Skocz do zawartości

Jaką antenę wybrać?


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Proszę o pomoc w doborze anteny. Moja sytuacja przedstawia się tak:http://img192.imageshack.us/img192/6215/mapa2g.jpg. Antenę siatkową mam ustawioną pośrodku między Chełmcami a Mikstatem i odbiór mogę ocenić tak:

TVP1 5

TVP2 5

Polsat 3-

TV4 5

TVPInfo 5.

I właśnie zależy mi na polepszeniu odbioru Polsatu, bo teraz nie można tego oglądać. Obrót anteny na Śrem albo Konin powoduje kłopoty z TV4 i słabszymi sygnałami z tych nadajników. Jaką antenę musiałbym kupić aby oglądać te 5 stacji bez problemów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam podłączam się również pod temat, moje położenie to: N51,897809 E18,953732 jest to miejscowość Poddębice w woj. Łódzkim. Mieszkam w domku jednorodzinnym i w lini prostej mam ok. 35km do łodzi ale przede mną jakieś 200mb stoi szeroki blok 4-ro piętrowy. zależy mi tylko na obiorze Polsatu i TVP3 resztę mam z cyfry+ :? Najbardziej interesuje mnie mała antena zewnętrzna, wcześniej jakieś dwa lata temu miałem antenę siatkową wysuniętą nad szczytem dach jakieś 2mb i dawała sobie radę obecnie nie mam już tego masztu i jest problem z dużą anteną. Proszę o poradę i wskazówkę jaką antenę wybrać aby moc odbierać te dwa kanały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kamiloz

Najlepiej przedstaw tutaj raporcik z obecnego odbioru, z każdego kierunku opisz jak odbierasz poszczególne stacje. Można by to zrobić na kilku antenach, wybór jest tylko trzeba wiedzieć co ma najlepszy sygnał.

 

@mabro

Może antena logarytmiczna z przedwzmacniaczem lub bez. Drugi typ: antena Yagi na pasmo UHF.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc przedstawiam raport o odbiorze stacji z poszczególnych nadajników:

Chełmce+Mikstat: TVP1: 5, TVP2 5, Polsat 3-, TV4 5, TVP Info 5;

Śrem: TVP1: 3, TVP2: 5, Polsat: 5, TVP Info: 4;

Konin: TVP1: 5, TVP2: 5, Polsat: 4, TVP Info 3.

Wolałbym użyć jednej anteny, np. skierowanej na Chełmce i Mikstat (ustawienia na Śrem albo Konin powodują problemy z TV4), ale czy jest taki rodzaj anteny, który pozwoli przy takim ustawieniu na dobry odbiór Polsatu z Chełmc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ mabro

To zapewne jakaś tania antena szerokopasmowa z przedwzmacniaczem szerokopasmowym? Ja takich nie polecam, trudno przewidzieć ich zachowanie. Jednak jak chcesz - możesz próbować - masz 50% szans. :P

 

@ kamiloz

W poprzednim poście podałem antenę Yagi, możesz zastosować taką samą, a właściwie dwie takie. Możesz użyć podobnej, np. dłuższej, z większym zyskiem, ważne aby obejmowała całe pasmo UHF. Jedną ustawiasz na Chełmce+Mikstat (czyli kierunek z którego korzystasz obecnie), a drugą z nich na Śrem lub Konin i będzie odpowiadać na odbiór Polsatu.

Problemy które opisujesz powoduje sama antena, siatkowe do najlepszych nie należą, więc mogą dziać się różne rzeczy.

Polsat z Chelmc ma małą moc, więc nie wiem czy jest sens się z tym szarpać, skoro z innych lokalizacji moc jest znacznie większa.

 

Do tych anten będzie potrzebna jeszcze zwrotnica - anteny łączysz do dwóch wejść oznaczonych jako "U". Do puszek antenowych wstawiasz symetryzator. Nie przewiduję aby był tu potrzebny zasilacz i dodatkowe wzmacnianie.

 

 

Ogólna uwaga: w odbiorze telewizji naziemnej teoria nie zawsze idzie w parze z praktyką, przedstawiłem teoretycznie wystarczające rozwiązanie ale życie zweryfikuje. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam

mam pytanko czy zwykla antena ( siatka) bez wzmaczniacza

wpieta do PVR HD by odbierac TV naziemna - wystarczy (W-wa)

bo z moich obserwacji w godzinachwieczornych 20-22 obraz sie tnie

co moze byc tego przyczyna

zauwazylem ze gdy w chwili gdy obraz zniknie to gdy wcisne dwukrotnie na pilocie ( menu) sygnal i obraz wraca

 

dzieki za pomoc pozdrawiam ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, można. Zwróć tylko uwagę na wejścia w zwrotnicy, jakie pasma obsługuje.

Zaopatrzyłem się w zwrotnicę. Ale nie wiem co ze zasilaczami od tych dwóch anten. Każda z nich (siatkowa i Dexta) mają teraz osobne zasilacze i nie wiem gdzie je podłączyć: przed zwrotnicą do każdej anteny, czy jeden z nich do przewodu, który idzie od zwrotnicy do telewizora?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ goldi - może tak, może nie, trzeba sprawdzić. Zamiast przedwzmacniacza wrzuć symetryzator na pasmo UHF i sprawdź.

 

@ kamiloz - jeden, może być przed telewizorem (jeśli masz wtyczkę "zintegrowaną" z separatorem). W zwrotnicy zwierasz kabelki (w celu przesyłu napięcia) przy złączach do których są podpięte anteny wymagające zasilania.

Zwarte kabelki (druciki) - przesyła napięcie, rozwarte - nie przesyła.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacze i przedwzmacniacze należy stosować "z głową", robiąc "byle jak", wstawiając "byle co" nie wyjdzie z tego nic dobrego.

Należy stosować dobrej jakości podzespoły oraz dobierać je stosownie do mocy nadajników, pasma, odległości i wielu innych czynników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Interesuje mnie Antena Televes DAT HD (dostępna w Hollex), odległośc od nadajnika ok 40 km. Czy jest to antena typowo kierunkowa, czy bardziej szerokopasmowa niz kierunkowa. Jeżeli ktos ma ją zamontową bardzo prosze o spostrzezenia. Obecnie do odbioru analogu i w przyszłości DVB-T

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Jaką kupić doskonała antenę tak by nie było zatrzymywanie się obrazu mam tą zwykła siatkowa i za każdym razem jak przełączam na 3 sek jest postój obrazu trochę to wkurza,nie pomaga wymiana zasilacza,czy ktoś tak miał na globo ts1 lub innym tunerze czy wymiana anteny to pomoże aha wzmacniacz też został wymieniony,soft w tunerze też nie pomaga wymieniony wielokrotnie na różne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...