Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Tyle że jeżeli nadawanie tv ma polegać na łasce nadawców a nie na faktycznym zyskaniu odbiorców i robieniu w balona reklamodawców z zasięgiem faktycznym, no to dziadostwo będzie trwało jeszcze latami.

Zmiana na DVB-T2 powinna odbyć się bez większych problemów dla odbiorców a nie  z naciąganiem ludzi na nowe anteny i wzywanie " fachowców" (nie obrażając nielicznych prawdziwych fachowców) co chwila bo pseudo testują przez kilka lat.

Pokaż mi gdzie napisałem że nie ma problemów z UHF. Chodzi o to że UHF lepiej się nadaje na tv. DVB-T nie jest przeznaczone tylko na wieś ale też do miasta, i np. QAM 64 lub max 128 by wystarczył. MUX TVS nadaje QAM16 i całkiem dobrze odbiera, często 100/100 ponad 70 km w bloku na antenie wewnętrznej. W UK w naziemnej długo była słaba jakość bo jak ktoś chciał oglądać FHD to musiał zamontować antenę satelitarną albo kablową albo przez internet. Po co komu 4k z naziemnej w słabej jakości? Jak chcesz mieć UHD 8,16k i więcej to też upchną w naziemnej jak UE zabierze część pasma czyli 600Mhz? To UE ogranicza NTC. 5G albo może 6G na 600 i 700 Mhz?

Link był do VHF w jakich warunkach się nadaje a nie o UHF.

Edytowane przez Marios
  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 minutę temu, Marios napisał:

Pokaż mi gdzie napisałem że nie ma problemów z UHF. Chodzi o to że UHF lepiej się nadaje na tv.

To nie jest prawda. Powtórzę przez lata oferowano TVP1 w VHF i miała lepszy zasięg niż TVP2 w UHF.

 

1 minutę temu, Marios napisał:

Tyle że jeżeli nadawanie tv ma polegać na łasce nadawców a nie na faktycznym zyskaniu odbiorców i robieniu w balona reklamodawców z zasięgiem faktycznym, no to dziadostwo będzie trwało jeszcze latami.

Zmiana na DVB-T2 powinna odbyć się bez większych problemów dla odbiorców a nie  z naciąganiem ludzi na nowe anteny i wzywanie " fachowców" (nie obrażając nielicznych prawdziwych fachowców) co chwila bo pseudo testują przez kilka lat.

To twoja prywatna opinia.

Nie ma przymusu i obowiązku odbierania NTC. Praw fizyki nie przeskoczysz. Zdecydowano się na rozwiązania które wymagają większej precyzji po stronie odbiorców, ze wzgl. na zwiększenie pojemności MUX, aby można było nadawać pełne HD w NTC.

4 minuty temu, Marios napisał:

MUX TVS nadaje QAM16 i całkiem dobrze odbiera

A ile tam jest kanałów? Nie 4 wyłącznie w tym jeden HD?

Jeśli coś porównujesz, to się zastanów nad tym co porównujesz.

5 minut temu, Marios napisał:

Po co komu 4k z naziemnej w słabej jakości?

To także Twoja prywatna opinia. Ja oczekuję dobrej jakości HD i 4K.

Kupujemy coraz większe odbiorniki i chcę w NTC mieć dobrą jakość. Usługi płatnych operatorów mnie nie interesują, wystarcza mi NTC + jakiś serwis VOD.

9 minut temu, Marios napisał:

 To UE ogranicza NTC. 5G albo może 6G na 600 i 700 Mhz?

Te usługi także są potrzebne i wielu młodych ich oczekuje bardziej niż telewizji. To nie UE coś ogranicza, tylko rozwój technologiczny.

A skoro jest trend przeznaczania pasma UHF pod usługi telekomunikacyjne, to tym bardziej pasmo VHF powinno pozostać w NTC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Porównujesz analog z czasów prl z obecną cyfrową? TVP1 mogło śnieżyć i się oglądało (pamiętam) a teraz przy wymagającym sygnale pikseloza. Zasięg w linii prostej bez zakłóceń (VHF) nie porównuj do śmieciowego sygnału odbitego od przeszkód nie pochodzącego przez nie np. żelbet. Zakłócenia tak spowodowane dodając do tego nakładanie na siebie innych sygnałów o tej samej częstotliwości (w bloku o to nie trudno ale i na wsi też różne sprzęty) nie broni pasma VHF.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 minut temu, Marios napisał:

Link był do VHF w jakich warunkach się nadaje a nie o UHF.

Podlinkowałeś wątek z problemami z odbiorem w paśmie UHF po zmianie standardu nadawania.

Teraz, Marios napisał:

Porównujesz analog z czasów prl z obecną cyfrową? TVP1 mogło śnieżyć i się oglądało (pamiętam) a teraz przy wymagającym sygnale pikseloza.

Zacznijmy od tego jakiej anteny używasz do oglądania pasma VHF. Konkretny link lub jej nazwa.

 

Od dziecka mieszkam w mieście i korzystałem z analogowej. TVP1 odbierało mi najlepiej, kanały z UHF śnieżyły.

Od momentu kiedy weszła cyfrowa, problemy z odbiorem ustąpiły, zarówno w paśmie VHF+UHF.

Nie mierz wszystkiego swoją miarą.

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie sztuka umieścić na dachu domu na wsi na wysokim maszcie lub balkonie który jest w stronę nadajnika anteny i wszystko odbierać. U mnie jest blokowisko i może na 10 piętrze jest szansa na złapanie MUX-8 to jest większe miasto są fabryki wokół więc zakłóceń cała masa. DVB-T jest dla wszystkich a nie dla niektórych. Wiele spółdzielni zakazuje montowania anten na balkonie albo wychylniki są za małe. Czemu jeszcze 2 lub 3 MUXów nie przeniosą na VHF? Bo to słabo działa.

  • Popieram 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, irdeto napisał:

Nie chce mi się wierzyć że z L-ca nie dajesz rady odebrać Mux 8.

Mam,co prawda bliżej do nadajnika we Wręczycy(20 km),ale odbiór zakłóca mi wieża telekomunikacyjna przy poczcie.Mam możliwość jeszcze z góry ś,Anny,(40 km.) Chciałem jednak podkreślić,,że niektórzy tak chwalą VHF,to dlaczego na antenie logarytmicznej ze wzmacniaczem,z nadajnika Kosztowy (60 km) w polaryzacji poziomej odbieram bardzo dobrze wszystkie muxy,wraz z czechami,a mux 8   tylko w nocy i to nie zawsze.Pomijam dyskusję na temat samych fal,bo to zwykłych ludzi nie powinno interesować   .Dla mnie  powinienen być odbiór jedną anteną i wszystkie muxy z jednego nadajnika.    Tym bardziej,że zakłócenia nie tylko ja mam i musimy kombinować,co wiąże się z dodatkowymi kosztami..!!! 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Co trzecie gospodarstwo domowe ma telewizor nieprzystosowany do nowego standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej Tylko 64 proc. Polaków ma odbiornik telewizyjny dostosowany do zmiany standardu nadawania naziemnej telewizji  cyfrowej - wynika z badania agencji Inquiry, którego wyniki udostępniono portalowi wirtualnemedia_pl.

Agencja Inquiry sprawdziła, jak zmiana ta została przyjęta w polskim społeczeństwie tuż przed wprowadzeniem zmiany.

Największa grupa Polaków odbiera sygnał telewizyjny za pomocą telewizji satelitarnej (37 proc.) lub kablowej (kolejne 25 proc.) - wynika danych Inquiry, udostępnionych portalowi wirtualnemedia_pl.  Co czwarty Polak wykorzystuje sygnał z telewizji naziemnej (25 proc.),  a co szósty nie korzysta z telewizji w ogóle (17 proc.). Warto zauważyć, że aż 89 proc. badanych słyszało o  zmianie standardu DVB-T2/HEVC. Mimo to wśród osób korzystających z telewizji naziemnej tylko 64 proc. posiada dostosowany do tej zmiany telewizor. Niemal jedna trzecia tej grupy badanych (30 proc.) nie posiada odpowiedniego sprzętu, większość z nich planuje jednak go przystosować. Niewielka grupa (6 proc.) nie orientuje się, czy ich telewizor jest przystosowany do nowego standardu.

Niewiele osób skorzystało z dofinansowania do telewizorów lub dekoderów Zdecydowana większość osób posiadających dostosowany do nowego standardu telewizor, nie skorzystała jednak z rządowego na to dofinansowania (81 proc.). Jedynie  15 proc. tej grupy skorzystało z dofinansowania na zakup dekodera. Jeszcze mniej, bo tylko 4 proc., skorzystało z dofinansowania na zakup telewizora. Stosunek Polaków do wyłączenia kanałów komercyjnych z częstotliwości MUX-3 jest raczej negatywny. Dla 46 proc. badanych jest to obojętne. Negatywnie do tego faktu odnosi się jednak 41 proc. Polaków, a pozytywnie tylko 13 proc..
 

 

Jak wy to skomentujecie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

9 minut temu, Adrian96 napisał:
 

Co trzecie gospodarstwo domowe ma telewizor nieprzystosowany do nowego standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej

 Z tym można się zgodzić.Tylko,że do tych telewizorów już podłączyli dekodery,które umożliwiają im odbiór programów tv.,a o tym jakoś już nie piszą.!!!

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty temu, zefir napisał:

 Z tym można się zgodzić.Tylko,że do tych telewizorów już podłączyli dekodery,które umożliwiają im odbiór programów tv.,a o tym jakoś już nie piszą.!!!

 To prawda. Tylko że 1,1 mln gospodarstw domowych posiada telewizory lub tunery niekompatybilne z DVB-T2/HEVC. A to oznacza że 2,5 mln widzów dalej nie ma dostępu do MUX-1 i MUX-2. Tak twierdzi Krajowy Instytut Mediów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, dvbtowiec napisał:

A mnie MUX8 w VHF odpowiada. Przenoszenie go na UHF, to zabieranie sobie na własne życzenie kolejnej częstotliwości pod rozwój NTC.

 

Dokladnie tak! A są osoby które dalej tego nie rozumieją. Możemy mieć kolejny MUX, z co najmniej 8 nowymi kanałami! Tymczasem wy wolicie pozbyć się jednej wolnej częstotliwości i zablokować rozwój NTC w Polsce. Nikt nie powiedział, że każdy ma obowiązek odbioru wszystkich multipleksów NTC! Większość osób, które narzekają na MUX w VHF, po prostu nie chce zainwestować w dobra antenę! Czyli to nie są problemy z nadajnikami, tylko to wy macie problem, z własnej winy (oczywiście nie wszyscy, ale większość) 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, September77 napisał:

Możemy mieć kolejny MUX, z co najmniej 8 nowymi kanałami!

 

I co z tego? Komercyjni już pokazali, jaki poziom sobą reprezentują. Tworzą tylko kanały, w których powtórka goni powtórkę. Żaden dobrze reprezentujący się kanał nawet nie startuje w konkursach. Z kolei w publicznej propaganda...

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Marios napisał:

Nie sztuka umieścić na dachu domu na wsi na wysokim maszcie lub balkonie który jest w stronę nadajnika anteny i wszystko odbierać. 

(...) 

Czemu jeszcze 2 lub 3 MUXów nie przeniosą na VHF? Bo to słabo działa.

Czy powiesz w końcu jaką masz antenę na pasmo VHF? Bo ciągle pitu pitu jakie to oasmo VHF jest słabe do telewizji, a konkretów brak. 

 

1 godzinę temu, Marios napisał:

 U mnie jest blokowisko i może na 10 piętrze jest szansa na złapanie MUX-8 to jest

Zawnioskuj do spółdzielni o montaż na dachu. Nie mają prawa Ci odmówić. 

Ja też mieszkam w dużym mieście w którym są fabryki, samochody, nadajniki telekomów i setki innych zakłóceń. Piszesz tak, jakbyś mieszkał sam w jakimś nietypowym muejscu. Zejdź na ziemię. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, Marios napisał:

Porażka, kółeczko wzajemnej adoracji

Odpowiedzią na taki post byłoby zacytowanie Ciebie 4 posty wyżej. 

 

A ponieważ konkretów dalej brak co do anteny odbiorczej na pasmo VHF, temat można uznać za wyczerpany. 

Niewłaściwym kluczem nie otworzysz drzwi. Tak samo jest z odbiorem sygnału radiowego, wymaga odpowienich anten i wszystko działa w wiekszości przypadków. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 minuty temu, michael112 napisał:

 

I co z tego? Komercyjni już pokazali, jaki poziom sobą reprezentują. Tworzą tylko kanały, w których powtórka goni powtórkę. Żaden dobrze reprezentujący się kanał nawet nie startuje w konkursach. Z kolei w publicznej propaganda...

 

Jeżeli ci się to nie podoba, to nikt ci nie każe oglądać NTC. Kup sobie satelitarną, kablową, internetową, to będziesz zadowolony. 

 

Mówisz że komercyjni pokazali już jaki poziom reprezentują. A ty pokazujesz jak łatwo oddałbyś częstotliwości, które obecnie coraz bardziej są odbierane na rzecz telefoni komórkowej! 

 

Są jeszcze podmioty, które w NTC nie mają żadnego kanału, a chciałyby mieć, między innymi Red Carpet, CD Action. Ostatni konkurs był tylko na jeden kanał w NTC, ale pewnie gdyby było więcej miejsc to znalazłoby się więcej chętnych! 

 

Pozatym czy przeniesienie MUX 8 z VHF do UHF zmieni coś w ofercie prezentowanych przez niego kanałów. No nie. Więc dlatego ja wolę dostać nowe kanaly, może i kilka powtórkowych, ale kilka też zupełnie nowych. Niż mieć to samo co wcześniej jedynie na innej częstotliwości. 

 

 

  • Popieram 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...