Skocz do zawartości

Minimalna odległość pomiędzy antenami?


Rekomendowane odpowiedzi

Napotkałem problem tego rodzaju, iż mam powieszone dwie anteny 60cm i 80cm z zezem jedna pod drugą. Zauważyłem, że - choć nie zawsze - włączenie tunera podłączonego do 80-tki powoduje natychmiastowy brak sygnału na drugim tunerze podłączonym do 60-tki. Na pewno to nie wina tunera. Instalacje nie mają żadnych elementów wspólnych. Stąd pytanie jak w tytule.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale najlepiej wziąć kabel 75 ohm z oplotką.

Do instalacji satelitarnej wyłącznie 75 Ohm. Wszystkie są z "oplotką".

jeżeli pojawiają się przesłuchy znaczy że sygnał ucieka gdzieś z kabla lub brak ekranowania (przyłaczenia do masy oplotki)

Że co? Przyłączenia do masy oplotki? Ludzie...

 

 

Dobra, do rzeczy: jeśli chodzi o ekranowanie to przynajmniej 80 dB (znany wszystkim Triset ma aż 100 dB), przy oplocie (a zarazem ekranowaniu) jeszcze jest podana ilość "drutów", można na to zwrócić uwagę, im więcej tym lepiej.

Można wymienić na początek jedynie odcinki między konwerterami a przełącznikiem (jeśli tak to jest zrobione).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musi być jakaś logiczna przyczyna tego stanu rzeczy. Jeśli anteny fizycznie siebie nie zasłaniają, to żadne inne czynniki przy antenach nie powinny mieć wpływu na sygnał. Przewody przebiegają blisko siebie? Może na próbę jeden powiesić luźno na chwilę, z dala od drugiego i przetestować? (choć wymiana na lepszy powinna uciąć temat przesłuchu) Ewentualnie może LNB z jednej anteny przy uruchomieniu puszcza na moment jakieś zakłócenie powodujące zablokowanie odbioru na drugim zestawie, ale wtedy sytuacja sprowadza się faktycznie do oddalenia jednej czaszy od drugiej. Odbiorniki są daleko od siebie?

 

W każdym razie jak dla mnie rzecz niespotykana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odbiorniki są daleko. Jeden zestaw to corab z konwerterami universal. Chyba wiesz kto to sprzedaje :) Do tego fergusony. Druga antena to 60cm od Cyfry i jakiś tuner od nich, chyba philips (sd). Mniejsza antena wisi praktycznie pod większą, jest trochę wysunięta do przodu. Objawy są takie, że - w 90% przy intensywnym przełączaniu z kanału na kanał (co zapewne jest bez znaczenia) - na tym philipsie (ale też podpiąłem fergusona) nagle potrafi zniknąć całkowicie sygnał (na fergusonie oba paski po 0%) albo tylko trochę.

 

Dla mnie to też rzecz niespotykana (zwłaszcza w poprzednim lokum) ale niestety mam teraz malutki balkon i te kable będą blisko nawet jak przeniosę antenę na drugą stronę.

Dodam że z konieczności kabel do anteny z zezem jest kombinowany (dwie beczki, przejściówka okienna, rozgałęźnik tv kablowa/sat).

 

Zastanawiam się więc czy przenosić antenę czy wymienić jeszcze kabel idący do 60-tki. Tylko że lepszego niż ten sat50 to raczej nie znajdę w okolicy.

Związek jest bezapelacyjny bo był taki moment przed wymianą kabla, że 10-krotne włączenie kanału na fergusonie spowodowało natychmiastowy zanik sygnału na philipsie. Potem tak intensywnie się to nie powtórzyło, co też jest ciekawe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam że z konieczności kabel do anteny z zezem jest kombinowany (dwie beczki, przejściówka okienna, rozgałęźnik tv kablowa/sat).

Skup się na tych "detalach", spróbuj eliminować podzespoły i sprawdzaj sytuację (pomiń przejściówke, później sumator/rozgałęźnik i tak dalej).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz wymieniał przewody to zwróć uwagę czy same F-ki mają dobre ekranowanie!.

Często gęsto F-ki daleko-wschodnie mają kiepską wartość ekranowania, dużo gorszą niż można to sobie wyobrazić :). Ja używam przewodu Technisat'a dokładnie Triple Premium (120dB), złączki >100 dB, zero problemów;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...