Skocz do zawartości

Naziemna telewizja cyfrowa


mpotasznik
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Materiał już zablokowali, więc nie jestem w temacie za bardzo. Z Waszych postów wnioskuję, że od 30 września skład I Muxa zmieni się na taki jak w tej chwili nadawany jest z Astry? Czy nadajniki, które mają ruszyć tego dnia nie zmieniły się? Chodzi mi głównie o Zieloną Górę, czy pozostała w I etapie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Materiał można obejrzeć na stronie tvp bez problemu. jak właśnie to zrobiłem i powiem że to czego tam się można nasłuchać to same bzdury wymieszali informacje o cyfryzacji naziemnej ze startem cyfrowej platformy. Normalny człowiek który nie jest w temacie, nic z tego nie zrozumie, np mówią że od 30 września maja być dostępne 8 kanałów tvp w wybranych miastach i że one są już dostępne na platformie tvp z astry. Odkąd TVN i Polsat Puls I TV4 należą do Tvp a już na pewno nie można ich odebrać z astrze (przynajmniej na razie). Dla mnie ten materiał to żenada tak to jest jak niekompetentni ludzie biorą się za tematy o których nie mają pojęcia i jeszcze próbują informować innych, ale to już świadczy tylko i wyłącznie o TVP. Jeden plus tego materiału jest taki że jeszcze daje nadzieję na start NTC w ciągu najbliższych 10 dni, bo z poprzednich informacji, z różnych źródeł było widać, że NTC już umarła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cała sobota minęła i dalej czeski film. Wystartuje, nie wystartuje, i dodatkowo z jaką zawartością. Jedni się cieszą inni pukają w czoło. Jedni myślą ze mux będzie w pierwotnej postaci inni ze paczka TVP.

Jakby tego było mało to jeszcze odwołali Farfała. A jakby jeszcze mało to nie wiadomo czy odwołali. Nie ma to jak proste i klarowne sytuacje. :twisted:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Troche historii :)

 

25.09.2007 - Powstał zespół projektowy ds. cyfryzacji - w ramach porozumienia Polkomtel, Telewizja Polska, Polskie Radio.

 

W dniu dzisiejszym, czyli 25 września br., rozpoczyna prace zespół projektowy ds. cyfryzacji, w skład którego wchodzą przedstawiciele trzech partnerskich firm: Telewizji Polskiej S.A., Polskiego Radia S.A. oraz Polkomtel S.A. Powołanie zespołu jest konsekwencją podpisanego w czwartek, 20 września br., listu intencyjnego o współpracy między trzema partnerskimi firmami w sprawie współpracy w zakresie cyfryzacji telewizji oraz świadczenia usług multimedialnych.

 

W pierwszej fazie działalności zespół rozpocznie prace nad przygotowaniem dedykowanych rozwiązań w ramach rozważanych modeli biznesowych.

 

Już na tym etapie prac analizowane są konkretne korzyści, jakie do procesu cyfryzacji wnosi każdy z trzech partnerów. Wśród zagadnień determinujących dalszy kształt prac jest analizowany m.in. zakres i sposób wykorzystania sieci Polkomtel S.A. do emisji sygnału cyfrowego w technologii zarówno mobilnej (DVB-H), jak i stacjonarnej (DVB-T). Osiągnięcie szybkich efektów ekonomicznych współpracy będzie możliwe dzięki dostępowi do szerokiej sieci dystrybucji Polkomtel S.A. oraz doświadczeń Spółki w zakresie obsługi klienta. Przykładowe zagadnienia objęte pracami zespołu:

 

Wykorzystanie infrastruktury Polkomtel S.A. do nadawania sygnału telewizyjnego

 

Zarządzanie multipleksami

 

Agregacja treści

 

Oferowanie usług interaktywnych, wykorzystanie kanału zwrotnego w oparciu o sieć komórkową

 

Tworzenie i współtworzenie treści dedykowanych dla poszczególnych grup odbiorców

 

Oferowanie szybkiej transmisji danych

 

Wykorzystanie szerokiej sieci dystrybucji

 

Wykorzystanie Biura Obsługi Klienta

 

Cyfryzacja archiwów

 

Usługi na żądanie ('on demand')

 

Zarządzanie prawami autorskimi

 

Zapewnienie sieci dosyłowej

 

Możliwości wykorzystania telewizji satelitarnej

 

Udział w rynku reklamowym (radio, telewizja, Internet)

 

Analiza możliwości dofinansowania set-top boxów

 

Rozwój portali internetowych

 

Rozszerzenie współpracy i partnerstwa o kolejne podmioty

 

Przejęcia i akwizycje

 

W obecnej fazie prac analizowany jest również odpowiedni dobór treści dla poszczególnych grup klientów, w tym tych doceniających mobilny dostęp do Internetu. Badane są wszystkie elementy możliwych modeli współpracy pod kątem wykorzystania atutów każdego z partnerów. W ramach prac zespołu ma również zostać doprecyzowany podział ról w zakresie zarządzania multipleksami.

http://www.polkomtel.com.pl/dzialalnosc ... omunikaty/

 

Jak udało nam się dowiedzieć, głównym założeniem aliansu trzech kontrolowanych przez państwo firm jest budowa własnej sieci naziemnej telewizji cyfrowej. Z pominięciem infrastruktury spółki TP Emitel należącej do TP SA, gdzie decydujący głos ma France Telecom, a nie polski rząd. Nowa sieć miałaby powstać w oparciu o wieże Polkomtela, a pierwsze przymiarki do tego projektu operator sieci Plus GSM wykonał już w 2004 r., zamawiając analizy budowy sieci nadajników telewizyjnych. Z opracowań wynika, że wieże komórkowe są zbyt niskie jak na transmisję sygnału telewizyjnego i wymagają wartej setki milionów złotych modernizacji. Montując na nich nadajniki cyfrowe, można będzie pokryć blisko dwie trzecie terytorium kraju. Domy znajdujące się w zasięgu sieci Polkomtela mogłyby odbierać telewizję cyfrową za pośrednictwem zwykłej anteny. Mieszkańcy pozostałych 30 proc. - twierdzą nasze źródła - musieliby odbierać telewizję cyfrową przez satelity.

http://gospodarka.gazeta.pl/gospodarka/ ... 37193.html

 

Szef rządu podkreślił, że w projekt zaangażowane są firmy państwowe, ponieważ mają one do zrealizowania misję.

 

"Podkreślam, że jest to inicjatywa związana z misją firm publicznych, z tą częścią gospodarki, która ciągle jest kontrolowana przez państwo i która wedle naszego zamysłu ma być kontrolowana przez państwo w przyszłości - w imię interesów obywateli" - mówił J. Kaczyński.

 

"Firmy państwowe zgodnie ze swoim posłannictwem - bo firmy państwowe mają swego rodzaju posłannictwo, swego rodzaju misję - mają zrealizować coś, co bardzo w wysokim stopniu podniesie codzienne możliwości Polaków. Podniesie także te możliwości, które odnoszą się do kształcenia, odnoszą się do prowadzenia działalności gospodarczej, bo to jest wszystko związane z internetem" - dodał premier.

http://www.wirtualnemedia_pl/article/24 ... _darmo.htm

 

Instytut Globalizacji zmiennym jest :)

Instytut Globalizacji szacuje koszt wdrożenia platformy cyfrowej na ok. 100 mln, natomiast według różnych danych budowa telewizji naziemnej pochłonie aż 1,7 mld złotych.

https://satkurier.pl/news/49374/instytut ... -sens.html

 

A jeszcze pół roku temu szacunki były inne

Według szacunków Instytutu Globalizacji budowa telewizji naziemnej pochłonie co najmniej 4 mld złotych, natomiast cyfryzacja satelitarna byłaby dziesięciokrotnie tańsza,

https://satkurier.pl/news/45569/dvb-t-w- ... eniem.html

 

Martwi mnie opinia prezesa, wówczas premiera, Kaczyńskiego. W nowej RN TVP większość to ludzie PiS-u a premier powiedział wtedy - "Chodzi o bardzo ważną sprawę, chodzi o początek procesu, który ma doprowadzić do tego, że każdy Polak za bardzo niewielką cenę (...) będzie mógł dysponować niewielkim urządzeniem, taką malutką skrzyneczką, dzięki której będzie mógł łączyć się z dziesiątkami kanałów telewizyjnych bez żadnych dodatkowych urządzeń, bez żadnych +talerzy+". Martwi mnie los platformy satelitarnej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyżej opisane zdarzenia to przeszłość. Polkomtel może wkrótce zostanie zamieniony w Vodafone Polska i nie jest zainteresowany dvb-t. Poza tym nie dysponuje nadajnikami. TP EMitel prowadzi testy w kilku miejscach Polski i tylko ten podmiot jest technicznie przygotowany do dvb-t. Może spółka Info Tv Fm uruchomi kilka nadajników dvb-t, także w Warszawie ale lokalizacji masztów nadawczych ma w swoim posiadaniu znacznie mniej. Platforma TVP trochę pomiesza szyki, bo moim zdaniem powinna byc uruchomiona w 2 etapie cyfryzacji jako dopełninie dvb-t jak to jest w UK (freevew i fresat). Ludki do czasu oficjalnego startu dvb-t (start zaplanowany na 30.09 został podobno odłożony) zakupią taki lub innny tuner sat, takiej lub innej platformy lub kablówki a dvb-t kupią dopiero ci co będą musieli w obliczu switch-off'u analogu. A to dopiero nastąpi ok. 2012-2014 roku... zatem dvb-t bedzie marginesem i oferta z tego może byc uboga... :-(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to widzę to do świąt się nie pozbierają a jeśli polsat TVP czy inna stacja jak twierdzi że dziś nie będą ponosić kosztów bo jest mało odbiorców to trzeba ich usunąć z 1 multipleksu i zastąpić innymi nadawcami chętnymi a w 2014 - 2015 dodać do oferty 4 lub 5 multipleksu

Od nowego roku produkuje się ponad 80 % telewizorów z mpeg 4 na polski rynek i jeśli by ruszyła kampania i multipleks a drugi w marcu to ludzie by ruszyli do sklepów w okresie Bożego Narodzenia i Wielkanocy .

Europa i Czesi są na półmetku i nie wspomnę o biedniejszych krajach a Polska jak zwykle ma problem :lol2: .

Rozwiązań jest bardzo wiele ale chęci brak .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyczytalem tez gdzies ze jesli pozostali nadawcy bedadalej bierni to czeka ich podobny los i ich miejce wejda inne zainteresowane stacje lacznie napewno z tv puls itu brawa dla tej stacji.Noi bardzo dobrze,specjalnie opuzniaja cyfrazacje tvn,polsat ,tvp1 aby zbierac wieksze kokosy z ich platform.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W poniedziałek nadawcy komercyjni otrzymali z Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji decyzje koncesyjne. Dzięki nim - w miarę uruchamiania nadajników cyfrowych w kolejnych miastach - sygnał tych stacji docelowo będzie obejmował cały kraj. Wraz z nimi w pierwszym multipleksie znajdują się trzy programy TVP. Jednak w myśl dotychczasowych uzgodnień wypracowanych przez nadawców, UKE i KRRiT nadawca publiczny miał zwolnić miejsce na pierwszym multipleksie wraz z uruchomieniem trzeciego, który miał oddany w całości do dyspozycji TVP. Jednak w poniedziałek Anna Streżyńska, szefowa UKE, poinformowała "Gazetę", że TVP wnioskuje o przyznanie miejsca dla trzech swoich kanałów na stałe.
Muszę odmówić TVP, a to bardzo komplikuje sprawę, bo oznacza, że telewizji publicznej na pierwszym multipleksie nie będzie wcale, bo zgodnie z procedurami wniosek TVP trzeba albo w całości uwzględnić, albo w całości odrzucić - wyjaśnia Streżyńska.

 

Czyli od środy jeśli cokolwiek będzie nadawane w DVB-T będzie bez TVP? To może wrzucą TVN7 i Polsat2? Albo niech w MUX I zaczną nadawać TVN24 i Polsat News, to znacznie przyspieszy cyfryzację.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowe pytanie jakie mi się nasuwa to kiedy startuje trzeci multipleks. NTC bez TVP jest bezsensu. Platforma TVP miała być uzupełnieniem NTC, a nie zamiast niej. Ktoś powinien się wziąć za d-upę TVP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@krzysiek80

Podstawowym elementem, który miał wpływ na OPÓŹNIENIE cyfryzacji był fakt usilnego wrzucenia do jednego multipleksu nadawców prywatnych i publicznego.

 

@T.L. Boratini

W trakcie konferencji na temat platformy TVP odnośnie III multipleksu mówiono o jesieni 2010 roku.

 

Zeby zapewnić widzom dostęp do WSZYSTKICH kanałów TVP drogą naziemną to jeden multipleks jest zbyt mały - nie zmieszczą się w nim wszystkie programy produkowane przez TVP.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zeby zapewnić widzom dostęp do WSZYSTKICH kanałów TVP drogą naziemną to jeden multipleks jest zbyt mały - nie zmieszczą się w nim wszystkie programy produkowane przez TVP.

 

A kto powiedzial ze musi byc tylko jeden multipleks TVP. Przeciez juz od samego poczatku mówiono, że w Polsce jest miejsce na 7 8 multipleksów i nie wiedziano jak je zagospodarowac. Kto powiedzial ze maja byc tylko 3? Przeciez równei dobrze moga być 4 naprzyklad. ot, trzeci i czwarty dla TVP - jesli tylko sa chetni na taką pojemnosc to dlaczego nie.

A co do wolnych czestotliwosci to mozna isc za przykladem Czechów, ktorzy wylaczyli analogowy przekaz swojej publiocznej dwójki i w zamian tego uruchomili mux cyfrowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podstawowym elementem, który miał wpływ na OPÓŹNIENIE cyfryzacji był fakt usilnego wrzucenia do jednego multipleksu nadawców prywatnych i publicznego.

Nie rozumiem, dlaczego dalej myśli się "po staremu", tzn. że jeden kanał (częstotliwość) musi należeć do jednego podmiotu. Wiadomo, analogowo jedna częstotliwość = jednemu kanałowi telewizyjnemu. Teraz w miejsce tego jednego można wepchnąć kilka. I już się kombinuje z jakimiś operatorami multipleksu. Po co to? Czy nad tym wszystkim kontroli nie mogłaby sprawować UKE? Mamy I MUX: trzy kanały są zarezerwowane dla TVP, reszta wolna. Koncesja dla TVP jest bezterminowa, a wolne kanały są przydzielane prywatnym nadawcom raz na ileśtam lat. I po co tu jakiś operator techniczny? To co się obecnie dzieje to skandal, ale nie dziwię się, że TVP jeden multipleks to mało. Już teraz wszystkie kanały TVP się nie zmieszczą, a planują przecież utworzenie 3 nowych! Według mnie priorytetem powinno być przydzielenie wszystkich wolnych miejsc w multipleksach (nieważne których!) dla kanałów TVP, a to co zostanie wolne, dopiero dawać do konkursu. Bo w sumie nie wiem jaka to różnica, czy TVP1 będę odbierał z multipleksu innego niż TVP2, czy tego samego. To tak jak z transponderami - ważne przy wyszukiwaniu (wygoda, wszystko na jednym), ale przy oglądaniu już nieistotne. Ale żeby nie było tak różowo, TVP też się wygłupia. Chce, żeby kanał TVP Info pozostał w I multipleksie. Ktoś tu chyba nie czytał strategii cyfryzacji i zalet III multipleksu... Ale strategia też jest bez sensu, bo skoro III multipleks będzie się pokrywał z granicami województw, to dlaczego w ogóle nie przeznaczyć go pod kanały regionalne, np. ten jeden który chcą upchnąć w II multipleksie? Jaki on będzie miał zasięg? Inny niż TVP Info! Więc na jakiej podstawie zostanie wybrana ta "regionalność", skoro w niektórych obszarach Polski jego zasięg będzie wychodził po połowie na dwa województwa?...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sytuacja jest chora, najpierw TVP sama dążyła do cyfryzacji, oni się najbardziej tym podniecali a teraz zonk - i zostaniemy albo bez kanałów TVP, albo bez DVB-T.

 

Chora to mało powiedziane. Mam nadzieję, że mimo wszystko to przejściowa zawierucha. Wczoraj się cieszyłem bo do TVNu w 16/9 w DVB-T na kilka godzin dołączono ścieżkę Dolby Digital. Niestety równo o północy DVB-T z RTCN Kraków/Chorągwica zamilkło. Czy nadajniki w miastach znajdujących się w 1 etapie nadal działają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...