Skocz do zawartości
  • 0

Stabilny tuner HD dla wymagającego.


Pecus
 Udostępnij

Pytanie

No cóż, przyszedł czas na zmianę starego tunera SD, na HD, w moim starym padła czas jakiś temu druga głowica, no i nie mam części funkcjonalności.

 

Uprzedzam od razu teksty w stylu "poszukaj, bo tyle pisano", niestety nie pisano. Pisze się raczej o jakichś wyimaginowanych bajerach, z których normalny człowiek raz skorzysta, o kosmicznych możliwościach tunerów, które to możliwości mam i tak w innym sprzęcie. Do YouTube jest komputer, do przeglądania internetu także, do oglądania plików multimedialnych są odtwarzacze NMT. Tyner ma umożliwiać ogladanie TV-SAT i nagrywanie.

 

A teraz czego szukam:

Tuner HD dwugłowicowy, PVR, dwa gniazda CI (choć w zasadzie będzie tylko jedno potrzebne), dysk w środku, możliwość kopiowania plików na nośniki USB (ewentualnie Ethernet), AUTOMATYCZNE deszyfrowanie zaszyfrowanych nagrań (nie chcę musieć oglądać zaszyfrowanej audycji w celu jej odszyfrowania jak jest to np w Ferdku Ariva TT). Miło byłoby jakby można było zainstalować trzecią głowicę DVB-T. No i sprawa najważniejsza - stabilność, stabilność, stabilność. Chciałbym móc zaprogramować sobie parę nagrań na czas dwutygodniowego wyjazdu i po powrocie mieć je na dysku, a nie patrzeć się na zegar tunera, który zatrzymał się pierwszego dnia wyjazdu, bo akurat zechciało mu się zwiesić.

Tuner ma być użytkowany z modułem Aston i kartą Cyfry+.

 

Dotychczas mam Inverto IDL 7000 i jestem zadowolony (choć stabilność w pierwszych wersjach firmware była lepsza). Jeśli nagrywam co innego niż oglądam, to nagrywana audycja jest oczywiście zaszyfrowana, ale po przejściu w standby tuner natychmiast sprawdza czy są jakieś zaszyfrowane pliki i przeprowadza procedurę deszyfrowania, bez mojego udziału - i tak to widzę.

 

P.-S. Liczę na opinie użytkowników bardziej niż na "teoretyków" i to opinie nie podsycone entuzjazmem w stylu "jaki to ja mam fajny tuner, który może wszystko - kup sobie taki" :). Tuner ma służyć latami do normalnego użytkowania, bez bawienia się w zmiany softów i kombinowania co z czym i w jakiej wersji lepiej działa (piję tu do linuksowych pluginów).

 

P.P.-S. Przerzuciłem kawał internetu w poszukiwaniu, wiele poczytałem i wiele specyfikacji przeglądałem i dochodzę do wniosku, że producenci chcą wypuszczać coraz to nowe bardziej odbajerowanie modele, nie dbając o stabilność, a może takiego tunera nie ma??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekomendowane odpowiedzi

  • 0

Bez zmiany softu w najnowszych odbiornikach nigdy się nie obejdzie za często pojawiają się nowe produkty, chyba że chce się żyć z drobnymi usterkami które niestety w oprogramowaniu zawsze są i będą i przyzwyczaić się do nich. Za rozsądną cenę nic takiego tym bardziej "bezobsługowego" nie kupisz nawet na alledrogo.pl. Mam propozycję http://www.hollex.pl/odbiorniki-linux/odbiorniki-linux-hd/1317-odbiornik-dreambox-dm8000hd-pvr i znam go tylko z "teorii" ale możesz go sobie doposażyć bo osprzęt dodatkowy ma, z autopsji znam sprzęt Technomate ale bardziej wypasione modele są w tej chwili mało dostępne w kraju ale można sprowadzić, poczytaj o "TM-7100 Triple tuner", więcej znajdziesz na stronie producenta http://www.technomate.com/products2.php ale tu też jest mały haczyk, brak polskiego menu więc EPG będzie miało krzaczki zamiast polskich znaków ale da się z tym żyć. (tu się kłania zmiana softu)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam Topfield 7710 HD PVR, stabilny, idealny obraz, doskonale działa z C+, nagrania są deszyfrowane ale tylko jeśli nie zmieniamy kanału.

Czyli jak nas nie ma nagrywa, odkodowane.W innym przypadku można oglądać i nagrywać (odkodowane) dwa różne programy ale tylko jeśli moduł cam jest dwu strumieniowy. Jeśli moduł dekoduje tylko jeden strumień, to jeśli zmienisz program na inny niż nagrywasz, to zapis od tego momentu jest zapisywany zakodowany.

Generalnie spośród wszystkich modeli na rynku to jedyny godny polecenia, ze względu na niezależne nagrywanie nawet przy jedno strumieniowych modułach cam.

Nigdy się nie zwiesił, a mam go już prawie rok, raz był w serwisie bo dysk padł.

Miałem w rękach wszystkie modele topowe z wyjątkiem Drembox8000 (takim fanem nie jestem) i z dwu głowicowych to jedyny, który się do czegoś nadaje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Dreambox 8000 - uważam że 4000zl za tuner SAT, nie ważne co ma w środku, to nie jest normalna cena :) , cenę o połowe niższą uważam za przyzwoitą i za tuner spełniający wymagania mogę tyle dać. Tak jak pisałem nie jest mi potrzebny kombajn multimedialny, dodatkowo obsługujący tysiąc systemów kodowania, Divxy itp. Od tego są inne urządzenia, które najczęściej radzą sobie lepiej. Mam takie i używam na codzień.

Technomate 7100 - naprawdę fajnie się prezentuje, przeczytałem instrukcję i nie ma w niej mowy o zaszyfrowanych nagraniach, nawet wzmianki, czy są jakoś zaznaczane na liście plików, zakładam więc, że nie ma tam możliwości deszyfracji - jakby była producent nieomieszkałby się tym pochwalić ;)

Topfield 7710 jak wynika z Twojego opisu, także nie deszyfruje nagrań i samo to go wyklucza. Może niedokładnie napisałem, chodzi mi o deszyfrowanie offline. Czyli coś się nagrywa w tle (oglądam coś innego), albo zaprogramowane nagrania na siebie zachodzą - tuner nagrywa wtedy część w postaci zaszyfrowanej, a jak tylko ma możliwość (skończy nagrywanie z timera, albo wyłaczę go do standby), sprawdza czy jest na dysku coś zaszyfrowanego i natychmiast to odszyfrowuje aktualnymi kluczami. Moj stary Inverto b. dobrze sobie z tym radzi, tym bardziej dziwi mnie, ze nie znalazłem tunera HD z porządnie zaimplementowaną tą funkcją.

 

P.-S. Zmiana firmware nie jest problemem, mogę sobie wgrywać inne oprogramowania, ważne by były one stabilne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@pecus

lekko się mylisz, jeżeli chodzi o Fergusona TT i deszyfracje,

wszystkie nagrania, które korzystają z karty w czytniku nagrywane są zawsze jako zdekodowane. Czyli nie ma potrzeby żadnej deszyfracji nagrania.

Nagrania są zakodowane tylko wówczas, gdy nagrywałeś bez karty (tez tak można), albo wtedy gra nagrywałeś przez moduł podczas oglądania innego kanału.

 

Jeżeli zamierzasz korzystać tylko z karty C+ w czytniku, to zawsze będziesz miał nagrania zdeszyfrowane.

Poza tym nie masz żadnych problemów z czcionkami, itd,,, resztę sobie doczytaj na fergusonie, albo na forum.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Problem jest nie w dekoderach ale w modułach CAM które zazwyczaj są jednostrumieniowe.Żeby nie wiem jak się napinać nie przeskoczysz tego.Rozwiązaniem może być odkodowywanie zapisanych plików w czasie zadanym lub kiedy dekoder nie jest używany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Mam Astona, który zgodnie z deklaracjami producenta jest dwustrumieniowy, jednak nie spotkałem jeszcze tunera, który potrafiłby tę dwustrumieniowość wykorzystać :)

 

W międzyczasie zdecydowałem się na Arive TT (przyznam, że wcześniej też się zastanawiałem nad tym modelem), już go mam i działa ale....

No właśnie jest trochę "ale".

Faktycznie ładnie nagrywa dwa kanały zdekodowane w czasie oglądania trzeciego z kartą Cyfry+ w czytniku wraz ze wszystkimi ścieżkami (Inverto pozostawiał zdekodowaną tylko domyślną) audio i napisami.

Obsługa jest dość prosta, choć do intuicyjności Inverto sporo mu brakuje.

Konfiguracja instalacji antenowej - całkowicie nieintuicyjna. Nie ma (tak jak w Inveto) dwóch niezależnych konfiguratorów dla głowic, tylko trzeba posiłkować się jakimiś kombinacjami (jeśli ma się podwójną instalację na dwie pozycje satelitarne) - no ale to się ustawia raz i ustawiłem :)

Pauza w czasie nagrywania pauzuje nagrywanie zamiast (tak jak we wszystkich innych PVRach) włączyć dodatkowo Timeshift (no ale tu nie ma w ogóle możliwości jednoczesnego Timeshiftu i nagrywania).

To tyle uwag na temat samej idei działania i obsługi.

No a teraz stabilność - w ciągu dwóch dni użytkowania miałem (a w zasadzie moja żona) jeden restart w chwili, kiedy zatrzymywała nagrywanie przyciskiem STOP, więc.... trudno powiedzieć, Inverto przy tak samo intensywnym używaniu działał miesiącami bez problemów.

Następna funkcjonalność kopiowanie nagrań po USB - jakaś masakra, nie rozpoznaje mi 3 pendrive-ów i dwóch dysków USB (jeden z własnym zasilaniem), czyli niczego co mam pod ręką, co ciekawe (sprawdzałem to tylko na jednym penie), jeśli pen jest podłączony do tunera w czasie bootowania, to zostaje rozpoznany i można skopiować nagrania. Ale po wyjęciu pena i ponownym włożeniu po jakimś czasie, znowu nie jest rozpoznawany i znowu trzeba rebootowac tuner. Jakoś mi się to nie podoba..... tym bardziej że często po takim pełnym restarcie nie jest rozpoznawana karta we wbudowanym czytniku i trzeba ją wyciągać, a przy moim ustawieniu sprzętu (z przodu szyba na stałe) nie jest to wygodne.

 

No i jeszcze jedno, zaprogramujcie sobie nagrywanie z C+ od godziny 20:59 (czyli pod koniec niekodowanego okna), nagra się niby wszystko, ale oglądać da się tylko ten fragment który był niekodowany, czyli w przypadku podanej przeze mnie godziny rozpoczęcia będzie to około minuty oglądania.

 

Ale rozumiem, że i tak jest to jeden z najlepszych tego typu tunerów.... no cóż, zobaczę jak długo będzie mi się chciało z nim walczyć.

 

Dzięki za rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@pecus

- timeshift podczas nagrywania uruchamia się włączając przewijaniei do tyłu, po tym już możesz nawigować paskiem PVR

- co do konfiguracji, to koniecznie skonfiguruj diseqa oddzielnie dla obu głowic

- sprawdź pen drivy i dysk wrzucając im na partycje soft, plik softu jest zawsze rozpoznawany automatycznie, ja nie mam żadnego problemu z penami,

 

znasz tuner który rozpozna że podczas nagrywania wstawiono kodowanie ?? Jak nagrywasz takie rzeczy to wyjmij kartę, wtedy masz szanse że odkodujesz całość podczas odtwarzania.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

@maklar

- wiem, ze mogę przewijać rozpoczęte nagranie, ale pauza w każdej sytuacji powinna działać tak samo. Przykład: ja właczam nagrywanie i wychodzę, moja żona ogląda w tym czasie i chce sobie standardowo pauzę nacisnąć i pogadać przez telefon. W Arivie spowoduje ona bezwiednie (bo nie widzi, że coś nagrywam) spauzowanie mojego nagrania, a nie włączenie Timeshifta. A jeśli nie trwałoby nagranie włączyła by w ten sposób Timeshift - niekonsekwencja poprostu. W starym Inverto (sorry, że ciągle porównuję, ale był to tuner prawie idealny ;) ). Pauzowanie w czasie nagrania włącza dodatkowy Timeshift nie przerywając nagrywania.

- spoko skonfigurowałem wszystko jak trzeba, pisałem tylko, że jest to dość mało przejrzysta operacja.

- soft już nawet aktualizowałem z tego pena, tak jak pisałem w czasie bootowania jest rozpoznawany i do puki go nie wyjmę jest O.K. a po wyjęciu bywa różnie - raz mi nawet rozpoznało.....

 

Czy znam taki tuner?.... Tak mam taki nawet nazywa się Inverto IDL 7000 i nigdy nie miałem problemu z rozpoczęciem kodowania w trakcie nagrania. Zresztą w Arivie brakuje mi opcji zakładki przy nagrywaniu. W Inverto miałem ustawione rozpoczęcie nagrywania minutę przed czasem i kończenie 10minut po zaprogramowanym czasie, więc wszystkie nagrania z C+ o 20:00 tak właśnie się nagrywały. Była minuta niekodowana a potem wchodziło kodowanie, tuner nawet się nie zająknął :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

- ale przyznasz, że to niekonsekwencja w działaniu pauzy, co za problem by w takiej sytuacji wyskoczyło pytanie co robić, czy pauzować nagranie, czy włączyć Timeshift. Przynajmniej wiadomo byłoby, że trwa nagrywanie.

 

- Inverto bez problemu nagrywa dwa razy ten sam stream, czyli przy audycjach jedna za drugą zakładki były jak trzeba w obu, przez czas wspólny zakładek nagrywały się po prostu dwa pliki jednocześnie.

 

P.-S. A jeśli chodzi o rozpoczęcie kodowania w trakcie nagrywania.... jakoś w trakcie OGLĄDANIA tuner sobie z tym radzi, niby czemu nie radzi sobie w czasie nagrywania, w końcu z nieba dostaje to samo, czy nagrywasz, czy tylko oglądasz. Muszę sprawdzić jak to zadziała jeśli zamiast wbudowanego czytnika zastosuję moduł Aston.... coś mi się wydaje, że wtedy będzie dobrze....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

No to jeszcze parę uwag co do Arivy TT.

W nagraniach (karta Cyfry+ we wbudowanym czytniku), średnio raz na 5 minut są braki w danych. Czasem ProjectX je skorykuje, ale praktycznie na każdym nagraniu dłuższym niż godzina mam jedno nieskorygowane (a więc widoczne na ekranie) zacięcie. Ech mialem daaawno temu DF9000 tej firmy i przez rok walczylem z producentem, z zacięciami obrazu - firma twierdziła że u nich jest O.K. a wszyscy użytkownicy twierdzili coś innego. Oczywiście entuzjaści sprżetu pisali że takie przycięcia raz na godzinę w niczym nie przeszkadzają, a ja uważałem je za wadę, która dyskwalifikuje ten sprzęt całkowicie - oddałem go siostrzeńcowi za darmo.

Jak na razie jeden długi film mam na kompie bez zacięć - jeden na 5 - beznadziejny wynik. Inverto nagrywa bez takich numerów (bo nie piszę tu o rozdzielczości HD, tylko o zwykłym SD).

Cały czas mam problem z pendrive'ami, mój Kingston 8GB, który przez lata służył do przenoszenia filmów z Inverto, jest rozpoznawany przez Fergusona tylko w czasie bootowania, po wyjęciu i powtórnym włożeniu tuner go nie widzi i trzeba go rebootować, a do tego przy rebootowaniu z wetkniętym penem przestaje widzieć kartę w czytniku.

Nie wiem czy ma to znaczenia, ale pena zawsze umieszczam w jednym z tylnych gniazd USB.

 

Aaaaa i jeszcze jedno po dołożeniu modułu Polsatu z kartą, na wszystkich kanałach (czy to z Cyfry+ czy Polsatu) mam co kilka minut mocne przycięcia.

 

Jeśli to ma być jeden z najlepszych tunerów HD, to jak kiepskie są te pozostałe? - wolę nie myśleć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

POwiedzcie mi czy , jesli mialbym kupowac tuner HD, to czy warto wkladac niemała kase na dwugłowicowego czy PVR Ready w zupelnosci wystarczy ? ROznice w cenie sa znaczne jak wiecie. Chodzi mi o to zebym wiedzial czy to jest PRAWIE to samo, czy jest kolosalna róznica w komforcie i warta doplacenia. No bo z tego co widzialem to na PVR 2 glowice trza dac kolo 1500PLN, niemalo. Prosze o wszystkei ZA i PRZECIW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

W polskich realiach dwugłowicowy tuner opłaca się tylko w przypadku oryginalnego czytnika kart obsługującego c+. W przeciwnym wypadku nie wykorzystasz niezależności, która wynika z faktu posiadania dwóch głowic.Żaden tuner nie obsługuje dwustrumieniowych modułów cam.Lepiej kup markowy tuner pvr.Niestety tu również są różnice jeśli chodzi o jakość współpracy z ofertami polskich platform.Dla jakiej platformy ma być ten odbiornik?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
W polskich realiach dwugłowicowy tuner opłaca się tylko w przypadku oryginalnego czytnika kart obsługującego c+

. W przeciwnym wypadku nie wykorzystasz niezależności, która wynika z faktu posiadania dwóch głowic.Żaden tuner nie obsługuje dwustrumieniowych modułów cam.Lepiej kup markowy tuner pvr.Niestety tu również są różnice jeśli chodzi o jakość współpracy z ofertami polskich platform.Dla jakiej platformy ma być ten odbiornik?

 

Czyli mam rozumiec ze PVR sprawdza sie tylko w tunerach od Cyfry ? chyba sie pogubiłem. Piszesz że żaden tuner nie obsluguje dwustrumieniowych modułów CAM - czyli chocbym nie wiem jakiego kupił wypasionego tunera 2-glowicowego i wsadził do niego dwustrumieniowego astona to PVR i tak nie bedzie działac? Znowu sie pogubiłem chyba, wiec prosze jesli mozesz mi to jasniej podac to bedzie fajnie :)

Pytasz do jakiej platformy bede go chciał. Chciałem teraz wziąć cyfre na promocji ale zdecydowalem że poczekam do grudnia, a teraz wezme sobie tnk hd. niestety szkoda ze musze kupic ich tuner. ale zbaczam z tematu. no i wlasnie w grudniu przyjdzie mi wybrac miedzy PACE PVR od cyfry(o ile jeszcze bedzie i nie pojawi sie lepszy) a swoim kupionym (juz z czytnikiem c+hd bo nie usmiecha mi sie dawac kolejnych 400PLN za moduł. No i wlasnie kwestia PVR, czy wtedy brac PVR 2-glowice (niechetnie bo duzo $), lub PVR ready. a dokladny sens mojego pytania to co ma PVR dwuglowicowy czego nie ma PVR ready i jak sie maja proporcje korzysci/cena w obu przypadkach. bo jesli mozna robic 90% na pvr ready porównując do 2 glowic, to mysle ze nie warto chyba kasy wydawac

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Na tunerze PVR Ready nie ma możliwości jednoczesnego nagrywania i oglądania innego kanału. W tunerze dwugłowicowym taka możliwość jest ale chyba nie ma tunera, który potrafiłby inny kodowany kanał nagrywać a inny kodowany oglądać. W przypadku wbudowanego modułu, który fabrycznie obsługuje Cyfrę + taka możliwość już jest ale też nie wszędzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Czyli mam rozumiec ze PVR sprawdza sie tylko w tunerach od Cyfry ? chyba sie pogubiłem. Piszesz że żaden tuner nie obsluguje dwustrumieniowych modułów CAM - czyli chocbym nie wiem jakiego kupił wypasionego tunera 2-glowicowego i wsadził do niego dwustrumieniowego astona to PVR i tak nie bedzie działac?

Włożenie modułu cam Astona nie rozwiązuje problemu.Musi być wsparcie dla tej funkcjonalności po stronie softu.

Tylko profesjonalne odbiorniki w stacjach czołowych potrafią wykorzystać wielo strumieniowość cam.

Chciałem teraz wziąć cyfre na promocji ale zdecydowałem że poczekam do grudnia, a teraz wezmę sobie tnk hd. niestety szkoda ze musze kupic ich tuner.

W przypadku c+ jeśli zależy ci na niezależnym nagrywaniu dowolnego kanału i oglądaniu innego zdany jesteś wyłącznie na Pace PVR.

Nie ma na rynku dwugłowicowego tunera, który w rozsądnej cenie z oryginalnym softem obsługuje czytnik kart c+ i zapewnia w pełni niezależne nagrywanie. Dreambox 8000 potrafi, ale cena dla większości jest zaporowa.

Do współpracy z c+ polecam Topfielda 7710 HD PVR plus moduł Astona. Ma dość ciekawie rozwiązany problemu niezależnego nagrywania.

W tym wątku pisałem już o tym.Obsługuje EPG Mediahighway wykorzystywane w c+.

IMO VU+ Duo to sprzęt dla amatorów Linuksa i wiecznego tuningowania sat tunerów.Oprogramowanie oryginalne nie wspiera c+.

Generalnie mimo wsparcia dla Enigmy firma no name.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0

Do współpracy z c+ polecam Topfielda 7710 HD PVR plus.

IMO VU+ Duo to sprzęt dla amatorów Linuksa i wiecznego tuningowania sat tunerów.Oprogramowanie oryginalne nie wspiera c+.

Generalnie mimo wsparcia dla Enigmy firma no name.

 

Z tych dwóch to zdecydowanie wolałbym VU+ Duo. Ale każdemu wg potrzeb.

VU+ Duo to jeden z najlepszych (o ile nie najlepszy) tunerów na rynku w tym przedziale cenowym. Poczytaj o nim więcej na to się przekonasz. Praktycznie raz go konfigurujesz i zapominasz. Co do linuksa to dreamboxy przecież na nim śmigają :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 0
Na tunerze PVR Ready nie ma możliwości jednoczesnego nagrywania i oglądania innego kanału. W tunerze dwugłowicowym taka możliwość jest ale chyba nie ma tunera, który potrafiłby inny kodowany kanał nagrywać a inny kodowany oglądać. W przypadku wbudowanego modułu, który fabrycznie obsługuje Cyfrę + taka możliwość już jest ale też nie wszędzie.

 

@jarek999

Nie masz ani troche racji

ferguson TT PVR nagrywa 2 kanały z Cyfry + (jako zdekodowane) przy jednoczesnym oglądaniu trzeciego. To może tylko ferdek.

 

Może nagrywać również 2 kanały dekodowane przez moduł podczas oglądania innego kanału dekodowanego przez moduł, ale wtedy nagrania będą zakodowane i trzeba je później dekodować. No a le to jest norma, poza tym możliwość późniejszego dekodowania nagrań maja wszystkie Twiny,

 

Co do Ferdka to mam od ponad roku w wersji 500GB i działa idealnie, ale może jest to kwestia dobrej i sprawdzonej instalacji.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz na pytanie...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...