danej audycji, tylko do określonego kraju Uni Europejskiej, tylko to prawo będzie automatycznie rozszerzane na całą unię, czyli między innymi "TVP" nie będzie mogło argumentować, że musi "kodować anteny", ze względu na ograniczenia w licencjach, co do emisji niektórych audycji tylko na terytorium Polski.

 

Dodatkowo rozumiem to tak, że platformy nie będą mogły ograniczać możliwości zakupu swojej oferty, przez obywateli inntch krajów UE, czyli np. obywatel Wielkiej Brytani będzie mógł w pełni legalnie być abonentem np. "Cyfry+", a polak "Sky Digital UK" :D .

 

Mi też to się na pierwszy rzut oka wydawało zbyt piękne, ale nie da się tego według mnie inaczej rozumieć (trzeba tylko zaczekać na ten wyrok) :D . Jeśli ktoś ma swoją interpretację tego artykułu, to chętnie się z nią zapoznam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, nie. Prawa licencyjne nie podlegają pod dyskusję, coś nie może być emitowane poza np. Polską ale w Polsce może mieć do tego prawo więcej niż jeden nadawca.

Bardziej by pasował przykład np. prawa do Ekstraklasy - licencję kupi np. C+ oraz RTL to obaj nadawcy będą mogli zaoferować oglądanie meczów (kodowane) dla widzów w Polsce, Niemczech, Czechach, Francji...

Chodzi o zakaz wyłączności dla jednego nadawcy na dany kraj, jeśli ten sam "kontent" zostanie sprzedany dla kilku nadawców, to będą oni mogli go oferować odpłatnie w dowolnym kraju.

 

Nie chodzi też o to, że np. Cyfrę+ będzie można kupić, abonować w innym kraju. To wyłącznie sprawa danego sprzedawcy gdzie będzie sprzedawał swój towar (telewizję płatną), nie można nakazać komuś dystrybucji (działalności) na rynkach, terenach na których nie chce działać. Jeśli będzie chciał poszerzyć sieć dystrybucji o inne kraje - będzie mógł to zrobić, oferując wszystkie swoje "dobrodziejstwa".

Oczywiście w grę wchodzą jeszcze kwestie prawne (zezwolenia, pozwolenia na działalność, itp.).

 

Pisze tutaj w czasie teraźniejszym ale to tak dla ułatwienia ;)

 

Wydzielam do Hyde Park, bo to nie jest ściśle powiązane z TVP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli jednak moja interpretacja była zbyt piękna by być prawdziwa, a WIELKA SZKODA :D ...

 

Swoją drogą ciekawe czy ta zasada zakazu "wyłączności" będzie dotyczyć także "wyłączności" na dołączenie jakiegoś kanału tylko do jednej określonej platformy, ale pewnie znowu moja interpretacja jest zbyt piękna :D???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie koniecznie wyłącznie sportowe. Można pod to też "podciągnąć" muzykę, filmy (wytwórnie filmowe) czy programy. Załóżmy, że TVN kupuje licencje na jakieś reality show, a Polsat podchwycił pomysł i też kupuje licencje na to samo. W efekcie dwie stacje tworzą to samo. Chore ale w/g mojej interpretacji tej sprawy - możliwe. Podobnie jak swego czasu obszernie komentowane prawa do wytwórni filmowych Canal+ / HBO / nFilm. Przy braku wyłączności każda z tych trzech stacji może mieć identyczny dostęp do filmów.

 

Zapomniałem o jeszcze jednej kwestii. Prawa kupuje się na określony kraj czy kraje, jeśli kupi się tylko na Polskę, to nie można tego sprzedawać poza nią, trzeba wyłożyć dodatkową kasę aby móc oferować to w innych krajach.

Mimo, że np. Canal+ będzie miał ligę angielską z prawami na teren Polski, to nie może jej oferować w U.K.

 

Kobieta, o której mowa w artykule, korzystała z Greckiej platformy na terenie UK - czy to jest zgodne z prawem? Możliwe, że tak jak w Polsce, w regulaminach platform, jest zapis o zakazie używania poza Polską. Jest to związane właśnie z prawami, operator ma licencję tylko na dany kraj i koniec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I właśnie ta informacja o tym, że ta kobieta korzystała w UK z greckiej platformy, żeby pokazywać w swoim pubie ligę angielską nasunęła mi moją interpretację tej sprawy, bo jeśli wygra to okaże się, że można legalnie korzystać w jednym kraju UE z usług platformy cyfrowej przeznaczonej dla innego kraju.

 

Dlatego właśnie pomyślałem o tym, że "TVP" nie będzie już mogła na skutek tego wyroku tłumaczyć "kodowania anten" posiadaniem praw do emisji niektórych audycji tylko na terytorium Polski, a polak (jeśli tylko go na to stać i będzie miał ochotę) będzie mógł być całkowicie legalnym i oficjalnym abonentem np. "Sky Digital UK", bo zostanie "wyłączony" zapis regulaminów i umów licencyjnych, że odbierać daną platformę, program lub kanał można tylko w jednym konkretnym kraju UE (stanie się on, tak jakby "klauzulą niedozwoloną").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawę ze Sky może wygra ale może pojawić się kolejna - ona kontra grecka platforma. Mogła przecież złamać umowę i regulamin jeśli platforma miała zapisy, że nie można korzystać poza Grecją. Jeśli coś takiego będzie miało miejsce, to już wyrok nie koniecznie może być na jej korzyść. :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 miesięcy temu...

No i wyrok zapadł (https://satkurier.pl/news/69194/w-ue-mozna-uzywac-dekodera-dowolnej-platformy.html) i chyba jest jednak zgodny z moją wcześniejszą iterpretacją, że nie będzie można ograniczać możliwości zakupu danej platformy cyfrowej, tylko na dany kraj, czyli abonentem "Cyfry+", "Cyfrowego Polsatu", czy "Nki" będzie mógł oficjalnie zostać np. obywatel "UK" lub Niemiec, a polak będzie mógł "abonować" np. "Sky UK" lub "Sky Italia" (ciekawe czy pojawią się takie oferty???) :D .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...