Skocz do zawartości

Oznakowanie wiekowe programów


qqq_b
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Długo się nie nacieszyliśmy tymi poprawionymi oznaczeniami na TVN7 HD - tylko połowa filmu zdążyła przelecieć z ulepszoną ich wersją, potem przywrócili stare kolosy. Obstawiam, że to był albo błąd techniczny realizatorów, albo ktoś celowo wprowadził tę modyfikację nie wiedząc, że istnieje przepis mówiący o ich minimalnej wielkości. Potem osoba będąca bardziej zaznajomiona z przepisami zwróciła mu uwagę i szybko wycofali, aby nie mieć problemów z KRRiT. Niestety na 99% nie wprowadzą tych małych oznaczeń na stałe :-( Istnieje za to legalny sposób "pozbycia" się tych rozpraszających znaczków - gdyby stacje telewizje emitowały je maksymalnie w rogu ekranu, wtedy przy włączonym overscanie nie byłoby ich widać. Trzeba wysyłać prośby do poszczególnych stacji telewizyjnych z prośbą o maksymalne odchylenie do krawędzi ekranu tych znaków graficznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potem osoba będąca bardziej zaznajomiona z przepisami zwróciła mu uwagę i szybko wycofali, aby nie mieć problemów z KRRiT.

Nie ma się czego obawiać. TVP HD może, to TVN7 również mogłaby.

Istnieje za to legalny sposób "pozbycia" się tych rozpraszających znaczków - gdyby stacje telewizje emitowały je maksymalnie w rogu ekranu, wtedy przy włączonym overscanie nie byłoby ich widać. Trzeba wysyłać prośby do poszczególnych stacji telewizyjnych z prośbą o maksymalne odchylenie do krawędzi ekranu tych znaków graficznych.
Najlepiej to wychodzi kanałom muzycznym. Na moim odbiorniku są w połowie ucięte oznaczenia na ekranie (Eska TV, Czwórka - radio na wizji i 4fun.TV).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj w godzinach przedpołudniowych na Canal+Weekend był emitowany materiał promujący nowy serial Canal+ "Krew z krwi". Oznakowanie było mniejsze niż na kanałach TVP i było umiejscowione przy samiutkim rogu ekranu. Gdybym mógł wlaczyc overscan to na 99% oznakowanie znalazłoby się poza kadrem i nie byłoby go widać! Mam nadzieję, że to nie jest jednorazowy wyskok i Canal+ planuje wprowadzic taki rodzaj oznakowania na swoich antenach. Wyglądało to świetnie!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam problem z tymi obrazkami, bo klikam prawym przyciskiem myszki w poście @Sentence na napis Obrazek i potem na Kopiuj adres obrazka i jakoś działa, a jak po odświeżeniu strony klikam na link w moim poście to wbija błąd 403. :| A przecież linki te same.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Gość Anonymous
Gdyby nie ten wątek to ...

Nie przeceniałbym zbyt mocno mocy tego wątku, jako że samo pisanie tutaj, niczego nie zmienia.

 

Dopiero dobijanie się do KRRiT, która wytworzyła stosowne przepisy, może w jakiś sposób przyczyniać się do dyscyplinowania niesfornych nadawców.

 

Zresztą, batalie o statycznie wyświetlane na ekranach znaki graficzne, czyli popularnie mówiąc loga, jest prowadzona nie od dziś i nie tylko tutaj i śmiem twierdzić, że akurat co do tego tematu to, to forum nie było prekursorem owych działań.

 

Dobrze jednak, że choć powoli, to problem zaczyna być dostrzegany i co mądrzejsi nadawcy zamieszczają transparentne (półprzezroczyste) loga i przymusowe oznaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podzielę się z wami moim problemem. Otóż mam jakieś dziwne wrażenie estetyczne, które ujawia się na "12".

Zawsze wydaje mi się, że ta po prawej bardziej mnie denerwuje. Mój mózg stwierdza, iż jest ona bardziej jaskrawa. Stwierdza tak na podstawie wycięcia(!) białego tła. Objawia się również wkurzeniem moim, jako iż widzę to jako jaskrawy kwadrat bez tła, który jest po prostu bardziej oczobitny (by nie użyć oczoj...), niż dwunastka z tłem. Nie mam tego problemu na "mordzie", "7" oraz kluczu, czasami objawia się również na "16"...

 

http://img812.imageshack.us/img812/673/12nwycp100.png

UWAGA! Spora rozdzielczość obrazka, bo obrazki są 1:1 z rozporządzenia KRRiT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Mnie z kolei bardziej wkurza ta po lewej stronie. Ale ogólnie jakoś zbytnio ograniczenia wiekowe mi nie doskwierają, jest ok. Po prostu nie przeszkadzają mi wcale w oglądaniu. Ale pamiętam jak nie włączałem TVP, gdy były te wielkie oznaczenia. A teraz to jest bajka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie lepsze są oznaczenia z wyciętymi cyframi - mniej rozpraszają w oglądaniu programu, są estetyczniejsze i mniej zasłaniają powierzchnię ekranu. A obrazek przesłany przez ZG Mastera: http://img812.imageshack.us/img812/673/12nwycp100.png jest nieobiektywny - oznaczenie po prawej jest źle wycięte. Ten obrazek w żaden sposób nie odzwierciedla stanu rzeczywistego. Gdyby nadawcy telewizyjni w tak niechlujny sposób wycinali cyfry w oznaczeniach jak zrobił to ZG Master, to też bym wolał, żeby tego nie robili. Prawda jest taka, że jak się profesjonalnie dokona wycięcia, wtedy takie oznaczenia o wiele lepiej się prezentują niż te niewycięte. Ponieważ mam zastrzeżenia, co do obrazka przesłanego przez ZG Mastera, pozwolę sobie wstawić obraz obu oznaczeń wykonany przez profesjonalnych grafików z Canal+:

porwnanieoznacze.png

Według mnie ładniej prezentuje się oznaczenie po prawej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Salarieri: Dzięki!

@Peter Parker: Dokładnie. Ta "[beep]" często nie pasuje do charakteru programu. Jak miałoby być to oznaczenie, bo zlikwidować by nie chcieli, to chociaż niech coś z nim zrobią.

A TVP to w ogóle odwala manianę, bo programy informacyjne są zwolnione z oznaczeń, nawet jeśli są z przed lat. Bo nadal są to pogramy niosące wieści. Tylko troszkę nieaktualne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno wprowadzili takie oznakowania, żeby było takie same jak w innych krajach EU. Oczywiscie kłamali, bo w innych krajach a) są inne B) nie są non stop na ekranie. Jak mozna tak kłamac!? Poza tym - ograniczenia non stop nie praktykuje żaden kraj w EU. Dlaczego Polacy są zawsze tacy dziwni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...