Skocz do zawartości

Zmiany w ofercie (kanałach C+)-czy można wypowiedzieć umowę?


t_gal
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Wynika z tego, że następujące zmiany nie uprawniają abonenta do rozwiązania umowy:

1 - zmiana nazwy kanału

2 - zmiana tematyki kanału

3 - a nawet zmiana i nazwy i tematyki łącznie - o ile mamy do czynienia z tym samym kanałem.

 

A kiedy mamy do czynienia z tym samym kanałem? Takim prawnym wykładnikiem może być tylko licencja.

Pięknie, prawda?

 

Twoja argumentacja przemawia do mnie w 100% - myślę, że takie właśnie będzie oficjalne stanowisko Canal+ Cyfrowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Anonymous

Jeśli Canal+ Sport [abonent podpisuje umowę bo chce oglądać rozgrywki piłkarskie] zmieni się w kanał pokazujący balet mongolski to będzie to ten sam kanał czy nowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@777 jako abonent jasne, że dla mnie byłby to zupełnie inny kanał i wkurzyłbym się, iż ktoś próbuje ze mnie zrobić jelenia. Natomiast z punktu widzenia zapisów regulaminowych myślę, że Operator mógłby udowodnić, iż to ten sam kanał :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@777 masz rację, iż nie wynika to wprost z zapisu regulaminu. Ale jak wg. mnie jak słusznie zauważył @AliAs99 jedynym i dość mocnym argumentem dla Operatora może być to, iż to ten sam byt ponieważ nadaje pod tą samą licencją. A skoro organ nadzorujący wydawanie koncesji zezwolił na takie zmiany w ramach istniejącej licencji, znaczy, iż nadawca miał do niej prawo. Gdyby tak nie było, to organ wydający koncesje kazał by nadawcy wystąpić o nową licencję.

 

Kiedyś była podobna sytuacja z VH1 Polska i Comedy Central Family - wtedy, też podobno nie można było z tego tytułu wypowiadać umów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuje przeprowadzić rozbiór zdania złożonego zaczynającego się od "Wyżej wymienione..." :)

 

Moja interpretacja:

Wyżej wymienione zmiany – wynikające z faktu

1. zaistnienia okoliczności leżących poza kontrolą Operatora CYFRY+, uznawane za siłę wyższą,

2. zastąpienia danego Programu Programem o porównywalnej tematyce,

3. rezygnacji z danego Programu z uwagi na jego niską oglądalność,

4. zaprzestania nadawania Programu z przyczyn obciążających jego nadawcę lub z przyczyn wywołanych decyzją właściwego organu władzy państwowej, orzeczeniem sądu lub innego właściwego organu

 

– uprawniają Abonenta do rozwiązania Umowy w drodze pisemnego oświadczenia w terminie 1 miesiąca kalendarzowego od daty wprowadzenia takich zmian/zmiany ze skutkiem na koniec miesiąca kalendarzowego, w którym oświadczenie to dotarło do Operatora CYFRY+, o ile takie zmiany/zmiana nie zostały wprowadzone do Regulaminu/Umowy w trybie art. 15 § 8 Regulaminu.

 

Zmiana Club TV na CBS Drama podpada pod pkt 1 (okoliczności leżace poza kontrolą C+) lub 4 (zaprzestanie nadawania programu przez nadawcę - Chello Zone).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś mi się zdaje, że raczej nie podpada pod te punkty. Punktu 1 to właściwie nawet nie ma - on jest w preambule, przed wyliczaniem właściwych przyczyn. Zaś punkt 4 jest nieco problematyczny. Wprawdzie jeden nadawca zaprzestał nadawania, ale inny od razu to nadawanie wznowił - nastąpiła zmiana nadawcy. Tak jest dosyć często i w przypadku wielu kanałów - zmienia się nazwa nadawcy lub też forma własności i już ktoś niby inny nadaje jakiś kanał.

 

A teraz jeszcze o tych nieszczęsnych licencjach.

Jest jeszcze jeden szczegół. I dzięki niemu sprawa nie jest aż tak beznadziejna, jak się może wydawać.

Otóż te kanały CBS nie nadają na licencji polskiej, lecz brytyjskiej. A licencja brytyjska nie jest dla nas, mieszkańców tego kraju, żadnym prawnym argumentem. Licencja brytyjska nie jest licencją międzynarodową i nie musimy jej szanować.

(niech mnie prawnik poprawi, jeśli się mylę)

A zatem w przypadku zamiany kanału Club TV kanałem CBS Drama, Cyfra+ nie mogłaby w sądzie powołać się na fakt, że to jest ta sama (brytyjska) licencja. Takie brytyjskie licencje są dla naszego sądu tak samo ważne, jak licencje wydawane przez Koziołka [beep]ka lub Wawelskiego Smoka.

Dla abonentów więc powinna liczyć się nie jakaś jakaś brytyjska licencja, lecz zawartość tematyczna kanału, a ta jest przecież inna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Araya moim zdaniem nie możesz rozebrać zdania w następujący sposób, ponieważ sam w sobie punkt 1. nie może być powodem rozwiązania umowy. Równie dobrze, przy takiej Twojej interpretacji, można by wypowiedzieć umowę z CYFRĄ+ ponieważ z powodów leżących poza kontrolą Operatora CYFRY+ np. w dniu wczorajszym emisja Faktów tvn rozpoczęła się z 2 min. opóźnieniem.

Co do punktu 4. - Chello Zone nie zaprzestał nadawania kanału, ponieważ nadaje programy nadal w oparciu o to samo zezwolenie, którego używał do tej pory (co prawda inną zawartość programową, pod inną nazwą ale nadal jest to program nadający przy wykorzystaniu tej samej koncesji).

 

@AliAs99 jesteśmy członkiem Unii Europejskiej i podejrzewam, że licencja na nadawanie programów z UK jest tak samo ważna i wystarczająca jak koncesja wystawiona w PL (no z tą różnicą, iż programy nadające na nie polskiej koncesji nie muszą emitować znaczków ograniczeń wiekowych obowiązujących w Polsce). Zresztą bardzo, bardzo dawno temu była taka sytuacja, iż odmianie tematycznej CANAL+ KRRiT chciała odebrać koncesję z powodu nadawania non-stop na żywo przekazu z kamer w programie Big Brother. CANAL+ tym samym łamał koncesję jaką otrzymał bo procentowa zawartość programowa nie odpowiadała tej zgłoszonej w koncesji. Co zrobił CANAL+? Z tego co pamiętam to chyba przenieśli nadawanie za granicę i nadawali na mocy jakiejś zagranicznej licencji/koncesji satelitarnej, którą dostali bez problemu i od ręki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, nie jestem przekonany. Muszę szanować prawo stanowione w Polsce i muszę to stanowione w Unii Europejskiej. Ale, na Boga, nie muszę tego, które ustanowią w Wielkiej Brytanii.

Dlatego licencje, które są wydane w Wielkiej Brytanii, nie mają tutaj żadnej wartości. Tak samo, jak gdyby ich nie było.

Pytanie po co w ogóle jakiemuś nadawcy potrzebna jest jakaś licencja (czy też koncesja) na nadawanie z satelity? Tego nie wiem - być może wypowie się ktoś, kto sprawę zbadał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale czy Wy przypadkiem nie zagłębiacie się zbyt głęboko i niepotrzebnie w problematykę licencji/koncesji na nadawanie? Gdzie o tym jest mowa w regulaminie C+?

Jeśli odpowiedzą, że to tylko zmiana nazwy i korekta ramówki (jak tłumaczyli przy Hallmark/13 Street), to ja pytam, gdzie są programy z ramówki Club TV (została bodajże poranna joga i jakiś serial wieczorem) i gdzie w ramówce Club TV były opery mydlane, jak Dynastia czy Melrose Place, albo serial Detektyw w sutannie? (w Club TV nie było żadnego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wysyłali, bo wtedy miałbyś 100% możliwość wypowiedzenia umowy tytułem niezaakceptowania nowego cennika (Artykuł 15 §8). A tak, sytuacja nie jest już taka klarowna.

Niech ktoś wyprowadzi mnie z błędu jeśli się mylę, ale ten "stary regulamin" z "nowym cennikiem" obowiązujący od 3 grudnia dotyczy tylko nowo podpisanych umów?

 

Najlepsze jest to, iż ktoś ten regulamin z cennikiem tak na szybcika i na kolanie edytował, iż nie zauważył, że zostawił Zone Romanticę w pakiecie Optimum HD :brawo:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może nasze "hamletyzowanie" też będzie miało jakiś wpływ na oficjalne stanowisko Cyfry+.

 

Przypuśćmy, że Cyfra+ przygotuje taką oto oficjalną odpowiedź na docierające do niej wypowiedzenia na skutek wymiany Club TV na CBS Drama:

"Informujemy, że nie nastąpiła zmiana kanału na inny, bowiem CBS Drama nadaje w ramach tej samej koncesji, na której nadawał Club TV. Zatem nie możemy uznać Pani/Pana wypowiedzenia za uzasadnione".

No to abonent wtedy napisze:

"Kanały CBS Drama i Club TV nie posiadają polskiej koncesji, zatem argument o tej samej koncesji nie ma zastosowania w polskim prawie. Kanały mają różny profil tematyczny, więc w istocie nastąpiła wymiana jednego kanału na inny i ma zastosowanie Art.7 Par.1 Regulaminu".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po co to wiele wnoszące posty ?

zadzwonią to zadzwonią- będzie lepsza oferta.

nie zadzwonią- to trudno. warto było próbować, a co komu przychodzi z tego że neguje takie próby ? żal komuś du* ściska ? ;]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...